Порекло становништва > Црна Гора

Племена Бањани и Пива

<< < (2/80) > >>

Муњени Ћелић:

--- Цитат: Небојша  Фебруар 19, 2015, 03:44:05 поподне ---Према подацима С. Томића, Марићи су изумрли. У питању је најстарија породица у Горњим Бањанима, што се види и кроз поменуте топониме. Ако Марићи нису сасвим изумрли било би добро утврдити којој хаплогрупи припадају.   

На 23andMe изгледа постоје две породице N1a, чије се порекло можда може везати за Бањане. Уколико се испостави да су Јокановићи и Кецојевићи Пивљани, то може бити од великог значаја за генетику самих Бањана (ове две породице воде порекло управо из Бањана).

Пива је матица неких N1a родова (Делићи, Шућури?), па се чини да овде постоји веза.

--- Крај цитата ---

Јокановић са 23аМ (и ГЕДмеча) јесте N1 и Пивљанин је. Најстарији познати предак је Вујадин Калуђеровић.

Nebo:

--- Цитат: Небојша  Фебруар 19, 2015, 03:44:05 поподне ---Према подацима С. Томића, Марићи су изумрли. У питању је најстарија породица у Горњим Бањанима, што се види и кроз поменуте топониме. Ако Марићи нису сасвим изумрли било би добро утврдити којој хаплогрупи припадају.   

На 23andMe изгледа постоје две породице N1a, чије се порекло можда може везати за Бањане. Уколико се испостави да су Јокановићи и Кецојевићи Пивљани, то може бити од великог значаја за генетику самих Бањана (ове две породице воде порекло управо из Бањана).

Пива је матица неких N1a родова (Делићи, Шућури?), па се чини да овде постоји веза.

--- Крај цитата ---

Необична ХГ за Херцеговину.
Стари Бањани су, по свој прилици, онај талас влашких катуна који је у источну Херцеговину дошао из Македоније, негде на прелазу 13. у 14. век, кад и Дробњаци и други будући Херцеговци.
Стари Бањани су насељавали и област Пиве. Старији слој становништва у Пиви су управо Стари Бањани. Потенцирам ово "стари" зато што данашњи Бањани већином и нису од тог племена Бањана, већ досељеници из Црне Горе.
Да ли је могуће да је тај N1a предак дошао са Словенима у 6. веку у област Македоније, а касније са влашким катуном завршио у Херцеговини. Мислим, да ли је могуће из генетичког аспекта?

Небојша:

--- Цитат: Nebo  Фебруар 20, 2015, 02:47:44 поподне ---Да ли је могуће да је тај N1a предак дошао са Словенима у 6. веку у област Македоније, а касније са влашким катуном завршио у Херцеговини. Мислим, да ли је могуће из генетичког аспекта?

--- Крај цитата ---

Сасвим је реално да је предак наших N1a дошао са Словенима. Мислим да је баш то оно старо становништво Пиве и Бањана, словенског порекла. Не верујем у сеобу из Македоније (с југа генерално), зато што у Македонији, Грчкој и Бугарској не постоје слични N1a хаплотипови. Штавише, мислим да код ових народа нема N групе.

Nebo:

--- Цитат: Небојша  Фебруар 20, 2015, 03:20:32 поподне ---Сасвим је реално да је предак наших N1a дошао са Словенима. Мислим да је баш то оно старо становништво Пиве и Бањана, словенског порекла. Не верујем у сеобу из Македоније (с југа генерално), зато што у Македонији, Грчкој и Бугарској не постоје слични N1a хаплотипови. Штавише, мислим да код ових народа нема N групе.

--- Крај цитата ---

Да, то би онда било оно најстарије словенско становништво у овој области, пре влашких катуна, Лужани или неко њима блиско племе.

Đorđo:

--- Цитат: Nebo  Фебруар 20, 2015, 02:47:44 поподне ---Стари Бањани су насељавали и област Пиве. Старији слој становништва у Пиви су управо Стари Бањани. Потенцирам ово "стари" зато што данашњи Бањани већином и нису од тог племена Бањана, већ досељеници из Црне Горе.
Да ли је могуће да је тај N1a предак дошао са Словенима у 6. веку у област Македоније, а касније са влашким катуном завршио у Херцеговини. Мислим, да ли је могуће из генетичког аспекта?

--- Крај цитата ---
Поздрав Небо, имамо исто мишљење што се тиче Старих Бањана и старих Пивљана, то је и по мени највероватније, и провериће се неке ствари до краја године када се испитају нека стара пивљанска братства (Браниловића). Што се тиче наше Н1а, мислим да је вероватније да није дошла са Словенима.

Мислим да је трагедија што Кецојевић није хтео да се прошири на бише белега, и поготово што не знамо Јокановићеве белеге, пошто би он, по мени, требао бити још удаљенији од нас двојице због друге крсне славе.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију