Порекло становништва > Србија

Црногорци у Војводини (Врбас, Кула, Ловћенац...)

<< < (2/8) > >>

Sergio:

--- Цитат: Христифор  Новембар 26, 2022, 10:30:34 поподне ---Служио сам војску са Црногорцем из Ловћенца. Брате мили тешки су ко туч, само би да гуслају и наводе колико им је прађед посекао Турака. ;D Иначе дотични је причао  миксом  ијекавице и мало мање екавице, доста мекше од предака по сопственом признању.

--- Крај цитата ---

И ја сам био у чети са једним из Ловћенца. Већи су црногорски суверенисти од оних са Цетиња. ;D

Ево једног прилога:

https://www.youtube.com/v/ob6dGNU_xfU

ДушанВучко:

--- Цитат: Sergio  Новембар 27, 2022, 07:11:05 поподне ---И ја сам био у чети са једним из Ловћенца. Већи су црногорски суверенисти од оних са Цетиња. ;D



--- Крај цитата ---
У Црној Гори били Срби, а у Србији постали Црногорци (а у Ловћенцу монтенегрини)

Malesevic:

--- Цитат: Sergio  Новембар 27, 2022, 07:11:05 поподне ---И ја сам био у чети са једним из Ловћенца. Већи су црногорски суверенисти од оних са Цетиња. ;D

Ево једног прилога:

https://www.youtube.com/v/ob6dGNU_xfU

--- Крај цитата ---

Добар прилог у смислу да се види бесмислица тих новонасталих језика. Три именице на српском и црногорском поптуно исте, али није исти језик, јер кажу шјутра, а не сутра, а то је категорија чисто дијалектичка, а не језичка, те је јасно да се ради о једном језику, који у себи, као и сваки друг језик на свету, садржи различите дијалекте. Но, балканска посла...

Bulajić:
U većini navedenih mesta je podela 6:4 u korist Srba, tj. od potomaka kolonista 60% se danas izjašnjavaju kao Srbi.
Takođe, 20% priča arhaičnim istočnohercegovačkim narečjem, kako više ne govore ni čobani u najzabačenijim vuko...nama.

U Vrbasu, Crvenki, Kuli svi narodi(pa i Mađari i Rusini) govore mešavinom crnogorsko-bosansko-vojvođanskog govora.
Ovi iz Lovćenca se znatno razlikuju od ovog, specifičnog centralnobačkog govora.

Љубо Мирков:

--- Цитат: Sergio  Новембар 27, 2022, 07:11:05 поподне ---И ја сам био у чети са једним из Ловћенца. Већи су црногорски суверенисти од оних са Цетиња. ;D

--- Крај цитата ---
А кад траже паре у зајам, куну се: " Врнућу ти, брата ми из Шведске !!!"  ;D

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију