Аутор Тема: Порекло породице Буловић  (Прочитано 7117 пута)

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Порекло породице Буловић
« послато: Март 02, 2019, 09:52:10 поподне »
Nakon pozdravne poruke koju sam napisao pristupajući forumu, odlučio sam da vam se obratim na ovaj način kako bih vas upoznao sa poznatim detaljima vezanim za moje prezime. Prezime Bulović.

Kao dijete sam volio da slušam priče svog djeda Jove koji je bio 1925. godište. Najinteresantnije su mi bile priče koje su se odnosile na golgotu koju je preživio narod sa Kozare, pa tako i moj djed i priče o našem porjeklu, to jeste o porjeklu prezimena Bulović. O ovim "prvim" pričama ću se raspisati u temi koja se bavi žrtvama i zločinima nad srpskim narodom, a sada ću da pišem o Bulovićima.

Živim u Gradišci od kada sam se rodio. Od 1985. godine. Treća sam generacija Bulovića koja je rođena ovdje. Moj djed je prvi moj direktni predak koji je rođen u Bosni i Hercegovini, u Gradišci.
Bulovići su prije tačno 101 godinu, 1918. godine, doselili u Bosansku Gradišku iz dalmatinskog sela Bitelić koje se nalazi kod Sinja.
Te godine je moj pradjed Petar (1890-1942) zajedno sa svojom suprugom Anđom Bulović rođenom Orošnjak (1900-1978), došao sa zaprežnim kolima u selo Gašnicu kod Gradiške. Nije došao sam. Iz Bitelića je došlo još porodica. Još Bulovića ali i Šarići i još neke porodice.
U Gašnici pored Gradiške, moj pradjed je živio sa svojom suprugom i četvero djece. Pradjed Petar je ubijen u logoru u Staroj Gradišci 1942. godine kao i njegov stariji sin, Stevo, koji gine na planini Kozari. Ostao je živ moj djed Jovo, njegove dvije sestre te njihova majka Anđa. SVi su deportovani u Njemačku, u logore te su tek 1945 bili na slobodi i vratili se na porušeno ognjište.

E sad kada sam ispisao uvod, dalje ću vas upoznati sa činjenicama o kojima znam ili pretpostavljam kada su u pitanju Bulovići.

Priča ide ovako...

PRVO SPOMINJANJE: Jovo Bulović je prvi Bulović za kojeg se zna. On je negdje oko 1700 godine došao iz Crne Gore i naselio se u Bitelić u Dalmaciju. Inače prva naseljavanja Crnogoraca u Dalmaciju je bilo upravo početkom 18. vijeka.
Od tog prvog Bulovića, Jove, znam sve potomke. Tako da znam sve svoje predake...skroz do Jove. Moj sin koji ima 4 godine je 10. u vertikalnoj liniji. To znam zahvaljući knjizi koju je napisao pokojni Vinko Bulović iz Dalmacije, a koji je uspio da sastavi cijelo stablo na način da je informacije dobijao u matičnim uredima, u crkvama, muzejima, grobljima, kao i usmenim predanjima... Bulovići su dugo živjeli u Biteliću.

PRVA MIGRACIJA: Prvo veće iseljavanje je bilo krajem 19. vijeka. Dosta ih je otišlo u SAD. To sam saznao dok sam istraživao dokumenta sa ostrva Elis kod Njujorka (New York) gdje je bio centar za imigrante, u kojima sam našao dosta lica koji su se prezivali Bulović, a koja dolaze iz Dalmacije.

DRUGA MIGRACIJA: Drugo veće iseljavanje je bilo poslije 1. svjetskog rata. Tada je i moj pradjed došao u Gradišku.

TREĆA MIGRACIJA: Treće, najveće iseljavanje, se desilo 1946. godine. Tada su, pod pritiskom države, dalmatinci, pa tako i Bulovići iz Bitelića, naseljeni u Sombor u selo Stanišić koje je ranije bilo naseljeno njemcima, a koji su nakon kraja rata odselili za Njemačku. Dalmatinci su uselili u njemače kuće te nastavili svoj život u Vojvodini.

