Аутор Тема: Поријеко презимена Башић  (Прочитано 861 пута)

Ван мреже Саша Башић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Поријеко презимена Башић
« послато: Новембар 03, 2023, 07:27:43 поподне »
Поштовани , отварам тему у циљу истраживања поријекла нашег презимена, откривања наше могуће фамилијарне повезаности и сагледавања информација и чињеница везаних за Башиће.
Ја потичем из села Сводна , подно планине Козаре у Босанској Крајини, Република Српска. У то село, Башићи су се доселили из Црне Горе по породичном предању, славимо Ћурћевдан.
Поред нас у селу су настањени још једни Башићи који исто тако славе Ђурђевдан, али по предању нисмо фамилијарно везани.
У селу Добрљин, поред Новог Града, постоје исто тако Башићи, славе Ђурђевдан, а потичу по причи из Двора на Уни ( Банија- РСК ) . У селу Гаревци поред Приједора, постоје исто Башићи, воде поријекло са подручја Дрвара,населили се у Гаревце прије Аустроугарске окупације Босне и Херцеговине.
Био би вам неизмјерно захвалан ако се укључите у дискусију, па да сазнамо што више информација.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #1 послато: Новембар 03, 2023, 08:30:11 поподне »
Башића је у Крајини било са бар три различите славе (Ђурђевдан, Никољдан и Срђевдан), али није искључено да су сви Ђурђевштаци род, с обзиром да су уско локализовани у Поткозарју. У Поуњу је Милан Карановић писао о роду Змијањаца-Скулара са славом Ђурђевдан. За Скуларе се каже да су са Змијања пореклом и да су се звали Башићи. Да ли је један део Скулара касније могао узети поново презиме Башић(?)

Њима је по особинама (вероватно због славе) означио као потенцијално блиску (говоримо о мушкој линији) групу родова Пепић-Михаиловић-Гајић-Драгорајац. Судећи по досадашњим резултатима, ова група припада хаплогрупи I2-Y3120.

Да ли сте тестирани? Помињали сте J2b-M241 на другој теми.

Ван мреже Саша Башић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #2 послато: Новембар 03, 2023, 10:03:00 поподне »
Могуће је да су неком далеком родбинским сродству.Ја сам обавио разговоре са тим свим Башићима које сам навео, а нико од њих неке битније информације из даље прошлости не посједује. Поред њих, разговарао сам са Башићима из Шековића, који такође вуку коријене из Црне Горе, Башићи из Подновља су у родбинској вези са Башићима из Шековића.Башићи са подручја Требиња су исто у некој даљој вези са њима.Тестирао сам се, управу сте, то је та група Ј- М241.
Поред тога прича о постанку презимена Башић,која се веже за Турке и ријеч баша, можда има неког смисла, али сам ја пошао од чињенице да је било нешто и прије турака, па кушавам да ископам нешто.


На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #3 послато: Новембар 03, 2023, 10:17:24 поподне »
Могуће је да су неком далеком родбинским сродству.Ја сам обавио разговоре са тим свим Башићима које сам навео, а нико од њих неке битније информације из даље прошлости не посједује. Поред њих, разговарао сам са Башићима из Шековића, који такође вуку коријене из Црне Горе, Башићи из Подновља су у родбинској вези са Башићима из Шековића.Башићи са подручја Требиња су исто у некој даљој вези са њима.Тестирао сам се, управу сте, то је та група Ј- М241.
Поред тога прича о постанку презимена Башић,која се веже за Турке и ријеч баша, можда има неког смисла, али сам ја пошао од чињенице да је било нешто и прије турака, па кушавам да ископам нешто.

Црна Гора и Шековићи су далеко да би се на основу презимена могле изводити неке везе. Где сте радили тест? Хаплотип би заправо доста помогао у откривању порекла ове гране Башића.

Код крајишких Срба издвајају се две међусобно веома удаљене подгране хаплогрупе J2b-M241>L283:

- J2b-L283>PH1602>PH502>Y40288 слављеници Св. Луке. Рођаци ван Крајине: Централна и Јужна Србија
- J2b-L283>Z638>Z631>Z1043>Y22894 слављеници Ђурђевдана. Рођаци ван Крајине: Стари Влах и околина Никшића

С обзиром на крсну славу верујем да може бити реч о грани Y22894.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #4 послато: Новембар 03, 2023, 10:43:13 поподне »
Није згорег поменути да у Крајини овој хаплогрупи по свему судећи припада и хајдучка лоза Поповића (Никољдан), чувеног Пеције Поповића из Бушевића. Они су пак трећа подграна, J2b-L283>Z638>PH1751>Z3829, чија је матица највероватније у јужним динарским областима.

Интересантно да, иако је реч о релативно реткој хаплогрупи код крајишких Срба, веома је добро испрофилисана код неких родова (Лучиндан, Никољдан, Ђурђевдан).

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #5 послато: Новембар 04, 2023, 08:29:49 поподне »
Свесно не споменух и четврту подграну J2b-M241 која се јавља у западним крајевима, зато што није толико заступљена. Испоставило се да Башићи припадају управо њој. Реч је о J2b-L283>Y146400>FT366875.
https://www.yfull.com/tree/J-FT366875/

Јавља се за сада код Хрвата из Далмације, Срба из Крајине и муслимана из Пријепоља. Од географски блиских родова треба споменути Умићевиће из Рудица код Новог Града. Делује на основу маркера да је читава ова група међусобно доста блиска (TMRCA око 500 год), а као потенцијална матична област за сада се намеће простор Старог Влаха.

Иако доста ретка, хаплогрупа J2b-M241 је код Срба из западних крајева прилично разноврсна. Штавише, присуство ове три подгране у области Поуња и Поткозарја чини да се она ту јавља изнад српског просека (око 1.5%).
« Последња измена: Новембар 04, 2023, 08:34:18 поподне Небојша »

Ван мреже Саша Башић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #6 послато: Новембар 04, 2023, 09:39:49 поподне »
Да ли то значи да је наш заједнички предак, прије 500 година живио у области Старог Влаха, и онда кроз процесе миграција да су неки његови потомци раселили, а да једни живе данас у Далмацији, други у Крајини, а трећи у Пријепољу?

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13158
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #7 послато: Новембар 04, 2023, 09:48:17 поподне »
Да ли то значи да је наш заједнички предак, прије 500 година живио у области Старог Влаха, и онда кроз процесе миграција да су неки његови потомци раселили, а да једни живе данас у Далмацији, други у Крајини, а трећи у Пријепољу?

Процена заједничког претка је на основу блискости маркера, то не мора бити тачно. Реално је увек да је нешто већа старост. Углавном, поменути миграциони правац није нетипичан за крајишке Србе, напротив. Више о старости и положају унутар стабла знаћемо када бар двојица, тројица припадника ове подгране ураде дубинске тестове.

Ван мреже Петар М. Демић

  • Одбор за архивистику
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 302
  • J2b1-M205>Y218595, банијски огранак Крича
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #8 послато: Новембар 06, 2023, 08:20:06 пре подне »
Поштовани , отварам тему у циљу истраживања поријекла нашег презимена, откривања наше могуће фамилијарне повезаности и сагледавања информација и чињеница везаних за Башиће.
Ја потичем из села Сводна , подно планине Козаре у Босанској Крајини, Република Српска. У то село, Башићи су се доселили из Црне Горе по породичном предању, славимо Ћурћевдан.
Поред нас у селу су настањени још једни Башићи који исто тако славе Ђурђевдан, али по предању нисмо фамилијарно везани.
У селу Добрљин, поред Новог Града, постоје исто тако Башићи, славе Ђурђевдан, а потичу по причи из Двора на Уни ( Банија- РСК ) . У селу Гаревци поред Приједора, постоје исто Башићи, воде поријекло са подручја Дрвара,населили се у Гаревце прије Аустроугарске окупације Босне и Херцеговине.
Био би вам неизмјерно захвалан ако се укључите у дискусију, па да сазнамо што више информација.

Банијски Башићи које помињете потичу из села Љубина код Двора. Ријеч је о роду који је сасвим сигурно био присутан у селу током прве половине XVIII вијека.

Ван мреже Саша Башић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Поријеко презимена Башић
« Одговор #9 послато: Новембар 06, 2023, 01:47:26 поподне »
Банијски Башићи које помињете потичу из села Љубина код Двора. Ријеч је о роду који је сасвим сигурно био присутан у селу током прве половине XVIII вијека.
Управу сте, по причи тих Башића, Петар и Адам, били су најстарији међу њима, тада их је било око 40 - так , живели су у три или четири куће.
На том простору постоји брдо које се зове Башићи, то је званичан топоним.