Аутор Тема: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата  (Прочитано 15057 пута)

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #20 послато: Јул 08, 2017, 02:40:53 поподне »
https://sh.wikipedia.org/wiki/Zlo%C4%8Din_u_Pan%C4%8Devu_1941.

Када говоримо о заборављеним жртвама треба знати и ово што се десило у Панчеву 21.априла 1941.године.На више места сам чак чуо да су ови Панчевци прве жртве након копненог уласка немачке војске на територију тадашње Југославије.Једно од места где сам то чуо(и видео снимак бешења Срба на Старом православном гробљу у Панчеву) је Национална Географија ( иако за њима није баш увек веровати ,примера ради у емисији о Првом светском рату су поменули 66 погинулих бораца из Етиопије док није било поменуто ни С од Србије и погибије њених  1.280.000 становника што је чинило готово трећину укупног становништва(преко 27.7 %) или чак око 60% мушке популације).
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #21 послато: Јул 08, 2017, 02:45:11 поподне »
http://www.rasen.rs/2017/04/kako-su-komunisti-streljali-72-pilota-kraljevine-jugoslavije/#.WWDTY-uGPIU

Не знам да ли је неко чуо за овај  догађај који је се одиграо на Јабучком путу на излазу из Панчева?
« Последња измена: Јул 08, 2017, 02:49:43 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #22 послато: Јул 08, 2017, 05:16:17 поподне »
http://www.rasen.rs/2017/04/kako-su-komunisti-streljali-72-pilota-kraljevine-jugoslavije/#.WWDTY-uGPIU

Не знам да ли је неко чуо за овај догађај који је се одиграо на Јабучком путу на излазу из Панчева?

Човек не зна шта више да одговори на овакве догађаје.



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #23 послато: Јул 08, 2017, 06:43:20 поподне »
Човек не зна шта више да одговори на овакве догађаје.


Мучно јесте,ал морамо да се трудимо да истини омогућимо да исплива на површину и да се те ствари не забораве.Они који су заслужили да их памтимо по нечему лепом и великом што су урадили за свој народ не смеју бити заборављени,исто тако и мученици пострадали у силним ратовима које смо водили опстанка нашег ради.
Могу да се кладим да је свако слушао приче од својих очева или дедова о некоме из породице или фамилије ко је пострадао у неким од тих силних ратова вођених у 20.веку.Једноставно у свим крајевима  где живе Срби ,па и ван тога могу се наћи кости које су остављали наши преци и то треба да нам буде светиња.По мени је први корак ка спречавању заборава одржање породичног предања и прича  као и пажљиво слушање и интересовање за  друге трагичне догађаје за које не знамо и који се нису  лично десили нама и нашој породици.
Примера ради  мој деда са очеве стране био је депортован у радни логор у Аустрији за време II Светског рата,хвала Богу вратио се жив и здрав.Од мајке стриц,Петар Јајић није био те среће нажалост.Ухваћен је у Батајници и са 17 година одведен у логор на Бањици где је убијен 1944.године.За та масовна убиства по логорима у Београду се зна,али мало људи зна на који начин су ти злочени вршени, и како су жртве препознате у послератним ископавањима.Мој деда Петар је по причи моје баке и мајке био обмотан жицом као и други логораши који су потом убијени рафалном паљбом..а препознат је по џемперу у којем је био и отет .
Оно што је мени најцрње од свега је што смо себи често можда не једини,али највећи непријатељи.Е што се таквог несоја тиче ту стварно не знам шта може да се уради и како да се реагује..
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #24 послато: Јул 08, 2017, 10:02:38 поподне »
http://www.rasen.rs/2017/04/kako-su-komunisti-streljali-72-pilota-kraljevine-jugoslavije/#.WWDTY-uGPIU

Не знам да ли је неко чуо за овај  догађај који је се одиграо на Јабучком путу на излазу из Панчева?

Ја сам оставио линк раније још, са другог сајта о том догађају.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #25 послато: Јул 17, 2017, 11:43:06 поподне »
Исход се знао и пре почетка, сценарио је већ био припремљен, ја само имам питање - докле више неправде?!

http://jadovno.com/sok-na-kraju-rada-komisije-stepinac-mucenik-ni-slova-o-zlocinima/#.WW0vJvnyhdh
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #26 послато: Новембар 22, 2017, 05:23:53 поподне »
Данас је сахрањена Милка Јовић на Лешћу, рођена 1928. године. Првоборац НОБ-а, рањавана са 11 рана од куршума. Носилац неког СФРЈ ордена са сребрним венцем (извињавам се, не чух добро). Не беше нико од представника официјелног система, ни ратничких удружења, ни почасне страже, ни плотуна.
Била ми је част да сам носио венац у поворци, одмах иза крста. Вечна слава Ратници! Господ воли храбре. Амин.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #29 послато: Октобар 23, 2018, 01:00:47 поподне »
Шијаковићи су Васојевићи?

Колико ја знам, они су староседеоци у Горњем Полимљу (Гусиње).
Имају и они неку верзију предања по којој су пореклом из средње Албаније, из места Шијак, по чему и презиме.
Иначе, Шијак је у неким деловима Црне Горе назив за - Србијанца.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #30 послато: Октобар 23, 2018, 01:26:26 поподне »
Колико ја знам, они су староседеоци у Горњем Полимљу (Гусиње).
Имају и они неку верзију предања по којој су пореклом из средње Албаније, из места Шијак, по чему и презиме.
Иначе, Шијак је у неким деловима Црне Горе назив за - Србијанца.

Ово Шијак као назив за "Србијанца" ме подсећа на албанско Шкија назив за Србина.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #31 послато: Октобар 23, 2018, 01:55:32 поподне »
Ово Шијак као назив за "Србијанца" ме подсећа на албанско Шкија назив за Србина.

Иако имају исте гласове, распоред је битно другачији.

Назив Шк'ја је од албанског назива за Словене уопште, а он је, уколико се добро сећам, изведен од новолатинског Скјаво (Schiavo).

Што се Шијака тиче, и ја сам се питао шта би то могло да значи. У неким локалним говорима, шијак је назив за сметењака, трапавог човека.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #32 послато: Октобар 23, 2018, 02:24:04 поподне »
Иако имају исте гласове, распоред је битно другачији.

Назив Шк'ја је од албанског назива за Словене уопште, а он је, уколико се добро сећам, изведен од новолатинског Скјаво (Schiavo).

Што се Шијака тиче, и ја сам се питао шта би то могло да значи. У неким локалним говорима, шијак је назив за сметењака, трапавог човека.

Shkau вероватно потиче од латинског Sclavus, Sclavii. Ранији облик од shkau је вероватно био *shklau (са меким албанским L које се често транскрибује као наше "Љ" и губљењем гласа "В" пре последњег самогласника), да би накнадно био умекшан у shkjau, а потом још већим упрошћавањем у садашње shkau, мада се у неким говорима и даље може чути "ј" између "к" и "а", a томе одговара и облик за женски род shkija.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Миловић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #33 послато: Децембар 26, 2018, 03:00:28 поподне »
 lПоздрав свима.
Зна ли неко нешто о злочину на св. Аранђела на Романији, када је побијено 17. Миловића, на крсну славу, од стране нациста?
Да ли постоје неке информације које се године тачно то догодило у другом светском рату?
Зна ли неко нешто о Гојку Миловићу, припаднику партизанског покрета, великом јунаку, којег су усташе убиле, извадиле очи и посекле руке?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #34 послато: Децембар 26, 2018, 09:46:06 поподне »
lПоздрав свима.
Зна ли неко нешто о злочину на св. Аранђела на Романији, када је побијено 17. Миловића, на крсну славу, од стране нациста?
Да ли постоје неке информације које се године тачно то догодило у другом светском рату?
Зна ли неко нешто о Гојку Миловићу, припаднику партизанског покрета, великом јунаку, којег су усташе убиле, извадиле очи и посекле руке?

Има нека гомила Миловића из Шенковића (Соколац), стрељаних 1943. године. Пише да су их побиле усташе. А међу њима је и Гојко Михајлов погинуо од четника 1945. у Одртићима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #35 послато: Мај 15, 2019, 09:14:38 пре подне »
Једна заборављена србска хероина србско-турског рата 1876:



"Стана Kовачевић, родом из села Црноводе у Босни, удата за Стевана Kовачевића, пошла је у рат 1876. заједно са „својим човеком“. Жена у униформи, с оружјем у рукама, да ратује на фронту против османских војника, то није било уобичајено, нити прихватљиво за српско ратоводство. Стана се зато прерушила у мушкарца, само да би опстала као борац на фронту. Обукла је мушко одело и обријала главу да би се борила заједно с добровољцима, нарочито с браћом Русима.

У боју на Дрини нико није посумњао у њен идентитет храброг борца. Kада је код Батаковића био рањен њен супруг Стеван, откривен је Станин идентитет. Српски болничари су однели рањеног Стевана у болницу у Шабац. За Стану је то био тежи тренутак него бој с турским силницима. Слушајући нарицање и плач, њени саборци су се чудили како то да је најхрабрији међу њима - жена! То је, и поред усхићења због Станине храбрости у борби, значило да је изгубила место у ратном строју, јер је било незамисливо да се жена нађе међу српским војницима на линији фронта.

Kада је током рата 1876, због неповољног развоја ситуације на главном Моравском фронту, уследио позив борцима на Дрини да се, добровољно упуте ка Алексинцу, наступило је „искушење“ за оне исте који су удаљили Стану из редова дринских јунака! Зато је, по напрасно промењеним мерилима, допуштено да се жена јави као добровољац за најтежи фронт у рату 1876! За Стану је то била прилика да се поново бори за слободу као највиши лични и народни идеал.

У неравноправном судару, задивила је својом неустрашивошћу. Kомандант, генерал Черњајев, наградио је Стану Kовачевић за јуначки подвиг у борбама на Морави. Скинуо је медаљу за храброст са својих груди и предао је јунакињи с Дрине."
   
ИЗВОР: ИСТОК, Опанак

http://istokrs.com/stana-kovacevic-zaboravljena-junakinja-srpsko-turskog-rata/
http://www.opanak.net/stana-kovacevic-junakinja-srpsko-turskog-rata/sklsklsk/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #36 послато: Октобар 08, 2019, 11:35:23 поподне »
Октобра 1813.

"За њих не постоји ни споменик: 50 младих Српкиња које су бежећи пред Турцима решиле да скоком у Саву оду у заједничку смрт"

https://www.opanak.rs/50-mladih-srpkinja-u-selu-skela-kraj-obrenovca/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #37 послато: Октобар 18, 2019, 10:34:36 поподне »
Пре неколико дана навршило се 25 година од јуначке погибије Романа Серафимовича Малишева, руског монаха, добровољца, који се борио у Босни. Да га не заборавимо, ни њега ни друге Русе који су се борили уз своју браћу Србе:



https://srbin.info/pocetna/aktuelno/roman-malisev-ruski-monah-koji-je-poginuo-za-srpski-narod/?lang=lat

https://www.srbijadanas.com/vesti/drustvo/roman-malisev-ruski-monah-koji-je-dao-zivot-za-srbe-dosao-je-u-bih-i-junacki-poginuo-braneci-2019-10-17

http://jadovno.com/arhiva/ostalo/articles/ruski-heroji-oni-su-voljeli-srbe-vise-od-zivota.html
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #38 послато: Октобар 28, 2019, 04:00:56 поподне »
"ПОЛОЖЕНИ ВЕНЦИ НА СПОМЕНИК РАДЕТУ ЈОТИЋУ:

Мештани Бечмена  полагањем венаца одали су почаст свом комшији Радету Јотићу који је 1999. године, пре 19 година, погинуо на Кошарама..."

http://surcin.rs/?p=16019

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Однос Срба према својим јунацима и жртвама рата
« Одговор #39 послато: Мај 10, 2020, 09:03:39 поподне »
Мало познати србски јунак из Првог светског рата - Радоје Љутовац, први ратник који је оборио непријатељски авион са земље, из топа, зачетник противваздушне одбране.



https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:439065-Srbin-prvi-u-svetu-iz-topa-oborio-avion

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%98%D0%B5_%D0%89%D1%83%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86
"Наша мука ваља за причешћа"