Науке и научне дисциплине > Хералдика

Загонетна шаржа на грбу Санковића

<< < (2/3) > >>

Be like Bill:

--- Цитат: Amicus  Март 31, 2016, 05:24:55 поподне ---Што се тиче сличности, ово је можда најсличнији симбол до сада поређен, што кажеш недостаје само цртица доле. Али шта би и условно речено слог ИГИ могао да значи на грбу Санковића? Никако да ухватимо некакву везу, је л' те, а ту је и она крстача из Љубиња, о којој је писано у чланку Љубински сродници краљевића Марка у причи: трагом влаха Угарака и тајне вођенске крстаче.

Чак на војводском печату Радича Санковића тај знак је идентичан овом на табели коју си приложио.

Требало би ове постове о грбу Санковића пребацити у посебну тему, што бих замолио администраторе, пошто су то ипак две различите приче.

--- Крај цитата ---

Koliko sam uspeo da vidim, taj znak bi trebao kod prethrišćanskih Bugara da predstavlja vrhovno božanstvo Tengri

https://en.wikipedia.org/wiki/Tengri

Imaju i sličan znak, samo što kod bugarskog znaka nedostaje postolje. Sličan znak postoji i u hebrejskom pismu, i to znak za slovo Tsaddi, ali mu nedostaje jedan rog. I u različitim drugim varijantam runskog pisma postoje runski znakovi slični ovom, ali ovaj bugarski je najsličniji grbu Sankovića

Na putu kući setio sam se da sam sličan znak video i na zmijanjskom vezu



Iskreno, nisam baš upoznat sa starim pismima pa ne bih da se zalećem sa idejama. Voleo bih da čujem Vasila šta misli o ovom.

Amicus:
Не треба се превише залетати и ићи тако далеко, јер у начелу такав симбол бисмо можда нашли и у кинеској лексичкој констелацији, а то нам не би ништа значило. Тај симбол треба тражити уско на овом простору на ком су Санковићи имали поседе, тј. на једном културном и и условно речено етничком простору. Тако да опрезности никад доста, али не треба бити ни заробљен у размишљању, ово што си нашао личи на добар траг.

Wolf Sagash:
Ovo je simbol koji se takođe nalaz na krstu u Vođenima. Meni djeluje kao neki anagram. Vidi se slovo ž i slovo ć. Mi smo se zezali i ovaj anagram rekonstruisali kao Župan Radič Sanković.

Amicus:

--- Цитат: Wolf Sagash  Мај 05, 2016, 11:19:57 пре подне ---Ovo je simbol koji se takođe nalaz na krstu u Vođenima. Meni djeluje kao neki anagram. Vidi se slovo ž i slovo ć. Mi smo se zezali i ovaj anagram rekonstruisali kao Župan Radič Sanković.


--- Крај цитата ---

Одавде би се могло свашта ишчитати. Не бих знао шта да кажем, али делим мишљење да је највероватније реч о анаграму, питање је само чега или кога?

Жика:

--- Цитат: Wolf Sagash  Јул 04, 2016, 05:28:32 поподне ---

--- Крај цитата ---

Незнам колико су су ове клесане тамге (Дуло клана и "Санковићева") веродостојне тј, старе, наводо су из 7. века. Хммм?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију