Порекло становништва > Дијаспора

Галипољски Срби

<< < (2/11) > >>

Srkibiochem:
Немам речи - хвала свима! Поздрав!

Тимар:
О херојству Срба из Срема, њиховог ропства под Цариградом , поновног досељавања у Србију, поновно враћање, као и очување језика и обичаја,  и небрига о њима, може се прочитати у врло корисном тексту - http://akademskikrug.rs/povest-jednog-izgnanstva/

Лепеничанин:
Данас сам ишчитао горе поменуту литературу из које сам схватио да су Галипољски Срби заправо пореклом Сремци, које је Сулејман сургунисао у Галипоље.

Међутим, уопште ми није јасно шта се тачно с њима дешавало у међувремену, од 1521. до 1912?

Као места њиховог насељавања у периоду негде од 1700. до 1741. помињу се: Јагодин-мала у Нишу, села Шести Габар, Топли Дол, Крак (Крагујевац) и Звонце код Пирота, Калипоље код Пљеваља, Обреж, Поточац, Бачина и Варварин у Темнићу. Мени није јасно кад и како су се досељавали у та места...

Је ли некоме од вас јасан историјат Галипљских Срба пре 20. века? Молим за тумачење...

Делија:
Негде сам прочитао да се највећи део њих након Балканских ратова доселио на простор Старе Србије-данашње Македоније и да су након Другог светског рата углавном утопљени у новосклепани македонски национални корпус.
Да ли се језик којим говоре,или су говорили разликује од овог данашњег нашег говора?Каква су им имена и презимена,да ли славе славе или само чувају сећање на некадашње славе које су славили пре него што их је Сулејман раселио?
Интересује ме да ли их има данас, Галипољских Срба који нису подлегли процесу расрбљавања и који имају предање о пресељењу из Срема и вишевековном ропству у Галипољу ?Ако постије где се налазе данас,да ли у Македонији,Бугарској,Турској или Србији ? :)

Amicus:

--- Цитат: Делија  Мај 27, 2017, 01:21:29 поподне ---Негде сам прочитао да се највећи део њих након Балканских ратова доселио на простор Старе Србије-данашње Македоније и да су након Другог светског рата углавном утопљени у новосклепани македонски национални корпус.
Да ли се језик којим говоре,или су говорили разликује од овог данашњег нашег говора?Каква су им имена и презимена,да ли славе славе или само чувају сећање на некадашње славе које су славили пре него што их је Сулејман раселио?
Интересује ме да ли их има данас, Галипољских Срба који нису подлегли процесу расрбљавања и који имају предање о пресељењу из Срема и вишевековном ропству у Галипољу ?Ако постије где се налазе данас,да ли у Македонији,Бугарској,Турској или Србији ? :)
--- Крај цитата ---

Ево једног податка из књиге Нови крајеви Србије (1912-1915), аутора Марка Јагодића, а што се тиче насељавања Галипољских Срба у Јужну Србију.

С друте стране, Срби из дијаспоре су прихватани као насељеници. Групи српских породица из јужне Угарске, одсељених крајем 19. века у Бутарску, колонизација је одобрена у Тетовском округу. У мају 1914. насељено је 105 породица (376 људи) из једне српске оазе на Галипољу (сепа Бајрамић и Кара Ђал). Њима је дата земља у атару села Бунарџик у Скопском срезу, а чак им је пружена и новчана помоћ, будући да су били без икакве имовине јер су пострадали у рату.787

787 Насељеници из Галипоља су посебним возом довезени у Србију. Но, они нису били задовољни локацијом коју су добили због претежно муслиманског окружења у ком су се нашли и захтевали су да буду пресељени негде другде "где има Срба", АС, МИД-ПО, ролна микрофилма 419, 1914, Н/3, конзул у Солуну, Г. Винтровић, министру иностраних дела, Н. Пашићу, пов. бр. 11 О, 11/24. 5. 1914; министар унутрашњих дела, С. Протић, истом пбр. 1042, 11/24. 5. 1914; МУД-П, 1914, Ф 18 Р 9; Политика, 9122. 5. 1914; 4/17. 6. 1914.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију