Аутор Тема: Антропологија и људске расе  (Прочитано 114342 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #180 послато: Септембар 25, 2016, 06:57:31 поподне »
Моје је питање: Какве везе имају расни типови, Паштуни и Абориџини са темом Нови тестирани на Српском ДНК пројекту?

Друго је питање, да ли се баш свако неслагање у мишљењу на форуму мора завшити са личним увредама?

Расправу ћу помакнути на неко друго, прикладније мјесто, а молим и Бакса и Аксића да не нападају на личној основи друге учеснике форума, јер сам ишчитавањем ко је коме шта рекао примјетио да су они започели такав вид комуникације.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #181 послато: Септембар 25, 2016, 07:05:05 поподне »
Зато што то није научна чињеница!!! Сада покушавају да то провуку као научну чињеницу, али она то није, и никад не може бити! Наука је једно, а ти си изгледа читао неке политичке памфлете. Научи да их разликујеш.

Читао сам научне радове, а горе сам појаснио на примеру Абориџина и Аину зашто је тај концепт застарео. Мислим на концепт црне, беле и жуте расе које су наводно потекле од истог претка и имале свој засебан развој, што се показало као нетачно; у оквиру тих "раса" има антрополошких типова који врло мало заједничког имају једни са другим, или чак неких антрополошких типова који не могу јасно да се "убаце" ни у једну "расу". Раса ти је првенствено социолошки конструкт; где би ти сместио Индијце, нпр. (нарочито јужне Индијце, Дравиде)? Не би могао у негроиде, али ни у европеиде. Зато хајмо да их убацимо у нову расу - индиде! И тако сваки пут за неког ко не упада у концепт белог човека са севера Европе, светле косе и очију, какви су били већина тих антрополога, Немаца, Енглеза и Американаца. Нажалост, то брзо из чисте дескрипције прераста у расну супрематију, у доказивање како је "раса" тих антрополога надмоћнија, културно, физички, ментално, а како су остали јадни, "нижи" људи којима треба усмеравање и вођство "белих људи", јер они нису на менталном, физичком и културном нивоу "беле" расе.

Глобалисти иду у потпуно супротном смеру, па све који се противе њиховим мулти-култи плановима демонизују да су нацисти, ту се слажем. Они су уствари злоупотребили то о раси за своје циљеве. Међутим, мислим да није прави начин борбе са њима ићи у другу крајност, јер то они прижељкују.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #182 послато: Септембар 25, 2016, 07:10:32 поподне »
Моје је питање: Какве везе имају расни типови, Паштуни и Абориџини са темом Нови тестирани на Српском ДНК пројекту?

Друго је питање, да ли се баш свако неслагање у мишљењу на форуму мора завшити са личним увредама?

Расправу ћу помакнути на неко друго, прикладније мјесто, а молим и Бакса и Аксића да не нападају на личној основи друге учеснике форума, јер сам ишчитавањем ко је коме шта рекао примјетио да су они започели такав вид комуникације.

Расправа тече, па је логично да, мало по мало, некад и скрене.
Што се тиче личних увреда, морам ти рећи да није тачно то што си написао. Ја сам рекао да је НиколаВук припадник нових научних кругова које покушавају да политизују науку и уводе теорије како "расе не постоје и све је то социјални конструкт". Ти људи се колоквијално називају Social Justice Warriors. Након тога сам оптужен да сам нациста и расиста, што је само потврдило моју теорију - оптужиш друге да су расисти и мирна Босна; аустоматски побеђујеш у расправи.
Уосталом, не занима ме. Не знам ни што се правдам кад разлога за то нема.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #183 послато: Септембар 25, 2016, 07:15:43 поподне »
Расправа тече, па је логично да, мало по мало, некад и скрене.
Што се тиче личних увреда, морам ти рећи да није тачно то што си написао. Ја сам рекао да је НиколаВук припадник нових научних кругова које покушавају да политизују науку и уводе теорије како "расе не постоје и све је то социјални конструкт". Ти људи се колоквијално називају Social Justice Warriors. Након тога сам оптужен да сам нациста и расиста, што је само потврдило моју теорију - оптужиш друге да су расисти и мирна Босна; аустоматски побеђујеш у расправи.
Уосталом, не занима ме. Не знам ни што се правдам кад разлога за то нема.

У томе и јесте поента, коментариши његове ставове, а не њега лично. Ја сам само примјетио да си први почео, нисам рекао да он није одговорио.

Ван мреже Ivan

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • J2a1 Z387 (L-70)
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #184 послато: Септембар 25, 2016, 07:41:29 поподне »
Ја знам за Лабовиће из Васојевића (Рајевићи-Дабетићи). Јел то са тим Лабовићима из Куча беше она прича о довотку кога је мајка довела са собом и да је узео презиме свог очуха. Мислим да је Видоје013 овде помињао ту причу?
Нисам читао шта је Видоје013 писао, али се подудара по твом наводу прича да је мајка са сином дошла у десни Метех,међутим моја тазбина је од Милачића, по књизи о њиховом пореклу коју сам давно читао и по писаном предању у десни Метех је дошла мајка Гила са сином Љабом, тај Љаба је грешком негде био уписан као Лаба од кога су касније настали Лабовићи у Кучима. Таст ми је Лабовић по наравно оцу, а по мајци Петровић такође из Куча и те породице су вековима живели у Пећи. По мом скромном запажању Небојша, без замерања нисаким  нисам могао да се сложим са констатацијом Ердељановића да су Кучи плавокоси људи, а знам за Лабовиће из Басојевића, ево једног из Васојевића..... https://www.youtube.com/v/BuWsiS7kujs

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #185 послато: Септембар 25, 2016, 07:48:22 поподне »
Што се тиче Ердељановића и његове тврдње да су Кучи плавокоси људи округлих глава....(надам се да сам исцитирао добро тај пост), ако нисам извињавам се, јер ја то лично нисам нашао код Ердељановића ,а и мрзи ме да те његове наводе тражим, али ако је то истина ....не слажем се . Наиме мој таст је из старе или вековне породице из Куча рођен Лабовић у Пећи, раније Милачић, а још раније Дрекаловић ( укратко порекло ).... с обзиром да таст има још петоро браћа и сестара познавајући и њихове породице.....ради се о људима тамно смеђе боје косе и смеђе и тамне боје очију. Није ми намера да се с неким од вас спорим, па не замерите, моја констатација је лична...поздрав  за све  форумаше

Иване, ово је само једам од типова које Ердељановић налази код Куча, и то мањински. У већини, Кучи су динароидни - средње висине и повисоки, витки, брахикефални, тамнокоси и тамнооки.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #186 послато: Септембар 25, 2016, 07:49:56 поподне »
А што се презимена Лабовић тиче, ни ја нисам чуо за Куче Лабовиће.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #187 послато: Септембар 25, 2016, 08:40:59 поподне »
У другој години средње школе професорка биологије долази пијана на час и почиње предавање о наслеђивању одређених особина од родитеља. Између осталог каже да ако оба родитеља имају тамну (црну) косу њихова деца по правилу морају имати такође тамну косу.
Ја кажем њој да то уопште није тачно, а ни у складу са научним чињеницама, такође нагласим да познајем неколико родитеља са тамном косом који имају једно или више плавокосе деце.
На ту моју тврдњу добијам разноразна објашњења како је то немогуће, да то можда нису њихова деца, преваре и сл.
Испричам ја онда следећу причу: Брат мога деде по мајци је имао плавокосу ћерку која се удаје за човека са изразито црном косом и добијају два сина, обоје су тамне косе и очију.
Мој комшија а такође и кум је црнокос, а кума плава, имају две ћерке старија је црне (тамне) косе, док млађа смеђа.
Игром случаја њихова старија ћерка упознаје мог брата од тетке (из претходног случаја), удаје се за њега и добијају сина плаве косе и плавих очију. Дечко данас има 21. годину плаве је косе и очију, док је у лицу пресликани отац и његов деда по оцу, само што они имају тамну косу.

Објашњење за овакве случајеве лежи у рецесивним и доминантним генима. Ако један од родитеља је носилац доминантног гена (ген за тамну косу и очи), дете ће имати тамну косу и очи (или је већа вераватноћа за тако нешто) али не значи да ће наследити тај ген, већ можда наследи рецесивни ген (за плаву косу и очи) од другог родитеља. Да би дете имало плаву косу морају оба родитеља бити носиоци рецесивног гена.
У следећој генерацији могу оба родитеља бити тамнокоси и добити плаво дете, ако су носиоци рецесивног гена за плаву косу.

У примеру који сам навео и брат од тетке а и његова жена су рецесивне гене наследили са своје мајчине стране, што наравно не мора бити случај.

Постоје разне теорије о настанку плаве косе, ево једне:
Немам приступ следећем чланку: http://www.thesundaytimes.co.uk/sto/news/uk_news/article206027.ece
У уводу пише да је плава коса настала у европи на крају леденог доба, пре 10-11.000 година, узрок недостатак хране. У том случају индоевропљани су је наследили мешањем са старијим слојем становништва. Ако неко има приступ чланку или га пронађе негде другде може пренети на форуму објашњење за ту теорију.

 


Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #188 послато: Септембар 25, 2016, 09:43:34 поподне »
Имам аутосомални тест за супругу и мене на 23андме, па сам пробао "калкуплатор" за боју очи наше дјеце ("Offspring's Possible Traits").



23андме то рачуна на један веома груб начин, то је у ствари једна веома компликована ствар.. шта одређује, и како се наслеђује боја очи и друге особине. Само прочитајте шта је све написано о томе, глава има да вас заболи колико ту има, а ова наука је још увијек урадила само неке дјечије кораке.
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #189 послато: Септембар 25, 2016, 09:46:03 поподне »
Хтио сам рећи.. мислим да се ово још увијек не разумије у потпуности.  :D
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #190 послато: Септембар 25, 2016, 09:47:58 поподне »

Постоје разне теорије о настанку плаве косе, ево једне:
Немам приступ следећем чланку: http://www.thesundaytimes.co.uk/sto/news/uk_news/article206027.ece
У уводу пише да је плава коса настала у европи на крају леденог доба, пре 10-11.000 година, узрок недостатак хране. У том случају индоевропљани су је наследили мешањем са старијим слојем становништва. Ако неко има приступ чланку или га пронађе негде другде може пренети на форуму објашњење за ту теорију.

Naђој објашњење на следећем линку http://www.thephora.net/forum/archive/index.php/t-4499.html
Нема неких јаких аргумената, углавном претпоставка је да у доба када се јавља недостатак хране и многи мушкарци умиру, плава коса код неких жена која је кренула као ретка мутација омогућава им да лакше проналазе партнере и тако преко потомства се шири плавокоса популација.

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #191 послато: Септембар 25, 2016, 10:02:21 поподне »
Није доказ? Молим да ми појасниш зашто није то доказ? Очекујем

Види се ти колико се упучен у генетику, а видим да си и промашио континенте за тебе су Европљани исто што и Азијци и њих упоређујеш смешан си  :D. Ти и не знаш да се чак и пре док није било ДНК анализе претпостављало да је велики део Азијаца има исто порекло са Балтословенима то су ти Индоевропљани, овде је пре неки месец неко окачио делове из књига руског аутора који је писао седадесетих година прошлог века о заједничком пореклу Балтословена са Азијцима и ево сад имамо потврду кроз ДНК да је заиста то тако.

Ја нисам нигде споменуо хаплогрупу Е1б-В13, она је одавно у Европи, а Р1а-З93 такође је давно у Азији и не разумем зашто скрећеш са теме и шта ти представља та упореда? Логично је да су носиоци Р1а-З93 тамног тена живе у Азији, а не у Европи, али и у Азији су сачували своје старе антрополошке одлике,  које несумљиво деле са европскима Р1а, ја не знам колико пара цвикера би неком затребало да то укапира. Наравно да нису доминантне те светлије антрополошке одлике код њих, али да су уочљиве ту нема дилеме. Мој циљ дискусије се односи управо на то, и ја сам то доказао, а ко ће како да мислим то ме не занима. Свако има право да се слаже или пориче.

Ne postoji apsolutno naucna literatura, koja kaze da haplogrupa utice na izgled, osim na velicinu testisa i ne znam sta jos bese, jednostavno ne postoji, ti u svojoj ubrazilji ko zna sta si sve dokaza, ali jednostavno to ne korenspodira sa stvarnoscu. Ne mogu da verujem da je neko tako osijon u svom subjektivnom stavu i zanemaruje akademske radove na tu temu ::). Plus sam ulazis u kontradikcije, te su R1a plavlji od ovih balkanskih grupa,  te nisu, te azijatiski R1a ima evropske karakteristike, te nema. Idi slobodno guglaj vise kste u Indiji, pa da vidimo koliko ces evropoidnih ljudi naci, ja cu ti odmah reci, nula.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #192 послато: Септембар 25, 2016, 10:03:27 поподне »
плава коса код неких жена која је кренула као ретка мутација омогућава им да лакше проналазе партнере и тако преко потомства се шири плавокоса популација.

Закључак је да плавуше лакше налазе партнере.
А онда су тамнокосе патентирале фарбу за косу  :D

Шалу на страну, читао сам негде како су азијски досељеници у Европу (R хаплогрупе), тамније комплексије, преотели староевропске жене, те је њихово потомство наследило материнску комплексију и посветлило. Тако да добијамо потомство са изворно азијским у-хромозомом код мушке популације и европским блондизмом. Ово је крајње упрошћена прича, али није лоша тема за обраду.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #193 послато: Септембар 25, 2016, 10:14:45 поподне »


23андме то рачуна на један веома груб начин, то је у ствари једна веома компликована ствар.. шта одређује, и како се наслеђује боја очи и друге особине. Само прочитајте шта је све написано о томе, глава има да вас заболи колико ту има, а ова наука је још увијек урадила само неке дјечије кораке.

Све укупно 101 %  :D Слажем се, наслеђивање боје очију је ужасно компликовано.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #194 послато: Септембар 25, 2016, 11:18:32 поподне »
Области које сам поменуо у претходној поруци, у којима је забележен највећи проценат плавооких и плавокосих људи су управо области где се бележи највећи проценат тзв. ловачко-сакупљачке генетике, и истовремено области где је био најмањи уплив генетике неолитских фармера. Овакав, назваћу га нордијско-балтоидни фенотип (плаве очи-светао тен-плава/светла коса) се први пут среће управо код скандинавских ловаца-сакупљача (SHG-Motala). Оно што је занимљиво је да одређени гени који обликују овакав фенотип потичу од две различите популације; са једне стране имамо западне ловце-сакупљаче (WHG-Villabruna, Bichon, Loschbour, La Brana) који су имали плаве очи, таман тен и могуће светлију косу, а са друге источног ловца-сакупљача (EHG-I0061/Karelia HG) који је имао тамне очи, светао тен и тамну косу. Ово сугерише да су скандинавски ловци-сакупљачи настали мешањем западних и источних, а такав закључак сам видео и у једном од радова о древној ДНК из прошле године (чини ми се да су аутори ту угрубо моделовали SHG као 3/4 WHG + 1/4 EHG).

Док се за светлији тен може рећи да има адаптивну предност (да би се у телу одржао ниво витамина Д и у пределима где је мањи интензитет УВ зрачења), мислим да се можемо сложити да плаве очи и плава/светла коса објективно немају никакву адаптивну предност. Ако на то додамо и да је ген за плаве очи рецесиван, једино објашњење за оволики проценат плавих очију у Скандинавији и на Балтику, а и уопште за проценат тог нордијско-балтоидног фенотипа је сексуална селекција, тј. из неког разлога преферирање партнера са таквим фенотипом у односу на остале.
« Последња измена: Септембар 26, 2016, 01:09:16 пре подне Црна Гуја »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #195 послато: Септембар 25, 2016, 11:31:51 поподне »

Шалу на страну, читао сам негде како су азијски досељеници у Европу (R хаплогрупе), тамније комплексије, преотели староевропске жене, те је њихово потомство наследило материнску комплексију и посветлило. Тако да добијамо потомство са изворно азијским у-хромозомом код мушке популације и европским блондизмом. Ово је крајње упрошћена прича, али није лоша тема за обраду.

Мало је пластично објашњено овде, али се у принципу не коси ни са оним што Кун тврди. Колико се сећам, по њему је претеча Нордида управо тај Ирано-Афган тип (Индоевропљани R1).

Што ће рећи да припадници R1 по свему судећи нису били светле комплексије по доласку у Европу и да су такви постали тек након мешања са Староевропљанима (хаплогрупа I).

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #196 послато: Септембар 25, 2016, 11:50:44 поподне »
Мало је пластично објашњено овде, али се у принципу не коси ни са оним што Кун тврди. Колико се сећам, по њему је претеча Нордида управо тај Ирано-Афган тип (Индоевропљани R1).

Што ће рећи да припадници R1 по свему судећи нису били светле комплексије по доласку у Европу и да су такви постали тек након мешања са Староевропљанима (хаплогрупа I).

Ниједан од до сада тестираних палеолитских староевропљана није имао светлу комплексију, њу су највећим делом донели неолитски фармери који су сви одреда имали мутирани алел на гену SLC24A5, који је недвосмислено повезан са светлијим теном код Европљана. Та мутација је пронађена и код источног-ловца сакупљача из Карелије (6850-6000 п.н.е.) и код кавкаског ловца сакупљача Котиаса (7890-7550 п.н.е.). Још увек се не може са сигурношћу утврдити када и где је настала та мутација, већина сматра да је у питању шире подручје Блиског Истока, али се са сигурношћу може рећи да у највећем делу Европе није била присутна пре доласка неолитских фармера. Једини изузеци су горе наведени узорци Мотала из Шведске, али они су ипак живели доста касније (5721-5631 п.н.е.). Они су ову мутацију добили највероватније мешањем са источним-ловцима сакупљачима налик оном из Карелије, а како, где и када су ови потоњи добили/развили ову мутацију за сада се не може ништа са сигурношћу рећи.
« Последња измена: Септембар 26, 2016, 01:19:36 пре подне Црна Гуја »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #197 послато: Септембар 26, 2016, 12:22:19 пре подне »
Што ће рећи да припадници R1 по свему судећи нису били светле комплексије по доласку у Европу и да су такви постали тек након мешања са Староевропљанима (хаплогрупа I).

Претпостављам да под доласком R1 у Европу мислиш на период Yamna i Corded Ware културе, пошто су и пре тога технички били у Европи, али то да су светлу комплексију примили тек мешањем са Староевропљанима никако не стоји. Ти Староевропљани (хаплогрупа I) јесу били већински светле комплексије у време када R1 долази у (средњу) Европу, али то је зато што су се неколико хиљада година мешали са фармерском популацијом. Тако да је могуће да су Индоевропљани постали у одређеном степену светлији мешањем са староседеоцима, али то никако не значи да су пре тога били тамне комплексије. Такође, сви досадашњи древни узорци из степа, од ловаца-сакупљача из Самаре и Хвалинска, до Јамне, Афанашева, Полтавке, Срубне, Андронова и Карашука, без изузетка имају мутацију на горе наведеном гену SLC24A5, а они се нису мешали са Староевропљанима.
« Последња измена: Септембар 26, 2016, 01:21:30 пре подне Црна Гуја »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #198 послато: Септембар 26, 2016, 12:23:23 пре подне »
Ниједан од до сада тестираних староевропљана није имао светлу комплексију, њу су највећим делом донели неолитски фармери који су сви одреда имали мутирани алел на гену SLC24A5, који је недвосмислено повезан са светлијим теном код Европљана. Та мутација је пронађена и код источног-ловца сакупљача из Карелије (6850-6000 п.н.е.) и код кавкаског ловца сакупљача Котиаса (7890-7550 п.н.е.). Још увек се не може са сигурношћу утврдити када и где је настала та мутација, већина сматра да је у питању шире подручје Блиског Истока, али се са сигурношћу може рећи да није била присутна међу староевропљанима пре доласка неолитских фармера.

Не знам одакле уопште теорија да светлији тен потиче са Блиског истока и не знам која то већина дели мишљење. На Блиском истоку колико знам живе тамнији људи, а на северу Европе су најсветлији. Такође на северу Европе живе бела лисица, бели вук, бели медвед, бела сова и остале врсте. Да нису можда и те животиње мутирале на Блиском истоку па се доселиле и размножиле на северу Европе и тамо постале доминантне. Ако посматрамо Финце који су монголоидног порекла, а данас најсветлији у Европи, ваљда је логично да су попримили изглед неких ранији људи који су ту живели, након што су у њихову земљу доселили из Азије. А онда чујем да староевропљани нису уопште били светли. Не знам који нису били светли, али ти са севера Европе јесу сигурно, што је потврђено с оним из Карелије.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Антропологија и људске расе
« Одговор #199 послато: Септембар 26, 2016, 12:53:08 пре подне »
Претпостављам да под доласком R1 у Европу мислиш на период Yamna i Corded Ware културе, пошто су и пре тога технички били у Европи, али то да су светлу комплексију примили тек мешањем са Староевропљанима никако не стоји. Ти Староевропљани (хаплогрупа I) јесу били већински светле комплексије у време када R1 долази у (средњу) Европу, али то је зато што су се неколико хиљада година мешали са фармерском популацијом, јер како наведох у поруци изнад Староевропљани су пре доласка неолитских фармера имали тамну комплексију. Тако да је могуће да су Индоевропљани постали у одређеном степену светлији мешањем са староседеоцима, али то никако не значи да су пре тога били тамне комплексије. Такође, сви досадашњи древни узорци из степа, од ловаца-сакупљача из Самаре и Хвалинска, до Јамне, Афанашева, Полтавке, Срубне, Андронова и Карашука, без изузетка имају мутацију на горе наведеном гену SLC24A5, а они се нису мешали са Староевропљанима.

Круцијално! Слично али убојито, да изразито међу Ашкенази женама (новији налази веле и међу Либанкама/Арабкињама) због мутације на BRCA 1 & 2 гену долази неминовно до рака дојке и јајника.

https://en.wikipedia.org/wiki/BRCA_mutation
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1712434/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25777348