Науке и научне дисциплине > Хералдика

Круна на грбу републике

(1/4) > >>

Bokez:
Добио сам критику да на грбу неке републике не би требала да буде круна на грбу.

Колико сам ја чуо неко неписано хералдичко правило да се на грбу ставља круна највише досегнутог степена у историји неке државе. Грб по мени не би требао да одражава тренутно неко стање него да симболише сав историјски континутиет невезано од неке идеолошке тренутне ситуације од које често тешко побјећи.

Какво је ваше мишљење?

Vlax:
По мом мишљењу круна је симбол државне суверености, а не само облика владавине у тој држави. У случају Србије имали смо повратак на стари грб, па би истоветност са грбом Краљевине требало да означава и историјски континуитет.

Напади на круну, колико сам ја приметио, најчешће долазе из тзв. другосрбијанских кругова, само прокламованих "бораца за људска права" и сл. Не задржавају се на круни него им смета и порфира на великом грбу. Они често знају да то приказују као парадокс, неозбиљност државе...

Међутим, забораве да помену да се круна налази на грбовима многих европских република: Аустрије, Чешке, Пољљске, Бугарске, Румуније, Хрватске, Црне Горе, Мађарске, Финске, Грузије, Малте, Сан Марина, Русије, Украјине...

Ojler:
Како се очас посла склизне из хералдике у полтику. Ево још једног разлога да се међусобно делимо и пљујемо, подсмешљиво називамо "другосрбијанцима" и "борцима за људска права"...

ДушанВучко:
То је нешто слично као што се у вестима каже: "у престоници Србије", а она је република (може да буде "главни град", а када није монархија , не може "престоница", мада биих волео да поново буде краљевина и да Београд буде престоница). Врхунац је био пре неки дан у вестима на РТС1, када се укључује репортер из Новог Сада и каже:" у престоници Војводине..."

ДушанВучко:
Што се тиче симбола, Чеси имају на грбу, иако су република:

https://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_the_Czech_Republic

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију