Аутор Тема: Дечански катуни  (Прочитано 7182 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Дечански катуни
« Одговор #20 послато: Децембар 23, 2018, 05:24:49 пре подне »
Такође се у Симпозијуму помиње да су Ратишевци били дужни да пасу манастирске овце, те да су за тај посао добијали награду - белег у облику овце са јагњетом, и то на Ђурђевдан, што је слава рода Зорића.
« Последња измена: Децембар 23, 2018, 05:27:58 пре подне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Дечански катуни
« Одговор #23 послато: Децембар 23, 2018, 01:17:46 поподне »
Хвала Небо!

На жалост нема података о томе које село је припадало којем катуну. Како да то проверим?

Можда ова Синишина мапа помогне:

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Дечански катуни
« Одговор #24 послато: Децембар 23, 2018, 01:33:14 поподне »
Хвала Никола!

Ево, ја мислим да је Грмочел у Ратишевском катуну, а ви ме исправите, ако погрешно тумачим.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Дечански катуни
« Одговор #25 послато: Јануар 02, 2019, 07:20:24 пре подне »
Манастир Дечани има нов сајт: https://www.decani.org/rs/
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Дејан Ратковић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 89
Одг: Дечански катуни
« Одговор #26 послато: Март 01, 2019, 01:12:42 поподне »
Можда ова Синишина мапа помогне:



Знам да се хватам ко пијан плота исте тезе, али ми је доста за око запао овај Бугарски катун и то баш код Бањске и везе са неким црногорским и брдским племенима. Тачније са братствима у њима, која имају по генетици исто прекло. Зашто спомињем овај катун? Као што сам раније наводио, Пипери (тачније Лутовци у њима, пошто су хетерогени), Радомани, Пипери (Доброска жупа) и Вујовићи имају приче које све воде до Косова, односно Вучитрна и управо Бањске, али одатле у другим правцима (Радомани Овче Поље, Лутовци Пирот). Споменуо сам да се топоними од назива Пипер срећу на интересантном подручју између Струмице и Штипа у Северној Македонији, до Софије (Пиперово, Пиперево итд) у Бугарској. А код Ердељановића сам видео топониме Бу(л)гарево и Бугарев Бријег код Стијене у Пиперима, за које је навео да му није јасно њихово порекло. Исто има и Влашка драча. Како нисам упознат са резултатима за истраживање генетског порекла, сада колико чујем Пипера, за које још нису дати резултати јавно, надам се да не замерате на овом разматрању.

Са овим би се повезао и са Паштровићима, али са напоменом, јер нисам упознат довољно са генетским истраживањима везаним за њих. Код Паштровића, где има и неких братстава изворно из Пипера, има заниљмивих имена - Мацедоновића, Булгаровићи (за њих је друга генетика, уместо Р1б је Г2a ако се не варам), Миџора (највиши врх Старе планине), Арменко и Штиљановића (на страници Порекла за Братства племена Паштровића споменуто да је име Стилијан заступљено у Македонији и Бугарској). Да ли је управо овај катун Бугарски заправо исходиште свих ових братстава и групација у наведеним племенима?

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Дечански катуни
« Одговор #27 послато: Март 01, 2019, 03:58:32 поподне »
Zanimljivo je da dosta albanskih rodova koji pripadaju grupi r1b B611 a sa Kosova su imaju predanje da su doselili iz okoline Mališeva odnosno Orahovca. To je de se nalaze katuni ti o kojima se ovde govori.

Ван мреже Дејан Ратковић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 89
Одг: Дечански катуни
« Одговор #28 послато: Март 01, 2019, 07:06:06 поподне »
Zanimljivo je da dosta albanskih rodova koji pripadaju grupi r1b B611 a sa Kosova su imaju predanje da su doselili iz okoline Mališeva odnosno Orahovca. To je de se nalaze katuni ti o kojima se ovde govori.
Шта кажу њихова предања о томе? Ако знате, конкретније по братствима и где се та братства налазе (да ли су у питању она из Цијевне или и нека другде)?