Порекло становништва > Дијаспора

Стари документарац „Срби у Ловри”

(1/4) > >>

Amicus:
Нисам видео ово раније, а врло је занимљиво, и народ је још увек владао српским језиком. :)

https://www.youtube.com/v/xLRqsXm0_Ho

Дробњак:
Занимљиво је да се у говору ових људи чује прије а не пре, меко слово ш и мешање слова ћ и ч. Код млађих је приметан мађарски акценат, тј. акценат сличан ономе какав имају Мађари у Војводини када причају српски. Зна ли се одакле потиче српско становништво Ловре?

Amicus:

--- Цитат: Дробњак  Април 27, 2017, 03:46:01 поподне ---Занимљиво је да се у говору ових људи чује прије а не пре, меко слово ш и мешање слова ћ и ч. Код млађих је приметан мађарски акценат, тј. акценат сличан ономе какав имају Мађари у Војводини када причају српски. Зна ли се одакле потиче српско становништво Ловре?
--- Крај цитата ---

Мислим да не, можда би се дало нешто утврдити из тамошњих презимена, ево оних који су оптирали почетком прошлог века.

Аврамовић (7), Агарђанин (1), Бечејић (8 ), Богдан (4), Бочевић (1), Васиљевић (1), Величков (3), Видак (19), Вуков (1), Генов (1), Георгевић (1), Георговић (2), Димитровић (2), Дошић (2), Драгановић (1), Драгојковић (3), Жигић (1), Иванић (2), Иванов (2), Јосимовић (1), Кара (1), Колар (7), Колонић (2), Лазаревић (1), Лазић (2), Лукић (4), Мајић (1), Малуш (5), Марић (2), Мијатовић (11), Миловановић (1), Недељковић (4), Николовић (2), Николић (2), Нинић (1), Остојић (2), Павловић (6), Пејић (1), Петровић (1), Поповић (1), Радановић (3), Радашевић (1), Радашин (5), Радивој (5), Радован (1), Радуловић (1), Рајков (1), Рајковић (1), Ранисављевић (2), Рашковић (2), Савић (1), Симић (12), Симовић (1), Скорић (2), Суботић (8 ), Теодоровић (2), Томић (1), Тукуљац (1), Хајџан (4), Хранислав (7), Худов (1), Шаин (4), Шакрак (4).

А овако је било 1715. године:

Joannes Sajnovity, Sztoján Tukulacz, Sztanko Rodovani, Milko Kraszutino, Szübota, Sztojan Nedelkovity, Mali Jován, Máli Birova Misko, Mircseta, Marko Mirsity, Mákim, Mathias Molnár, Koja, Gyurka, Miso, Gyulai Nyirád, Misko Szekeres, Nicolaus Kapitány, Daniran Obrestics, Vidák, Nedelko ifj., Mileoko.

ДушанВучко:

--- Цитат: Дробњак  Април 27, 2017, 03:46:01 поподне ---Занимљиво је да се у говору ових људи чује прије а не пре, меко слово ш и мешање слова ћ и ч. Код млађих је приметан мађарски акценат, тј. акценат сличан ономе какав имају Мађари у Војводини када причају српски. Зна ли се одакле потиче српско становништво Ловре?

--- Крај цитата ---
Ловра и Српски Ковин на Чепелској Ади су били насељени Србима пре сеобе под Чарнојевићем...Предање Ловранчана каже да су на Чепелској Ади Срби присутни још од 12. века, а најстарија књига Будимске епархије је из 13. века...У том месту кажу кроз шалу , да су њихови преци дочекали Чарнојевића ту. Али што сам нашао , да они Срби који су ту били пре Чарнојевића , да су из источне Херцеговине углавном...На овом снимку , чини ми се да се понегде провуче и ијекавица...Углавном , занимљиво је за лингвисте, у том смислу , што је то оаза српског становништва, неповезана са матицом, па може да се претпостави да су тако причали и пре 400,500 година, што је доказ колико се језик незнатно мењао у говору народа...

Rimidalv:
Приметио сам и ја ијекавицу. Иначе било је и Срба у другим местима северно од Саве и Дунава који су дочекивали Патријарха Чарнојевића.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију