U izvodu iz knjige "RADOMIR M. ILIĆ – O LJUBIĆSKIM SELIMA (Prislonica – Prijeljina – Brđani – Sokolići – Konjevići – Gornja Trepča – Donja Trepča – Ostra – Večanj – Bresnica – Tamnik – Lađevci), SRPSKI ETNOGRAFSKI ZBORNIK Knjiga peta 1903. godine. Priredio Aleksandar Marinković" ~ o selu Sokolići sa ovog sajta stoji:
"Kao najstarije porodice u selu, kojima se ne zna mesto ni vreme doseljenja, smatraju se:
STANOJEVIĆI, slave Đurđev-dan i ĐUROVIĆI, slave Đurđev-dan. Ove su porodice najstarije u selu. Njih su docniji doseljenici zatekli u Sokolićima..
Najpre su se doselili: STANKOVIĆI, slave Sv. Vračeve. Došli su iz Lopaša (Donje Dragačevo)."
Ono što je zanimljivo za razmatranje je sledeće:
STANojević živi odmah preko puta STANkovića (ne treba im dvogled da vide džezvu na šporetu) i po predanju ~ pre migracija ~ jedini tadašnji rodonačelnik Stanojevića, a koji je bio u posedu skoro celog sela ~ je imao samo ćerke.
Na žalost ~ ovovremeni Stanojević je bio i u posedu knjige iz manastira Vujan gde su se rodoslovi mogli naći, i dao ju je nekom ko živi na većoj udaljenosti ~ još davnih dana. (potrudiću se da nekako do knjige i podataka iz nje dođem).
Razlog zašto bi ti podaci mogli biti jako važni su upravo te mnogobrojne kći ~ od kojih je makar jedan pripuz (zet) preuzeo ženino prezime (postoji slučaj i za ustanika Pauna - Markića Negrišorca koji je (i čiji su kao Markićevići) postali Komadine u Lisi).
Da li nakon, u pauzi ili za vreme nekog od Ustanaka, Vasilije dolazi u Sokoliće kao pripuz i ostaje nam samo da nagađamo kako je najverovatnije oženio upravo jednu od miraždžijki od Stanojevića, jer smo u ta doba (a neki i do dan danas) bili u posedu najlepših parcela u selu (i šire), kao i mnogo zemlje.
Ono što je isto bitno istaći jeste i strateški položaj Sokolića u koje se Vasilije doselio, a koji se kao vidikovac prostire tačno iznad puta Preljina - Prislonica (Lazar Mutap) ka Takovu, Gornjem Milanovcu, ...
Rođeni brat ustanika Vasilija bio je jedan od 150 potpisnika povelje Obor knezova ~ ustanik i Obor knez Bogić Komadina ~ od kog su svi ostali Komadinići koji su ostali u Lisi.
(Uzgred da pomenem i njihovog rođenog brata ~ ustanika Tiosava / TiHosava Komadinu ~ koji je strateški i porodično se nastanio u Zablaću, a koje se nalazi na trasi Samaila tj. drugog puta ka Kraljevu osim onog preko Preljine, a koji je poginuo u bitci na Vilovima, i čiji spomenik je i danas moguće videti u okviru Lapidarijuma u Guči ~ s obzirom da je E-BY165837 zabeležen kod možda čak i nekoliko stanovnika Zablaća.)
E, sad ~ ono što mene zanima jeste ~ na šta tačno ta razlika u dva markera kod moja dva draga suseljanina i komšija, a dakako ~ i familije ~ ukazuje tj. ~ pre koliko je, otrpilike, do grananja tj. mutacije moglo doći, tj. da li je do mutacije moglo doći jer se predak današnjeg Stankovića doselo u Sokoliće mnogo pre Vasilija, ili se iz Kuča mnogo pre Turske pohare odselio, ili je do te mutacije moglo doći u okviru ovih, okvirno, ni 200 godina?
Тестирани Комадинић је доставио упитник, тако да објављујемо сада и тај резултат.
Комадинић, Митровдан, Соколићи, Чачак, E-V13>Z5018>Z16661>BY165837
Припада роду Куча. Хаплотип тестираног је веома близак модалном хаплотипу овог рода.
Према речима тестираног, Комадинићи су раније имали презиме Комадина, а доселили су се из села Лиса код Гуче. Раније је утврђено да овом роду припада и тестирани Коматиновић из Прекашнице код Прокупља, који је такође пореклом од Комадина/Коматина из Горњег Полимља. Они даљим пореклом потичу од Дабића из Куча:
https://www.poreklo.rs/2018/10/23/rod-kuca/
Хаплотип тестираног Комадинића се разликује на два маркера од тестираног Станковића из истог места: