ДНК порекло > Крајишки родови

Крајишки род Мајсторовић-Ћулибрк-Рапајић Е-V13>L241

(1/7) > >>

drajver:
Отварам ову тему, јер сам данас добио резултате из YSeq за Мајсторовиће, Јовањдан, Рисовац, Бос. Петровац на два кључна маркера DYS385ab=17-18 и DYS643=14, а претходно сам добио SNP резултат L241+. Ови резултати иначе потврђују предање о вези Ћулибрка и Мајсторовића и уопште групишу Мајсторовиће са још неким српским породицама у Крајини које славе Јовањдан.

Тестирани Мајсторовић је иначе мој ујак. Мајсторовићи су у Рисовац дошли 1879. године из личких Дољана код Доњег Лапца приликом насељавања Личана у западне дијелове Босанске Крајине по аустроугарској окупацији. Доселио се Обрад Мајсторовић са малољетним сином Миланом (отац мог деде). Остала их је до данас само та једна кућа,а сва земља им је и даље у једном комаду јер никад није дијељена. У Дољанима су Мајсторовићи били прилично стара свештеничка породица, забиљежена као таква још у 18. вијеку.

Колико будем у прилици, објављиваћу на овој теми неке податке о овом роду.

Такође, тестирао сам Мајсторовића и на PH2180, највише због вриједности DYS643=14, али је негативан, а самим тим и овај род је негативан.

Генерално имају прилично специфичан хаплотип, биће изазов да им се утврди терминални SNP испод L241.

drajver:
Тестирао сам Мајсторовића и на A7065.

Данас сам добио резултат да је негативан.

Дакле, тренутно је стање са овим родом сљедеће:
L241+
PH2180-
A7065-

Засад наручујем ове SNP-ове које имају на стању. Сљедећи ми је: Y178742 који се налази на нивоу Y142744. Нема богзна какве хаплотипске логике, али је грана Y142744 широко заступљена код крајишких Срба, па можда и буде погодак.

drajver:
Стигао данас резултат Y178742-

Прерад:
Колико је овај род близак Карићу по СТР маркерима, који је E-L241 > BY5650?

drajver:

--- Цитат: Прерад  Октобар 20, 2021, 10:22:50 пре подне ---Колико је овај род близак Карићу по СТР маркерима, који је E-L241 > BY5650?

--- Крај цитата ---

Не чине ми се посебно блиски јер не дијеле неке карактеристичне маркере. Међутим, мало је и маркера за поређење, нико из рода Мајсторовић/Ћулибрк нема хаплотип дужи од 23 маркера,а сам Карић је тестирао 67 маркера, тако да неких 19 маркера може да се упореди.

Иначе модални хаплотип рода Мајсторовић/Ћулибрк/Рапајић има сљедеће нешто карактеристичније маркере DYS385a=17, DYS549=13 и DYS635=14. Појединачно гледано нису то неке веома специфичне вриједности, али кад се гледају у комплету дају хаплотип који нема блиских подударања.

Зато ће се тешко на основу хаплотипа претпоставити којој подграни припадају. Вјероватно ћу наручити још неки SNP, али морам претходно добро провјерити све опције.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију