Порекло становништва > Црна Гора

Племена Бањани и Пива

<< < (73/80) > >>

Љубо Мирков:
Треба имати у виду да је у ткзв. Дугом Рату(1593 - 1606), на подручју старе Херцеговине , ратовао Иво Сењанин са својим ускоцима . Иван Новаковић Влатковић је , према аустро-угарским изворима , пореклом из "Турске земље" Херцеговине . Велики број својих ратника Иво је регрутовао одатле . Матаруге из Бањана га добро памте јер их је опљачкао и протерао преко Дрине и Таре . По склапању мира између Османлија и Аустро-угарске , велики део његових ускока могао је населити Имотски и пограничне зоне од "Турске земље" .

Vlax:

--- Цитат: Uzi  Јануар 15, 2020, 06:21:52 поподне ---Из књиге О.Благојевића "Порекло садашњих пивских породица":

"Вршећи истраживања у турској архиви у Сарајеву, Хамдија Крешевљаковић пронашао је и један предмет који се, очевидно, односи на Симуновиће, иако он погрешно нотира (или је у самим списима погрешно забиљежено) да се ради о Симоновићима. Наиме, године 1768, браћа Никола и Марко, синови Тодора Симуновића, са још 7 сељака, убили су у својој кући у Стубици (вјероватно због покушаја каквог насиља) Алибега Хасанбеговића и барјактара Мустафу, из Фазлагића Куле. Затим су побјегли чак у Имотски, а послије се настанили у Врх-Прачи, у Рогатичком кадилуку. Међутим, родбина убијеног Али-бега сазнала је гдје се они налазе, па је његов брат Мурат-бег, у име своје, мајке Султане и браће Осман-бега, Дервиш Мехмед-бега и Сулејман-бега, представком босанском везиру из 1780. године тражио да се Симуновићи изведу пред суд. Извиђаји су повјерени церничким властима: кадији Јахја-бегу и кључком Али-капетану, који је био ујак убијеног Али-бега. Сарајевски суд осудио је Николу Симуновића на смрт, док се за Марка само каже да се та казна није могла на њега примијенити, али се не види због чега."

Незнам да ли то има везе са Латиновићима/Бањцима, али Симуновићи са славом Јовањдан би требали бити N2. Овај догађај такође указује на то да је сељакања из Пиве/Бањана према Имотском било у тим годинама. Можда Симуновићи нису дошли на непознати терен, него код неког од "својих".

--- Крај цитата ---

Директне везе нема, али, као што кажеш, занимљиво је као назнака да је постојало комуникације тог краја ка Имотском пољу. Можда би се неке сеобе могле ставити у контекст млетачко-турских ратова 1684—1699. и 1714—1718? Не познајем детаље, али тада је било доста кретања ускока по Далмацији, Боки и ЦГ (нпр. Бајо Пивљанин). Сам Имотски је ослобођен од Турака 1717 и припао Млецима по Пожаревачком миру, када је и дошло до насељавања Херцеговаца из Попова поља са владиком Љубибратићем.

Да ли су до сада нађени неки носиоци N2 у Имотској крајини?

Uzi:

--- Цитат: Vlax  Јануар 15, 2020, 09:52:51 поподне ---
Да ли су до сада нађени неки носиоци N2 у Имотској крајини?

--- Крај цитата ---

Колико знам до сада нису нађени.

Uzi:
Мало новија верзија стабла Руђића.


Uzi:
Прва верзија стабла N2 Браниловића.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију