Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481614 пута)

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8880 послато: Мај 05, 2023, 08:41:53 поподне »
Немате довољно блиске хаплотипове да би могла да се изнесе претпоставка да припадате истом роду.
Процена о протеклом времену до заједничког претка не може да се изнесе на основу резултата на 23 маркера. За то је неопходно да обојица урадите дубље тестове.
Хвала на одговору и имам још једно питање. Пошто сте поменули дубље анализе, да ли постоје неке анализе које бих ја могао да урадим не везано за овај случај питам и да ли би те анализе мени помогле да сазнам нешто ново о свом пореклу?

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8881 послато: Мај 05, 2023, 08:55:03 поподне »
Хвала на одговору и имам још једно питање. Пошто сте поменули дубље анализе, да ли постоје неке анализе које бих ја могао да урадим не везано за овај случај питам и да ли би те анализе мени помогле да сазнам нешто ново о свом пореклу?

Које си анализе урадио до сада? E-Y7168 је прилично дубоко очитавање.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8882 послато: Мај 05, 2023, 09:03:51 поподне »
Које си анализе урадио до сада? E-Y7168 је прилично дубоко очитавање.
Ево сада сам ушао у тај мејл резултате сам добио 9.XII 2020. године и пише анализа Y-хаплотипа и знам да сам платио упола цене мислим да је било 6500 динара то сам радио овде преко српског днк пројекта и то је све што сам радио.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8883 послато: Мај 05, 2023, 09:15:48 поподне »
Ок, то је онај стандардни тест који већина нас прво уради. Да би могли нешто више да сазнате о свом дубљем пореклу морате урадити један од такозваних дубљих тестова. То су тестови на већи број маркера. То може бити или тест целог генома (Dante Labs) или BiGY тест код ftDNA. Већина овде ће вам препоручити Dante Labs тест целог генома. Он је на попусту цирка 200 евра (са промо кодом чак и нешто јефтиније). Пошто се заврши секвенционирање вашег генома у Dante Labs у Италији, резултат који добијете од њих у БАМ формату морате да пошаљете на Yfull портал. То популарно зовемо стаблом човечанства. То је буквално стабло хаплогрупа где се ваш резултат смешта у групу са резултатима особа које су вам генетски блиске (по непрекинутој мушкој линији). То вам може прилично помоћи приликом утврђивања вашег дубљег порекла. Постављање резултата на Yfull стабло човечанства кошта 45 евра. То би било то у грубим цртама. Ако треба детаљније ви се јавите поруком. У међувремену ево ваше гране на стаблу човечанства. Врло занимљива гранчица, врло:

https://www.yfull.com/tree/E-Y7168/
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8884 послато: Мај 05, 2023, 09:28:25 поподне »
Ок, то је онај стандардни тест који већина нас прво уради. Да би могли нешто више да сазнате о свом дубљем пореклу морате урадити један од такозваних дубљих тестова. То су тестови на већи број маркера. То може бити или тест целог генома (Dante Labs) или BiGY тест код ftDNA. Већина овде ће вам препоручити Dante Labs тест целог генома. Он је на попусту цирка 200 евра (са промо кодом чак и нешто јефтиније). Пошто се заврши секвенционирање вашег генома у Dante Labs у Италији, резултат који добијете од њих у БАМ формату морате да пошаљете на Yfull портал. То популарно зовемо стаблом човечанства. То је буквално стабло хаплогрупа где се ваш резултат смешта у групу са резултатима особа које су вам генетски блиске (по непрекинутој мушкој линији). То вам може прилично помоћи приликом утврђивања вашег дубљег порекла. Постављање резултата на Yfull стабло човечанства кошта 45 евра. То би било то у грубим цртама. Ако треба детаљније ви се јавите поруком. У међувремену ево ваше гране на стаблу човечанства. Врло занимљива гранчица, врло:

https://www.yfull.com/tree/E-Y7168/
Хвала вам на информацијама. Размислићу па када се некад будем одлучио то да радим написаћу вам поруку па ће те ми све објаснити како и шта. Хвала вам још једном.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8885 послато: Мај 06, 2023, 07:08:54 пре подне »
Хвала вам на информацијама. Размислићу па када се некад будем одлучио то да радим написаћу вам поруку па ће те ми све објаснити како и шта. Хвала вам још једном.

