Траг - корисне књиге, сајтови > Породичне фотографије

80 година и старије породичне фотографије

(1/22) > >>

Amicus:
Пошто немамо неку сличну тему, одлучио сам да покренем нову, а на којој бисмо постављали фотографије наших предака, или других рођака чије фотографије поседујемо, а о којима још понешто знамо и што би свако у пар редака могао да напише.

Да бисмо колико толико ограничили тему, овде ћемо постављати само слике старије од 1937. године. Иако ми је прва идеја била да ограничење буде 100 година, држећи да је број таквих фотографија вероватно занемариво мали, одлучх да померим ту границу за две деценије унапред, а тиме свакако неће бити ускраћено никоме да постави и оне старије фотографије од 100 година.

Amicus:

За почетак, од мене слика, чији дупликат случајно нађох неки дан у ладици једног старог стола. Обе су истоветне, само је рам на овој бољи, док је на дупликату скраћиван, вероватно јер је био оштећен.



На фотографији су мој чукундеда Јован Товјанин и чукунбаба Анка, рођ. Мирковић, са њихово троје деце. Јован је рођен у Кнежевим Виноградима, у Јужној Барањи, а Анка у Липови, у Северној Барањи.

Равнајући се према узрасту деце, рекао бих да је фотографија настала око 1910. године, јер ово најмање (иначе мој прадеда) рођено је 1905. године, оно мало веће 1902, а сестра им 1899. године.

Фотографија је усликана највероватније на Банској коси, где су наши тада имали шуму и виноград, као и неку колибу које данас више нема.

Занимљиво је да су те најстарије фотографије, које се чувају код нас, све налепљене на тврдом картону. Такве примере видео сам и код других људи, када су у питању фотографије старије од рецимо тридесетих, па и двадесетих година прошлог века.

Милош:


Нa cлици мoj пpaдeдa Лукa, пpaбaбa Вacилиja, чукунбaбa Гopa, дeдa Блaгoje (тpeћи c лeвa) ca бpaћoм Kpcтoм, Пeтpoм и Tpajкoм. Cликa je нacтaлa 1919.

Sergio:
ЛИНK:
Породице Кусонић и Ракић из Бачке

Amicus:

--- Цитат: Sergio  Август 10, 2017, 05:50:12 поподне ---ЛИНK:
Породице Кусонић и Ракић из Бачке
--- Крај цитата ---

То смо видели, Sergio.

Мораш наћи нове слике! ;D ;)

Од мене сад једна, овај пут свештеничка, настала како пише на позадини: 24. XI 1937. године, у Штипу у Македонији.



На фотографији је барањски свештеник Светислав Зундановић. Зундановићи су пореклом из Шумберка у Северној Барањи. Тамо су највероватније дошли у време непосредно након ослобођења Барање од Турака (1687), а дошли су вероватно негде са простора Карловачког генералата. Помињу се 1551. године у Сењу.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију