Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 223973 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #740 послато: Јануар 31, 2020, 07:40:33 поподне »
Људи, немојте да нам уредници опет закључају тему...

Мислим, због Жарета и Гоција  :D
Прешли смо на тему "Питања националног идентитета" :)
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=595.60
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 07:45:52 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #741 послато: Јануар 31, 2020, 07:47:27 поподне »
Не треба заборавити ни да је РС првобитно носила назив Српска Република Босна и Херцеговина. Чини ми се да се и даље код доброг дела народа користе термини Босна и Босанац, али се доста потискују од стране политичара. Слажем се да би муслимани радо одвојили Србе из БиХ по црногорском сценарију из '45, али мислим да то није могуће. Народи у БиХ су оштро подељени по верској линији, а вера је на нашем подручју кључна детерминанта националне припадности, тако да по мом мишљењу не би било могуће термин Босанац превести из категорије регионалног у категорију етничког. Бар не код Срба.
У Црној Гори смо имали другачију ситуацију, јер је била национално хомогенија и није било потребно стапати неколико завађених народа у један.

Чини ми се да је крајишки идентитед код муслимана постојао још током турске власти. Колико се сећам помиње се често Крајина у њиховим епским песмама. Мислим да су и неке јединице Петог корпуса имале епитет крајишка.

Мислим да је на подручју РСК пре овог рата доминантнија била регионална свест нижег нивоа, тј. далматинска, личка, кордунашка, банијска и све оне су биле заједничке за оба народа... О Славонији да се не говори.  До новог крајишког бума долази са распадом Југославије, кад се ваљда пробудило сећање на Војну крајину која је обухватала те крајеве.

И мени је несхватљиво то сврставање гаре у крајишку музику :D Мада је популарна у Крајини, као и крајишка (ако се ова новокомпонована музика уопштее може назвати крајишком?) на Романији и Подрињу.

Не могу да нађем сличне примере те танке линије између регионалног у оквиру нације и национализације регионалног...Чак и на Тајвану и у Хонг Конгу мислим да се изјашњавају као Кинези , и причају кинески...можда треба тражити у оним државама где се прича исти језик (Фламанци и Холанђани...Аустријанци, Швајцарци и Немци)...само што су ти процеси диференцијације тамо били раније, а овде се дешавају ти процеси национализације регионалног у скоријој прошлости)
Можда се такви примери могу тражити и у Италији, Шпанији и Француској, мада више у контексту регионалних идентитета који су могли постати национални, али због стварања националних држава нису

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #742 послато: Јануар 31, 2020, 07:57:06 поподне »


Ако у цијелу ову причу додамо још и мађарску мањину у Закарпатју или румунску у Буковину са својим захтјевима, и Словаке са својом идејом о рјешавању русинског питања, видјећемо да и у том дијелу свијета није баш досадно.
Што се Словака тиче, док сам био тамо, за некога ко је из источне Словачке, нису имали обичај да кажу "он је Русин", него само "он је грко-католик", па и сами су се пре свега представљали као "грко-католици". Нисам чуо неког да каже " ја сам Русин" . Постоји код Словака носталгија према међуратном периоду, када је Закарпатје било у саставу Чехословачке, али да ли је постојала нека системска словакизација Русина , који су били у оквору Словачке, не знам, у пракси, нисам упознао неког ко се тако изјаснио, али јесам неке који су се изјаснили само као "грко-католици", а иначе су из источне Словачке. Изгледа да се за Русине сви око њих отимају :)
« Последња измена: Јануар 31, 2020, 08:06:41 поподне ДушанВучко »

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #743 послато: Јануар 31, 2020, 08:41:50 поподне »
Људи, немојте да нам уредници опет закључају тему...

Мислим, због Жарета и Гоција  :D

Кад ја кажем, Гоци бенд а ти кажеш Жаре и Гоци - аутоматски блок... Шалим се, наравно, али то је 90% реакција на помен 'Гоци бенда'. Kрајишници се - посредством ове забуне - проширише до Дрине! Што је више него симпатично

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #744 послато: Јануар 31, 2020, 09:04:41 поподне »
Кад смо већ код правилника, држите одстојање до дневне политике, јер то по правилнику није дозвољено.



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #745 послато: Фебруар 07, 2020, 12:01:13 пре подне »
Град који волим - гост: Гојко Перовић - ректор цетињске богословије
<a href="https://www.youtube.com/v/vuWGaC0f_wk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/vuWGaC0f_wk</a>

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #746 послато: Фебруар 07, 2020, 12:26:58 пре подне »
"Волио бих да Га нема, па да дође...Но да Га има, па да не долази"  ;D
Matija Bećković - Bogojavljenje
<a href="https://www.youtube.com/v/7OvP5fnFQDs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/7OvP5fnFQDs</a>
« Последња измена: Фебруар 07, 2020, 12:35:48 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #747 послато: Фебруар 07, 2020, 01:03:12 пре подне »
"Волио бих да Га нема, па да дође...Но да Га има, па да не долази"  ;D
Matija Bećković - Bogojavljenje
<a href="https://www.youtube.com/v/7OvP5fnFQDs" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/7OvP5fnFQDs</a>
Вала, ако у свих верних народа, постоји однос са Богом , као однос сина са Оцем, једино у Црној Гори, то је однос и са Оцем и са Братом!  :D Тако видим и ову Матијину беседу...ту једино људи и могу имати чак и љутњу према Богу, али  из љубави (ону братску љутњу)...па у том смислу, та је љубав између Бога и човека, једино у Црној Гори узвишена и на братску љубав...као што и отац и син у једном моменту постану као браћа, најбољи пријатељи  :) Тако су Срби из Црне Горе кроз историју, бранили себе, свог Оца и свог Брата!
« Последња измена: Фебруар 07, 2020, 01:10:04 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #748 послато: Фебруар 07, 2020, 01:13:15 пре подне »
Вала, ако у свих верних народа, постоји однос са Богом , као однос сина са Оцем, једино у Црној Гори, то је однос и са Оцем и са Братом!  :D Тако видим и ову Матијину беседу...ту једино људи и могу имати чак и љутњу према Богу, али  из љубави (ону братску љутњу)...па у том смислу, та је љубав између Бога и човека, једино у Црној Гори узвишена и на братску љубав...као што и отац и син у једном моменту постану као браћа, најбољи пријатељи  :) Тако су Срби из Црне Горе кроз историју, бранили себе, свог Оца и свог Брата!
Није ми мисао била да уздижем човека наспрам Бога на ниво "брата", него је тај присан однос народа у Црној Гори са Богом у тој мери, да је још приснији него што има само син са оцем, метафорички...а Матија је то чини ми се покушао да искаже, и понизност, и отвореност на братски начин (кад пита самог Бога , па каже "ако Бога знаш"  :D)
« Последња измена: Фебруар 07, 2020, 01:20:19 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #749 послато: Март 09, 2020, 03:16:50 поподне »
Јуче, изнад Подгорице


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #750 послато: Април 23, 2020, 11:46:30 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #751 послато: Април 25, 2020, 10:12:27 пре подне »

Лепа прича!!!Али не продје мало,с историјске стране гледано једна мрвица времена,а оно Подгорица постаде Титоград.И ниједан други главни град бивших нам република.А најбоље се постојаност у очувању традиције огледа у златовезу на црногорској капи.Тј.Вежи коња дје ти газда каже...Тако је и сад,него се не носи капа више.А фино би чучо онај НАТО амблем,па још златан

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #752 послато: Мај 03, 2020, 10:48:08 поподне »
Албине, лепо је прочитати овакво разумно мишљење.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #753 послато: Мај 03, 2020, 11:42:17 поподне »
Здраво. Ја, као Муслиман се могу сложити са вама. Они са Босном очигледно немају ништа. Већина њих потиче из Српског племена Кучи. Већна се становништва потурчило око 18ог и 17ог вијека. Али кад су прихватили Ислам, временом су преко контакта са некима из Босне чули за тај Бошњачки идентиет у вјери да су народ исти по крви. Бошњак је само једна модернизирана реч са "Муслиман". Али, има многих муслимана као и ја који неиграју то!

Свако добро,
Албин.
Албине
Све је почело тзв. "Сјеничком декларацијим" 1917. године и покушајем Аустроугарске, за коју је било очигледно да ће изгубити рат, да утиче на Муслимане из Санџака да се припоје Босни и тако спријече већ очигледно уједињење Црне Горе и Србије (Југославија је још увијек у то вријеме била визија). Тада је одржан састанак Аустроугарског губернатора са 17 градоначелника из санџачких градова (међу којима и моје Беране и твој Плав) и пласирана идеја о Босанском вилајету.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #754 послато: Мај 03, 2020, 11:50:52 поподне »
Да не желим да изазовем реакције типа "негирање идентитета" и сл. рећи ћу још нешто. Заиста ми не смета да се изјашњавају како год желе али сам ово написао само истине ради. То се посебно односи на подручје Бихора који је највећи дио турске владавине овим подручјем припадао Призренском санџаку а Полица Скадарском. (Граница је вјероватно била данашња граница општина Беране и Петњица)
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #755 послато: Мај 04, 2020, 01:10:43 пре подне »
Албине
Све је почело тзв. "Сјеничком декларацијим" 1917. године и покушајем Аустроугарске, за коју је било очигледно да ће изгубити рат, да утиче на Муслимане из Санџака да се припоје Босни и тако спријече већ очигледно уједињење Црне Горе и Србије (Југославија је још увијек у то вријеме била визија). Тада је одржан састанак Аустроугарског губернатора са 17 градоначелника из санџачких градова (међу којима и моје Беране и твој Плав) и пласирана идеја о Босанском вилајету.

У ствари, Аустро-Угарска је још много пре тога, током српско-турских ратова 1876-78, изјавила да Новопазарски санџак сматра делом Босне и да ће се оружјем супротставити нашем територијалном ширењу на ту страну.

Наиме, Русија и Аустро-Угарска биле су извршиле поделу Балкана на интересне сфере. До тога је дошло на састанку у Рајхштату, градићу у данашњој Чешкој. Босна и Херцеговина је, по тој подели, припала Хабсбурзима, а Бугарска Русији. Србија је остала "нераспоређена" јер ни једна ни друга сила није хтела да превише попушта оној другој. Руси, чији је главни циљ био заузимање Цариграда са мореузима, били су ипак спремни на више уступака, само да добију одрешене руке у источној половини полуострва. Састанак је одржан 26. јуна 1876. године, по старом календару, дакле свега шест дана пошто је почео први српско-турски рат. На састанку су учествовала оба цара и оба министра спољашњих послова: Горчаков и Ђула Андраши. У споразуму се предвиђају и ове две могућности:
1) Турска побеђује Србију и Црну Гору; у том случају Србија и Црна Гора задржавају границе и међународни положај који су и пре рата имале;
2) Турска бива побеђена од Србије и Црне Горе; победнице деле Новопазарски санџак, Аустрија добија БиХ, Русија Бесарабију и нешто од азијске Турске. У случају да пораз Турске проузрокује њен распад, Албанија и Бугарска имају да постану аутономне, Грчка добија Тесалију и Крит, а Цариград постаје слободан град. Међутим, врло брзо је наш рат добио карактер одбрамбеног рата и 21. јула, опет по старом календару, је Кости Цукићу у Бечу речено да "Кад би српска војска у срцу Босне стајала, Аустро-Угарска би се морала латити крајњих мера да таквом развитку догађаја на пут стане".

Наша влада знала је да је у Рајхштату постигнут неки споразум, али није знала његове одредбе. Ми смо први рат с Турцима изгубили. У другом рату, Аустрија је проширила своје захтеве и на Новопазарски санџак.

После закључивања Санстефанског мира видело се колико је Русија била спремна далеко да иде у попуштању Аустрији. Гроф Игњатијев, руски посланик у Цариграду, нудио је не само окупацију БиХ, већ и њену анексију, па чак и да се Србија веже за Аустро-Угарску једним царинским савезом. Наш бечки посланик, Коста Цукић, писао је: "Положај је врло критичан за будућност Србије". Слободан Јовановић, у свом капиталном делу "Влада Милана Обреновића" каже: "Ради велике Бугарске, потребне руском империализму, жртвована је Аустрији не само Босна и Херцеговина, него цело српско племе. Као у доба деобе Пољске, Русија је трговала словенском браћом." До тога није дошло јер Аустрија није пристајала на велику Бугарску ни по коју цену, а и видело се да се Санстефански уговор неће одржати, опет највише због велике Бугарске.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #756 послато: Мај 04, 2020, 01:21:59 пре подне »
У ствари, Аустро-Угарска је још много пре тога, током српско-турских ратова 1876-78, изјавила да Новопазарски санџак сматра делом Босне и да ће се оружјем супротставити нашем територијалном ширењу на ту страну.
Да! Претензије Аустроугарске према Босни и Србији и Русије према Бугарској и Цариграду нијесу никаква новост. Овдје смо говорили, не о договорима великих сила већ о простом народу и последици да се данас Муслимани Санџака вецином изјашњавају као Бошњаци.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #757 послато: Јун 25, 2020, 01:22:47 пре подне »
Црногорци никада нису одузимали цркву од себе самих...тек су "Монтенегрини" почели са тим процесима од када су ушли у "НАТО"...Можда промене историју (да је "НАТО" основао све те задужбине?)...ја разумем да се повезују са "НАТОм", али који историјски процес овог типа им даје за право (осим квислиншких), да баштине традицију Црне Горе и да се позивају на дисконтинуитет са српством...ово је можда највећи удар на изворно биће Црне Горе
« Последња измена: Јун 25, 2020, 01:34:38 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Драган

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 109
  • I2- PH908>FT14506>Y52621
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #758 послато: Јун 27, 2020, 06:23:36 поподне »
Ево једне агенцијске вести која сликовито приказује тренутно стање српства у Црној Гори, и располућеност црногорског друштва:
https://rs.sputniknews.com/regioni/202006271122884594-mali-milos-iz-tivta-na-udaru-rezimskih-medija-u-crnoj-gori-zbog-pisma-svetom-savi-majka-sokirana/
Писмо малог Милоша Богдановића Светом Сави.
Посебно бих подвукао Милошеву реченицу "Срећа је само што живим у граду који осјећам дијелом српске светосавске земље!“

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104