Не кажу ти, да си исте лозе као племић Сибињанин Јанко.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8886 послато: Мај 06, 2023, 09:04:32 пре подне »
Не кажу ти, да си исте лозе као племић Сибињанин Јанко.
Могао је видети у линку који му је послат али изгледа да није разумео. Свакако препорука за дубински тест јер би можда и ми остали сазнали нешто више о Хуњадијима.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8887 послато: Мај 06, 2023, 10:01:09 пре подне »
Могао је видети у линку који му је послат али изгледа да није разумео. Свакако препорука за дубински тест јер би можда и ми остали сазнали нешто више о Хуњадијима.

Хвала егзилац. Зато и не колах но му казах одмах да човјек намах уразумије. Мио савјет: ми бисмо умјесто ми би  ;)
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8888 послато: Мај 06, 2023, 10:06:30 пре подне »
Хвала егзилац. Зато и не колах но му казах одмах да човјек намах уразумије. Мио савјет: ми бисмо умјесто ми би  ;)
Хвала на савету, унајмићу лектора за следећу објаву😊

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8889 послато: Мај 06, 2023, 11:49:43 пре подне »
Могао је видети у линку који му је послат али изгледа да није разумео. Свакако препорука за дубински тест јер би можда и ми остали сазнали нешто више о Хуњадијима.
Само једно питање зашто спомињете Јаноша Хуњадија и какве он везе има самном. Моји преци су Срби православци и доста сам истражио у назад тачније до средине XVIII века. Нит ја сматрам дам имам везе са тим човеком, а не знам одакле вама информације да смоњите њега. Моји преци су били обични људи пољопривредници, не верујем да имају икакве везе са тим Хуњадијем.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8890 послато: Мај 06, 2023, 11:54:07 пре подне »
Само једно питање зашто спомињете Јаноша Хуњадија и какве он везе има самном. Моји преци су Срби православци и доста сам истражио у назад тачније до средине XVIII века. Нит ја сматрам дам имам везе са тим човеком, а не знам одакле вама информације да смоњите њега. Моји преци су били обични људи пољопривредници, не верујем да имају икакве везе са тим Хуњадијем.

Ради се о вези која се процењује на старост од 1300 година. Да ли поуздано знате ко је био ваш мушки предак пре 1300 година и да није могао бити заједнички вама и Јаношу Хуњадију?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8891 послато: Мај 06, 2023, 12:06:03 поподне »
Ради се о вези која се процењује на старост од 1300 година. Да ли поуздано знате ко је био ваш мушки предак пре 1300 година и да није могао бити заједнички вама и Јаношу Хуњадију?
Слажем се не знам ко ми је био предак пре 1300 година, а откуд ви знате за Јаноша Хуњадија како је урађена његова анализа Y-хаплотипа. Једино ако може преко леша и ако постоји његов леш не знам и да ли је то заиста његов леш? Друга варијанта је преко његових мушких потомака, а ко то може тврдити са сигурношћу да је то баш његов мушки потомак.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8892 послато: Мај 06, 2023, 12:18:26 поподне »
Једино ако може преко леша и ако постоји његов леш не знам и да ли је то заиста његов леш?

Зашто користити ријеч "леш" када постоји далеко прихватљивији стари српски израз "древна днк"?

Да, генетички су анализирани земни остаци унука и праунука Јањоша Хуњадија и са њима дијелите заједничког претка уназад око 1300 година, можда и скорије.

Више о томе можете прочитати у сљедећем раду.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844022030195#sec1

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8893 послато: Мај 06, 2023, 12:33:28 поподне »
Зашто користити ријеч "леш" када постоји далеко прихватљивији стари српски израз "древна днк"?

Да, генетички су анализирани земни остаци унука и праунука Јањоша Хуњадија и са њима дијелите заједничког претка уназад око 1300 година, можда и скорије.

Више о томе можете прочитати у сљедећем раду.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844022030195#sec1
Нисам имао намеру никога да увредим са теримином леш,тако сам се изразио нисам размишљао о томе. Хвала на одговору и имам још једно питање ви кажете пре 1300 година да је живео тај предак или скорије да ли можете да ми појасните на оном линку за то моје стабло пише равна линија од -100 година тј то је пре нове ере до 700 године нове ере. Е сад да ли то значи да је то стабло формирао у интервалу од тих година тј. да је тај мушкарац тј. заједнички предак мене и Јаноша Хуњадиа отприлике живео од 100 п.н.е до 700.н.е не могу рећи живео јер не може живети 800 година, али мислим можда је рођен 200 године нове ере. Надам се да сте ме разумели па ако можете да ми објасните био бих вам захвалан.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8894 послато: Мај 06, 2023, 01:08:18 поподне »
Нисам имао намеру никога да увредим са теримином леш,тако сам се изразио нисам размишљао о томе. Хвала на одговору и имам још једно питање ви кажете пре 1300 година да је живео тај предак или скорије да ли можете да ми појасните на оном линку за то моје стабло пише равна линија од -100 година тј то је пре нове ере до 700 године нове ере. Е сад да ли то значи да је то стабло формирао у интервалу од тих година тј. да је тај мушкарац тј. заједнички предак мене и Јаноша Хуњадиа отприлике живео од 100 п.н.е до 700.н.е не могу рећи живео јер не може живети 800 година, али мислим можда је рођен 200 године нове ере. Надам се да сте ме разумели па ако можете да ми објасните био бих вам захвалан.

Прецизнији одговор колико сте удаљени од гране Хуњадијевих може да да само неки од дубинских тестова (Nebula, Dante, BIGY700).

Ниво теста који сте урадили (на 23 маркера) може само да укаже да имате везу са Хуњадијевима у задњих око 2000 година ( моја је претпоставка да је та граница око 1300 година, али она може бити и мање старости). Све прецизније од тога захтјевало би да урадите наведене тестове.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8895 послато: Мај 06, 2023, 01:13:40 поподне »
Нисам имао намеру никога да увредим са теримином леш,тако сам се изразио нисам размишљао о томе. Хвала на одговору и имам још једно питање ви кажете пре 1300 година да је живео тај предак или скорије да ли можете да ми појасните на оном линку за то моје стабло пише равна линија од -100 година тј то је пре нове ере до 700 године нове ере. Е сад да ли то значи да је то стабло формирао у интервалу од тих година тј. да је тај мушкарац тј. заједнички предак мене и Јаноша Хуњадиа отприлике живео од 100 п.н.е до 700.н.е не могу рећи живео јер не може живети 800 година, али мислим можда је рођен 200 године нове ере. Надам се да сте ме разумели па ако можете да ми објасните био бих вам захвалан.

 На Y-Full-у стоји да је са 95 % вјероватноће заједнички предак живио у интервалу од прије 1800 до 850 г. Генерално кластер показује блиске везе по маркерима па је ова процјена од око 1300 г. реална.

 E-Y7168 је врло честа на Балкану (посебно Грчка, Бугарска), њен дом је чини се сјеверна Грчка-јужна Бугарска а изгледа прилично сигурним да експанзија настаје ширењем румуно-влашких групација. И сами преци Хуњадија највјероватније потичу од Румуно-Влаха насељених у Трансилванију (иначе је кластер учестао у Румунији баш на том подручју) прије 700 г. као и бројне друге гране. Обзиром да је то насељавање ишло из Србије, логично да су се у Србе утопили од 14 в. припадници вјероватно овог а и других генетских кластера. И генетски, ови резултати из Босне упућују на то позније насељавање обзиром да изгледа да су они ближи Хуњадију од Бугарина.

 Немојмо представљати чињенице онаквим какве нису, да постоји значајан амбигуитет око поријекла ове гране. Поријекло E-Y7168 није ништа мистериозније од поријекла нпр. I-PH908.
« Последња измена: Мај 06, 2023, 01:15:44 поподне Zor »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8896 послато: Мај 06, 2023, 01:31:15 поподне »
На Y-Full-у стоји да је са 95 % вјероватноће заједнички предак живио у интервалу од прије 1800 до 850 г. Генерално кластер показује блиске везе по маркерима па је ова процјена од око 1300 г. реална.

 E-Y7168 је врло честа на Балкану (посебно Грчка, Бугарска), њен дом је чини се сјеверна Грчка-јужна Бугарска а изгледа прилично сигурним да експанзија настаје ширењем румуно-влашких групација. И сами преци Хуњадија највјероватније потичу од Румуно-Влаха насељених у Трансилванију (иначе је кластер учестао у Румунији баш на том подручју) прије 700 г. као и бројне друге гране. Обзиром да је то насељавање ишло из Србије, логично да су се у Србе утопили од 14 в. припадници вјероватно овог а и других генетских кластера. И генетски, ови резултати из Босне упућују на то позније насељавање обзиром да изгледа да су они ближи Хуњадију од Бугарина.

 Немојмо представљати чињенице онаквим какве нису, да постоји значајан амбигуитет око поријекла ове гране. Поријекло E-Y7168 није ништа мистериозније од поријекла нпр. I-PH908.
Несумљиво су Хуњади Трансилванијски Власи и дуго су се кроз историју Мађари трудили да то прикрију. А мене нешто нагони на мисао да су у мађарски ројал могли ући кроз Т2 мајчинску која је нађена и код Ладислава Арпада а и код Матије Корвина. Заиста нисам сигуран у вези подграна тако да може бити и случајност.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8897 послато: Мај 06, 2023, 01:36:38 поподне »
И сами преци Хуњадија највјероватније потичу од Румуно-Влаха насељених у Трансилванију (иначе је кластер учестао у Румунији баш на том подручју) прије 700 г. као и бројне друге гране.

Несумљиво су Хуњади Трансилванијски Власи и дуго су се кроз историју Мађари трудили да то прикрију. А мене нешто нагони на мисао да су у мађарски ројал могли ући кроз Т2 мајчинску која је нађена и код Ладислава Арпада а и код Матије Корвина. Заиста нисам сигуран у вези подграна тако да може бити и случајност.

Зар Хуњадијеви нису Срби? PH908 нису Срби, Хуњадијеви нису Срби. Па ко остаде?

Ван мреже Александар Мијуков

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
  • E-V13>Z5017>CTS9320>Z17264>PH1173>Y7168
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8898 послато: Мај 06, 2023, 01:40:45 поподне »
Прецизнији одговор колико сте удаљени од гране Хуњадијевих може да да само неки од дубинских тестова (Nebula, Dante, BIGY700).

Ниво теста који сте урадили (на 23 маркера) може само да укаже да имате везу са Хуњадијевима у задњих око 2000 година ( моја је претпоставка да је та граница око 1300 година, али она може бити и мање старости). Све прецизније од тога захтјевало би да урадите наведене тестове.
Хвала вам пуно свима који су ми одговорили и писали, а имам још једно питање да ли је урађено нпр. за српске великашке породице исто такве анализе као и код Корвина нпр. да ли су анализирани остаци цара Душана, кнеза Лазара или нпр. Доситеја Обрадовића или тако неких значајних личности из наше историје? И имам питање када би ја урадио тај детаљан тест шта би ја заправо добио тј. да ли би то све било јасно растумачено или би ја морао неког да питам да ми растумачи резултате тј. шта ја добијам када урадим те дубље анализе?

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8899 послато: Мај 06, 2023, 06:05:39 поподне »

И имам питање када би ја урадио тај детаљан тест шта би ја заправо добио тј. да ли би то све било јасно растумачено или би ја морао неког да питам да ми растумачи резултате тј. шта ја добијам када урадим те дубље анализе?
Дубље анализе откривају у коликом сте сродству с очеве стране са било којим до сада анализираним живим или мртвим бићем на планети које поседује Y хромозом, као и са онима који ће тек бити анализирани, на основу чега се може реконструисати улога Ваше породице у локалној, националној и светској историји. WGS тестови покривају и мајчину страну. Тумачење зависи од броја тестираних. Што их је више, то је и слика јаснија. Све зависи од тога колико сте радознали у истраживању породичног порекла.