Аутор Тема: Македонци  (Прочитано 59894 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #220 послато: Март 27, 2023, 01:31:30 поподне »
Како би тумачио ову присутност R1b-U106 у Македонији? Да ли се ради о млађим ентитетима попут Саса или је нека старија прича? Ово ме занима и из личних разлога... Како је ујчевина из Ранилуга од рода који славе Св. Мину (Мратиндан), а имају предање о Овчем Пољу, питам се да ли би се уклопили у ову "македонску" причу?

Када се каже U106 сви помислимо на рударе, Сасе, Германе. Нисам дубље залазио у њене подгране, па не бих знао шта да мислим. Окачићу овде која су презимена и подгране у питању, па можда неко дође до закључка:



« Последња измена: Март 27, 2023, 04:04:06 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #221 послато: Март 27, 2023, 01:34:38 поподне »
Ово је наравно R-DF98, не PF. Грешка приликом куцања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #222 послато: Март 27, 2023, 02:47:17 поподне »
Што ми нико не каже да сам уписао R1a, уместо R1b. Интересантно да сам то урадио само код припадника U106.  ;D

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Македонци
« Одговор #223 послато: Март 27, 2023, 02:57:01 поподне »
Што ми нико не каже да сам уписао R1a, уместо R1b. Интересантно да сам то урадио само код припадника U106.  ;D
Kad si već krenuo da pišeš R1A,mogao bi R1a>Z280 ;)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Македонци
« Одговор #224 послато: Март 28, 2023, 10:48:43 пре подне »
;)
Како би тумачио ову присутност R1b-U106 у Македонији? Да ли се ради о млађим ентитетима попут Саса или је нека старија прича? Ово ме занима и из личних разлога... Како је ујчевина из Ранилуга од рода који славе Св. Мину (Мратиндан), а имају предање о Овчем Пољу, питам се да ли би се уклопили у ову "македонску" причу?
Кратово, велики рударски центар у средњем веку, а и касније под Турцима. Плус Готи,плус Нормани (освојили Охрид у неко доба). Такође Душанова немачка телесна гарда...

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Македонци
« Одговор #225 послато: Март 28, 2023, 10:56:33 пре подне »
Ne treba isključiti mogućnost da su neke od tih "germanskih" haplogrupa na Balkan došle sa Slovenima. Djermani i Sloveni dugo žive jedni pored drugih. Ima arheoloških dokaza o mešovitim naseljima pre seobe na jug. Sigurno da je stepen asimilacije jednih u druge bio značajno viši nego što je trenutni narativ, u periodu pre seobe. Čak ima plemena čiji naziv ima više germsnki nego slovenski korena, poput Milinga na primer (Milinzi). Ako ne grešim oni su se i naselili negde severo-istočno od Soluna.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

На мрежи Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 482
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Македонци
« Одговор #226 послато: Март 28, 2023, 11:45:09 пре подне »
Ne treba isključiti mogućnost da su neke od tih "germanskih" haplogrupa na Balkan došle sa Slovenima. Djermani i Sloveni dugo žive jedni pored drugih. Ima arheoloških dokaza o mešovitim naseljima pre seobe na jug. Sigurno da je stepen asimilacije jednih u druge bio značajno viši nego što je trenutni narativ, u periodu pre seobe. Čak ima plemena čiji naziv ima više germsnki nego slovenski korena, poput Milinga na primer (Milinzi). Ako ne grešim oni su se i naselili negde severo-istočno od Soluna.

Милинзи су се населили на Пелопонезу.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Македонци
« Одговор #227 послато: Март 28, 2023, 11:51:57 пре подне »
Ne treba isključiti mogućnost da su neke od tih "germanskih" haplogrupa na Balkan došle sa Slovenima. Djermani i Sloveni dugo žive jedni pored drugih. Ima arheoloških dokaza o mešovitim naseljima pre seobe na jug. Sigurno da je stepen asimilacije jednih u druge bio značajno viši nego što je trenutni narativ, u periodu pre seobe. Čak ima plemena čiji naziv ima više germsnki nego slovenski korena, poput Milinga na primer (Milinzi). Ako ne grešim oni su se i naselili negde severo-istočno od Soluna.

Да ли постоји нека грана од R1b-U106 која показује сличне правце миграција као нпр. I2-Y3120 или већина подграна испод R1a-M458 и R1a-Z280? Ја то тренутно не видим, тако да сумњам да је дошло до асимилације неких њених подграна у предмиграцијском, протословенском периоду. То се могло евентуално догодити само локално, у контакту са појединим издвојеним групама раних и/или средњовековних Словена.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Македонци
« Одговор #228 послато: Март 28, 2023, 12:38:02 поподне »
Милинзи су се населили на Пелопонезу.
Тако је. Језерити и Милинзи у Месенији, западно од планине Тајгетос чији је продужетак полуострво Мани (чувени Маниати). Занимљиво да се у 10-ом веку помињу на Пелопонезу презимена Богданопулос и Сервопулос. Дал случајност или не,ај га знај. Мислим да је Ћоровић извор.

Ван мреже kocovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 96
Одг: Македонци
« Одговор #229 послато: Август 11, 2023, 03:32:29 поподне »
Mirce nije rumunskog porekla. Licno ime Mirce dolazi od Miroslava, Mirka skracena verzije je tog imena sa sufiksom -ce.  Kao sto se daje raznim drugim stvarima -ce na kraju. Gravce na tavce je jedan klasican primer.  tipicno za makedoniju.

Ово је углавном било правило у неким крајевима кад се живи потомак (отац или деда) звао Мирко, па би се детету давало име са суфиксом -че, Мирче у овом случају.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Македонци
« Одговор #230 послато: Новембар 27, 2023, 09:36:49 пре подне »
Кад се уопште почело употребљавати име Македонија за данашње Македонце?

На интернету нисам пронашао неки конкретан одговор. Мислио сам да је то једна од комунистичких конструкција, међутим чињеница је да је ВМРО садржавао македонско име и раније. Такође пише да је сам назив Македонија био скоро заборављен, али да су га оживили Грци почетком 19. вијека у склопу своје националне обнове. Словени Македоније ће га преузети касније као своје национално име, али је питање да ли су га у почетку уопште тако схватали, тј. можда су га схватали више као регионалну, географску одредницу типа Тракије или Тесалије.

Апсурд је да југословенска Македонија заправо уопште не лежи на простору античке Македоније. Ако су већ хтјели да се играју са античким именима, Македонцима би боље било да су узели име Пеонија-Пеонци, јер би то географски имало више смисла. А вјероватно се ни Грци не би бунили око имена. Мислим да је чак неко то предлагао и у скорије вријеме. Међутим, онда не би било приче о Александру Македонском, којег смо чак и ми остали у бившој Југославији, који нисмо Македонци, доживљавали као неког свог.  :)


Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Македонци
« Одговор #231 послато: Новембар 27, 2023, 12:02:45 поподне »
Јован Трифуноски тврди да је то Бугарски пројекат.

https://drive.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAELXZMZ2VjU3VpYmM/view?usp=sharing&resourcekey=0-TMQbnV6YzQqJGV_HCrmYUw

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Македонци
« Одговор #232 послато: Новембар 27, 2023, 07:06:19 поподне »
 Питање етније Македонаца је врло занимљиво. И управо се бавим тиме. Обзиром да чини се и мој род највјероватније потиче из Македоније и то не данашње Сјеверне Македоније већ грчког дијела. Који је заиста имао прилично мало гркофоне популације прије 500+ година. Скоро свако село старије од 100 г. је раније имало други већином словенски назив.

 Очито то подруче је постало дијелом Првог Бугарског царства још давно и језички је сво подручје ближе бугарском. Српски утицај долази поткрај 13 в. но новији обзиром да Бугари губе то подручје слабљењем Бугарске половином 13 в., и квалитативно разноврснији, јер су јужнији крајеви били у фокусу Србије тог доба. Турски дефтери баш дају добру слику тих подручја јер се лако препознају дистинктна бугарска, српска, грчка и друга имена. Но није ни сасвим линеаран што би многи претпоставили у смислу западније српски утицај, источније бугарски. Нпр. за нека југозападна подручја бих рекао да су бугарскија од већине, можда и свих подручја Македоније. Као да је ту при освајању могуће довлачио неко становништво и нпр. Калојан. У 15 в. на југозападу је било врло раширено то име. И ту се јављају мислим 3 различита дијалекта.

 Нешто досељених Срба је могло бити у 13./14. в. но генетски чисто сумњам да то становништво има веће везе са Србима (то су више сеобе многих западнијих родова са југоистока посебно влашких група). Тако да је то примарно културошки, но и тај утицај је доста присутан.

 Но и југоисток Србије, иако има више досељених Срба, има више "локалаца", па је у 15 в. тај простор врло "србизиран" што се тиче личних имена. Чак и само Косово, које није било у српској држави прије Немањића. Мислим да озбиљан проценат српских старосједиоца Косова потиче од Бугара Самуиловог царства.

 Сјетим се неких уџбеника историје и помена Карантаније, Приморске Хрватске и на крају великог "Македонског царства" (мала Македонија а тако велико царство  ;D ) које везе нема са Бугарима, и "македонског" цара Самуила.  ;D
« Последња измена: Новембар 27, 2023, 07:10:02 поподне Zor »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #233 послато: Децембар 25, 2023, 08:56:51 пре подне »
Истражујући порекло Македонаца са 23andMe, приметих да у западној Македонији има православних родова чија презимена/надимци имају албански призвук. Реч је дакле о православцима, који славе крсну славу.

Пример за село Вевчани у Западној Македонији:

"У Доњој махали су ови сеоски родови: Аврамој, Чочорој, Ћирој или Даскалој, Парталој, Мукој, Пешинци, Дејкој, Шурбаној, Сургуној или Тузеј, Пљушкој Попађини, Каланој, Лотеј и Пупини - свега око 300 домаћинстава (просечно један род 21 домаћинство). Крсне славе наведених родова су различите. Ваведење или „Пречисту“ славе три рода — Велкој, Бебекој и Бубаној. Преци наведених родова досељени су из села Велчана, које је у Албанији (код Подградеца). У роду Велкој зна се следећа генеалогија: Рашо (жив, 72 године) Косто—Крстан—Таве—Трифун."

Мукоји су вероватно данас Мукоски, а њихов резултат постоји на 23andMe, хаплогрупа I2-CTS10228.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Македонци
« Одговор #234 послато: Децембар 25, 2023, 09:18:30 пре подне »
Рекао бих да је то влашки призвук, да искрено кажем. Каланоњ, Велкоњ, Шурбаној итд. Има и овамо.

Да ли је то Велчане у југоисточној Албанији?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Македонци
« Одговор #235 послато: Децембар 25, 2023, 09:21:42 пре подне »
Аврамој/њ такође.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #236 послато: Децембар 25, 2023, 09:30:53 пре подне »
Рекао бих да је то влашки призвук, да искрено кажем. Каланоњ, Велкоњ, Шурбаној итд. Има и овамо.

Да ли је то Велчане у југоисточној Албанији?

Да су са оњ да, али су са ој, то је више албански. Читава охридско-струшка област је пуна оваквих родова.

Велчани су у источној Албанији, близу Охридског језера.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Македонци
« Одговор #237 послато: Децембар 25, 2023, 09:41:53 пре подне »
Да су са оњ да, али су са ој, то је више албански. Читава охридско-струшка област је пуна оваквих родова.

Велчани су у источној Албанији, близу Охридског језера.

Заправо албански би више били са ај. :)


Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Македонци
« Одговор #238 послато: Децембар 25, 2023, 09:52:44 пре подне »
То је само једно слово на крају, подложно промена и интерпретацијама током времена. Близу Охридског језера? Well, that explains a lot.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Македонци
« Одговор #239 послато: Децембар 25, 2023, 04:43:26 поподне »
Овоме и служе форуми  :).

Треба знати македонски језик. У њему се често у говору изоставља сугласник в између два самогласника.

Значи нема никаквог "призвука" нити потребе за мистификацијом. Ради се о језичкој појави у македонском језику.

Стојанови>Стојано(в)и>Стојанои>Стојаној, Петкови>Петко(в)и>Петкои>Петкој, али и Ставре>Ставре(в)и>Ставреи>Ставреј