Порекло становништва > Дијаспора

Срби у Дески (код Сегедина)

(1/5) > >>

Platin:
По јавно доступним подацима, место је насељено Србима 1746. године.
Срби су дуго били отприлике половина становништва, да би преокрет настао завршетком Првог светског рата и проласком границе јужно од места. Већина Срба се тада иселила на југ, у новоформирану краљевину. Сада је тамо тек 5% Срба.

Међу досељенима је био и мој прадеда. Данас имам рођаке у Кањижи и Ковину, преко женских потомака.
Претпостављам да је тако и са другим породицама, да су и пресељење и потомци разуђени.

Остаје дилема да ли би требало да имам презиме са ов на крају, или како је прадеда удесио, да имамо овић на крају. Неки кажу да смо свакако имали ић али Мађари нису били вољни да то допусте.

Amicus:

--- Цитат: Platin  Јул 26, 2017, 04:51:33 поподне ---По јавно доступним подацима, место је насељено Србима 1746. године.
Срби су дуго били отприлике половина становништва, да би преокрет настао завршетком Првог светског рата и проласком границе јужно од места. Већина Срба се тада иселила на југ, у новоформирану краљевину. Сада је тамо тек 5% Срба.

Међу досељенима је био и мој прадеда. Данас имам рођаке у Кањижи и Ковину, преко женских потомака.
Претпостављам да је тако и са другим породицама, да су и пресељење и потомци разуђени.

Остаје дилема да ли би требало да имам презиме са ов на крају, или како је прадеда удесио, да имамо овић на крају. Неки кажу да смо свакако имали ић али Мађари нису били вољни да то допусте.
--- Крај цитата ---

Ово је вечито питање међу Србима Пречанима. :)

У начелу, може да буде случај и једно и друго, с тим да се међу самим Србима увек потезало то питање шта је код кога српскије, па тако и презиме није било довољно српско ако нема наставка -ић.

Због тога, рецимо неки стари Лазаревић, кога су Мађари завели као Лазарев, заиста вратио старо "српско" презиме (под наводницима, јер су и други наставци једнако српски као и наставак -ић).

Док би рецимо неки Пљевљак, односно Таслиџа (на турском Пљевља), да би посрбио своје презиме, постао доцније Таслиџић.

Према томе, колико у првом случају беше смисла да се нешто исправи, толико је у другом случају на неки начин измишљено нешто сасвим ново.

Касније ћу навратити на тему поново, и поставити који прилог, а уколико случајно наврати Pavo, замолио бих га да нам постави прилог из Давидовљеве "Горње земље". Мени та књига није ту, а фотке тих страница које увек држах на рачунару, из неког разлога сада никако не могу да нађем.

Покушаћу све остало што имам, вечерас да приложим. ;)

Amicus:
Иако си ти сигурно већ прикупио далеко старијих примера бележења твога презимена, можда није лоше стећи увида у ону верзију која је коришћена у време сеобе у матицу, а ја сам у прилогу прекуцао презимена са бројем исељених домова која су носили исељеници из Деске у време оптације.

Списак презимена оптаната из Деске у периоду 1920-1931. године

Адамов (36), Бабин (12), Бабушков (1), Бајић (3), Барзаш (-ки 2), Барјактаров (1), Батанчев (4), Белајски (2), Божин (14), Божић (7), Борзаш (1), Брцан (-ов, -овић, 34) Буквић (5), Васин (11), Веселин (-ов, 2), Блајски (1), Влашчић (9), Вујин (6), Вукосављев (-ић, 33), Гавриловић (1), Гудовић (1), Девић (1), Деспотовић (2), Доватов (-ић, 7), Ђорђев (-ић, 10), Ђукин (2), Ђурашин (-ов, -овић, 18), Ђурин (1), Живанов (-ић, 3), Живин (-ић, 12), Живков (2), Закић (3), Иванов (-ић, 9), Јабланов (3), Јанић (3), Јанковић (1), Јанчикин (17), Јанчићев (1), Јевремов (-ић, 8 ), Јованов (1), Јоватов (1), Јон (-ић, 5), Јосимовић (1), Кнежевић (3), Ковачев (-ић, 3), Којин (3), Косо (2), Крстин (7), Мајор (-овић, 1), Мајсторовић (1), Марков (-ић, -љев, 16), Мартинов (-ић, 6), Матејин (1), Мерковић (1), Миланов (1), Милетин (2), Митић (1), Момиров (-ић, 24), Мућан (6), Надашкин (1), Недељков (-ић, 6), Нецков (-ић, 1), Николашев (-ић, 1), Николић (4), Николов (1), Новаков (-ић, 28), Оња (1), Орестија (1), Павлов (1), Пајин (1), Пајчин (4), Пакашки (5), Петков (1), Петров (2), Пешић (1), Попов (-ић, 15), Проданов (-ић, 1), Путић (1), Радаков (-ић, 2), Радин (-ић, 22), Радованов (-ић, 20), Радојчин (6), Рајин (1), Ракин (-ић, 3), Ружић (1), Рус (-ић, 35), Савин (4), Салонтај (1), Секулић (2), Станимиров (1), Станић (1), Станков (1), Старчић (-евић, 9), Стеванов (-ић, 57), Стојанов (18), Стојков (-ић, 8 ), Субин (1), Тешин (1), Тодоров (-ић, 12), Толмачев (-ић, 1), Томашев (-ић, 1), Туцаков (-ић, 43), Ћосић (1), Ђурчић (1), Уторник (3), Фаркаш (1), Филипов (-ић, 5), Хорватов (1), Цветанов (1), Чаврговљев (1), Чваргов (3), Чобанов (8 ), Чутарина (1), Шећеров (1).

Извор: Гојко Маловић, Сеоба у Матицу: Спискови српских оптаната у Мађарској 1920-1931., књига II, Нови Сад, 2010, стр. 135-179

Како су нека од презимена бележена у по неколико верзија, у загради сам ставио и у којим су другим верзијама забележена, а иначе сами спискови су детаљни, и садрже имена свих оптиралих особа, са годинама старости, местима у која су оптирали, годинама пријаве и годинама извршена оптације.

Pavo:
Kao da osjetih da me netko proziva. :P



http://s22.postimg.org/ouy5xc8en/image.png
http://s17.postimg.org/pkhhsa119/image.png


Iz Deske su 723 domaćinstava optirala i iselila u KSHS 1919-1930.


Amicus:

--- Цитат: Pavo  Јул 26, 2017, 08:49:03 поподне ---Kao da osjetih da me netko proziva. :P

http://s22.postimg.org/ouy5xc8en/image.png
http://s17.postimg.org/pkhhsa119/image.png

Iz Deske su 723 domaćinstava optirala i iselila u KSHS 1919-1930.
--- Крај цитата ---

У прави час, Pavo, у прави час! ;D

Него, ова друга је речена Горња земља, а ова прва су претпостављам Споменици Будимске епархије? :)

Занимљиво, управо у тој првој поменута су и 1753. забележена презимена у Дески: Аврамов, Адамов, Бисић, Белајски, Божин, Брцан, Гајин, Ђурошки, Иличин, Родић, Радован, Старчевић, Вукосављев.

Нека од тих презимена постоје сачувана и међу оптантима 1920-1931. године.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију