ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Грци

<< < (43/48) > >>

Кековац:

--- Цитат: Црна Гуја  Мај 23, 2023, 11:30:15 поподне ---Поменути узорак LYG001 није PF7562 већ Z2103.

--- Крај цитата ---

Ја сам информацију о овом узорку пронашао на страни 332 Supplementary Materials овог рада (PDF документ). Можда су и погрешили. Може ли нека референца за тврдњу да је Z2103?

Црна Гуја:

--- Цитат: Кековац  Мај 24, 2023, 06:15:52 пре подне ---Ја сам информацију о овом узорку пронашао на страни 332 Supplementary Materials овог рада (PDF документ). Можда су и погрешили. Може ли нека референца за тврдњу да је Z2103?

--- Крај цитата ---

Прегледао сам BAM фајл, нема покривених SNP-ова на нивоу PF7562, али је зато L23+ G>A (1A), Z2103+ G>C (2C) и Z2105+ C>A (1A). Дакле без икакве сумње је https://www.yfull.com/tree/R-M12149/.

Кековац:

--- Цитат: Црна Гуја  Мај 24, 2023, 03:20:02 поподне ---Прегледао сам BAM фајл, нема покривених SNP-ова на нивоу PF7562, али је зато L23+ G>A (1A), Z2103+ G>C (2C) и Z2105+ C>A (1A). Дакле без икакве сумње је https://www.yfull.com/tree/R-M12149/.

--- Крај цитата ---

Значи дефинитивно је у питању грешка. Хвала на информацији!

drajver:
Занимљива ми је чињеница да Грци, иако говорници једног индоевропског језика, заправо су аутосомално генетички веома мало Индоевропљани. Гледајући досадашње археогенетичке узорке са простора Грчке, једина два узорка гдје има степске индоевропске генетике су Log02 и Log04 (Logkas, Тесалија/Македонија , око 1900 пне). Међутим и ту само као примјесе, не у доминантном омјеру. У неким микенским узорцима ( у веома малом броју) може још да се пронађе нешто степске генетике, али у веома малим примјесама. Изгледа да се и то што је било индоевропске генетике, до класичног грчког и римског перидоа, скоро у потпуности "испрало" па је просјечан Грк из римског периода био скоро степа free. Парадоксално је да су проценат индоевропске генетике код савремених Грка подигли ни мање ни више него Словени. Тако да кад су раду https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867421003706#app2 извукли далекосежан закључак: "Present-day Greeks are genetically similar to 2,000 BCE Aegeans from Northern Greece" (мислећи прије свега на ова два узорка из Logkasa), мислим да су мало заиграли на прву лопту.

Без обзира на горе поменуто, остаје питање свих питања, која је онда индоевропска популација и када Грцима оставила индоевропски језик, ако је аутосомални генетички траг Индоевропљана код Грка тако танак? Ако је та индоевропска популација и била малобројна, могуће доминирајућа, опет је енигма како је успјела да језички толико утиче на становништво.

На простору Грчке јесте се десила кључна промјена на почетку бронзаног доба, а то је свакако прилив новог становништва са истока из подручја Леванта и источне Анадолије. Ово становништво је носило појачану кавкаску генетику, али је нешто мало повећало и натуфијски удио, што говори да није долазило директно са Кавказа и источне Анадолије, већ Медитераном преко сиријске, либанске и палестинске обале. Претпостављам да је ово становништво носило највећим дијелом хаплогрупу J. И ова миграција је најзаслужнија за формирање класичних грчих древних цивилизација, минојске и микенске.

Ствари би биле мање више јасне да се у цијелој тој причи не појављује грчки као индоевропски језик.

drajver:
Мислим да је прилично логично да је прото-грчки морао настати на територији са доње карте, на коју су и ранији истраживачи указивали. То је подручје гдје су се сусрели индоевропски талас који је носио R1b са сјевера и кавкаско-источномедитерански талас који је носио J2 са југоистока. На подручју данашњих Албаније, Македоније и Bугарске, индоевропски аутосомални удио је већ знатно виши него у Грчкој и током бронзаног доба. У том контексту је занимљив узорак раног бронзаног доба са подручја Албаније I14689 који свакако представља неки од најранијих индоeвропских продора ка југу балканског полуострва, са прилично повишеном степском аутосомалном генетиком и хаплогрупом R1b-M269. Нисам провјеравао да ли су му открили неку нижу грану.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију