Аутор Тема: Помоћ око истраживања порекла  (Прочитано 533 пута)

Ван мреже Игњатовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Помоћ око истраживања порекла
« послато: Јануар 11, 2024, 04:27:58 поподне »
Поздрав,истражујем порекло и ваљала би ми свака помоћ.
Ја сам из села Влахиња код Куршумлије,слава ми је Ђурђевдан
Оно што знам и што сам сазнао јесте да је мој чукундеда Урош на мираз дошао у Влахињу из Калудре код Прокупља.
У књизи Радимира Љ Павловића пише да смо дошли из села Кијевчиће код Лепосавића и да смо имали надимке Шиниковић и Кереле (колико сам сазнао Кереле је херцеговачки израз који значи луцкаст или будаласт.)и да "изгледа" да смо даљим пореклом из Херцеговине.
Занима ме да ли кожда знате нешто више о овим надимцима и који је најбољи тест који бих могао да урадим.
Свако Добро !

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #1 послато: Јануар 11, 2024, 07:09:05 поподне »
Важно питање је да ли сте сачували стару славу? Да ли је Ђурђевдан била слава и пре доласка или је слава преузета од породице код које се дошло "на мираз".
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Игњатовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #2 послато: Јануар 11, 2024, 10:24:40 поподне »
Пре свега хвала на одговору,да Ђурђевдан нам је стара слава а њихову славу је узео као приславу.
Мој деда је истраживао наше порекло,по некој његовој теорији ми смо из старог племена Риђани не знам колико је то тачно.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #3 послато: Јануар 11, 2024, 11:04:44 поподне »
ДНК тест би дао дефинитиван одговор на то питање, јер су Риђани прилично добро обрађени, као и већина црногорско-херцеговачких племена. Резултати би били одличан упут на коју страну наставити с истраживањем.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Игњатовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #4 послато: Јануар 11, 2024, 11:19:15 поподне »
Који тест би ми препоручили и знате ли можда која су то Риђани хаплогрупа?

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #5 послато: Јануар 11, 2024, 11:28:38 поподне »
Поштовање Игњатовићу,
моја бака са мајчине стране је од Милутиновића из села Перуника код Куршумлије. Они славе Св.Враче и имају надимак Керељци,што би требало да буде исто што и надимак Кереле. Ево ти си ми открио значење тог надимка и могу ти рећи да у многоме одговара :). Оно што је интересантно,а то могу компетентнији од мене да ти посведоче, они припадају подграни гране R1a по којој се и њихово даљне порекло везује за Херцеговину. Потребно је да урадиш тестирање које би потврдило или не могуће сродство са Милутиновићима.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #6 послато: Јануар 11, 2024, 11:31:29 поподне »
Који тест би ми препоручили и знате ли можда која су то Риђани хаплогрупа?
Риђани Драгашевићи су ова моја, написана испод мог имена и профилне слике, лево од поруке. Има још неких породица у Риђанима који имају мало другачије хаплогрупе, ал ова је углавном већинска.
А што се тиче теста, за почетак предлажем најобичнији тест Y-ДНК, који се може урадити и овде преко порекла два пута годишње. Мислим да велика акција буде у септембру и априлу (ако се не варам), где се пријави по 200 људи и резултати се овде објаве и стручнији људи с форума их прокоментаришу, објасне, виде тачно које племе је у питању, итд итд...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #7 послато: Јануар 11, 2024, 11:32:30 поподне »
R1a-Z280>YP4278.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #8 послато: Јануар 11, 2024, 11:33:24 поподне »
Риђани Драгашевићи су ова моја, написана испод мог имена и профилне слике, лево од поруке. Има још неких породица у Риђанима који имају мало другачије хаплогрупе, ал ова је углавном већинска.
А што се тиче теста, за почетак предлажем најобичнији тест Y-ДНК, који се може урадити и овде преко порекла два пута годишње. Мислим да велика акција буде у септембру и априлу (ако се не варам), где се пријави по 200 људи и резултати се овде објаве и стручнији људи с форума их прокоментаришу, објасне, виде тачно које племе је у питању, итд итд...

Биће ускоро и Новогодишња акција.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #9 послато: Јануар 11, 2024, 11:46:43 поподне »
Биће ускоро и Новогодишња акција.

охооооо, нисам ово знао. Таман куму да поклоним истраживање за рођендан.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Игњатовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #10 послато: Јануар 12, 2024, 12:04:32 пре подне »
Биће ускоро и Новогодишња акција.
Уу супер

Ван мреже Игњатовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #11 послато: Јануар 12, 2024, 01:52:00 пре подне »
Поштовање Игњатовићу,
моја бака са мајчине стране је од Милутиновића из села Перуника код Куршумлије. Они славе Св.Враче и имају надимак Керељци,што би требало да буде исто што и надимак Кереле. Ево ти си ми открио значење тог надимка и могу ти рећи да у многоме одговара :). Оно што је интересантно,а то могу компетентнији од мене да ти посведоче, они припадају подграни гране R1a по којој се и њихово даљне порекло везује за Херцеговину. Потребно је да урадиш тестирање које би потврдило или не могуће сродство са Милутиновићима.
Поздрав!
Драго ми је да сам бар мало помогао,могуће да су твоји Милутиновићи од Рашковића из Старог Влаха 
« Последња измена: Јануар 12, 2024, 01:55:50 пре подне Игњатовић »

Ван мреже Игњатовић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #12 послато: Јануар 12, 2024, 01:54:42 пре подне »
Поштовање Игњатовићу,
моја бака са мајчине стране је од Милутиновића из села Перуника код Куршумлије. Они славе Св.Враче и имају надимак Керељци,што би требало да буде исто што и надимак Кереле. Ево ти си ми открио значење тог надимка и могу ти рећи да у многоме одговара :). Оно што је интересантно,а то могу компетентнији од мене да ти посведоче, они припадају подграни гране R1a по којој се и њихово даљне порекло везује за Херцеговину. Потребно је да урадиш тестирање које би потврдило или не могуће сродство са Милутиновићима.
Или Кресојевића,свакако ћу да урадим тест па јављам.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #13 послато: Јануар 12, 2024, 07:32:20 пре подне »
Који је тест најбољи зависи од три ствари: шта желите да сазнате о свом пореклу, шта сте већ до сада сазнали и колико новца сте спремни да потрошите да дођете до нових сазнања.

На пример, ако већ на основу предања, литературе или архивских података сматрате да сте у сродству с неким родом који је већ тестиран, довољно је да тестирате одговарајући маркер код компаније YSEQ ( коцкање, јер одговор може бити само да или не, али јефтино и брзо) да би сазнали да ли сте у праву. Ако досадашња сазнања нису баш поуздана, онда је боље тестирати се преко Порекла, јер има највећу базу хаплотипа са ових простора, па имате добре шансе да у њој нађете сроднике. Такође, на основу хаплотипа могуће је доста добро проценити и коју хаплогрупу имате, чиме практично сазнајете где су вероватно боравили Ваши преци од праисторије па отприлике до средњег века, ако Вас занима. Добра комбинација је и прво се тестирати преко Порекла, пронаћи могуће сроднике, па тражити потврду тестирањем маркера код YSEQ-а.

За оне који желе да извуку све информације које се могу добити из Y хромозома или су радили неке од претходно наведених тестова, али нису нашли блиске сроднике, а новац им није проблем, најбољи су дубински тестови. Једна могућност је BigY тест компаније FTDNA. И она има велику базу тестираних, али углавном из иностранства. Друга могућност је секвенцирање целог генома ( компаније Dante Labs, Nebula, YSEQ ...), а затим слање података на анализу код Yfull-а. Осим прецизног одређивања хаплогрупа Y хромозома и митондријалних хаплогрупа, добијају се и подаци о аутосомалној генетици, телесним карактеристикама, склоностима ка одређеним болестима, тако да би ово био избор за оне најрадозналије.
« Последња измена: Јануар 12, 2024, 07:37:27 пре подне CosicZ »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Помоћ око истраживања порекла
« Одговор #14 послато: Јануар 12, 2024, 08:46:56 пре подне »
Који је тест најбољи зависи од три ствари: шта желите да сазнате о свом пореклу, шта сте већ до сада сазнали и колико новца сте спремни да потрошите да дођете до нових сазнања.
Када се спомиње новац требало би рећи да то није баш толико скупо, ако се жели бржим и сигурнијим путем сазнати којој хаплогрупи и грани припадају ваши преци и сродници. Потребно је око 600 долара да би то сазнао за неколико мјесеци. Много више се потроши ако питаш другога који се престављају да све у танчине знају или у разноразна предања која на крају личе на лутрију.