Sve ranije napisano sam saznao slušajući priče od mog pokojnog djeda i prije nego što sam saznao za knjigu o Bulovićima, koja mi je samo potvrdila i detaljnije objasnila ono što mi je djed pričao. Djed mi je pričao da smo došli iz Crne Gore u Dalmaciju...a to se na kraju ustvrdilo tačnim i poklopilo se sa napisanim u knjizi.

Sa 23 godine sam sa porodicom otišao u Bitelić. Skupilo se nas Bulovića. Osim nas 5 iz Gradiške nisam nikoga više znao, a bilo nas je oko 30. Bio je to skup Bulovića, organizovan sa ciljem da se upoznamo i da kroz druženje razmjenimo saznanja o nama samima. Tu sam upoznao prezimenjaka koji je doktor u Splitu. Pričao je kako je stupio u kontakt sa jednim Bulovićem iz SAD-a. Taj Bulović je bio albanac porjeklom iz okoline Skadra. Bulović, albanac mu je ispričao kako su nekada njegovi predaci bili pravoslavci ali su primili islam. Ta priča je samo potvrdila tu tezu da smo došli iz Crne Gore.

Zaključio sam da dosta toga znam od dolaska Bulovića u Dalmaciju te sam odlučio da istražujem Buloviće prije tog doba, a to je vrijeme dok su Bulovići bili u Crnoj Gori. Našao sa podatak da je prezime Bulović iz mjesta Oblik kod Ulcinja. Našao sam selo Oblik koje je danas na sjeveru Albanije, ali takođe ima jedno brdo kod Ulcinja koje se zove Oblik. U zvaničnim dokumentima opštine ulcinj, našao sam da danas žive Bulovići u Ulcinju i svi su albanci.

Moj cilj je da probam što dalje ići. Iskreno mislim da će to teško da se uspije jer su se izgleda svi Bulovići koji su ostali islamizovali.

To bi bila moja priča.

Volio bih da se uključite ako imate bilo kakva saznanja ili imate nekog svog Bulovića kojeg zanima njegovo porjeklo pa da zajedno krenemo u nove pobjede. Inače, pripadnik ove loze je i vladika Irinej, glumac Mirko Bulović, profesor Vladimir Bulović...











« Последња измена: Март 02, 2019, 09:55:43 поподне Број 1 »

Ван мреже Бојан Масловарић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
  • Васојевић
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #1 послато: Март 02, 2019, 10:44:56 поподне »
Ако си доста проучавао и читао енциклопедије о српским презименима а ниси нашао конкретан одговор, онда види одради ДНК тест па ћеш на основу њега моћи да сузиш претрагу и установиш из ког си племена.
Видим да то на овом сајту доста добро функционише.
Нека је са срећом налажење својих предака.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #2 послато: Март 02, 2019, 10:57:05 поподне »
Добродошао на форум, Синиша!

Коју славу славе Буловићи?



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #3 послато: Март 02, 2019, 11:14:59 поподне »
За почетак, мислим да не би било лоше видети где је све било Буловића у пописима СР Хрватске 1948. и савремене Хрватске 2001. године.

1948.


2001.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #4 послато: Март 03, 2019, 12:13:48 поподне »
Прилично опширно о Буловићима у Бителићу може се наћи у књизи Срби у Цетинској крајини, аутора Симића и Шкиљана.

Bulović

Bulovići slave Svetog Jovana. Dana 4. ožujka 1715. godine Giovan Bulovich jedan je od 34 posjednika zemlje koju su Bulovići obrađivali i pod Osmanlijama. Godine 1725. Giovo Bullouich ima porodicu od 9 članova te je dobio 19 campa, 1 quartu i 169 tavola zemlje u Biteliću, Brdu Ograda, Zasioku, Panju i na Vrdovu (na području Obsišta i Seline). Od Jovanovih sinova — Jovana, Stevana, Andrije i Petra — nastala su četiri osnovna ogranka Bulovića: Ivanovci, Stipanovci, Andrijevci i Petrovci (Burići). 18. svibnja 178 3. serdar Antonio Grabovac iz Sinja dao je u kolonat Miji i Krstanu, rođacima Bulovićima iz Bitelića, sve svoje oranice i livade u mjestu Dolac u blizini Sinja, u Miševici, u Babin-docu, u Jasenskom i u Dubokoj, s tim da su morali platiti pola godišnjeg uroda oranica u Dolcu i Miševici, a trećinu u Babinom Dolcu i u Jasenskom, kao i pola godišnje košnje s livada u Jasenskom i Dubokoj. Godine 1810. Bulovići su drugi pravoslavni rod po veličini u Biteliću. Žive u 7 porodica s 57 članova (Nikola 6, Jovan 4, Toma 12, Nikola 7, Lazo 7, Savan 5 i Andrija 16 članova). Ovakav rast roda i dioba porodica potakli su Buloviče da početkom 19. stoljeću kupuju zemlje. Godine 1817. Savan Bulović (Nikolin) kupio je od Šimuna Bošnjaka pok. Ivana iz sela Hrvace pet komada zemlje (četvrt dana oranja), smještenih jedan do drugog, u Vrdovu, a od Grge Doljanina pok. Jure iz Hrvaca jedan obradivi teren površine jednog padovanskog campa pod Gradinom u Biteliću. Todor Bulović pok. Mije kupio je od Nikole Dapiča pok. Marka teren od pola dana oranja “kod Kruske" blizu Cetine. Ilija Bulović pok. Pave kupio je od rođaka Govorušića, svojih sumještana, teren površine jednog i pol campa u blizini Cetine, zvan Kovačina. Todor Bulović pok. Mije kupio je od sumještanina Stojana Perišića teren od dva dana oranja u Vrdovu. Dana 24. listopada 1814. Petar Bulović bio je jedan od izabranih sudaca u diobi imovine braće i rođaka ]ukić iz Bitelića. Godine 1846. Bulovići žive u sedam porodica kao i 1810. godine, a u vlasništvu su imali 10 kuća. Ubrzo se velike porodice dijele, pa su tridesetak godina kasnije, 1875. godine, dvadeset i četiri Bulovića vlasnici 23 kuće u Gornjem Biteliću. Godine 1897. član Crkveno-opštinskog savjeta Bitelića i crkveni tutor bio je Petar Bulović, a Dmitar je to bio 1900. godine. Krajem 19. stoljeća pojedine porodice Bulovića iseljavaju se u Livanjsko polje. Porodica Bulović, koja se iselila u Čaprazlije kod Livna, prešla je 1903. godine na katoličanstvo, a ona koja se naselila u Gornje Rujane ostala je u pravoslavnoj konfesiji i slavi Svetog Jovana kao i stara porodica u Biteliću. U Vojvodinu se 6. prosinca 1945. odselilo devet porodica Bulović s 48 članova (Stevan s 9, Branko s 2, Milica s 3, Marko 5 3, Nikola s 5, Jovo 5 4, Nikola 5 5, Mile 5 9 i Dmitar s 8 članova porodice), a 1. ožujka 1946. još tri porodice Bulović s 13 članova porodice (Petar s 3, Đuro s 5 Jovo s 5). Nedugo potom, 17.ožujka 1946., seli se u Vojvodinu devet porodica s 53 člana (Kata 4, Mile 8, Petar 5, Petar 7, Krsto 9, Ilija 3, Nikola 9, Božo 3 i Ilija 5 članova). Iste 1946. seli se i Boja pok. Petra u Stanišić, a Boja (Božina) u Dakovo.

Извор: Наведено дело, Загреб, 2017, стр. 250-252



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #5 послато: Март 03, 2019, 12:39:33 поподне »
Буловићи су колонизовани у Станишић (Сомбор), не под притиском државе, него је то била награда због активног учешћа у НОБ-у. Добили су имања отераних Немаца. Доста партизана из Бителића је ратовало на Сутјесци и у другим биткама. 

Ови из Чапразлија код Ливна, што су 1903. прешли на католичанство, изгледа да су изумрли, пошто их 1991. више није било у селу. Можда их има по градовима. А у Горњим Рујанима су 1991. била само 2 Буловића (Срби).

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #6 послато: Март 03, 2019, 01:12:45 поподне »
Ако си доста проучавао и читао енциклопедије о српским презименима а ниси нашао конкретан одговор, онда види одради ДНК тест па ћеш на основу њега моћи да сузиш претрагу и установиш из ког си племена.
Видим да то на овом сајту доста добро функционише.
Нека је са срећом налажење својих предака.

Hvala!
Iskreno nisam isao široko u istraživanja, tako da mi ostaje još mnogo izvora.
Što se tiče DNK testa...o tome baš ne znam ništa tako da se moram više upoznati. Vidim ima u grupi ta tema pa ću da iščitam kako bih znao o čemu se radi.

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #7 послато: Март 03, 2019, 01:13:47 поподне »
Добродошао на форум, Синиша!

Коју славу славе Буловићи?

Hvala na dobrodošlici!
Slava Bulovića je Sveti Jovan.

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #8 послато: Март 03, 2019, 01:15:06 поподне »
Прилично опширно о Буловићима у Бителићу може се наћи у књизи Срби у Цетинској крајини, аутора Симића и Шкиљана.

Bulović

Bulovići slave Svetog Jovana. Dana 4. ožujka 1715. godine Giovan Bulovich jedan je od 34 posjednika zemlje koju su Bulovići obrađivali i pod Osmanlijama. Godine 1725. Giovo Bullouich ima porodicu od 9 članova te je dobio 19 campa, 1 quartu i 169 tavola zemlje u Biteliću, Brdu Ograda, Zasioku, Panju i na Vrdovu (na području Obsišta i Seline). Od Jovanovih sinova — Jovana, Stevana, Andrije i Petra — nastala su četiri osnovna ogranka Bulovića: Ivanovci, Stipanovci, Andrijevci i Petrovci (Burići). 18. svibnja 178 3. serdar Antonio Grabovac iz Sinja dao je u kolonat Miji i Krstanu, rođacima Bulovićima iz Bitelića, sve svoje oranice i livade u mjestu Dolac u blizini Sinja, u Miševici, u Babin-docu, u Jasenskom i u Dubokoj, s tim da su morali platiti pola godišnjeg uroda oranica u Dolcu i Miševici, a trećinu u Babinom Dolcu i u Jasenskom, kao i pola godišnje košnje s livada u Jasenskom i Dubokoj. Godine 1810. Bulovići su drugi pravoslavni rod po veličini u Biteliću. Žive u 7 porodica s 57 članova (Nikola 6, Jovan 4, Toma 12, Nikola 7, Lazo 7, Savan 5 i Andrija 16 članova). Ovakav rast roda i dioba porodica potakli su Buloviče da početkom 19. stoljeću kupuju zemlje. Godine 1817. Savan Bulović (Nikolin) kupio je od Šimuna Bošnjaka pok. Ivana iz sela Hrvace pet komada zemlje (četvrt dana oranja), smještenih jedan do drugog, u Vrdovu, a od Grge Doljanina pok. Jure iz Hrvaca jedan obradivi teren površine jednog padovanskog campa pod Gradinom u Biteliću. Todor Bulović pok. Mije kupio je od Nikole Dapiča pok. Marka teren od pola dana oranja “kod Kruske" blizu Cetine. Ilija Bulović pok. Pave kupio je od rođaka Govorušića, svojih sumještana, teren površine jednog i pol campa u blizini Cetine, zvan Kovačina. Todor Bulović pok. Mije kupio je od sumještanina Stojana Perišića teren od dva dana oranja u Vrdovu. Dana 24. listopada 1814. Petar Bulović bio je jedan od izabranih sudaca u diobi imovine braće i rođaka ]ukić iz Bitelića. Godine 1846. Bulovići žive u sedam porodica kao i 1810. godine, a u vlasništvu su imali 10 kuća. Ubrzo se velike porodice dijele, pa su tridesetak godina kasnije, 1875. godine, dvadeset i četiri Bulovića vlasnici 23 kuće u Gornjem Biteliću. Godine 1897. član Crkveno-opštinskog savjeta Bitelića i crkveni tutor bio je Petar Bulović, a Dmitar je to bio 1900. godine. Krajem 19. stoljeća pojedine porodice Bulovića iseljavaju se u Livanjsko polje. Porodica Bulović, koja se iselila u Čaprazlije kod Livna, prešla je 1903. godine na katoličanstvo, a ona koja se naselila u Gornje Rujane ostala je u pravoslavnoj konfesiji i slavi Svetog Jovana kao i stara porodica u Biteliću. U Vojvodinu se 6. prosinca 1945. odselilo devet porodica Bulović s 48 članova (Stevan s 9, Branko s 2, Milica s 3, Marko 5 3, Nikola s 5, Jovo 5 4, Nikola 5 5, Mile 5 9 i Dmitar s 8 članova porodice), a 1. ožujka 1946. još tri porodice Bulović s 13 članova porodice (Petar s 3, Đuro s 5 Jovo s 5). Nedugo potom, 17.ožujka 1946., seli se u Vojvodinu devet porodica s 53 člana (Kata 4, Mile 8, Petar 5, Petar 7, Krsto 9, Ilija 3, Nikola 9, Božo 3 i Ilija 5 članova). Iste 1946. seli se i Boja pok. Petra u Stanišić, a Boja (Božina) u Dakovo.

Извор: Наведено дело, Загреб, 2017, стр. 250-252

Hvala na ovome. Izuzetna informacija.

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #9 послато: Март 03, 2019, 01:21:11 поподне »
Буловићи су колонизовани у Станишић (Сомбор), не под притиском државе, него је то била награда због активног учешћа у НОБ-у. Добили су имања отераних Немаца. Доста партизана из Бителића је ратовало на Сутјесци и у другим биткама. 

Ови из Чапразлија код Ливна, што су 1903. прешли на католичанство, изгледа да су изумрли, пошто их 1991. више није било у селу. Можда их има по градовима. А у Горњим Рујанима су 1991. била само 2 Буловића (Срби).

Slažem se. Ja sam smatrao da je to bio cilj države pa je bilo malo i "moranja" da se ljudi sele.
Što se tiče Bulovića koji su prešli na katoličanstvo našao sam jedan članak o Bulovićima katolicima.
Ne znam da li su oni potomci tih što su bili kod Livna. Mislim da nisu jer su ovi iz teksta 1909. naseljavali Lovreć u Hrvatskoj.

https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/split-zupanija/clanak/id/66615/bulovici-okupili-32-unuka-i-dva-praunuka

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #10 послато: Март 03, 2019, 05:04:19 поподне »
Pošto sam putem facebook-a vidio da ima dosta rusa koji se prezivaju Bulović, malo sam guglao njihove sajtove pa sam našao ovaj tekst.

Интересно происхождение фамилии Булович, так как она происходит из Польши или соседних с ней стран (Белоруссии и Украины). Исторически фамилия образовалась от прозвища или имени, данных далекому предку. А также возможно фамилия привязана к роду занятий или профессии. Очень большая часть носителей фамилии Булович относилась к польской шляхте. Однако эта фамилия часто встречается и среди евреев, происходящих в свое время из украинских, польских или белорусских областей. Часто фамилия происходила не только по мужской, но и по женской линии.

Фамилия Буловых относится к виду довольно редкой в регионах России и ближнего зарубежья. В имеющихся ретроспективных справках жители с этой фамилией являлись важными персонами из славянского псковского духовенства в 17-18 в., имевщих определенную царскую привелегию. Изначальные свидетельства фамилии можно обнаружить в перечне переписи населения Древней Руси во время правления Ивана Грозного. У государя имелся специальный список княжеских и красивых фамилий, которые даровались приближенным только в случае похвалы или награды. В следствии чего указанная фамилия донесла личное первоначальное обозначение и является уникальной..
Написание фамилии латиницей: BULOVICH

Prevod:
Поријекло породице Буловић је занимљиво, јер долази из Пољске или сусједних земаља (Бјелорусија и Украјина). Историјски гледано, презиме је формирано од надимка или имена датог далеком претку. А можда је и име везано за занимање или професију. Већи део носилаца породице Буловић припадао је пољском племству. Међутим, ово презиме се често налази међу Јеврејима, који потичу из украјинског, пољског или белоруског региона. Често се презиме појављује не само у мушком него иу женској линији.

Породица Булов је прилично ретка врста у регионима Русије и околине. У доступним ретроспективним сертификатима, становници овог имена били су важне особе из словенског Псковског свештенства у 17-18 веку, који су имали одређену краљевску привилегију. Почетни докази о презимену могу се наћи у попису становништва древне Русије за време владавине Ивана Грозног. Владар је имао посебну листу кнежевских и прелијепих презимена, која су била дата његовим ближњима само у случају похвале или награде. Као резултат, наведено презиме је пренијело особну почетну ознаку и јединствено је.
Писање презимена на латинском језику: БУЛОВИЦХ





Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #11 послато: Март 05, 2019, 07:35:02 пре подне »
Našao sam jedan tekst u jednom crkvenom listu župe Lovreć. Piše o seoskom glavaru koji se prezivao Mustapić pa naknadno uzeo prezime Bulović.



U selu Dubravi je u ovo vrijeme bio glavar Bulović Marijan pk. Jure,16 kojega su nastojali skinuti s glavarstva Mustapić Križan i dva brata Tuntrića (Truntića, p. pr.) Ivan i Petrica, po nagovoru njegove nevjeste, koja je bila sestra Križanova, a ovo se je vrijeme bila zavadila sa svojim djeve-rom Bulović Marijanom. Oni su pokušali sve moguće proti Bulovića da ga skinu, ali kako je on imao kod Vlasti tvrde šanse oni iz osvete, kako su sami priznali svome župniku o. Šimiću odrekli su se svoje vjere i prešli na starokatolicizam po nagovoru Mate Kusačića rodom iz Lokvičića a koji je tada držao trgovinu na Lovreću a pošto je isti držao trgovinu u kući Olujić Marka.

16 Glavar Dubrave Marijan Bulović (1884. – 1971.) Jure i Joze r. Olujić, obrtnik. Prethodno prezime Mustapić, Marijanov otac Jure promijenio je u obiteljsko prezime „Bulović“ 2. srpnja 1924. odlukom Velikog župana Splitske oblasti. – Službeni glasnik Splitske i Dubrovačke oblasti, 2. srpnja 1924. br. 53., DAST

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #12 послато: Март 05, 2019, 09:40:18 пре подне »
Онда су ствари сад јасније. То су у ствари Мустапићи. Баш сам се питао како су се ниоткуд тамо створили Буловићи. Дубрава је заселак Ловрећа.

Само што је текст потпуно конфузан. Посебно прелазак у старокатолике, како су другачије називали унијате. Али ови су већ били католици.

Ван мреже Livnjak

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
  • J-M241
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #13 послато: Март 05, 2019, 09:20:49 поподне »
Онда су ствари сад јасније. То су у ствари Мустапићи. Баш сам се питао како су се ниоткуд тамо створили Буловићи. Дубрава је заселак Ловрећа.

Само што је текст потпуно конфузан. Посебно прелазак у старокатолике, како су другачије називали унијате. Али ови су већ били католици.

Starokatolici su nesto trece...nisu Unijati.

Starokatolicka Crkva - Srpska Vikipedija

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #14 послато: Март 06, 2019, 12:39:14 пре подне »
Starokatolici su nesto trece...nisu Unijati.

Starokatolicka Crkva - Srpska Vikipedija

Онда су неки погрешно звали унијате у Далмацији старокатолицима, што ме је навело на неисправно мишљење. Хвала за тај чланак.

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #15 послато: Мај 08, 2019, 09:34:53 пре подне »
Pozdrav nakon dužeg vremena. Iako nisam bio aktivan na forumu, bio sam aktivan na drugim poljima kada je u pitanju istraživanje porijekla.
Dao sam svoj uzorak 25.04. u Beogradu, tako da sad nestrpljivo čekam rezultate i pojašnjenje istih od vas iskusnih u toj oblasti.
Ono što bih želio da vas pitam je da mi pojasnite, to jeste da date svoje mišljenje o sljedećem. Naime urednik portala Nebojša je napisao još 2017. godine ovaj tekst gdje se spominju Bulovići.
Kopirao sam taj tekst pa ako može analiza.

О Чабаркапама се могу пронаћи различити подаци.

М. Војиновић:

"Од Колашина, односно Мојковца, дошле су Чабаркапе. Род су им Крговићи, Шутовићи и Шепићи. Од крвне освете су побегла три брата: Радивоје, Бјеле и Радоје и населили се у Блишкову око 1800. године. Од Мојковца су браћа донела презиме Чабаркапе.
При пролазу поред куће Чабаркапа, неки обесни Турчин тукао им је децу. Отац те деце реши да га убије кад поново наиђе поред куће. Остале Чабаркапе му бранише, али га он уби и са фамилијом побеже у Шаранце око 1850. године. Од њега су браћа: Лазар, Петар, Милош, а нешто касније добежао је и Вукоје."

Миљанићи:

"Čabarkapa, Bistrica (Bijelo Polje), starosjedioci; Krupice (Pljevlja), starinci, od njih su u Jelinoj Gori (Žabljak) oko 1850. god. a odavde jedni u Prenćane (Pljevlja) iz Dobrilovine (Mojkovac); jedni ogranak Bulovića iz grupe Pejakovića u Prenćanima (Pljevlja), u Šarancima (Žabljak) i kao: Čabarkapić."

Помиње се и Јелина Гора и Крупице, исто као и у случају Марковића J2b-M205, али и Добриловина, што опет асоцира на оне Дедејиће/Раосављевиће, међу којима такође постоји ова хаплогрупа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #16 послато: Мај 08, 2019, 12:00:08 поподне »
За Иринеја Буловића (рођен у месту Станишић у Бачкој) пише да је пореклом из Далмације, а даљим пореклом од цинцарске фамилије Каранушић из Македоније  ???

http://srbinaokup.info/?p=14178
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #17 послато: Мај 10, 2019, 07:27:21 пре подне »
Da. Čitao sam to. Iskreno ne vjerujem u tu tvrdnju. Poznato je da Bulovići žive u Biteliću od 1700-tih. Za ranije vrijeme se ne zna. Znamo sve pretke do tad. Po predanjima smo iz Crne Gore ili čak današnje sjeverne Albanije. I danas u Ulcinju živi dosta Bulovića koji su albanci. Po trvrdnji jednog albanca iz SAD-a, a koji se preziva Bulović, oni su bili pravoslavci ali su nekada davno njegovi predaci uzeli islam pa tako promjenili uz vjeru i nacionalnost.

Mene zanima ovaj raniji tekst koji sam kopirao jer mi nije jasan.
Миљанићи:

"Čabarkapa, Bistrica (Bijelo Polje), starosjedioci; Krupice (Pljevlja), starinci, od njih su u Jelinoj Gori (Žabljak) oko 1850. god. a odavde jedni u Prenćane (Pljevlja) iz Dobrilovine (Mojkovac); jedni ogranak Bulovića iz grupe Pejakovića u Prenćanima (Pljevlja), u Šarancima (Žabljak) i kao: Čabarkapić."

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #18 послато: Мај 04, 2021, 02:37:05 поподне »
Nakon dugo vremena pri kraju sam sačinjavanja našeg porodičnog stabla koje stalo da se nadogradjuje prije vise od 20 godina. Do sada sam sakupio informacije za oko 300 novih imena.

U istraživanju sam saznao da postoje Bulovici iz sela Belica (Gornja i Donja) u opštini Struga kod Ohridskog jezera. Stupio sam u kontak sa njima. Njihova saznanja su da su zivjeli na sjeveru Albanije i da su se razdvojili u dvije grupe. Jedni su otišli u Dalmaciju...to su Bulovici kojima ja pripadam, a drugi su otišli u Makedoniju. Inace oni su cincari po narodnosti. Njihova saznanja su takva da smo se nekada prezivali BUL.

e sad...mene zanima da li prezime Bul postoji i danas ili da li neko ima saznanja o tom prezimenu iz prošlosti? U DEFTERU ZA SKADARSKI SANDZAK  IZ 1485.  I 1497. GODINE našao sam više varijanti poput: Bulić, Bucovic, Bulk...

Ako neko nesto zna, a smatra da bi mi moglo pomoći u istrazivanju, neka napise.

Svako dobro

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Порекло породице Буловић
« Одговор #19 послато: Октобар 10, 2021, 07:21:06 поподне »
Pozdrav.

Proslo je vec dugo vremena kako sam slao uzorak DNK u Berlinu i kako su nakon saopstavanja rezultata isti uneseni u bazu. Sad bih volio da nastavim dalje testiranje. Ako me mozete savjetovati kako da nastavim…nisam bas neko ko se razumije. Koju analizu dalje da radim?