Вјера и култура Срба > Православље

Екуменизам у СПЦ

(1/10) > >>

Иван Вукићевић:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Новембар 03, 2016, 08:02:53 поподне ---И Срби су имали своје отпаднике, разне Зорчиће и Краљевиће, који су такође неславно завршили.

--- Крај цитата ---
Тачно, само што су Зорчића Срби покушали да убију, а Краљевића су Аустријанци пензионисали због отпора народа који га није признавао. Какав је отпор "верног народа" пружен Лаврентију рецимо који је папи на поклон и љубљење руке одвео целокупно свештенство своје епархије? Никакав, јер је правих верника данас врло мало. Оне који иду у цркву три пута годишње (за Божић, Ускрс и крсну славу) не рачунам као вернике. Они нити знају шта се дешава у цркви нити их интересује, али су зато "велики православци"... Лаврентије је и дан данас епископ, и не примећујем да народ има лоше мишљење о њему. Тако да је паралела са нашим народом од пре пар векова неадекватна. Разумем жељу за оптимизмом ("и врата пакла је неће надвладати" и слично), али без активног отпора даље приближавање католичкој цркви је неизбежно.

Nebo:
Па, Иване, данас нису баш таква времена да можеш тек тако убити епископа отпадника.
Верни народ иде на богослужења и кад је на служби недостојни презвитер. Ако је он недостојан, богослужење није. То не умањује верност народа Богу и Цркви. Баш зато што Црква није тај недостојни презвитер, него сав верни народ. Сад, замисли храм у којем је у недељу на Литургији 300 благоверних хришћана и двојица-тројица презвитера отпадника, екумениста, шта ли већ. Шта мислиш (иако кажеш да ниси верник), хоће ли Литургија због њих пар недостојних бити Богу недостојна? Како рече један прозорљиви руски монах - уместо тих недостојних презвитера, служиће анђели Господњи.

Иван Вукићевић:

--- Цитат: Nebo  Новембар 03, 2016, 09:41:58 поподне ---Па, Иване, данас нису баш таква времена да можеш тек тако убити епископа отпадника.
Верни народ иде на богослужења и кад је на служби недостојни презвитер. Ако је он недостојан, богослужење није. То не умањује верност народа Богу и Цркви. Баш зато што Црква није тај недостојни презвитер, него сав верни народ. Сад, замисли храм у којем је у недељу на Литургији 300 благоверних хришћана и двојица-тројица презвитера отпадника, екумениста, шта ли већ. Шта мислиш (иако кажеш да ниси верник), хоће ли Литургија због њих пар недостојних бити Богу недостојна? Како рече један прозорљиви руски монах - уместо тих недостојних презвитера, служиће анђели Господњи.

--- Крај цитата ---
Наравно Небо, нити су таква времена нити мислим да има потребе за тиме. Међутим, ја баш мислим да народ не треба да иде на богослужења код екуменистичких епископа и свештеника јер им се тиме шаље порука да им није место у српској цркви. Та прича о томе како је литургија достојна иако је свештеник недостојан се управо и потура од стране екумениста да цркве у којима служе не би биле празне. Да су такав однос према екуменистима имали Крајишници својевремено, православаца у Хрватској одавно не би било. Иначе, под недостојним свештеником се у правом значењу те реченице мисли на некога ко на личном плану није достојан службе, а не на некога ко подрива веру. Такви се не називају недостојним, већ јеретицима, а колика је благодет литургије код таквих сам оцени као верник.

Nebo:

--- Цитат: Иван Вукићевић  Новембар 03, 2016, 10:19:35 поподне ---ја баш мислим да народ не треба да иде на богослужења код екуменистичких епископа и свештеника јер им се тиме шаље порука да им није место у српској цркви.

--- Крај цитата ---

Грешиш. Јер се тај "род истерује постом и молитвом". А куд ћеш јачу молитву од Свете Литургије!?


--- Цитат: Иван Вукићевић  Новембар 03, 2016, 10:19:35 поподне ---Та прича о томе како је литургија достојна иако је свештеник недостојан се управо и потура од стране екумениста да цркве у којима служе не би биле празне.

--- Крај цитата ---

Ово је прича коју су испричали неки велики духовници који су били изразито против било каквог екуменизма. У крајњем, до ове спознаје сам и сам дошао. Нисам од оних који олако гутају све што им неки ауторитет каже. А понајмање лажни ауторитет.


--- Цитат: Иван Вукићевић  Новембар 03, 2016, 10:19:35 поподне ---Иначе, под недостојним свештеником се у правом значењу те реченице мисли на некога ко на личном плану није достојан службе, а не на некога ко подрива веру. Такви се не називају недостојним, већ јеретицима, а колика је благодет литургије код таквих сам оцени као верник.

--- Крај цитата ---

Недостојан, као што лепо каже стара добра србска реч, је онај ко није достојан нечега, у конкретном случају да служи Литургију. Разлози недостојности могу бити различити, па између осталог и склоност ка екуменизму.
О благодати ти рекох. Благодат Светој Литургији не доноси свештеник који служи, већ Дух Свети. А ту нема ни екуменизма ни јереси. Свештеник је посредник. Ако он није достојан призива Светог Духа, Он силази и освештава Свете Дарове и верни народ по сили Божјој и молитвом верних.

Nebo:

--- Цитат: Иван Вукићевић  Новембар 03, 2016, 10:19:35 поподне ---Такви се не називају недостојним, већ јеретицима, а колика је благодет литургије код таквих сам оцени као верник.

--- Крај цитата ---

Иначе, мало се ствари данас преувеличавају. Мислим да је број екумениста (у крајњем јеретика - то су они који отворено сарађују с иновернима, па чак и врше разне верске службе с њима) међу нашим клирицима мали. Чињеница је да су неки од њих на високим црквеним положајима, па је ова лоша појава утолико упадљивија, али мислим да је већина свештенства и монаштва и даље на путу истинског православља.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију