ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Баски

<< < (3/5) > >>

Скардус:
Ако су језик Баска сачувале жене, зашто то није тако на Балкану? Писани подаци а и логика потрврђује да су досељени Словени били ратници тј. да нису доводили своје жене (или у врло малом проценту). Такође, знамо да је на Балкану утицај жена на језин одувек био огроман. Мајке су биле те које су децу училе народним јуначким и осталим песмама.
Нешто у причи не штима.

Филипчић:
Да придодам овај видео о историји, Еускера језику и дијалектима, а има речи о последњем днк тестирању.

https://youtube.com/v/Un1QtE5swEU

Узорак од 190 из различитих области Баскије, мада нисам разумео који су тачно тестови рађени. Такође праве компарацију днк са Еускера дијалектима.
Каже се да је генетика Баскијца ипак јединсвена у односу на друге европске народе али и да има значајне сличности са Сардинцима, међутим оградили су се да то не значи да су они блиско повезани:

"it may only mean that in similar insular isolated populations, the results of inbreathing that these genetic markers suggest, may lead to similar outcomes"  ???  ???  ???

Волео бих да неко ко је боље упућен прокоментарише јер код мене ово отвара више питања него што даје одговора.

HandsomestOfThemAll:

--- Цитат: Филипчић  Мај 07, 2021, 04:51:39 поподне ---Узорак од 190 из различитих области Баскије, мада нисам разумео који су тачно тестови рађени. Такође праве компарацију днк са Еускера дијалектима.
Каже се да је генетика Баскијца ипак јединсвена у односу на друге европске народе али и да има значајне сличности са Сардинцима, међутим оградили су се да то не значи да су они блиско повезани:

"it may only mean that in similar insular isolated populations, the results of inbreathing that these genetic markers suggest, may lead to similar outcomes"  ???  ???  ???

Волео бих да неко ко је боље упућен прокоментарише јер код мене ово отвара више питања него што даје одговора.

--- Крај цитата ---

inbrEEDing, NOT *inbrEATHing

A nadam se (ne mogu da slušam ceo video, taj čovek govori jako iritantno) i da nisu napisali/izgovorili ni "insular isolated" jer ako "insular" nije upotrebljeno metaforički da znači "isolated" -- što valjda nije ako "isolated" sledi odmah iza -- onda to "insular" znači ono što mu je osnovna rema, tj "ostrvski", a jedino "ostrvo" na kome Baski tradicionalno žive je Evro-Azio-Afrika.

OK, može se tehnički i sve to smatrati ostrvom, ali takvim u odnosu na koje su ostali kontinenti patuljasti.

Филипчић:
Покушао сам да запишем онако како сам чуо, могуће је да нисам добро, а навео сам је јер само нагађам шта је хтео да каже па рекох можда ће ми неко појаснити.

Драган Обреновић:
Преводим једну могућу хипотезу о пореклу Баскијаца. Аутор је Тајгер Волш (Tiger Walsh), администратор R1b пројекта на FTDNA и фејсбук странице "R1b Y DNA project":

Ово је највише колико могу да одем на ову тему, односно резиме свега што сам до сада сазнао и поставио од могућих теорија:


* Баскијци имају веома висок проценат мушких лоза (Y-DNK) које датирају из бронзаног доба, углавном су то подгране R1b-P312 > R-DF27.
* Баскијска мтДНК нема скоро никакве женске лозе из степе, има углавном неолитске лозе.
* Баски су аномалија за R1b популације у Европи јер једини не говоре индоевропски језик.
* Баскијска аутозомална ДНК има већи удео компоненте Западних ловаца-сакупљача (WHG) неко других компонената из Западне/Централне Европе.
* Баскијска аутозомална ДНК има висок удео степе (WSH), око 20-25%.
* Баскијска аутозомална ДНК је карактеристична и није имала спољне упливе још од предримског доба.
* Домовина Баскијаца је изолована због својих високих планина и неприступачног приобаља Бискајског залива.
Предложена теорија:

Мушкарци из ране степске културе Звонастих Пехарa (Bell Beaker) дошли су  су контакт са Палео-Баскијцима, убивши већину мушкараца. Затим су "Bell Beaker" мушкарци створили потомоство са баскијским женама, што је довело до разблажења степске аутозомалне генетике у њиховом потомству, али уз задржан висок удео R1b Bell Beaker мушких линија.

Оригинални Bell Beaker мушкарци су можда били малобројни у поређењу са палеобаскијским женама. То је довело до полигамије, уз потомство које је проводило мало времена са својим очевима, учећи само баскијски језик од својих мајки. Ово је такође могло довести до већег обима посла за жене и веће аутономије за жене у пољопривредној производњи и контроли и власништву на земљом.

Алтернативни сценарио је да су првобитни Bell Beaker мушкарци одлазили далеко у ратне/пљачкашке походе, те нису били укључени у подизање деце нити у пољопривреду.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију