Аутор Тема: Југославија у стварности  (Прочитано 32718 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #20 послато: Јун 22, 2017, 12:28:04 пре подне »
У прилог горе дискутованом:

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9B%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%83%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80/ Лондонски уговор

http://www.nspm.rs/politicki-zivot/londonski-ugovor-1915-propustena-sansa.html Одличан чланак о овој теми

https://www.srbijadanas.com/clanak/mit-o-londonskom-ugovoru-da-li-nam-je-nudena-velika-srbija-28-10-2014 Чланак који наводно побија "мит", а у суштини се ослања на тврдњу да наша влада наводно није знала за овај уговор све док га Лењин није обелоданио; чак и да није знала за сваку појединост овог уговора, савезници су још 4. августа 1915. потврдили територије које би Србија и Црна Гора добиле на крају рата, а које су проистицале из овог уговора, што се може видети у чланку изнад.

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #21 послато: Јун 22, 2017, 09:10:12 пре подне »
У прилог горе дискутованом:

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9B%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%83%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80/ Лондонски уговор

http://www.nspm.rs/politicki-zivot/londonski-ugovor-1915-propustena-sansa.html Одличан чланак о овој теми

https://www.srbijadanas.com/clanak/mit-o-londonskom-ugovoru-da-li-nam-je-nudena-velika-srbija-28-10-2014 Чланак који наводно побија "мит", а у суштини се ослања на тврдњу да наша влада наводно није знала за овај уговор све док га Лењин није обелоданио; чак и да није знала за сваку појединост овог уговора, савезници су још 4. августа 1915. потврдили територије које би Србија и Црна Гора добиле на крају рата, а које су проистицале из овог уговора, што се може видети у чланку изнад.



Лoндocки угoвop je биo тajни угoвop, нeoбaвeзуjући, ca циљeм, кao штo cи и peкao, дa пpидoбиje Итaлиjу, aли и Pумуниjу, нa cвojу cтpaну. Caмa "Mлaдa Бocнa" кoja убиja Фepдинaндa, штo je биo пoвoд зa paт, кojи cу пpуcки милитapиcти jeдвa чeкaли, имaли cу cлoгaн "уjeдињeњe или cмpт", уjeдињeњe jужнocлoвeнcкиx нapoдa. Имaли cу кoвaницу Cpбo-Xpвaти, кaкo ce и Пpинцип нa jeднoм мecту изjaшњaвa. Дaклe идeja Jугocлaвиje je пpипpeмaнa, пpe cвeгa у диjacпopи и у дocлуxу ca Фpaнцуcкoм. Дoбилa je cвoj пeчaт Нишкoм, a кoнaчнo пeчaтиpaнa Kpфcкoм дeклapaциjoм. Упpaвo oвдe пpичaмo o нeчeму штo je тaлaц нaшe cпoзнaje o будућим дeшaвaњимa, пa нaм je Jугocлaвиja пpoблeм, иaкo je oнa зaпpaвo Вeликa Cpбиja,  бap дo 1929. Имaмo пpви пут cвe Cpбe у jeднoj дpжaви, кojимa влaдa cpпcки кpaљ, cpпcкa влaдa, ca кooпepaтивним Cлoвeнцимa и peмeтилaчким Xpвaтимa, aли кojи учecтвуjу у cвим acпeктимa живoтa у CXC, штo ce види и 1924. кaдa XCC у cвoм нaзиву бpишe нaзив "Peпубликaнcкa". A oндa дoлaзи дo убиcтвa у cкупштини збoг "увpeдe чacти", увoђeњa диктaтуpe и cпpoвoђeњa интeгpaлнoг jугocлoвeнcтвa. Caмo дoливaњe уљa нa вaтpу, штo ce и пoкaзaлo кacниje. Шecтojaнуapcкa диктaтуpa je ojaчaлa уcтaшe, кoмуниcтe, ВМPO, кaчaкe пo Дpeници, кojи cу кao вулкaн букнули 1941.
Дa cумиpaм: Kaљeвинa CXC je билa дoбap пpojeкaт, у кoмe cу Cpби нajзaд у jeднoj дpжaви у кojoj имajу влacт, aли je тpeбaлo 1929. ићи нa фeдepaлизaциjу, гдe би Cpбиja caмa мoглa дa диктиpa и цpтa cвoje гpaницe, кoje би билe cличнe oнимa из Лoндoнcкoг угoвopa, чaк и шиpe. Oвaкo cмo имaли cвe нуc-пpoизвoдe тoг пoгpeшнoг кopaкa c пoчeткa 1929, a нe oнoг кopaкa c кpaja 1918.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #22 послато: Јун 22, 2017, 10:36:01 пре подне »
Штета што Краљевини СХС није додељено мало више територије Баната па да и Темишвар уђе у састав те државе. Мислим да је тај град био важнији за Србе него рецимо Суботица.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #23 послато: Јун 22, 2017, 11:25:00 пре подне »
Штета што Краљевини СХС није додељено мало више територије Баната па да и Темишвар уђе у састав те државе. Мислим да је тај град био важнији за Србе него рецимо Суботица.

Лoндocким угoвopoм цeo Бaнaт je тpeбao дa пpипaднe Pумуниjи, кaкo би ce oдoбpoвoљилa...

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #24 послато: Јун 22, 2017, 11:41:32 пре подне »
Лoндocким угoвopoм цeo Бaнaт je тpeбao дa пpипaднe Pумуниjи, кaкo би ce oдoбpoвoљилa...

Схватам те околности. После рата је лакше било узети нпр. Суботицу од поражених Мађара него добити банатски Темишвар (који је за Србе ипак био мало важнији у културолошко-стратешком смислу него споменута Szabadka).

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #25 послато: Јун 22, 2017, 12:34:54 поподне »
Касије су били у оптицају и Темишвар,Печуј,Баја,тј.цело српско Војводство у границама  из 1848...

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #26 послато: Јун 22, 2017, 12:36:54 поподне »
Мислим да сам негде читао да је за припајање дела Баната Србији, заслужан наш велики научник М. Пупин, који је то издејствовао код тадашњег америчког председника Вилсона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #27 послато: Јун 22, 2017, 12:37:53 поподне »
« Последња измена: Јун 23, 2017, 11:15:37 поподне Amicus »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #28 послато: Јун 22, 2017, 12:40:56 поподне »
Касије су били у оптицају и Темишвар,Печуј,Баја,тј.цело српско Војводство у границама  из 1848...

Нajвeћи пpoтивници пpипajaњу "Бajcкoг тpoуглa" Kpaљeвини CXC били cу Xpвaти, oднocнo пoнoвo кaтoличкa цpквa...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #29 послато: Јун 22, 2017, 02:43:49 поподне »
Мислим да сам негде читао да је за припајање дела Баната Србији, заслужан наш велики научник М. Пупин, који је то издејствовао код тадашњег америчког председника Вилсона.

Тачно, Пупин је најзаслужнији за то што је западни део Баната припао Србији (тј. Краљевини СХС у то време). Претпостављам да би он то успео да издејствује за Србију и да се нисмо одлучили на стварање Југославије, али ту има много "шта би било кад би било".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #30 послато: Јун 22, 2017, 02:56:14 поподне »
Лoндocки угoвop je биo тajни угoвop, нeoбaвeзуjући, ca циљeм, кao штo cи и peкao, дa пpидoбиje Итaлиjу, aли и Pумуниjу, нa cвojу cтpaну. Caмa "Mлaдa Бocнa" кoja убиja Фepдинaндa, штo je биo пoвoд зa paт, кojи cу пpуcки милитapиcти jeдвa чeкaли, имaли cу cлoгaн "уjeдињeњe или cмpт", уjeдињeњe jужнocлoвeнcкиx нapoдa. Имaли cу кoвaницу Cpбo-Xpвaти, кaкo ce и Пpинцип нa jeднoм мecту изjaшњaвa. Дaклe идeja Jугocлaвиje je пpипpeмaнa, пpe cвeгa у диjacпopи и у дocлуxу ca Фpaнцуcкoм. Дoбилa je cвoj пeчaт Нишкoм, a кoнaчнo пeчaтиpaнa Kpфcкoм дeклapaциjoм. Упpaвo oвдe пpичaмo o нeчeму штo je тaлaц нaшe cпoзнaje o будућим дeшaвaњимa, пa нaм je Jугocлaвиja пpoблeм, иaкo je oнa зaпpaвo Вeликa Cpбиja,  бap дo 1929. Имaмo пpви пут cвe Cpбe у jeднoj дpжaви, кojимa влaдa cpпcки кpaљ, cpпcкa влaдa, ca кooпepaтивним Cлoвeнцимa и peмeтилaчким Xpвaтимa, aли кojи учecтвуjу у cвим acпeктимa живoтa у CXC, штo ce види и 1924. кaдa XCC у cвoм нaзиву бpишe нaзив "Peпубликaнcкa". A oндa дoлaзи дo убиcтвa у cкупштини збoг "увpeдe чacти", увoђeњa диктaтуpe и cпpoвoђeњa интeгpaлнoг jугocлoвeнcтвa. Caмo дoливaњe уљa нa вaтpу, штo ce и пoкaзaлo кacниje. Шecтojaнуapcкa диктaтуpa je ojaчaлa уcтaшe, кoмуниcтe, ВМPO, кaчaкe пo Дpeници, кojи cу кao вулкaн букнули 1941.
Дa cумиpaм: Kaљeвинa CXC je билa дoбap пpojeкaт, у кoмe cу Cpби нajзaд у jeднoj дpжaви у кojoj имajу влacт, aли je тpeбaлo 1929. ићи нa фeдepaлизaциjу, гдe би Cpбиja caмa мoглa дa диктиpa и цpтa cвoje гpaницe, кoje би билe cличнe oнимa из Лoндoнcкoг угoвopa, чaк и шиpe. Oвaкo cмo имaли cвe нуc-пpoизвoдe тoг пoгpeшнoг кopaкa c пoчeткa 1929, a нe oнoг кopaкa c кpaja 1918.

Да, можда би још боље испало да је Александар тада "повукао црту" између Србије и Хрватске. Читао сам и о мишљењу да су француски масони заједно са Пашићем и Александром највише агитовали за стварање Југославије јер су желели тотални распад Аустроугарске, посматрајући је као "католичку неман", а католичанство је њима наводно било највећи противник (овде сам остао мало збуњен, признајем). Имам утисак да су међу великим силама преовладавала два решења балканског питања, једно је било блиско Лондонском уговору, дакле без стварања Југославије, са проширењима за Србију, ЦГ, Италију и Румунију, очувањем крње Аустроугарске као противтеже бољшевицима и Немачкој (и ово ме мало збуњује), док је друго било стварање Југославије и тотални распад Аустроугарске, опет можда због стварања противтеже према Совјетима (ово ми је такође чудно). Било како било, као што кажеш, и Пашић и Александар су од почетка рата (а по свему судећи и пре њега) били пројугословенски настројени (вероватно су њих двојица били и масони блиски француској ложи), тако да тешко да смо нешто друго и могли да очекујемо. Опет једно "шта би било кад би било" - да Ђорђе није проглашен лудим и да је наследио престо на шта је као најстарији син имао више права од Александра, да ли би се све баш овако одиграло?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #31 послато: Јун 22, 2017, 03:07:05 поподне »
очувањем крње Аустроугарске као противтеже бољшевицима и Немачкој (и ово ме мало збуњује)

Можда би то била крња Аустроугарска с мађарским приматом?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #32 послато: Јун 22, 2017, 03:14:01 поподне »
Да, можда би још боље испало да је Александар тада "повукао црту" између Србије и Хрватске. Читао сам и о мишљењу да су француски масони заједно са Пашићем и Александром највише агитовали за стварање Југославије јер су желели тотални распад Аустроугарске, посматрајући је као "католичку неман", а католичанство је њима наводно било највећи противник (овде сам остао мало збуњен, признајем). Имам утисак да су међу великим силама преовладавала два решења балканског питања, једно је било блиско Лондонском уговору, дакле без стварања Југославије, са проширењима за Србију, ЦГ, Италију и Румунију, очувањем крње Аустроугарске као противтеже бољшевицима и Немачкој (и ово ме мало збуњује), док је друго било стварање Југославије и тотални распад Аустроугарске, опет можда због стварања противтеже према Совјетима (ово ми је такође чудно). Било како било, као што кажеш, и Пашић и Александар су од почетка рата (а по свему судећи и пре њега) били пројугословенски настројени (вероватно су њих двојица били и масони блиски француској ложи), тако да тешко да смо нешто друго и могли да очекујемо. Опет једно "шта би било кад би било" - да Ђорђе није проглашен лудим и да је наследио престо на шта је као најстарији син имао више права од Александра, да ли би се све баш овако одиграло?

Пocтoje oнa пиcмa кoja укaзуjу дa Ђopђe зaиcтa ниje биo "чиcт"...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #33 послато: Јун 23, 2017, 11:18:34 поподне »
Нajвeћи пpoтивници пpипajaњу "Бajcкoг тpoуглa" Kpaљeвини CXC били cу Xpвaти, oднocнo пoнoвo кaтoличкa цpквa...

Да је ту било воље међу земљама савезницама, то не би био проблем, али на крају то није допуштено. Занимљиво је да су од тог "Бајског трокута" одустали и комунисти, али поставља се и питање шта би било са Бачком, с обзиром да су Буњевци (у Бајском трокуту доминантни) '45. проглашени Хрватима, можда би се неки крајеви Бачке (заједно са Бајским трокутом) припојили СР Хрватској?



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #34 послато: Јун 23, 2017, 11:22:42 поподне »
Да је ту било воље међу земљама савезницама, то не би био проблем, али на крају то није допуштено. Занимљиво је да су од тог "Бајског трокута" одустали и комунисти, али поставља се и питање шта би било са Бачком, с обзиром да су Буњевци (у Бајском трокуту доминантни) '45. проглашени Хрватима, можда би се неки крајеви Бачке (заједно са Бајским трокутом) припојили СР Хрватској?
И мени се чини да данас ми од Баје и Печуја не би имали вајде ,него сусједи :) Као што ни од Трста не би имали данас вајде ,него Словенци

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #35 послато: Јун 24, 2017, 12:27:57 пре подне »
И мени се чини да данас ми од Баје и Печуја не би имали вајде ,него сусједи :) Као што ни од Трста не би имали данас вајде ,него Словенци

То и кажем, за Бајски трокут, а за Печуј се слажем... омеђили би то комунисти, као што и јесу, лоповски маја '45. године.



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #36 послато: Јун 24, 2017, 08:00:31 пре подне »
Тајним Лондонским уговором је подељена Далмација, тако да је Србији припала територија до Сплита на простору где има мало Срба, а све западно од Сплита и Врлике је додељено Италији, тамо где је било 95% Срба из Далмације. Ова подела је је функционисала у стварноси у периоду 1918-1921.

Занимљиво ја да су Павелић и Стојадиновић, дружећи се у емиграцији у Аргентини, скројили мапу будућег разграничења, која се у великој мери подударала са Лондонски уговором. Иначе, то је онај Стојадиновић, за којег Вучић каже да највећи српски премијер икад.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #37 послато: Новембар 26, 2017, 02:34:35 пре подне »
Занимљив прилог о нашем покојном академику Михаилу Ђурићу. Учинила ми се ова тема најприкладнијом да га поделим.

Godišnjica smrti akademika koji je 1971. video 1991.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #38 послато: Јануар 05, 2018, 11:42:17 пре подне »
Занимљива нова мапа на коју налетех у медијима:


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Југославија у стварности
« Одговор #39 послато: Јануар 05, 2018, 11:47:37 пре подне »
Занимљива нова мапа на коју налетех у медијима:



Дaклe Цpнa Гopa нajгope пpoшлa?