Аутор Тема: Срби у Банату  (Прочитано 56683 пута)

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Срби у Банату
« Одговор #220 послато: Септембар 18, 2020, 10:11:51 поподне »
Не знам готово ништа. Изгледа да ми се чукундеда звао Арон. Имао је и унука Аронија. Један рођак је давно покушао да прави породично стабло, али је умро и то се загубило. Дошао је до податка да се најстарији познати предак звао Јала. Чудна имена. Видим да је име Арон било актуелно и у Српској Црњи. Размишљао сам да платим да ми неко уради породично стабло. Мислим да је неки Бибин из Меленаца то радио. Чини ми се да има црквене књиге у дигиталном запису. Радио је неком мом рођаку (Пајташев) породично стабло до 1804. године. А као прилог дао је слике из црквених књига где се помињу Пајташеви.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Срби у Банату
« Одговор #221 послато: Септембар 18, 2020, 11:52:55 поподне »
Не знам готово ништа. Изгледа да ми се чукундеда звао Арон. Имао је и унука Аронија. Један рођак је давно покушао да прави породично стабло, али је умро и то се загубило. Дошао је до податка да се најстарији познати предак звао Јала. Чудна имена. Видим да је име Арон било актуелно и у Српској Црњи. Размишљао сам да платим да ми неко уради породично стабло. Мислим да је неки Бибин из Меленаца то радио. Чини ми се да има црквене књиге у дигиталном запису. Радио је неком мом рођаку (Пајташев) породично стабло до 1804. године. А као прилог дао је слике из црквених књига где се помињу Пајташеви.

По неком мањем искуству (мањи број парохија које сам прегледао) су наша имена у Банату, а у близини Румуна, умела да буду нешто друго у односу на остале крајеве.

Један мој предак је крштен као Емануил. Никоме то није било познато, ни случајно. А постоје књиге, јасно пише, нема проблема.

Може да се наиђе на Арона, Аврама... Претпостављам леп списак библијских имена. То што су их у животу звали другачије... то може да искомпликује истраживање.

Мени само требају снимци књига. Могу да правим родослов и за Јовановиће ако треба.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у Банату
« Одговор #222 послато: Септембар 19, 2020, 12:55:16 пре подне »
Не знам готово ништа. Изгледа да ми се чукундеда звао Арон. Имао је и унука Аронија. Један рођак је давно покушао да прави породично стабло, али је умро и то се загубило. Дошао је до податка да се најстарији познати предак звао Јала. Чудна имена. Видим да је име Арон било актуелно и у Српској Црњи. Размишљао сам да платим да ми неко уради породично стабло. Мислим да је неки Бибин из Меленаца то радио. Чини ми се да има црквене књиге у дигиталном запису. Радио је неком мом рођаку (Пајташев) породично стабло до 1804. године. А као прилог дао је слике из црквених књига где се помињу Пајташеви.

Ако мене питаш док сам не одеш нема савршеног истраживања. Јер човек се највише труди када ради за себе, а иначе када је лова у игри ту се посао одрађује механички-без бочних линија, година смрти, венчања,кумова-који су веровао или не кључни фактор за нпр.старије презиме рода који истражујеш. Имаш у Кикиндском-можда чак и у Зрењанинском архиву дигитализоване матице , а Домовне Протоколе у самој православној цркви у Башаиду. Мој савет-иди птво у цркву, замоли свештеника за Домовне.Протоколе а кад то прегледаш тек онда иди у архив или тражи неком да ти направи родослов. То ти је посао за 1 дан и то углавном викенд-макар сам ја тако радио у Црепаји лад сам био.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у Банату
« Одговор #223 послато: Септембар 19, 2020, 01:02:27 пре подне »
Не знам готово ништа. Изгледа да ми се чукундеда звао Арон. Имао је и унука Аронија. Један рођак је давно покушао да прави породично стабло, али је умро и то се загубило. Дошао је до податка да се најстарији познати предак звао Јала. Чудна имена. Видим да је име Арон било актуелно и у Српској Црњи. Размишљао сам да платим да ми неко уради породично стабло. Мислим да је неки Бибин из Меленаца то радио. Чини ми се да има црквене књиге у дигиталном запису. Радио је неком мом рођаку (Пајташев) породично стабло до 1804. године. А као прилог дао је слике из црквених књига где се помињу Пајташеви.
Име Арон јесте ретко ал било га је у Банату, рецимо лад сам гледао матице Опова знам баш да је био Арон Поповић рођен око 1790-тих (1793 мислим).
Наши стари су раније давали деци углавном библијска имена док су народна имена углавном била оваквог карактера-Живан, Живојин, Живко и јако јако ретко Живота. Можеш да замислиш имена Дионизије, Дмитра,Василија, Истијана, Аврам, Антоније, Косман, Олимпијада, Елена, Макрена, Христина, Живота, Теофан и Гаврил. Е па то су ти нека од ретких имена у мог рода од 1710-1830.
Што се имена Јала тиче не знам од ког имена би то могао бити надимак.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Срби у Банату
« Одговор #224 послато: Септембар 23, 2020, 01:13:47 поподне »
Захваљујући Башаидцу који прати форум сазнао сам порекло пар колена у назад. Исак, Арон, Сава, Цветко, Сава, Стојан и ја... И то све од 1800. године. Можда је пре Исака Пера или Јаца. Или је Јаца Аронов брат. Када бих дошао до црквених књига, направио бих и шире породично стабло. За сада само склапам коцкице. Када сазнам одакле су дошли у Башаид, можда сазнам и када су дошли у ове крајеве и да ли су дошли из старе Херцеговине или можда Крајине... Ко зна...

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Срби у Банату
« Одговор #225 послато: Септембар 23, 2020, 06:09:48 поподне »
За ПОПОВА

Да ли си прегледао књигу Душана Д, Влајкова " БАШАИД КРОЗ ВЕКОВЕ"? Можда тамо пронађеш нешто одакле су ти преци?
Ако је немаш, достави мејл адресу да ти је пошаљем. А мислим да постоји и у претражној библиотеци.

Ван мреже Драгомир

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Срби у Банату
« Одговор #226 послато: Септембар 23, 2020, 07:19:36 поподне »
Za Popova

Postoje crkvene knjige,domovnici.ali samo od 1867.godine i kjnige venćanih,krštenih i umrlih od 1852.godine i dostupne su.Domovnici u crkvenoj kancelariji a matice u Arhivu Kikinde.

Za Vojislava Ananića

Za istraživanje porodičnog porekla uputnija je druga knjiga pokojnog D.Vlajkova - Tragovi i sećanja -Hronika Bašaida,koja sadrži odeljak Fmilije.Iako nije uvek tačan Vlajkov daje neka usmerenja ka istraživanju porekla.Inače,za pisanje  odeljka o familijama koristio je crkvena gomovnike.
p.s. postavi bio ovu knjigu,ali ne znam kako se to radi.

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Срби у Банату
« Одговор #227 послато: Септембар 23, 2020, 10:09:10 поподне »
Башаид кроз векове имам. Да ли су те црквене књиге доступне на интернету? Човек који је мом рођаку правио породично стабло имао је црквене књиге у електронском облику. Дао му је CD на ком су биле скениране странице из црквених књига. Све слике су биле нумерисане нпр. 034, 078, што значи да је имао целу књигу. Најстарија страница је била из 1804.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Срби у Банату
« Одговор #228 послато: Септембар 24, 2020, 06:48:24 пре подне »
За Драгомира

Ако имаш ту књигу Д. Вкајкова "Трагови и сећања" - Хроника Башаида у електронском облику, најлакше би било да поставиш линк. Обојиш наслов и десним кликом га скинеш и копирањем директно поставиш.
Или да телефоном снимиш оно што интересује Попова и то пребациш на свој компјутер па онда пошаљеш Попову на његову мејл адресу. Само, сигурно је доста тога шта интересује Попова, а ти не знаш шта је то.

У ствари, најпаметније је да се књига достави Пореклу и они ће одрадити све потребно и целу књигу поставити или у старој или у претражној библиотеци. Књига би тако била доступна и осталима.

Или да се Попов директно обрати канцеларији Српске православне цркве Св. оца Николаја у Кикинди или Архиву у Кикинди.

Ван мреже Драгомир

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Срби у Банату
« Одговор #229 послато: Септембар 24, 2020, 03:04:50 поподне »
Za Popova

Ne znam šta ima  tvoj tođak na CD-u,znam da ima više primeraka crkvenih protokola ,najmanje tri,nisu digitalizovani i kao što rekoh nalaze se u kancelariji seoskoh paroha.Sve tri knige su vogjene udrigoj polovini 19.veka i nema starrijih jer su starija dokumenta spaljena u buni 1848.u kojoj je Bašaid dobrano stradao.Ta samozna 1804.godina koju pominješ ,najverovatnije se odnosi na godinurodjenja u protokolu upisanog parohjanina.Takodje,matične knjige počinju od 1852.godine i od prole godine se nalaze u Arhivu,vrlo verovatno da su digitalizovane ali nisu dostupne na internetu.
p.s. Ne nasedaj na priče kojekavih rodoslovaca,jer  potraga nije baš tako jednostavna.Na prim.Popova u Bašaidu ima više i nije baš tako jednostavno  utvrditi familijarno poreklo,pogotovo ako se ne znaju osnovni porodični podatci.
 

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Срби у Банату
« Одговор #230 послато: Септембар 24, 2020, 03:58:11 поподне »
Покушаћу да нађем те слике, мислим да их имам ј рачунару. Не знам тачно какве су књиге, али претпостављам да су нек матичне књиге. Није ми то рођак. Знам само да је из Меленаца, можда неки Бибин. Радио је родослов мом рођаку са мамине стране. Тачније са бабине. Пајташеви су у питању. Колико се сећам, први је био Рада Пајташев и рођен је 1804.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Срби у Банату
« Одговор #231 послато: Септембар 24, 2020, 05:42:41 поподне »
За Драгомира

Пошаљи ми ту књигу на мејл адресу [email protected]             а ја ћу је проследити Пореклу.
Поздрав!

Ван мреже Драгомир

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Срби у Банату
« Одговор #232 послато: Септембар 24, 2020, 06:46:58 поподне »
Za Vojislava
Ali la le nemam u elektronskom obliku.Mogu samo da Vam pošaljem u fizičkom obliku.

Ван мреже Војислав Симоновић

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 54
    • http://симоновић.срб/
Одг: Срби у Банату
« Одговор #233 послато: Октобар 14, 2020, 09:19:58 поподне »
Јел знате који Вам је предак био свештеник по којем сте прозвани Попови
Врло могућа варијанта. Сим(е)оновићи из Идвора имају стабилан надимак-шпицнамет Попов по првонасељеном претку у Идвор и свештенику у периоду 1779-1804. Шпицнамет је могао прерасти у презиме или су Поповићи "скраћени" за "ић" што је било сасвим уобичајено у србској Војводини за време угарске власти.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Срби у Банату
« Одговор #234 послато: Октобар 15, 2020, 03:56:51 пре подне »

Презимена у Дески
Преглед презимена која су присутна у матичним књигама у Дески код Сегедина, у 19. веку (списак није коначан) :
Аврамов
Адамов
Арсенов
Бабин
Белајски
Бисаћ
Бисић
Божин
Борзаш
Бранков
Брцан
Брцанов
Брцански
Буњац
Буњевац
Бурцелов
Бућкош
Васин
Васић
Вереш
Видаков
Вукосављев
Гаврин
Гаин
Гаичин
Галеш
Герга
Гичин
Говедаров
Грабић
Дабић
Дондош
Ђурашинов
Ђурин
Живановић
Живков
Иванов
Иличин
Иличић
Јанчикин
Јевремов
Јерков
Јефремов
Јон
Кланер
Ковач
Ковачев
Коин
Кокић
Кокићев
Коларов
Коцкаров
Кристин
Крстин
Кућераш
Лазин
Марић
Марков
Марковљев
Мартинов
Миладиновић
Милин
Милић
Милићев
Момиров
Момировић
Мунћан
Несторов
Николин
Николић
Новков
Новосенсилин
Павлов
Паичин
Панчин
Петков
Попов
Путник
Радин
Радић
Радићев
Радованов
Радоичић
Радојичин
Радојичић
Радојчин
Радојчић
Ракин
Ранитов
Ристин
Рус
Руски
Савин
Савић
Салонтај
Старчевић
Стеванов
Степанов
Стефанов
Стојанов
Субашин
Тодоров
Туцаков
Ћурчија
Урсул
Урсулов
Уторник
Филипов
Флора
Чавргов
Чавров
Шефер
Штеванов

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Срби у Банату
« Одговор #235 послато: Октобар 15, 2020, 07:39:32 пре подне »
Порекло презимена, насеље Сента

Нема ни једне српске породице у Сенти у којој не постоји предање, а да нису досељени из неког другог места. То се највише доводи у везу са сеобом Арсенија Чарнојевића….
Ово су тих 47 породица које су и пре 150 година живеле и данас живе у Сенти:
Бабин,Бабић,Божин,Бирцлин,Брановачки,Вујић,Вуковић,Влах,Николин,ГрујинДевић,Ђаков,Ердељан,Живков,Зубанов,Јакшић,Јовић,Јовичин,Кајчић,Крагујев,Лалић,Марјанов,Марковић,Михајловић,Николић,Обрадов,Павловић,Панић,Перић,Петров,Пецарски,Плавшић,Плештић,Поморовац,Попов,Поповић,
Прекајац,Раић,Риђачки,Савић,Славнић,Сочин,Стајић,Степанчев,Стојановић,Томић,Чобан и Шашин.
…Насељенике сачињавају: добровољци (војници који су учествовали, а нису морали, у србијанској или црногорској војсци за време ратова 1912-1918. године), четници (војници који су пре рата 1912. године учествовали у мањим јединицама и борили се противу Турака ван државних граница Србије), сиромашни насељеници, које је држава населила, аутоколонисти (који су се сами доселили у Сенту тражећи боље место за живот), оптанти (Срби из садашње Мађарске, када се после рата требало изјаснити за поданство наше државе)…
…Српских домова у Сенти има 1140, а разних презимена (српских) 482. И они који су једнога презимена, нису све једна породица…
У следећем списку српских породица (презимена):
Попов,Поповић,Почек,Предин,Прекајски,Прерадов,Проданов,Продановић,Радовановић,Радовић,Радаковић,Радојковић,Радоњић,Радосављевић,Радулов,
Радуловић,Рајић,Рајичевић,Рајиновић,Рајковић,Ракић,Ракин,Рамадански,Ранков,Рацглигорин,Рашковић,Рашовић,Рибар,Риђички,Ристић,Радин,Ромић,
Рошета,Рогановић,Рубић,Ршић,Савић,Самарџић,Свирчев(ић),Сеђаков,Секулић,Сенић,Симић,Славнић,Слијепчевић,Сочин,Спрема,Стајић,Станаћев,Станишић,Станчулов,Станковић,Старчев,Стеванов,Стевановић,Стефановић,Стевовић,Степанчев,Стојановић,Стојков,Стојковић,Стојшић,Стругар,Суботин,Суботић,Сувајџић,Сујић,Сунајко,Сушић,Тајков,Танасијевић,Татић,Тевденић,ТепавчевићТерзин,Тићаков,Тимотијевић,Тодоров,Тодоровић,Томић,Толовић,
Томашевић,Тошић,Тонтић,Топаловић,Тројановић,Тунић,Турков,Тутуш,Тутић,Туцаков,Туцаковић,Ћатков,Ћеранић,Ћирић,Ћопков,Ћорић,Увалић,Уверић,Угриновић,Узуновић,Узелац,Унковић,Уторник,Уторников,Филиповић,Фагарош,Франтичевић,Фромић,Хаџић,Хајдин,Херцег,Хранислављевић,Христић,Цвејаков,
Цвејић,Цветковић,Цетина,Црнокрак,Цуцин,Чавић,Чампраг,Чејовић,Чобанов,Чоп,Човић,Чубић,Чупић,Џаковић,Шарић,Шајатовић,Шајиновић,Шегота,
Шеварлић,Шкрбин,Шашин,Шуловић,Шурања.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Срби у Банату
« Одговор #236 послато: Октобар 15, 2020, 08:44:05 пре подне »
ПОПОВ

Нема ни једне српске породице у Сенти у којој не постоји предање, а да нису досељени из неког другог места. То се највише доводи у везу са сеобом Арсенија Чарнојевића…
Ово су тих 47 породица које су и пре 150 година живеле и данас живе у Сенти:
Бабин,Бабић,Божин,Бирцлин,Брановачки,Вујић,Вуковић,Влах,Николин,ГрујинДевић,Ђаков,Ердељан,Живков,Зубанов,Јакшић,Јовић,Јовичин,Кајчић,Крагујев,Лалић,Марјанов,Марковић,Михајловић,Николић,Обрадов,Павловић,Панић,Перић,Петров,Пецарски,Плавшић,Плештић,Поморовац,Попов,Поповић,Прекајац,Раић,Риђачки…


Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби у Банату
« Одговор #237 послато: Октобар 15, 2020, 09:03:38 пре подне »
ПОПОВ

Нема ни једне српске породице у Сенти у којој не постоји предање, а да нису досељени из неког другог места. То се највише доводи у везу са сеобом Арсенија Чарнојевића…
Ово су тих 47 породица које су и пре 150 година живеле и данас живе у Сенти:
Бабин,Бабић,Божин,Бирцлин,Брановачки,Вујић,Вуковић,Влах,Николин,ГрујинДевић,Ђаков,Ердељан,Живков,Зубанов,Јакшић,Јовић,Јовичин,Кајчић,Крагујев,Лалић,Марјанов,Марковић,Михајловић,Николић,Обрадов,Павловић,Панић,Перић,Петров,Пецарски,Плавшић,Плештић,Поморовац,Попов,Поповић,Прекајац,Раић,Риђачки…

Одакле су претежно пореклом и коренима? :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Срби у Банату
« Одговор #238 послато: Октобар 15, 2020, 09:16:14 пре подне »
Делија, скинуо сам укратко о Сенти, што сам раније поставио.

https://www.poreklo.rs/2014/11/11/poreklo-prezimena-naselje-senta/

Ван мреже Попов

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
Одг: Срби у Банату
« Одговор #239 послато: Октобар 15, 2020, 10:31:58 пре подне »
Проблем је што се не зна ко припада којој хаплогрупи. Много је истих птезимена, али различитих слава. Попових има свугде, али славе углавном нису исте. Наишао сам на само још једне Попове који славе Лазареву суботу. А и колико видим, ја сам једини Попов на Српском ДНК пројекту. А нема нешто ни Банаћана...