Науке и научне дисциплине > Језикословље

Ретко име

<< < (92/97) > >>

Александра:

--- Цитат: Делија  Април 19, 2019, 07:45:20 поподне ---Занимају ме искуства људи који су истраживали и правило своје породично стабло. Да ли се дешавало да отац , син и унук имају исто крштено име, конкретно име Михаил(о)? Говоримо о периоду пре 250-200 година и о српској породици. Да ли осим тога да је у тој породици име било популарно постоји још нека могућност односно разлог за овако нешто? Притом за последња два Михаила разлог давања имена није рођење на Аранђеловдан док за првог то не могу да тврдим..

--- Крај цитата ---

Знам да касним са одговором али сам одлучила да ипак нешто напишем. Ја у породици са очеве стране имам баш тај случај где се име Михаило баш тако и давало нпр прадеда ми је Михаило и Чукундеда ми је Михаило. Они су из Касторије ( данашња Грчка ) и давано са наменом увек исто због рата, у то време су се на тај начин радиле малверзације како би се сачувао нечији живот ( барем је код нас у тој породици тај разлог био ).

Amicus:

--- Цитат: Александра  Август 08, 2021, 07:05:13 поподне ---Поштовани, да ли је неко чуо за оваква имена: Ђорго, Вела, Џуна, Векослав, Пота, Бога, Спас ?
Наиме ради се о именима у породичном стаблу која су ми чудна,породично стабло које иде до седам генерација уназад ( мушка старана по мојој мајци) околина Пирота. Иначе да додам ако ишта значи, тестирани из те породице (мој деда) Вукадин Младеновић носи хаплогрупу И2а1б3.

--- Крај цитата ---

Вела би могла бити Велинка од мила. Векослав је шире можда познатије у својој ијекавској верзији као Вјекослав. Ђорго је вероватно у вези са Јорго, именом од кога су настала презимена Јорга и Јорговић. У Београду је током 19. века живео литограф Мирослав Јорговић о коме се данас готово ништа не зна. Изрезао је неколико важних карата и мањи број повеља и диплома. Име Џуна би могло бити у вези са именом мушким именом Жун, уз које је вероватно постојала и женска верзија имена, Жуна, и од којега је настало презиме Жунић. Могуће да је и лично име Џуна заправо варзијација имена Жуна. Преостала три имена делују као скраћене верзије имена као Богосав, Спасоје и сл. Једино име Пота, немам идеју од чега је могло настати? Вероватно ће неко други знати.

Александра:
Хвала пуно на одговору! Баш сам била збуњена када сам од деде добила тај родослов.

Милан Петровић:

--- Цитат: Nebo  Април 19, 2017, 09:05:02 поподне ---Амико, видео сам и раније ова тумачења презимена Лаудановић, о влашком пореклу. Но, она везују србијанске Лаудановиће за источну Србију. Али, ови које поменух, а знам још једну породицу која нема везе (бар не да знају) с породицом моје бивше колегинице, које носе то презиме, али - и једни и други су из западне Србије (Таковски крај).

Оно што морам истаћи и код једних и код других је изразито светла комплексија (плава коса, плаве очи, ружичаст тен). Не тврдим ништа овом констатацијом, само је истичем као детаљ.

--- Крај цитата ---
Управо причам са једним Вучићевићем (Оклетац, Бајина башта, Ђурђевдан) који има предање о старом презимену Лаудановић.
Каже да Лаудановићи имају огранке Вучићевић, Обрадиновић и Ранић.

Ако неко зна више молим вас да напише. Хвала.

нцп:

--- Цитат: Милан Петровић  Март 30, 2022, 08:26:46 поподне ---Управо причам са једним Вучићевићем (Оклетац, Бајина башта, Ђурђевдан) који има предање о старом презимену Лаудановић.
Каже да Лаудановићи имају огранке Вучићевић, Обрадиновић и Ранић.

Ако неко зна више молим вас да напише. Хвала.

--- Крај цитата ---

Учесник у Лаудановом рату. Или досељеника после тог рата. Па га прозвали Лаудановић. Претпостављам

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију