Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Шарићи / Сињ / Свети Никола

(1/4) > >>

Ojler:
Зна ли неко нешто о Шарићима из села Бајагић поред Сиња који славе Никољдан?

Зрно:
Да ли сигурно славе Никољдан? Има чланак о Бајагићу код нас, али нисам знао славе. Шарићи и Кривићи су били једини Срби у селу.

Ojler:

--- Цитат: Зрно  Септембар 21, 2017, 10:37:46 поподне ---Да ли сигурно славе Никољдан? Има чланак о Бајагићу код нас, али нисам знао славе. Шарићи и Кривићи су били једини Срби у селу.

--- Крај цитата ---

Да, то ми је тазбина :) Колонизовани су у Сечањ после другог светског рата. Покидане везе са завичајем и наравно немају појма о пореклу нити неко име даље од прадеде.

Pavo:

--- Цитат: Зрно  Септембар 21, 2017, 10:37:46 поподне ---Да ли сигурно славе Никољдан? Има чланак о Бајагићу код нас, али нисам знао славе. Шарићи и Кривићи су били једини Срби у селу.

--- Крај цитата ---

Šarići su jedini pravoslavni rod u selu.  Krivići su katolici. 



Teško se snaći u zemljišniku iz 1709. pošto su obitelji podijeljene po banderijama a ne selima, ali čini mi se da bi Marko Šarić rečeni Tadić iz banderije harambaše Bogdanovića mogao biti njihov predak.  Ova banderija je uglavnom bila smještena u Obrovcu, koji se nalazi odmah do Bajagića, no nisam potpuno siguran.

Prvi pouzdani spomen sam našao u maticama manastirske parohije Dragović 1841.

Pavo:
Ispravka, prvi upis koji sam našao je 1839.



U svakom slučaju, čini se da su oko 1840. u selu živjela bar dva domaćinstva Šarića.  Jedno Ivana i Ivanice rođ. Beara i jedno Nikole i Marije rođ. Kozlica. 

U susjednoj parohiji Zagorje se 1834. bilježi Ivanica rođ. Šarić kao mati jednog djeteta. 

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију