Аутор Тема: БЕНЕЛУКС  (Прочитано 4964 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
БЕНЕЛУКС
« послато: Октобар 10, 2013, 06:41:06 поподне »
« Последња измена: Јануар 01, 2015, 11:44:07 поподне админ »
Икавац

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: БЕНЕЛУКС
« Одговор #1 послато: Март 15, 2020, 09:40:40 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: БЕНЕЛУКС
« Одговор #2 послато: Март 15, 2020, 11:01:08 поподне »
"Њихови преци су дошли из Данске на реку Буг која је данас погранично подручје између Пољске, Белорусије и Украјине. "
Запитао сам се како су Холанђани, кад су дошли из Данске на реку Буг, данас причају својим језиком који је мешавина пољског, украјинског и белоруског (вероватно због мале бројности су изгубили стари језик). Овде на страници данско-холандских односа пише о досељавању Холанђана у Данску, па могуће је да су њихови потомци:
In 1521, king Christian II of Denmark invited 184 Dutch farmers to settle on the island of Amager in exchange for supplying the Palace of Copenhagen with vegetables. The Dutch immigrants were exempt from Danish taxation and were given privileges such as being allowed to hunt most wild animals and having their own judicial system until 1823. Several names in the area and some surnames in Denmark give away the Dutch influences.
https://en.wikipedia.org/wiki/Denmark%E2%80%93Netherlands_relations
Штета што на оној страници није наведено када су дошли на реку Буг из Данске (морали су неки дужи период да бораве чим су заборавили свој језик, и мали број, обзиром да су германска језичка група, чији исељеници су јако добро чували свој језик, где год да су се селили)

« Последња измена: Март 15, 2020, 11:08:17 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: БЕНЕЛУКС
« Одговор #3 послато: Март 16, 2020, 12:41:22 поподне »
Штета што на оној страници није наведено када су дошли на реку Буг из Данске (морали су неки дужи период да бораве чим су заборавили свој језик, и мали број, обзиром да су германска језичка група, чији исељеници су јако добро чували свој језик, где год да су се селили)

Пада ми на памет да су најпре живели негде у оквиру Немачког царства, па су насељени на крајњи исток.
Додуше, Немачко царство није допирало тако далеко на исток, али су можда касније пресељени из неких верских или сличних разлога
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: БЕНЕЛУКС
« Одговор #4 послато: Март 16, 2020, 09:31:56 поподне »
Ја сам прво помислио да су насељени у време Петра Великог или Катарине, али ти крајеви су Русији припојени тек после Бечког конгреса 1815. Можда нису живели одмах на Бугу, него касније насељени ту.
Занимљиво је како њих дански краљ позива да би га снабдевали поврћем, док Хабзбурзи наш народ насељавају да би ратовали с Турцима :)