Аутор Тема: Српски ДНК Пројекат - разно  (Прочитано 14528 пута)

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Српски ДНК Пројекат - разно
« послато: Јануар 16, 2018, 10:59:22 поподне »
Већина породица из краја мог оца (околина Дервенте) има предање о поријеклу из Старе Херцеговине или Црне Горе. Антрополошки и језично се сасвим уклапају у Динарце. Знам да морамо чекати више тестираних из овог краја, али ме не би превише изненадило да овај микро регион има вриједности I2 Din S близу нивоа Херцеговине као исељеничке матице. Ја сам тестиран на PH908 a у Цвртковцима постоје велики број мојих презимењака Тутњевића. Било би интересатно тестирати неке од њих, као и додатне породице из околине.

Већина Срба, поготово динарских има таква предања, што не значи да су та предања тачна. Да би се тако нешто тврдило потребна је конкретнија генетска веза и чврсто предање о конкретном мјесту поријекла. Ја као Херцеговац могу рећи да се становништво сјеверне Босне по фолклору, менталитету и обичајима, па и антрополошки, разликује од нас Херцеговаца.

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #1 послато: Јануар 16, 2018, 11:06:50 поподне »
Ја као Херцеговац могу рећи да се становништво сјеверне Босне по фолклору, менталитету и обичајима, па и антрополошки, разликује од нас Херцеговаца.

Мислим да смо сви то овде схватили, и научили напамет. Замолио бих да се дискусија поново не удаљава од главне теме.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #2 послато: Јануар 16, 2018, 11:13:12 поподне »
Мислим да смо сви то овде схватили, и научили напамет. Замолио бих да се дискусија поново не удаљава од главне теме.

Зашто само опомена на мој коментар, када се удаљило од теме већ на претходној страници?

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #3 послато: Јануар 16, 2018, 11:15:19 поподне »
Зашто само опомена на мој коментар, када се удаљило од теме већ на претходној страници?

Зато што по стоти пут понављаш једну те исту ствар, између осталог. Да је и неко други написао још један пост на тему порекла становништва северне Босне био би опоменут као што си и ти. Исту ствар сам урадио и када се повела прича о Норманима овде.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #4 послато: Јануар 17, 2018, 09:49:52 пре подне »
Није надам се више потребно понављати да се на основу физичког изгледа и сл., не могу тек тако доносити закључци о Y-днк хаплогрупи. Иста је ствар са становништвом северне Босне.

Ни Дивчићи вероватно не одударају изгледом пуно од осталог становништва Романије и околине али су ето E-V13, што нема наравно никакве везе. Ова хг је толико дуго у Европи, да је неумесно извлачити овакве паралеле (тамни, светли и сл).

Ово такође не значи да им је предање оборено, већ само да нису генетски Дробњаци. Они имају предање да су "из Дробњака". Колико видим не помињу конкретно ниједну породицу, братство. Дробњак је широк појам и у тим крајевима је очито било више хаплогрупа, а не треба искључити могућност да су само прошли кроз ту област, тј. да им је то била једна од етапних станица на путу до Романије.

За Лопандиће се каже да су пореклом из источне Херцеговине, тачније из Дабарског поља, од братства Ђурица:
https://www.poreklo.rs/2012/02/22/poreklo-prezimena-lopandic/

И Дивчић се одлично уклапа у породице из Дабарског поља са затвореног дијела истраживања, славе и исту релативно ријетку славу, тако да прича о Дробњацима је без сумње оборена. И сам тестирани је био скептичан према том предању из Дробњака, зато га није напоменуо приликом слања узорка, јер није желио да га то предање евентуално одведе у погршеном смијеру. Што се тиче физичког изгледа, постоје неке одређене заједничке антрополошке каректеристике одређених хаплогрупа и то није никаква "квази-наука" (то тврде људи стручнији и од мене и од тебе), али наравно на једном појединцу то не мора да се види.

Што се тиче сјеверне Босне, ја не видим да постоји нека јака генетска веза ових крајева са старом Херцеговином и Црном Гором колико се овдје покушава натегнути. Да не помињем друге разлике које се овдје игноришу. Људи се углавном ту хватају неких општих мјеста и стереотипа да су сви насељени из ЦГ и старе Херцеговине, а сво стариначко становништво су побили куга, Еуген Савојски и Сулејман Величанствени и сл.:). Отприлике та шаблонска матрица иде за сваки српски крај који није на простору данашње авнојевске Црне Горе. Као што сам рекао, свако има право да пише и мисли шта хоће, али имам и ја право да дам своје мишљење на одређену тему.
« Последња измена: Јануар 17, 2018, 09:54:01 пре подне Српска14 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #5 послато: Јануар 17, 2018, 10:17:43 пре подне »
И Дивчић се одлично уклапа у породице из Дабарског поља са затвореног дијела истраживања, славе и исту релативно ријетку славу, тако да прича о Дробњацима је без сумње оборена. И сам тестирани је био скептичан према том предању из Дробњака, зато га није напоменуо приликом слања узорка, јер није желио да га то предање евентуално одведе у погршеном смијеру. Што се тиче физичког изгледа, постоје неке одређене заједничке антрополошке каректеристике одређених хаплогрупа и то није никаква "квази-наука" (то тврде људи стручнији и од мене и од тебе), али наравно на једном појединцу то не мора да се види.

Могуће и да су "примили" предање од околних родова, с обзиром да многи воде порекло управо из Дробњака и околине. Y-днк је само један делић те генетске слагалице и често не мора да има никакве везе са изгледом (што смо видели на x примера овде). Посебно је тешко водити се том логиком у срединама где су оне значајно измешане, попут наше и код хаплогрупа које су прилично заступљене, попут E1b, R1a и I2a. Који то научници тврде да постоји веза између Y-днк и изгледа, колико сам успео да прочитам, већина генетичара тврди супротно.

Што се тиче сјеверне Босне, ја не видим да постоји нека јака генетска веза ових крајева са старом Херцеговином и Црном Гором колико се овдје покушава натегнути. Да не помињем друге разлике које се овдје игноришу. Људи се углавном ту хватају неких општих мјеста и стереотипа да су сви насељени из ЦГ и старе Херцеговине, а сво стариначко становништво су побили куга, Еуген Савојски и Сулејман Величанствени и сл.:). Отприлике та шаблонска матрица иде за сваки српски крај који није на простору данашње авнојевске Црне Горе. Као што сам рекао, свако има право да пише и мисли шта хоће, али имам и ја право да дам своје мишљење на одређену тему.

Ти настављаш по старом. :) И даље тврдиш да неко овде форсира ту причу. Сада већ мислим да ти је циљ само и једино провокација, тј. наметање свог мишљења као јединог исправног. Твој је проблем што ниси упућен у неке ствари, па са неверицом гледаш на миграције/сеобе, куге, ратове. Па куге су брисале кроз историју по трећину европске популације, а неће тамо неке Босне.

Лепо је имати своје мишљење, али не треба ићи против етнолошке грађе, предања тестираних породица (рећи да нису тачна?), на крају крајева и против генетике, с обзиром да већина тих родова припада хаплогрупама које своје жариште, или матицу имају на ширем простору Херцеговине. Мада нисам за то да се икључује староседелачки елеменат. Упитно је наравно колико он може бити староседелачки у правом смислу те речи, а колико староседелачки у односу на новодосељено становништво из Херцеговине.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #6 послато: Јануар 17, 2018, 10:55:06 пре подне »
Могуће и да су "примили" предање од околних родова, с обзиром да многи воде порекло управо из Дробњака и околине. Y-днк је само један делић те генетске слагалице и често не мора да има никакве везе са изгледом (што смо видели на x примера овде). Посебно је тешко водити се том логиком у срединама где су оне значајно измешане, попут наше и код хаплогрупа које су прилично заступљене, попут E1b, R1a и I2a. Који то научници тврде да постоји веза између Y-днк и изгледа, колико сам успео да прочитам, већина генетичара тврди супротно.

Ти настављаш по старом. :) И даље тврдиш да неко овде форсира ту причу. Сада већ мислим да ти је циљ само и једино провокација, тј. наметање свог мишљења као јединог исправног. Твој је проблем што ниси упућен у неке ствари, па са неверицом гледаш на миграције/сеобе, куге, ратове. Па куге су брисале кроз историју по трећину европске популације, а неће тамо неке Босне.

Лепо је имати своје мишљење, али не треба ићи против етнолошке грађе, предања тестираних породица (рећи да нису тачна?), на крају крајева и против генетике, с обзиром да већина тих родова припада хаплогрупама које своје жариште, или матицу имају на ширем простору Херцеговине. Мада нисам за то да се икључује староседелачки елеменат. Упитно је наравно колико он може бити староседелачки у правом смислу те речи, а колико староседелачки у односу на новодосељено становништво из Херцеговине.

Добро, нек ми Срби из тих крајева сјеверне Босне идентификују макар приближно мјесто поријекла из ЦГ или Старе Херцеговине и имају конкретну генетску везу (не натегнуту на основу припадности истој хаплогрупи или неком општем роду) за тако нешто, ја ћу први бити заговорник тезе да су они сви одатле. Чак ћу и прећи преко осталих драстичних разлика.

Кад већ волиш да дискредитујеш саговорнике како немају појма, да си читао о поријеклу Срба Сарајева знао би да је "дробњачка" струја само једна од струја тамо. Литература идентификује и старинце, и Херцеговце, и Крајишнике, па чак и Посавце и Србијанце међу Србима Сарајевског поља и ближе околине (не рачунајући Романију).


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #7 послато: Јануар 17, 2018, 11:06:18 пре подне »
Добро, нек ми Срби из тих крајева сјеверне Босне идентификују макар приближно мјесто поријекла из ЦГ или Старе Херцеговине и имају конкретну генетску везу (не натегнуту на основу припадности истој хаплогрупи или неком општем роду) за тако нешто, ја ћу први бити заговорник тезе да су они сви одатле. Чак ћу и прећи преко осталих драстичних разлика.

Кад већ волиш да дискредитујеш саговорнике како немају појма, да си читао о поријеклу Срба Сарајева знао би да је "дробњачка" струја само једна од струја тамо. Литература идентификује и старинце, и Херцеговце, и Крајишнике, па чак и Посавце и Србијанце међу Србима Сарајевског поља и ближе околине (не рачунајући Романију).

Знаш и сам да се овде не памти често ни четири колена уназад, а очекујеш да кажу тачно место порекла. Немој бити неозбиљан. Мислим да је велики помак ако неко уопште памти овде даље порекло, или ако постоји запис у некој од монографија. Зато су и значајна та предања о пореклу "из Херцеговине, са Косова, итд.". На страну сад миграције и генетика, иако и те ствари иду углавном у том смеру.

Нисам нигде ни рекао да је дробњачка струја једина у околини Сарајева, па не знам што то помињеш. Свакако је најбројнија та из Старе Херцеговине. Ја не дискредитујем саговорнике, али "морам" да реагујем када ти омаловашаваш предања, генетику и етнологшку грађу, а све зарад неке своје логике.   

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #8 послато: Јануар 17, 2018, 11:18:20 пре подне »
Још једанпут апелујем све учеснике дискусије да се не скреће са основне теме.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #9 послато: Јануар 17, 2018, 11:18:44 пре подне »
Знаш и сам да се овде не памти често ни четири колена уназад, а очекујеш да кажу тачно место порекла. Немој бити неозбиљан. Мислим да је велики помак ако неко уопште памти овде даље порекло, или ако постоји запис у некој од монографија. Зато су и значајна та предања о пореклу "из Херцеговине, са Косова, итд.". На страну сад миграције и генетика, иако и те ствари иду углавном у том смеру.

Нисам нигде ни рекао да је дробњачка струја једина у околини Сарајева, па не знам што то помињеш. Свакако је најбројнија та из Старе Херцеговине. Ја не дискредитујем саговорнике, али "морам" да реагујем када ти омаловашаваш предања, генетику и етнологшку грађу, а све зарад неке своје логике.

Није истина да је у Сарајеву најбројнија "стара Херцеговина", већ да је из "старе Херцеговине" најјача дробњачка струја. Поред њих имамо источну Херцеговину, имамо Крајину, имамо старинце. Тешко је рећи кога има највише. Можемо рећи да досељеника има више него старинаца, али многе српске сарајевске породице су ту и по неколико стотина година. Сарајевски муслимани "старинци" су исто тако добрим дијелом поријеклом од влаха сточара из Херцеговине.

Ја кажем да се мора узимати у обзир и литература и чврста предања и генетика. Не можемо се држати општих мјеста и унапријед постављених аксиома без конкретнијих доказа. Нпр. на Романији која јесте махом насељена из Херцеговине и старе Херцеговине сваки род зна тачно мјесто поријекла, име претка који је дошао и кад је дошао, а многи уопште нису ни промјенили презимена. За разлику од неких других крајева који су исто наводно поријеклом из тих крајева, а нису ништа од овога у стању да наведу, а још им и генетика не иде у прилог. Да не говорим о етнолошким, културолошки и антрополошким разликама које ти не уважаваш. Тако да заиста имам право да преиспитујем такав наратив, шта год ко тврдио и преферирао.

« Последња измена: Јануар 17, 2018, 11:21:19 пре подне Српска14 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #10 послато: Јануар 17, 2018, 11:31:06 пре подне »
Није истина да је у Сарајеву најбројнија "стара Херцеговина", већ да је из "старе Херцеговине" најјача дробњачка струја. Поред њих имамо источну Херцеговину, имамо Крајину, имамо старинце. Тешко је рећи кога има највише. Можемо рећи да досељеника има више него старинаца, али многе српске сарајевске породице су ту и по неколико стотина година. Сарајевски муслимани "старинци" су исто тако добрим дијелом поријеклом од влаха сточара из Херцеговине.

Ја кажем да се мора узимати у обзир и литература и чврста предања и генетика. Не можемо се држати општих мјеста и унапријед постављених аксиома без конкретнијих доказа. Нпр. на Романији која јесте махом насељена из Херцеговине и старе Херцеговине сваки род зна тачно мјесто поријекла, име претка који је дошао и кад је дошао, а многи уопште нису ни промјенили презимена. За разлику од неких других крајева који су исто наводно поријеклом из тих крајева, а нису ништа од овога у стању да наведу, а још им и генетика не иде у прилог. Да не говорим о ентолошким, културолошки и антрополошким разликама које ти не уважаваш. Тако да заиста имам право да преиспитујем такав наратив, шта год ко тврдио и преферирао.

Није струја из Крајине тамо толико заступљена, да би могла у неком смислу парирати овој другој. Када кажем Стара Херцеговина, мислим на читаву Херцеговину за време Косача, не уско на ЦГ Херцеговину (углавном користим тај термин).

Наравно да свако може да сумња и слично, али не треба претеривати и сваки резултат, па чак и када је очигледна веза, доводити у питање. Све опет зарад неке своје логике, што је неозбиљно, поред толико етнолошке грађе и днк резултата.

Исто тако је неозбиљно доносити закључке на основу боје косе, антрополошких и културолошких елемената (који се свакако мењају са променом средине) и сл., што ти практично радиш све време и још намећеш да су ти докази стабилнији од генетике, миграција, итд.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #11 послато: Јануар 17, 2018, 11:46:40 пре подне »
Није струја из Крајине тамо толико заступљена, да би могла у неком смислу парирати овој другој. Када кажем Стара Херцеговина, мислим на читаву Херцеговину за време Косача, не уско на ЦГ Херцеговину (углавном користим тај термин).

Наравно да свако може да сумња и слично, али не треба претеривати и сваки резултат, па чак и када је очигледна веза, доводити у питање. Све опет зарад неке своје логике, што је неозбиљно, поред толико етнолошке грађе и днк резултата.

Исто тако је неозбиљно доносити закључке на основу боје косе, антрополошких и културолошких елемената (који се свакако мењају са променом средине) и сл., што ти практично радиш све време и још намећеш да су ти докази стабилнији од генетике, миграција, итд.

То је твоја перцепција. Итекако све узимам у обзир. Није днк доказ присуство истих хаплогрупа или неких општих родова, потребна је конкретна веза која доказује релативно ближу сродност.

А етнологија и антропологија се такође морају узимати у обзир. Јер не ради се ту о толико удаљеним подручјима да би дошло до толиких драстичних разлика у фолклору или антрополошком изгледу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #12 послато: Јануар 17, 2018, 12:13:32 поподне »
То је твоја перцепција. Итекако све узимам у обзир. Није днк доказ присуство истих хаплогрупа или неких општих родова, потребна је конкретна веза која доказује релативно ближу сродност.

А етнологија и антропологија се такође морају узимати у обзир. Јер не ради се ту о толико удаљеним подручјима да би дошло до толиких драстичних разлика у фолклору или антрополошком изгледу.

А тако можемо у недоглед. Ја ћу рећи на ово болдовано "то је само твоја перцепција и ништа више". И када постоји конкретна и јасна веза (као у случају исељених N2, I1-P109, J2b1, неких подграна E-V13 и I2-PH908) ти и то доводиш у питање.

Наравно да све треба узети у обзир, па и те разлике, али предност свакако има етнолошка грађа/историјски извори, а у последње време и генетика.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #13 послато: Јануар 17, 2018, 12:20:33 поподне »
А тако можемо у недоглед. Ја ћу рећи на ово болдовано "то је само твоја перцепција и ништа више". И када постоји конкретна и јасна веза (као у случају исељених N2, I1-P109, J2b1, неких подграна E-V13 и I2-PH908) ти и то доводиш у питање.

Наравно да све треба узети у обзир, па и те разлике, али предност свакако има етнолошка грађа/историјски извори, а у последње време и генетика.

Није тачно да сам све те доводио у питање, поготово ако се ради о некој специфичној подграни за коју је јасно гдје јој је матица.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #14 послато: Јануар 17, 2018, 12:34:10 поподне »
Није тачно да сам све те доводио у питање, поготово ако се ради о некој специфичној подграни за коју је јасно гдје јој је матица.

Јеси, чак се сећам тачно реда речи у тој реченици, но није битно. Било би добро када би некако сви пробали да будемо реални (колико је то могуће) и неке закључке доносимо пре свега на основу научних истраживања, а онда то комбиновати са "секундарним" доказима попут боје косе, фолклора и осталог.

Јасно је да се не можемо сви слагати око неких ствари, али ово није први пут да се сумња у оно што некоме не одговара. Тај приступ једноставно није добар, зато што онда оваква научна истраживања и днк тестирања немају никакву тежину, већ свако изводи закључке на основу своје логике (како се коме прохте, другим речима).
« Последња измена: Јануар 17, 2018, 01:46:44 поподне Небојша »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #15 послато: Јануар 18, 2018, 03:22:17 поподне »
То је твоја перцепција. Итекако све узимам у обзир. Није днк доказ присуство истих хаплогрупа или неких општих родова, потребна је конкретна веза која доказује релативно ближу сродност.

А етнологија и антропологија се такође морају узимати у обзир. Јер не ради се ту о толико удаљеним подручјима да би дошло до толиких драстичних разлика у фолклору или антрополошком изгледу.
Pa imas u mom slucaju blisu srodnosr sa rodovima iz Stare Hercegovine,sad se pojavio jos jedan rod sa nama iz Foce koji je povezan i predanjem sa ovim iz Pive.Moji su porijeklom sa Ozrena Republika Srpska sa predanjem o porijeklu bas iz tih krajeva.I2-Y4882-A1328,

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #16 послато: Јануар 18, 2018, 04:45:43 поподне »
Pa imas u mom slucaju blisu srodnosr sa rodovima iz Stare Hercegovine,sad se pojavio jos jedan rod sa nama iz Foce koji je povezan i predanjem sa ovim iz Pive.Moji su porijeklom sa Ozrena Republika Srpska sa predanjem o porijeklu bas iz tih krajeva.I2-Y4882-A1328,

Не ради се о твом резултату, већ о томе да ако у неком крају постоји неки тестирани појединац или више родова код којих постоји та веза, онда се овдје крене гурати прича да је тај комплетан крај насељен из старе Херцеговине.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #17 послато: Јануар 18, 2018, 05:05:52 поподне »
Не ради се о твом резултату, већ о томе да ако у неком крају постоји неки тестирани појединац или више родова код којих постоји та веза, онда се овдје крене гурати прича да је тај комплетан крај насељен из старе Херцеговине.

Опет погрешно, зато што се прича напамет. Да се помало читала литература, знало би се да тај крај јесте насељен масовно из Старе Херцегоивне. Не може се наравно на основу једног резултата извлачити такав закључак, већ само и једино на основу више фактора.

И опет си контрадикторан. Хваташ се физички изглед и слично, а сам си рекао да су твоји типични херцеговачки горштаци, али их то не спречава да буду старином са Косова, је л тако?:)

Друго, форсираш то ваше предање као да је свето писмо (оно се свакако мора поштовати, зато што постоји код Томића), иако нема неких спектакуларних доказа о таквом пореклу. Јер, забога, твоји пађедови "нису причали глупости". Са друге стране, говориш да су предања ових Озренаца и других, од којих су многи млађи досељеници, вероватно нетачна и да су они старинци. Дакле - њихови прађедови јесу причали глупости?

Када би барем пет минута реалан. :)


Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #18 послато: Јануар 18, 2018, 05:34:49 поподне »
Опет погрешно, зато што се прича напамет. Да се помало читала литература, знало би се да тај крај јесте насељен масовно из Старе Херцегоивне. Не може се наравно на основу једног резултата извлачити такав закључак, већ само и једино на основу више фактора.

И опет си контрадикторан. Хваташ се физички изглед и слично, а сам си рекао да су твоји типични херцеговачки горштаци, али их то не спречава да буду старином са Косова, је л тако?:)

Друго, форсираш то ваше предање као да је свето писмо (оно се свакако мора поштовати, зато што постоји код Томића), иако нема неких спектакуларних доказа о таквом пореклу. Јер, забога, твоји пађедови "нису причали глупости". Са друге стране, говориш да су предања ових Озренаца и других, од којих су многи млађи досељеници, вероватно нетачна и да су они старинци. Дакле - њихови прађедови јесу причали глупости?

Када би барем пет минута реалан. :)

Уозбиљи се човјече, моји су у Херцеговини 600-800 година, нисам ту од јуче и сва моја предања о досадашњем поријеклу су конкретна и децидна и нису нимало уопштена, за разлику од неких других који толико убијеђено говоре о поријеклу, а користе нека општа мјеста и термине. Што се тиче даљег поријекла са Косова, наравно да се то предање треба преиспитати ако на наредном истраживању Косоваца не будем имао генетских сродника, мада генетски траг даљег поријекла моје линије вуче према централно-источним дијеловима Балкана.

Да, "млађи" досељеници који свирају шаргије и по фолклору изгледају као и Хрвати сјеверне Босне, да не говорим о томе да се народ сјеверне Босне и менталитетски и антрополошки разликује од Срба из Херцеговине. Не потцјењујем никога, нек свако поштује фолклор и обичаје свог краја, само говорим о разликама, Наравно да никад нисам тврдио да су сви тамо старинци и да се нико није доселио, миграција је било разних и биће увијек, али је јасно да у тим крајевима постоји континуитет српског  стариначког становништва. Наравно није ми циљ да преиспитујем нечије лично предање ако је оно чврсто, конкретно и за њега постоји јасна генетска веза.
« Последња измена: Јануар 18, 2018, 05:37:43 поподне Српска14 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #19 послато: Јануар 18, 2018, 05:57:38 поподне »
Уозбиљи се човјече, моји су у Херцеговини 600-800 година, нисам ту од јуче и сва моја предања о досадашњем поријеклу су конкретна и децидна и нису нимало уопштена, за разлику од неких других који толико убијеђено говоре о поријеклу, а користе нека општа мјеста и термине. Што се тиче даљег поријекла са Косова, наравно да се то предање треба преиспитати ако на наредном истраживању Косоваца не будем имао генетских сродника, мада генетски траг даљег поријекла моје линије вуче према централно-источним дијеловима Балкана.

Да, "млађи" досељеници који свирају шаргије и по фолклору изгледају као и Хрвати сјеверне Босне, да не говорим о томе да се народ сјеверне Босне и менталитетски и антрополошки разликује од Срба из Херцеговине. Не потцјењујем никога, нек свако поштује фолклор и обичаје свог краја, само говорим о разликама, Наравно да никад нисам тврдио да су сви тамо старинци и да се нико није доселио, миграција је било разних и биће увијек, али је јасно да у тим крајевима постоји континуитет српског  стариначког становништва. Наравно није ми циљ да преспитујем нечије лично предање ако је оно чврсто, конкретно и за њега постоји јасна генетска веза.

Мислим да би ти и твој другар Клаус Фукс требало да се уозбиљите и добро ишчитате литературу/Y-днк студије, пре доношења произвољних закључака. Дискусија би, ако ништа, била свакако подношљивија.

У литератури постоји једно предање Елезовића колико знам и то о пореклу са Косова, код Томића. Ништа специјално прецизно, одређено, већ баш уопштено. Приче о Вучитрну су очито настале касније, под утиском оних Елезовића одатле. Не треба од тога правити неко стабилно предање, иако га свакако треба уважити приликом истраживања корена. Не бих о томе превише, пошто си свакако више истраживао о пореклу своје породице, али не може се једноставно рећи да је то и такво предање нешто пуно озбиљније од осталих тога типа. Изузимајући она о пореклу од полу-митских Косовских јунака.

Око овог другог се слажемо углавном. Има више струја, и старијих и млађих и оних из Херцеговине и из других крајева. Херцеговачка је по свему судећи прилично доминантна у многим динарским крајевима. Упитно је колико има оног становништва које има континуитет од средњег века, с обзиром на околности.

Какве везе имају шаргије и физички изглед. Има тамо и пуно старијих досељеника из Херцеговине свакако. Као што су старији досељеници са Косова у динарским крајевима у међувремену усвојили гусле и остало.

Врло вероватно да није сва I2-CTS10228/I2-PH908 херцеговачког порекла. С обзиром на распоред Срба/Словена, реално је да су опстале неке "оазе" и у другим крајевима БиХ (ово вероватно важи и за друге српске крајеве). Само је данас то јако тешко детектовати зато што је због бројности хаплогрупе и те јаке херцеговачке струје потребно много више дубинских СНП тестова да би се направила таква подела.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #20 послато: Јануар 18, 2018, 06:40:17 поподне »
Мислим да би ти и твој другар Клаус Фукс требало да се уозбиљите и добро ишчитате литературу/Y-днк студије, пре доношења произвољних закључака. Дискусија би, ако ништа, била свакако подношљивија.

У литератури постоји једно предање Елезовића колико знам и то о пореклу са Косова, код Томића. Ништа специјално прецизно, одређено, већ баш уопштено. Приче о Вучитрну су очито настале касније, под утиском оних Елезовића одатле. Не треба од тога правити неко стабилно предање, иако га свакако треба уважити приликом истраживања корена. Не бих о томе превише, пошто си свакако више истраживао о пореклу своје породице, али не може се једноставно рећи да је то и такво предање нешто пуно озбиљније од осталих тога типа. Изузимајући она о пореклу од полу-митских Косовских јунака.

Са овим првим си већ постао досадан. Ваљда мислиш ако хиљаду пута то поновиш, да ће неки неутрални посматрач помислити како ја никада нисам ништа прочитао и немам појма о ДНК студијама. Честитам ти, што си успио људе да убиједиш ;)

А је ли ти икад пало напамет да се неко предање могло сачувати преношењем са кољена на кољено? Као што данас знам гдје сам био прије 300 година, тако су и моји преци знали гдје су били 300 година прије тога. А тешко да су прије 300 година могли да чују да постоји Елезовић у Вучитрну па да на основу тога измисле предање. За разлику од неких који чак не могу да одреде ни гдје им је био предак прије три-четири генерације, ја знам име сваког претка до 1725., а моји рођаци који су се бавили нашим родословом знају и даље од тога.
« Последња измена: Јануар 18, 2018, 06:42:29 поподне Српска14 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #21 послато: Јануар 18, 2018, 06:47:53 поподне »
Са овим првим си већ постао досадан. Ваљда мислиш ако хиљаду пута то поновиш, да ће неки неутрални посматрач помислити како ја никада нисам ништа прочитао и немам појма о ДНК студијама. Честитам ти, што си успио људе да убиједиш ;)

А је ли ти икад пало напамет да се неко предање могло сачувати преношењем са кољена на кољено? Као што данас знам гдје сам био прје 300 година, тако су и моји реци знали гдје су били 300 година прије тога. А тешко да су прије 300 година могли да чују да постоји Елезовић у Вучитрну па да на основу тога измисле предање. За разлику од неких који чак не могу да одреде ни гдје им је био предак прије три-четири генерације, ја знам име сваког претка до 1725., а моји рођаци који су се бавили нашим родословом знају и даље од тога.

Сигурно нисам досаднији од те твоје приче о Косову и онога да су Срби из БиХ свуда староседеоци, па и оне твоје приче да смо ми овде ЦГ племенски савез. Има још пар ствари које понављаш као папагај у свакој поруци. ;)

Ма свака теби част. Главно да сте ви знали одакле сте, али други немају појма, па си се ти појавио да им причаш како су им нетачна предања? Да није смешно, могло би се протумачити као класичан безобралук.

Ово о литератури и днк истраживањима понављам зато што си више пута показао да ниси упућен и да генерализујеш, што је само одлика површног знања. То није ништа страшно и не треба да схватиш као увреду. Сви смо прошли то када смо почели да истражујемо на ову тему. Али зато не треба толико да форсираш своје ставове по сваку цену, чак и када немају никакву научну потпору.


Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #22 послато: Јануар 18, 2018, 07:19:09 поподне »
Сигурно нисам досаднији од те твоје приче о Косову и онога да су Срби из БиХ свуда староседеоци, па и оне твоје приче да смо ми овде ЦГ племенски савез. Има још пар ствари које понављаш као папагај у свакој поруци. ;)

Ма свака теби част. Главно да сте ви знали одакле сте, али други немају појма, па си се ти појавио да им причаш како су им нетачна предања? Да није смешно, могло би се протумачити као класичан безобралук.

Ово о литератури и днк истраживањима понављам зато што си више пута показао да ниси упућен и да генерализујеш, што је само одлика површног знања. То није ништа страшно и не треба да схватиш као увреду. Сви смо прошли то када смо почели да истражујемо на ову тему. Али зато не треба толико да форсираш своје ставове по сваку цену, чак и када немају никакву научну потпору.

Па и овдје се неке ствари понављају по милијарду пута, па ако ја по неколико пута поновим нешто што се не уклапа у овдје преовлађујући наратив, сигурно да није ништа досадније од неких других ствари које се форсирају овдје, макар је алтернатива једноумљу.

Ово са твоје стране је класичан безобразлук, никада нисам оспорио ниједно озбиљно и аутентично предање. Наравно да ћу оспоравати смијешна и нерелевантна предања, мада и ту имам довољно пристојности да се не дотичем директно некога, јер нису људи често криви што не знају довољно о свом поријеклу или имају измишљено предање.

Добро, ако си толико сигуран у моје незнање и своје знање, зашто те толико ремети и дотиче шта ја пишем? Ако ми је прича глупа и нерелевантна, она ће се срушити сама од себе. Нек виде неутрални људи шта пишемо и ја и ти, због тога и коментаришем овдје, не да бих некога убјеђивао у нешто што је унапријед предодредио као зацртани аксиом.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #23 послато: Јануар 18, 2018, 08:13:16 поподне »

Ово са твоје стране је класичан безобразлук, никада нисам оспорио ниједно озбиљно и аутентично предање. Наравно да ћу оспоравати смијешна и нерелевантна предања.

Ово је већ лаж. Оспораваш све време предања о пореклу из Херцеговине и Црне Горе. Ко си ти да одређујеш која су предања нерелавантна, да ли уопште слушаш себе?

Ко још може да се похвали да зна своје претке уназад до 16., 17 века? По тој логици свако ко не зна уназад 500 година, нема поуздано предање и није из области из које каже да јесте, иако се са тим слажу нпр. и генетика и предање и литература? Са друге стране, када се треба нешто доказати у твоју корист, онда је довољно и неко магловито предање, без икваквих јачих доказа.

Добро, ако си толико сигуран у моје незнање и своје знање, зашто те толико ремети и дотиче шта ја пишем? Ако ми је прича глупа и нерелевантна, она ће се срушити сама од себе. Нек виде неутрални људи шта пишемо и ја и ти, због тога и коментаришем овдје, не да бих некога убјеђивао у нешто што је унапријед предодредио као зацртани аксиом.

Зато што увек треба реаговати на такве и сличне ликове. У супротном ће се ово претворити у форум где ће се свако моћи појавити и оспорити генетска истраживања и податке из монографија како му се прохте, а онда читава ова прича нема смисла.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #24 послато: Јануар 18, 2018, 08:24:43 поподне »
Зато што увек треба реаговати на такве и сличне ликове. У супротном ће се ово претворити у форум где ће се свако моћи појавити и оспорити генетска истраживања и податке из монографија како му се прохте, а онда читава ова прича нема смисла.

Управо мислим да не треба реаговати. Очигледно је да се кроз конфликт и контрирање настоји привући пажња. Не би ни то било проблем да се послије десет промијењених тема и бар десет  промијењених саговорника, једног бановања (ако се добро сјећам), саопшти бар нешто ново, осим тврдње да они који шаргијају нису из Херцеговине, да је био масовни егзодус са Косова у Црну Гору и Херцеговину након Косовске битке и да васколико српство има црногорски комплекс, ма шта то било.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #25 послато: Јануар 18, 2018, 08:33:12 поподне »
Управо мислим да не треба реаговати. Очигледно је да се кроз конфликт и контрирање настоји привући пажња. Не би ни то било проблем да се послије десет промијењених тема и бар десет  промијењених саговорника, једног бановања (ако се добро сјећам), саопшти бар нешто ново, осим тврдње да они који шаргијају нису из Херцеговине, да је био масовни егзодус са Косова у Црну Гору и Херцеговину након Косовске битке и да васколико српство има црногорски комплекс, ма шта то било.

И то је тачно. Игнорисање је "мајка" некада...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #26 послато: Јануар 18, 2018, 11:56:25 поподне »
Замолио бих кориснике да се суздрже од непримерених квалификација да не бих морао реаговати конкретније. Има толико тема које вапе за дијскусијом, а ви запели за ову, која никуда не води. Ако пак већ мора да се дискутује, онда дискусију прилагодите дискурсу форума.

Хвала на разумевању.



Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #27 послато: Јануар 27, 2018, 09:02:22 поподне »
Више је него чудно да неко са "чином" помоћника уредника користи такав рјечник, и то више пута, а да га нико од послодаваца до сада није посавјетовао на ту тему. На страну то што у жару доказивања својих претпоставки зна да се позове на некридибилне изворе, али ипак треба држати неки ниво пристојности у комуникацији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #28 послато: Јануар 27, 2018, 09:21:46 поподне »
Више је него чудно да неко са "чином" помоћника уредника користи такав рјечник, и то више пута, а да га нико од послодаваца до сада није посавјетовао на ту тему. На страну то што у жару доказивања својих претпоставки зна да се позове на некридибилне изворе, али ипак треба држати неки ниво пристојности у комуникацији.

Не знам шта покушаваш сада са овом поруком (претпостављам да на мене мислиш), али ја углавном (као помоћник уредника) реагујем када неко очигледно агреисвно наступа с намером да унесе раздор и уђе у очигледан конфлит са већином чланова. Укратко - са свима који мисле другачије, а све зарад агресивног наметања својих ставова као једино тачних и исправних. Речник максимално прилагођавам тону дискусије. Што се извора тиче, управо је супротно. Више нас овде се позива све време на конкретне изворе литературу и генетске резултате, не руководећи се толико унутрашњим осећајима и проценама "од ока".

Такође, као помоћник уредника примећујем да си у групи оних који су на ивици троловања, зато што од 10 твојих порука, 9 је углавном провокативног карактера, са неким замеркама, жељом за неким конфликтом/расправом и сл.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #29 послато: Јануар 28, 2018, 07:00:43 поподне »
Da li se ovo Kusturica testirao a da Mi ne znamo :) Jedan isjecak iz danasnjeg intervjua koji je dao za N1 televiziju.
https://m.youtube.com/watch?time_continue=61&v=vfEs3awgvG0

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #30 послато: Јануар 28, 2018, 07:52:30 поподне »
"Породица дошла 1800. године из Источне Европе"  ???

Наводи проценте и подручја као да је радио аутосомални тест.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #31 послато: Јануар 28, 2018, 08:01:30 поподне »
"Породица дошла 1800. године из Источне Европе"  ???

Наводи проценте и подручја као да је радио аутосомални тест.
Vjerovatno je mislio reci prije 1800 ili nesto slicno.Bas me zanima da li ce uskoro reci sta vise.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #32 послато: Јануар 28, 2018, 08:03:26 поподне »
Vjerovatno je mislio reci prije 1800 ili nesto slicno.Bas me zanima da li ce uskoro reci sta vise.

Да, и ја сам тако схватио, мада сам враћао снимак неколико пута да проверим да нисам можда погрешно чуо. Вероватно је омашка у питању, - озбиљно га је изнервирао новинар...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Никола Стојановић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 348
  • I2-PH908
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #33 послато: Јануар 29, 2018, 07:55:18 поподне »
"Породица дошла 1800. године из Источне Европе"  ???

Наводи проценте и подручја као да је радио аутосомални тест.
Да ли ово актуелизује причу о Ћустендилу? Или ипак не?
Каже следеће:

"ДНК говори да ми је породица дошла 1800. године из источне Европе, а да у својој крви имам 12% келтске, 6% пиринејске и 80% балканске"

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #34 послато: Јануар 29, 2018, 08:19:53 поподне »
Ako se testirao a izgleda jeste,vjerovatno je I2_CTS10228_YP196 ili neka od grana R1a.Ne znam kako drugacije objasniti tvrdnju da mu je DNK pokazala da su mu preci dosli iz Istocne Evrope.Ovo se vjerovatno zbunio kada je rekao 1800 godine,vjerovatno je mislio prije 1800 god,dobro ga je iznervirao novinar pitanjem.
Milomir Maric zna 100 % :)

Ван мреже Klaus Fuks

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 50
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #35 послато: Јануар 29, 2018, 10:19:37 поподне »
 Keltska ili pirinejska bi trebalo da su R1b, zar ne...

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #36 послато: Јануар 30, 2018, 12:08:05 пре подне »
Kusturica je I2 jug , ko hoće primam opklade....

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #37 послато: Јануар 30, 2018, 07:41:27 поподне »
Kusturica je I2 jug , ko hoće primam opklade....

Може. Стављам на СТЅ10228, односно на било коју подграну која није РН908.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #38 послато: Јануар 30, 2018, 07:49:22 поподне »
Може. Стављам на СТЅ10228, односно на било коју подграну која није РН908.
Već si izgubio imam podatak
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #39 послато: Јануар 30, 2018, 07:51:45 поподне »
Добро. Браво. Али, то онда није опклада, јер је код опкладе битан састојак да ни један од учесника не зна резултат, јер онда то и није опклада, већ ... (нећемо се вређати  ;) )

Одакле је податак о Кустиној ХГ?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #40 послато: Јануар 30, 2018, 08:22:01 поподне »
Куста Х

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #41 послато: Јануар 30, 2018, 10:29:00 поподне »
Добро. Браво. Али, то онда није опклада, јер је код опкладе битан састојак да ни један од учесника не зна резултат, јер онда то и није опклада, већ ... (нећемо се вређати  ;) )

Одакле је податак о Кустиној ХГ?
Malo sam se našalio. Da imam podatak mada sam zamolio jednu osobu da ga pita... Možda nam i dostavi podatak...   A koliko sam upućen jeste Hercegovačko poreklo....
Opklada stoji i flaša prepečenice čeka kad Kusta objavi da popijemo bez obzira koja je HG...

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #42 послато: Јануар 31, 2018, 11:56:37 пре подне »
Obzirom da je u šaljivom tonu ali neki dan sam dobio skicu kako je verovatno izgledao PH908 :D
To je odprilike Kusta sa malo svetlijom kosom...Tako da i ja pikiram da je PH908

Ван мреже Јадар

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 16
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #43 послато: Фебруар 01, 2018, 09:29:11 поподне »
 Он је то највјероватније рекао тек да мало врати чаршијанерима, који не признају човјеку право да изабере друштво.
Вјероватно неће ни објавити свој хп, да га не би могли својатати они што настоје доказати да су најчешћи и изворни носиоци динарика.. Од почетка човјек тврди да има херцеговачко  поријекло, ништа ново, а чак је некада спомињао и да су му неки од тамошњих Бабића род.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #44 послато: Фебруар 02, 2018, 02:27:12 поподне »
Kusturica se poprilično transparentno izjašnjava kao Srbin.
Može da svojata ko šta hoće, ali to je realnost.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #45 послато: Март 06, 2018, 06:25:43 поподне »
Наишла сам на неки сајт где се позивају на ваш пројекат:

https://lundiak.wordpress.com/2015/01/09/i2a1b2a1-aka-i-cts10228/

Можда ће некоме бити интересантно.
« Последња измена: Март 06, 2018, 06:40:37 поподне Лука »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #46 послато: Март 06, 2018, 07:27:47 поподне »
Наишла сам на неки сајт где се позивају на ваш пројекат:

https://lundiak.wordpress.com/2015/01/09/i2a1b2a1-aka-i-cts10228/

Можда ће некоме бити интересантно.

Ја сам аутора тог блога упознао са активностима портала Порекло. После тога је он одлучио да посвети мало пажње табели Српског ДНК пројекта. Сећам се да је једно од његових првих питања било: "Како се чита слово Ћ"? :)  Иначе Андриј је члан овог форума, додуше још увек се није јавно оглашавао. Пореклом је из западне Украјине, али живи и ради у Пољској.
« Последња измена: Март 06, 2018, 07:29:26 поподне Sergio »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #47 послато: Март 14, 2018, 04:29:16 поподне »
Занимљив резултат, посебно за Крајишнике YP237 који су можда добили оквирно матицу на простору Старе Херцеговине. Ако се не варам, међу Херцеговцима (необјављени резултати) такође постоји један YP237 који се потпуно уклапа у род "A"?

Може бити да су ови из Пиве дошли у Пиву негде са запада (Босна можда).
Не треба заборавити да се у време Стефана Вукчића Косаче доста становништва из Босне иселило у Херцеговину.  У време Херцега од Светог Саве су и Његошеви преци дошли из Босне у Херцеговину (у околину Гацког).
« Последња измена: Март 14, 2018, 04:30:53 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #48 послато: Март 14, 2018, 04:38:43 поподне »
Може бити да су ови из Пиве дошли у Пиву негде са запада (Босна можда).
Не треба заборавити да се у време Стефана Вукчића Косаче доста становништва из Босне иселило у Херцеговину.  У време Херцега од Светог Саве су и Његошеви преци дошли из Босне у Херцеговину (у околину Гацког).

Хоћемо ли опет да пролазимо све оно о миграцијама? Само да нису случајно са простора Црне Горе? Врло могуће да је било таквих миграција, тј било их је, али као Крајишник и сам знаш да су много масовније биле оне од 16. века са ширег простора Херцеговине ка западу.

Лепо је Сергиус једном приликом објаснио и за ту крајишку YP237 да по свим карактеристикама (распоред, бројност) упућује на Србе у влашком статусту, који су се због начина привређивања и повластица могли значајно раширити (а YP237 јесте прилично заступљена у Крајини). Порекло тих Срба у Крајини је углавном из јужнијих крајева, а за евентуалне озбиљније староседеоце још нема неких јачих доказа, иако је реално да су опстали у одређеном проценту у неким крајевима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #49 послато: Март 14, 2018, 04:50:32 поподне »
Да нису можда и Крајишници који су Y2613 и I2-CTS10228 дошли из Црне Горе?

Чекај, изједначаваш сву I2-CTS10228? За крајишнике Y2613 знамо да имају најближе генетске рођаке на простору Црне Горе (Мијач, Булатовић). Не знам шта је ту спорно. Иначе да си истраживао порекло тих Y2613 родова у Крајини, знао би да су многи од њих (могу рећи већина), према литератури, сврстани у досељеничку струју "с југа".

То опет не мора ништа да значи, треба тек коцкице да се поклопе.

Апропо I2-CTS10228, да ли мислиш да су сви са Косова, или шта? Слично као што је по теби крајишка M458 из Бугарске? Хрвати из Далмације имају негде и преко 10% I2-CTS10228, јесу ли и то досељеници из Македоније и са Косова?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #50 послато: Март 14, 2018, 05:03:37 поподне »
Чекај, изједначаваш сву I2-CTS10228? За крајишнике Y2613 знамо да имају најближе генетске рођаке на простору Црне Горе (Мијач, Булатовић). Не знам шта је ту спорно. Иначе да си истраживао порекло тих Y2613 родова у Крајини, знао би да су многи од њих (могу рећи већина), према литератури, сврстани у досељеничку струју "с југа".

То опет не мора ништа да значи, треба тек коцкице да се поклопе.

Апропо I2-CTS10228, да ли мислиш да су сви са Косова, или шта? Слично као што је по теби крајишка M458 из Бугарске? Хрвати из Далмације имају негде и преко 10% I2-CTS10228, јесу ли и то досељеници из Македоније и са Косова?

Караџићи из Дробњака су I2-CTS10228, постоји индиција да су старином из Македоније. То не кажем ја, већ су то говорили неки други форумаши на овом форуму. Јако ми је интересантна ствар што јужно од Скопља постоји планина Караџица  https://sr.wikipedia.org/wiki/Караџица

То што крајишки Y2613 имају рођаке у Црној Гори није доказ да су дошли из Црне Горе. Ко зна где им је живео први заједнички предак. Нису Срби живели само у Црној Гори па се из ње у 16-ом, 17-ом и 18-ом веку "размилели" на све стране.  Црна Гора је у средњем веку била слабо насељена, логично је да ће мање становништва живети у Црној Гори где је просечна надморска висина преко 1000 метара, где има мало земље а пуно камена, него у плоднијим и питомијим крајевима као што су нпр. Косово и Босна.

 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #51 послато: Март 14, 2018, 05:12:54 поподне »
То што крајишки Y2613 имају рођаке у Црној Гори није доказ да су дошли из Црне Горе. Ко зна где им је живео први заједнички предак. Нису Срби живели само у Црној Гори па се из ње у 16-ом, 17-ом и 18-ом веку "размилели" на све стране.  Црна Гора је у средњем веку била слабо насељена, логично је да ће мање становништва живети у Црној Гори где је просечна надморска висина преко 1000 метара, где има мало земље а пуно камена, него у плоднијим и питомијим крајевима као што су нпр. Косово и Босна.

Да, научили смо ову причу напамет. Сад нам кажи да је даља старина крајишке R1a на словенском северу, а не у Црној Гори. Ништа, ја ти као један од уредника саветујем да наставиш са разним врстама троловања/спамовања, па ћемо видети колико ће то још потрајати. Дискусије с тобом су свакако узалудне.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #52 послато: Март 14, 2018, 05:16:44 поподне »
Да, научили смо ову причу напамет. Сад нам кажи да је даља старина крајишке R1a на словенском северу, а не у Црној Гори. Ништа, ја ти као један од уредника саветујем да наставиш са разним врстама троловања/спамовања, па ћемо видети колико ће то још потрајати. Дискусије с тобом су свакако узалудне.

То што ја имам различито мишљење од тебе ти доживљаваш као троловање и спамовање?


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #53 послато: Март 14, 2018, 06:33:55 поподне »
То што ја имам различито мишљење од тебе ти доживљаваш као троловање и спамовање?

Не, то није другачије мишљење, већ окретање теме у страну која теби одговара. Назови то како хоћеш. Причамо конкретно о пореклу крајишке YP237 из области старе Херцеговине (пошто су те миграције прилично расветљене), а ти помињеш како је и тамо морала доћи однекуд. Наравно да јесте, али за ове миграције ка Крајини то није толико битно. Овде људи често не памте ни последње 4 генерације, а не где су им преци живели пре Црне Горе, Херцеговине (причамо о тој динарској зони).

Не знам чему потреба код наших људи да се компликује ситуација. Крајина је најбољи пример миграција са простора Херцеговине, Босне, Рашке и Зете, тј. из области које су у 14. и 15. веку пале под Турке. У супротном, не могу да замислим да је тамо живела некаква повећа група Срба кајкаваца и икаваца, која је одједанпут почела говорити источнохерцеговачким дијалектом и истовремено добила блиске днк рођаке на ширем простору Херцеговине.

Што се саме YP237 тиче, они су и даље добри кандидати за нешто старији слој на простору Крајине. Осим што је тамо има нешто више него у другим српским крајевима (што не мора ништа да значи), срећемо је углавном код породица које имају сачувано предање да су староседелачке у тим крајевима. Могу можда бити у питању старији досељеници из Херцеговине, или неки слој са простора централне-западне Босне (од Травника до Змијања).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #54 послато: Март 14, 2018, 06:47:00 поподне »
Не, то није другачије мишљење, већ окретање теме у страну која теби одговара. Назови то како хоћеш. Причамо конкретно о пореклу крајишке YP237 из области старе Херцеговине (пошто су те миграције прилично расветљене), а ти помињеш како је и тамо морала доћи однекуд. Наравно да јесте, али за ове миграције ка Крајини то није толико битно. Овде људи често не памте ни последње 4 генерације, а не где су им преци живели пре Црне Горе, Херцеговине (причамо о тој динарској зони).

Не знам чему потреба код наших људи да се компликује ситуација. Крајина је најбољи пример миграција са простора Херцеговине, Босне, Рашке и Зете, тј. из области које су у 14. и 15. веку пале под Турке. У супротном, не могу да замислим да је тамо живела некаква повећа група Срба кајкаваца и икаваца, која је одједанпут почела говорити источнохерцеговачким дијалектом и истовремено добила блиске днк рођаке на ширем простору Херцеговине.

Што се саме YP237 тиче, они су и даље добри кандидати за нешто старији слој на простору Крајине. Осим што је тамо има нешто више него у другим српским крајевима (што не мора ништа да значи), срећемо је углавном код породица које имају сачувано предање да су староседелачке у тим крајевима. Могу можда бити у питању старији досељеници из Херцеговине, или неки слој са простора централне-западне Босне (од Травника до Змијања).

То је и проблем што се дође само до Херцеговине и Црне Горе и ни макац даље, као да су Херцеговина и ЦГ "алфа" и "омега" кад је у питању порекло и миграције Срба.

Ако би ико волео да је карпатско-далматинска R1a дошла у Крајину са југоистока тј. из ЦГ или Херцеговине онда сам то ја. Нисам блесав да навијам за теорију да су носиоци те хаплогрупе некад били Хрвати чакавци које су "зли" и "експанзивни" Србо-Власи који су дошли са југоистока апсорбовали.   Али просто не водим чврсту везу крајишке карпатско-далматинске R1a са ЦГ и источном Херцеговином.

Што се тиче евентуалних староседелаца у Крајини можда би требало тестирати Србе који су пореклом из Равног и Вуковског код Купреса. Они су били чисти икавци. Тамо их више нема али старијих и новијих исељеника из та 2 села има у Србији, РС и дијаспори. 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #55 послато: Март 14, 2018, 06:53:25 поподне »
Ако би ико волео да је карпатско-далматинска R1a дошла у Крајину са југоистока тј. из ЦГ или Херцеговине онда сам то ја. Нисам блесав да навијам за теорију да су носиоци те хаплогрупе некад били Хрвати чакавци које су "зли" и "експанзивни" Србо-Власи који су дошли са југоистока апсорбовали.   Али просто не водим чврсту везу крајишке карпатско-далматинске R1a са ЦГ и источном Херцеговином.

Што се тиче евентуалних староседелаца у Крајини можда би требало тестирати Србе који су пореклом из Равног и Вуковског код Купреса. Они су били чисти икавци. Тамо их више нема али старијих и новијих исељеника из та 2 села има у Србији, РС и дијаспори.

Можда бројност неких хаплогрупа/подграна у Крајини не треба да нас завара. Оне су се накнадно тамо могле јаче развити. Примера ради R1a Y2613, R1a YP237, N2a, J2b1, итд. Сви иначе имају генетску везу са јужнијим српским крајевима (Црна Гора, Херцеговина, Србија).

Код Y2613 она постоји не само на простору ЦГ/Херцеговине (јавни и необјављени рез.), већ и јужније, тј. источније. Још је занимљивије што неки родови из Крајине, који припадају овој подграни R1a, имају нека несвакидашња предања о пореклу из Крушевца, и/или Македоније нпр.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #56 послато: Март 14, 2018, 06:55:38 поподне »
То је и проблем што се дође само до Херцеговине и Црне Горе и ни макац даље, као да су Херцеговина и ЦГ "алфа" и "омега" кад је у питању порекло и миграције Срба.

Што се овога тиче, ове области и јесу јако битне, такорећи пресудне за један добар део динарског становништва. Говоримо о миграцијама од 15. века на овамо. Да ли је пре тога било досељавања у те крајеве, сигурно да јесте, али је то толико далеко, да из ове перспективе не можемо ништа прецизно рећи.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #57 послато: Март 14, 2018, 07:03:12 поподне »
Можда бројност неких хаплогрупа/подграна у Крајини не треба да нас завара. Оне су се накнадно тамо могле јаче развити. Примера ради R1a Y2613, R1a YP237, N2a, J2b1, итд. Сви иначе имају генетску везу са јужнијим српским крајевима (Црна Гора, Херцеговина, Србија).

Код Y2613 она постоји не само на простору ЦГ/Херцеговине (јавни и необјављени рез.), већ и јужније, тј. источније. Још је занимљивије што неки родови из Крајине, који припадају овој подграни R1a, имају нека несвакидашња предања о пореклу из Крушевца, и/или Македоније нпр.

То да крајишка Y2613 долази из централне Србије, Косова или Македоније ми делује већ реалније него теорија о пореклу из Црне Горе. То је врло занимљив моменат што кажеш да неки родови из Крајине који припадају овој подграни R1a имају предања о пореклу из Крушевца/Македоније!

Може бити да су се на путу од централне/јужне Србије или Македоније неко време задржали у ЦГ/источној Херцеговини, можда је то "задржавање" трајало читав век или више, али без обзира на то не можемо рећи да су они црногорско-херцеговачког порекла. Јер су у ЦГ и Херцеговини евентуално боравили у "транзиту."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #58 послато: Март 14, 2018, 07:38:50 поподне »
То да крајишка Y2613 долази из централне Србије, Косова или Македоније ми делује већ реалније него теорија о пореклу из Црне Горе. То је врло занимљив моменат што кажеш да неки родови из Крајине који припадају овој подграни R1a имају предања о пореклу из Крушевца/Македоније!

Може бити да су се на путу од централне/јужне Србије или Македоније неко време задржали у ЦГ/источној Херцеговини, можда је то "задржавање" трајало читав век или више, али без обзира на то не можемо рећи да су они црногорско-херцеговачког порекла. Јер су у ЦГ и Херцеговини евентуално боравили у "транзиту."

Та предања су занимљива, али су помало фантастична, због помена Грбљановића, Крушевца, а после Крушева у Македонији, па све делује као нечија лоша интерпретација. Углавном су сврстани у досељенике с југа.

Црногорско порекло свакако не стоји, пошто Црна Гора у том смислу тада није ни постојала. Не треба око тога полемисати превише. А транзитне су у том смислу све области. И у јужну Србију су однекуд морали доћи, итд.

Генерално је то становништво Херцеговине старије у односу на становништво Крајине, о томе је својевремено и Цвијић писао. А кад помену транзит, управо је Босанска Крајина таква једна област.

Исту реч (транзит), употребио је и Милан Карановић, осврнувши се на порекло становништва Босанске Крајине, цитирам:

"Босанска Крајина била је транзитна област за миграције из Рашке, Црне Горе, Херцеговине и централне Босне, за Посавину и Подравину, преко Лике и Баније. Ово се помиње у радовима Лопашића, Грбића, Милаша, Ивића, Шишића, Грујића и Скарица."

(Поуње у Босанској Крајини, МИлан Карановић, 1925)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #59 послато: Март 14, 2018, 08:15:17 поподне »
Тачно је да су неки родови једноставно могли доживјети експанзију за 200-300 година. То што је Р1а јача међу прекодринским Србима него на територији авнојевске ЦГ, то не мора значити да ти родови не воде поријекло из старе Херцеговине. Теоретски гледано, неки род може у матици ослабити и изгубити разгранатост (затирањем бројних мушких лоза), а у миграцији оснажити и разгранати се још више. Теоретски је све могуће. И Крича и Дробњака данас има више ван авнојевске Црне Горе него у њој, иако су старији на њеном тлу него ван ње.

Уосталом, Срби Пречани су у већини случајева по мушким лозама подударнији са српским популацијама у Црној Гори и Србији него са својим хрватским католичким комшијама. На простору некадашње РСК Бањани, Пивљани, Крици и Дробњаци заједно чине јако велик проценат међу Србима, док их међу Хрватима углавном нема.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #60 послато: Март 14, 2018, 11:01:15 поподне »
Moželi neko da okači tabelu podjele markera na brze i spore...
Hvala

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #61 послато: Март 14, 2018, 11:16:36 поподне »
Moželi neko da okači tabelu podjele markera na brze i spore...
Hvala

Ја имам ово ако шта помаже:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже spahibija

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 153
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #62 послато: Март 19, 2018, 12:32:29 поподне »
Kusturica se poprilično transparentno izjašnjava kao Srbin.
Može da svojata ko šta hoće, ali to je realnost.
Кустурица је сам истицао своје поријекло од Бабића из Плане код Билеће и то је код Билећана општепозната чињеница. Штета је што у новом тестирању Херцеговаца није узет узорак Бабића са Плане, да на основу њега претпоставимо хаплогрупу Кустурице. Видим да је тестиран Бабић из Требиња. Да ли су они исти као и ови Бабићи из Плане не знам.
« Последња измена: Март 19, 2018, 01:43:46 поподне НиколаВук »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #63 послато: Март 19, 2018, 01:25:17 поподне »
Кустурица је сам истицао своје поријекло од Бабића из Плане код Билеће и то је код Билећана општепозната чињеница. Штета је што у новом тестирању Херцеговаца није узет узорак Бабића са Плане, да на основу њега претпоставимо хаплогрупу Кустурице. Видим да је тестиран Бабић из Требиња. Да ли су они исти као и ови Бабићи из Плане не знам.
Kusturica se sam testirao,mozda nekad objavi rezultat.
« Последња измена: Март 19, 2018, 01:43:58 поподне НиколаВук »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #64 послато: Март 19, 2018, 01:45:00 поподне »
Замолио бих вас да не објављујете јавно резултате са необјављеног ДНК истраживања Херцеговаца. Хвала на разумевању.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #65 послато: Април 07, 2018, 10:31:35 пре подне »
Nije se ni na srpskom DNK projektu imuno na autohtonizam, samo što se autohtonost Srba pomerila nekoliko milenijuma kasnije sa prostora Lepenskog vira na područje Crne Gore, i od Vinčanske kulture na crnogorska plemena. Ko god istražuje poreklo je u zamci da neki trenutak mora proglasti za nultu tačku od koje počinje njegovo postojanje, a koji će to trenutak biti nije nikakva objektivna činjenica, već skup vlastitih uverenja i društveno-političkih i kulturnih obrazaca u kojima je neko formiran.

Немој ни да покушаваш своје "аутохтонистичке" теорије да одбраниш тако што ћеш оптужити Порекло да своди читаву причу на Црну Гору. И ти родови који су досељени са тог подручја имају неку старију матицу и о томе се нашироко пише, само што ти то не можеш да видиш пошто си остао зацементиран код Црне Горе. Да ли због властитих комплекса, да ли због нечег другог, не бих улазио у то.

Још једном ти скрећем пажњу да не провоцираш на овај начин. Мада си већ добио довољно опомена и питам се зашто и даље редовно "тролујеш" на форуму. Имаш заиста пуно других сајтова где можеш радити сличне ствари, овде нам такве проповеди не требају.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #66 послато: Април 19, 2018, 10:15:00 пре подне »
Из радозналости питам, из тренутног броја тестираних - колико је тестираних београдском днк центру, а колико код иностраних фирми? Зна ли неко приближно неке цифре?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #67 послато: Април 27, 2018, 09:04:45 пре подне »
До сада је било могуће да се код нас уради највише тест од 23 маркера и ништа више (колико знам увек је тако рађено). Остале "веће верзије" маркера нису рађене код нас, као ни друге врсте тестова (снп, аутосомални). По томе, врло је лако израчунати.
Ипак, постоји шанса да будемо боље опремљени. Видећемо.
« Последња измена: Април 27, 2018, 09:06:30 пре подне Platin »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #68 послато: Април 27, 2018, 10:09:40 пре подне »
До сада је било могуће да се код нас уради највише тест од 23 маркера и ништа више (колико знам увек је тако рађено). Остале "веће верзије" маркера нису рађене код нас, као ни друге врсте тестова (снп, аутосомални). По томе, врло је лако израчунати.
Ипак, постоји шанса да будемо боље опремљени. Видећемо.

Ако сам добро закључио, "београдских" 23 не упада у потпуности у YSEQ-ових и FTDN-ових 37. Тестирани код YSEQ на 37 маркера морају додатно радити пет маркера из београдског пакета уколико желе да буду упоредиви на сва 23 маркера са тестиранима у БГ. Ово је баш лоше...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Српски ДНК Пројекат - разно
« Одговор #69 послато: Април 27, 2018, 03:16:18 поподне »
Колико знам, маркери као такви имају стандардне ознаке, мада постоји пар њих који имају вишеструке вредности.

Безвезе је ако се неки маркери разликују (нисам упоређивао у табели), али... што више, то боље. Код странаца је могуће наручити сваку комбинацију, не знам за цене.