Аутор Тема: Дробњак - насеља и предели  (Прочитано 63513 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Дробњак - насеља и предели
« послато: Август 18, 2016, 09:23:03 поподне »
Овде бих поставио слике Дробњака, пре свега насеља и природе. Трудићу се да постављам само своје слике. Било би лепо када би и други чланови форума из овог краја поставили своје фотографије. Ево једне за почетак
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #1 послато: Август 18, 2016, 09:32:08 поподне »
Село Горња Буковица, општина Шавник. Село је млађег постанка. до 1861 године било је катун села Превиш. Те 1861. Превишани први пут почињу да зимују у Буковици. Село има осмогодишњу школу (можда само још ове године), пошту, стамбену зграду и две фабрике воде од којих једна не ради. Центар села, тј. код школе је на 1354 метра надморске висине. Кроз село протиче река Буковица. Село је удаљено 14 километара од Жабљака и 23 од Шавника.  У селу су Шушићи, Шоловићи, Томићи и њихов огранак Јевтовићи, Јегдићи, Ћућиловићи, Милашиновићи, Сератлићи, Ђедовићи, Јауковићи, Караџићи, Поповићи и Дацићи. Задњих година у селу зимује свега тридесетак становника, а школа се свела на пет ђака у осам разреда.

https://lh3.googleusercontent.com/KLqFIVu3cTemSHEoEpXq6WerPVP33NgZpDBAYIBVrXuVNOpUV2UdsfJMfstoMCUm0XkG3viF8JjeunH2sJlhPnUF07LfQEpwoRjawxDyqCDynBRsxDUFrvJup2haiPgbnP8DQBjTn9ajsk-RwLemyX1WNqer0bSW1h1ogVvChEzoiOtjMjVJ3ToDkwXxONDlLZJmh3A9zahvw9mcO1o4vJZSDSy1CGhHH2O3qFyFmQX2wvA8pogPMI2segoE-fzB5TZfdMRX8U1lahw1r_PgOw6jUqgKGbCtwXs0ikbUVvK76q9sdEaOf-tFrVCi7sAototYxSkYq3EY5G-QdYSEDJ7EHLVSQ7dutJuXM-shBXt0jrWUYXceJ1efJPrqLnowFcotj-hcP1Xci53hAYYgz0jV5Zi2X64-O1rzXphWUY2ltMMNk-N7bZ4SujuRyyNXKnH01cKW-dKfd_Mm6Im4Ep9kHb1uNsOJXblzYllizYGSgKBswE4ORHZayhTizA_zMOmrgRF3uZLtSAotMvpDG-pPgyqi6hwwHuAB_AxXy6JFqNJLOTh-CIjcs8rROWi1Q0W1ns6fdL_DKmzecSVRXWaxjxEyCw=w833-h657-no
https://lh3.googleusercontent.com/KLqFIVu3cTemSHEoEpXq6WerPVP33NgZpDBAYIBVrXuVNOpUV2UdsfJMfstoMCUm0XkG3viF8JjeunH2sJlhPnUF07LfQEpwoRjawxDyqCDynBRsxDUFrvJup2haiPgbnP8DQBjTn9ajsk-RwLemyX1WNqer0bSW1h1ogVvChEzoiOtjMjVJ3ToDkwXxONDlLZJmh3A9zahvw9mcO1o4vJZSDSy1CGhHH2O3qFyFmQX2wvA8pogPMI2segoE-fzB5TZfdMRX8U1lahw1r_PgOw6jUqgKGbCtwXs0ikbUVvK76q9sdEaOf-tFrVCi7sAototYxSkYq3EY5G-QdYSEDJ7EHLVSQ7dutJuXM-shBXt0jrWUYXceJ1efJPrqLnowFcotj-hcP1Xci53hAYYgz0jV5Zi2X64-O1rzXphWUY2ltMMNk-N7bZ4SujuRyyNXKnH01cKW-dKfd_Mm6Im4Ep9kHb1uNsOJXblzYllizYGSgKBswE4ORHZayhTizA_zMOmrgRF3uZLtSAotMvpDG-pPgyqi6hwwHuAB_AxXy6JFqNJLOTh-CIjcs8rROWi1Q0W1ns6fdL_DKmzecSVRXWaxjxEyCw=w833-h657-no
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #2 послато: Август 18, 2016, 09:34:37 поподне »
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #3 послато: Август 18, 2016, 09:37:26 поподне »
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #4 послато: Август 18, 2016, 09:45:31 поподне »
Село Доња Буковица, налази се у општини Шавник, 3 километра јужније од Горње Буковице. Старији назив села је Косорићка Буковица. У селу је црква Св. Ђорђа, подигнута почетком 20. века. Село је до пре десетак година имало четворогодишњу основну школу. У селу су Жугићи, Шушићи, Вемићи, Чупићи, Недићи, Срдановићи, Вуковићи и Ђоковићи-Чеперци. У селу последњих година зимује свега десетак становника.
Куће Жугића
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #5 послато: Август 18, 2016, 09:46:24 поподне »
Црква у Доњој Буковици
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #6 послато: Август 18, 2016, 09:47:25 поподне »
Кула Чупића, Доња Буковица
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #7 послато: Август 18, 2016, 10:01:30 поподне »
Врточ Поље је село на прелазу са Језерске висоравни у Сињајевину. Настало је крајем 19. века од пошћенског катуна. У селу су Одовићи, Ћоровићи и Перишићи, који су од братства Косовћича Новљана. У селу је такође и једна кућа Вуковића- Маслокапа. Кроз село протиче Јаловачки поток, који се у Горњој Буковици улива у реку Буковицу.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #8 послато: Август 18, 2016, 10:02:47 поподне »
Поглед на Дурмитор из Врточ Поља

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #9 послато: Август 18, 2016, 10:18:37 поподне »
Село Провалија је настало крајем 19. века из катуна села Превиш. Провалија се налази у Шавничкој општини али ближе Жабљаку од кога је удаљена десетак километара. Село је име добило по истоименом потоку који се улива у реку Буковицу. Село се налази на око 1400 метара надморске висине. У нижем делу села, према Горњој Буковици, налази се извор мала вештачка акумулација - Глава Буковице. На Глави Буковице се налази и хотел, који није у функцији већ деценијама. Провалија је имала основну четворогодишњу школу, која је затворена пре тридесетак година. У селу су Зарубице, Пекићи, Јегдићи, Томићи и Кујунџићи.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #10 послато: Август 18, 2016, 10:21:26 поподне »
Језеро Глава Буковице.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #11 послато: Август 18, 2016, 10:39:22 поподне »
Новаковићи су село у општини Жабљак, на Језерима. Село је настало сталним насељавањем братства Жугић на своје катуне, 1862. Село се зове по Новаку Жугићу, чији су потомци основали село. Новаковићи се налазе у непосредној близини два ледничка језера - Вражјег и Рибљег. У селу је црква Св. Ђорђа. Такође у непосредној близини села је локалитет Грчко гробље са средњовековним стећцима, који су ове године стављени под заштиту УНЕСКО-а. У селу су Жугићи и једна кућа Головића.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #12 послато: Август 18, 2016, 10:40:42 поподне »
Црква у Новаковићима

Стећци и поглед на Дурмитор
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #13 послато: Август 18, 2016, 11:00:42 поподне »
Уф... Колико год слика овог предела да се постави није довољно.

Од малена везујем Дробњак за Дурмитор, иако то није исто и иако део масива припада традиционално Пивљанима, део око Шкрчких језера, Шарених пасова и даље на југоисток. Ево неколико мојих слика.

Ледена пећина је на око 2160 м надморске висине, мало испод врха Обла глава. Пећински украси од леда преко целе године:

picture uploading

На другој слици сам ја (са чеоном лампом), излазим из Ледене пећине:

imgurl

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #14 послато: Август 18, 2016, 11:08:56 поподне »
На Дурмитор је најлепши поглед баш из Дробњака и Шаранаца  :) Хајде још неку фотку из тих високогорских предела, од којих нисам ни пола обишао, а од када знам за себе тамо сам минимум два месеца годишње. Срамота  :o
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #15 послато: Август 18, 2016, 11:12:09 поподне »
Поглед са превоја Седло
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #16 послато: Август 18, 2016, 11:28:45 поподне »
На Дурмитор је најлепши поглед баш из Дробњака и Шаранаца  :) Хајде још неку фотку из тих високогорских предела, од којих нисам ни пола обишао, а од када знам за себе тамо сам минимум два месеца годишње. Срамота  :o

Дробњак, то мораш обићи. Она љепота се ретко где среће. Само - по врховима опрезно. Свако мало мало, крену неки пензионери из Немачке или неки припити младићи из Холандије, Пољске, па се стрмекну, било је и фаталних случајева. Најжалије ми је било, док сам шетао центром масива и врховима, што се српски језик понајмање може чути међу пролазницима, за разлику од енглеског, француског, руског, немачког...

Црно језеро је на око 1415 метара, право ледничко језеро. Свима је знан његов специфичан облик - два дела, Велико и Мало, спојени уским и кратким рукавом. Велико је дубоко око 25 метара, Мало око 50. Зими вода иде из Малог у Велико, а лети, кад пресуше потоци са планине, вода иде из Великог у Мало (велико се стално снабдева Млинским потоком и неколицином других мањих извора) док је на дну Малог језера "одвод" и вода понире. Опет моје слике:

Велико:

pic host

 Мало:

adult photo sharing

У позадини се види масив Међеда. Нарочито лепе успомене су ми на препливавање Великог и Малог језера, где се у августу лепо осети струјање воде и долази до благог повећања адреналина, кад помислиш да ће Мало језеро да те усиса у себе  :)  Ледена, веома чиста вода и такође, пливање је на сопствену одговорност.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #17 послато: Август 18, 2016, 11:33:18 поподне »
Кад се крене са Седла (око 1906 м) на Боботов Кук, пролази се поред прелепих Зубаца, које сам овде усликао, али нисам скроз обухватио:

image hosting more than 5mb

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #18 послато: Август 18, 2016, 11:39:01 поподне »
Уф... Колико год слика овог предела да се постави није довољно.

Од малена везујем Дробњак за Дурмитор, иако то није исто и иако део масива припада традиционално Пивљанима, део око Шкрчких језера, Шарених пасова и даље на југоисток. Ево неколико мојих слика.

Ледена пећина је на око 2160 м надморске висине, мало испод врха Обла глава. Пећински украси од леда преко целе године:

picture uploading

На другој слици сам ја (са чеоном лампом), излазим из Ледене пећине:

imgurl
Prije par godina sam posjetio pećinu i ispred pećine smo sreli Italijana, koji nije imao hrabrosti da se spusti u poćinu. Pomogli smo mu i nismo ni znali šta mu je namjera. Kad se spustio na dno iz ranca je izvukao saksofon i počeo da svira. Zvuk je se odbijao od zidove pećine i stvarao nevjerovatan doživljaj. Imao sam puno slik, ali sad sam uspio naći samo jednu. Imali smo sreću da ga sretnemo. Zaista. Neponovljivo iskustvo.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #19 послато: Август 18, 2016, 11:41:24 поподне »
У завршних 100 метара успона на Боботов Кук (2523 м), највиши врх Дурмитора, долази се на чувени "Шкрчки поглед" и онда узбрдо прилично незгодним и експонираним тереном. Све време, поглед пуца на Велико и Мало Шкрчко језеро. То је поглед који се фотографијама не може дочарати и од кога застаје дах:

photo hosting

Са врха пуца поглед у свим правцима, виде се и Маглић, Ловћен, Комови и Проклетије... Овде сам сликао у правцу североистока, ка Жабљаку, види се Црно језеро:

pic host