Аутор Тема: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине  (Прочитано 133609 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #160 послато: Април 13, 2017, 02:20:54 поподне »
На динарик југ нисам ни мислио он је настао пре 2300 година ако се не варам, али постојао је I2-CTS10228 илити динарик север и врло лако је могао да буде присутан на Балкану пре Словена.  Доказано је присуство  N1a на Балкану у антици, а зна се да та хаплогрупа потиче из Сибира. Ако је сибирска N била присутна код палео-балканских народа не видим разлог зашто они нису могли да имају и еврпски динарик север.
У скелетима старим 3000 година у Паноније је откривена N1a, сасвим је извесно да је била присутна код палео-балканских народа.  Ако је N1a некако дошла из далеког Сибира на Балкан, онда је још вероватноћа да нека I2-CTS10228 дошла из средње Европе на Балкан пуно пре Словена.  Средња Европа се граничи са Балканом а Сибир далеко хиљадама километара.
« Последња измена: Април 13, 2017, 02:29:11 поподне Свевлад »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #161 послато: Април 13, 2017, 02:25:54 поподне »
Помешао си , тад је север настао , југ је касније, пре 1800 отприлике

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #162 послато: Април 13, 2017, 02:33:51 поподне »
Помешао си , тад је север настао , југ је касније, пре 1800 отприлике
ОК.  Југ је настао пре 1800 година што је 400 година пре сеобе Словена, север је настао пре 2300 година што је 900 година пре сеобе Словена.  Мислиш ли да је 400 и 900 година сувише кратак временски период да неки носилац ове две хаплогрупе залута на Балкан пре Словене тј. да превали  не тако далек пут од Украјине и Пољске до Балкана?  Од Пољске и Украјине до Балкана има неколико стотина километара вауздушне линије. ;D
« Последња измена: Април 13, 2017, 02:37:47 поподне Свевлад »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #163 послато: Април 13, 2017, 02:43:15 поподне »
ОК.  Југ је настао пре 1800 година што је 400 година пре сеобе Словена, север је настао пре 2300 година што је 900 година пре сеобе Словена.  Мислиш ли да је 400 и 900 година сувише кратак временски период да неки носилац ове две хаплогрупе залута на Балкан пре Словене тј. да превали  не тако далек пут од Украјине и Пољске до Балкана?  Од Пољске и Украјине до Балкана има неколико стотина километара вауздушне линије. ;D

Друже, мислим да је у оно време шанса да неко тако залута била мања него да данас пешке залуташ из Андалузије на Камчатку. Европа је била прекривена огромним шумским пространствима, ненасељеним и тешко проходним. Доћи из Украјине на Балкан у некој соло варијанти био је вероватно невиђен подвиг а требао је и дебео разлог за тако нешто.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #164 послато: Април 13, 2017, 02:44:39 поподне »
ОК.  Југ је настао пре 1800 година што је 400 година пре сеобе Словена, север је настао пре 2300 година што је 900 година пре сеобе Словена.  Мислиш ли да је 400 и 900 година сувише кратак временски период да неки носилац ове две хаплогрупе залута на Балкан пре Словене тј. да превали  не тако далек пут од Украјине и Пољске до Балкана?  Од Пољске и Украјине до Балкана има неколико стотина километара вауздушне линије. ;D
Не верујем :) Опет нам се смеју, боље преко порука причамо :) Неки носилац није сам могао да залута,у великим групама су се селили, а и да се нашао неки авантуриста који би шетао и изгубио се, па и да га нађу негде, опет је дођош :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7213
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #165 послато: Април 13, 2017, 02:47:50 поподне »
Не верујем :) Опет нам се смеју, боље преко порука причамо :) Неки носилац није сам могао да залута,у великим групама су се селили, а и да се нашао неки авантуриста који би шетао и изгубио се, па и да га нађу негде, опет је дођош :)
А и 1000 км је ићи сам било немогуће тада..."Е, жено, одох ја мало у Наисус, враћам се у Лавов за 5 година"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #166 послато: Април 13, 2017, 02:55:35 поподне »
Друже, мислим да је у оно време шанса да неко тако залута била мања него да данас пешке залуташ из Андалузије на Камчатку. Европа је била прекривена огромним шумским пространствима, ненасељеним и тешко проходним. Доћи из Украјине на Балкан у некој соло варијанти био је вероватно невиђен подвиг а требао је и дебео разлог за тако нешто.
Кретали су се народи и у далекој прошлост кад није било аутомобила, возова и авиона.  Хуни, Авари, Татари и други Азијати су прелазили хиљаде километара у кратком временском периоду.  Мађари пре него што су прешли на седелачки начин живота су се из Паноније залетали све до Француске и Шпаније, а то велика удаљеност.  Можда данас неки Француз или Шпанац има неку азијску хаплогрупу, например R1a-Z93, N или Q , која је остала као успомена на прото-Мађаре, а можда и Хуне, зато што су и они стигли најдаље до Француске.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #167 послато: Април 13, 2017, 03:12:51 поподне »
Кретали су се народи и у далекој прошлост кад није било аутомобила, возова и авиона.  Хуни, Авари, Татари и други Азијати су прелазили хиљаде километара у кратком временском периоду.  Мађари пре него што су прешли на седелачки начин живота су се из Паноније залетали све до Француске и Шпаније, а то велика удаљеност.  Можда данас неки Француз или Шпанац има неку азијску хаплогрупу, например R1a-Z93, N или Q , која је остала као успомена на прото-Мађаре, а можда и Хуне, зато што су и они стигли најдаље до Француске.
Слажем се Свевладе, али једно су миграције народа а друго појединачна "залутавања". Не кажем да се није могло десити али какве су шансе да је такав готово невероватан случаја могао имати некаквог значајнијег утицаја на појаву И2а Динарик популације на Балкану ако је то оно на шта циљаш? Ако се И2а Динарик појавила пре 2300 година, морала је ваљда и проћи која стотина година док је његов ген ојачао и добио бројније потомство, да би имао уопште ко да залута на Балкан. И ето нас већ у новом веку, а први Словени у зону око Дунава стижу већ у петом веку. Тако да мислим да нити је имао ко да залута нити је имао времена да то уради много раније.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #168 послато: Април 13, 2017, 03:14:31 поподне »
Веома занимљива тема! Заиста је читам са уживањем.

. Друга ствар, када је Курипешић прошао кроз Босну почетком 16. века, нигде није било ни трага тих Срба староседелаца, већ помиње искључиво "Босанце" староседеоце/римокатолике које је, цитирам, "Турчин оставио у својој вери". За Србе и тада каже да су углавном досељеници од Београда и Смедерева.
 

У овом дијелу Небојша јесте само привидно написао нешто што се чини грубо, али у ствари то се односи на западне дијелове Републике Српске. Курипешић се Србима (Surffen) приликом свог путовања кроз Босну  први пут сусрео у "Доњој Босни"(од Уне од Врхбосне), а онда у "Горњој Босни" (од Врхбосне до Звечана) не налази више старосједиоце Босанце (Wossner) него искључиво Србе и "праве Турке". То што ове у Доњим Крајевима повезује са Београдом и Смедеровом је очигледно нетачно јер се сусрео са другим вјерским елементом који је повезао са православнмим власима у Смедеревском санџаку. Миграциона струја је заправо ишла од југоистока и она је "разблажила" проценат I2a код Срба. Везивно ткиво је била религија. Недим Филиповић (Сергиус ће ово препознати :))



Да у Горњој Босни, тачније између Сарајева и Косова, "Србе које Турчин назива и Власима" из првог дијела путописа, он више не зове тако признаје и Ноел Малколм у својој "нарученој" Историји Босне на стр.97, фуснота 11, гдје наводи:
"Курипешић је наилазио на Србе и у другом дијелу свога путовања, између сарајева и Косова; о њима једнсотавно говори као Србима."

Може се тумачити да се "навикао на тај етноним", али прије ће бити да је у том периоду а и раније српски етнички елеменат био присутан у Горњем Подрињу. Путопис, који је несумњиво аутентичан,  у овом дијелу средњовјековне Босне и даље преме Рашкој ништа не говори о припадницима "Цркве босанске" а камоли о католицима.

Пошто су презентовани необориви докази о генетској структури становништва Тузле, Зенице и западне Херцеговине, мислим да не би било лоше, ако је то могуће, направити пресјек Западне Србије. Више пута је помињано да би и том региону могао бити висок постотак хаплогрупе о којој се много пише на овој теми.

Мислим да ће Херцеговини бити у границама "српског просјека"  а разлог је очигледан; неке специфично српске хаплогрупе (N-P189, P109, J1-PF7263) које долазе из источних дијелова.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #169 послато: Април 13, 2017, 03:58:27 поподне »
Веома занимљива тема! Заиста је читам са уживањем.

У овом дијелу Небојша јесте само привидно написао нешто што се чини грубо, али у ствари то се односи на западне дијелове Републике Српске. Курипешић се Србима (Surffen) приликом свог путовања кроз Босну  први пут сусрео у "Доњој Босни"(од Уне од Врхбосне), а онда у "Горњој Босни" (од Врхбосне до Звечана) не налази више старосједиоце Босанце (Wossner) него искључиво Србе и "праве Турке". То што ове у Доњим Крајевима повезује са Београдом и Смедеровом је очигледно нетачно јер се сусрео са другим вјерским елементом који је повезао са православнмим власима у Смедеревском санџаку. Миграциона струја је заправо ишла од југоистока и она је "разблажила" проценат I2a код Срба. Везивно ткиво је била религија. Недим Филиповић (Сергиус ће ово препознати :))

Покушао сам да издвојим крајишке родове за које Карановић тврди да су пореклом управо од ових старих Срба са простора средње Босне. Иако смо свесни да у Карановићевим закључцима има и недостатака, чини се да би међу њима могла доминирати хаплогрупа I2-PH908.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1494.60

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #170 послато: Април 13, 2017, 05:30:34 поподне »
То што ове у Доњим Крајевима повезује са Београдом и Смедеровом је очигледно нетачно јер се сусрео са другим вјерским елементом који је повезао са православнмим власима у Смедеревском санџаку.

Ово јесте мало збуњујуће. Али, зар онда и ове из средње Босне не би повезао са Београдом и Смедеревом? Можда се ту крије нешто више, мада свакако звуче реалније миграције са југоистока.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #171 послато: Април 13, 2017, 07:38:54 поподне »
Друже, мислим да је у оно време шанса да неко тако залута била мања него да данас пешке залуташ из Андалузије на Камчатку. Европа је била прекривена огромним шумским пространствима, ненасељеним и тешко проходним. Доћи из Украјине на Балкан у некој соло варијанти био је вероватно невиђен подвиг а требао је и дебео разлог за тако нешто.

Сад и ја још да се укључим.

Једна родица (дакле српкињица мала) из фамилије  је преко 23  and mе  радила  тест. Оно што смо знали овако лаички: отац  Лика 100%, мајка Лика 50%, Црна гора 25 % и Бачка 25 % (са учешћем Срба из Далмације 12,5%).

Обухвћен период 1720-1930. Добила резултат:

European 99.9%
Southern European 81.7%
Balkan76.0%
Italian 0.4%

Broadly Southern European 5.3%
Eastern European 10.2%
Northwestern European 1.5%

Broadly Northwestern European 1.5%
Broadly European 6.4%

East Asian & Native American 0.1%
East Asian 0.1%
Yakut 0.1%

Па па се запитасмо одакле дође та Јакутска генетика, макар и у том малом проценту!?

Тако да ко је, када и са ким овде све протутњао...... >:(


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #172 послато: Април 13, 2017, 08:58:16 поподне »
Мађарски језик има јако пуно словенских речи али ипак је у основи не-индоевропски.  Делује скоро невероватно да је шачица Мађара успела да наметне свој језик пуно бројнијим Словенима у Панонији.  Такав случај мислим да није забележен у историји (не рачунам Шпанце који су наметнули језик јужноамеричким Индијанцима), ни малобројни Франци нису успели да наметну језик романском становништву у Галији, као што ни Бугари нису наметнули свој језик бројнијим Словенима у Тракији.  Како су Мађари успели појма немам али стварно делује невероватно са логичке тачке гледишта.

Не могу се ствари тако просто посматрати.

Јесте да је тема о Србима из БиХ, али морам да прокоментаришем да се паралела између наметања мађарског и ненаметања бугарског језика Словенима не може правити, јер се дешава у потпуно различито време и у различитим околностима.

Бугари међу Словене у Тракију долазе у другој половини 7. века, намећу се као владајући слој и утапају међу Словене јер су били малобројни и културолошки у сваком погледу инфериорни, како од Словена, тако и од окружења византијског круга.

Мађари у Панонију долазе крајем 9. века, у време доминације Франачке државе и приличне културолошке празнине у том делу Европе. Њихов први владар Стефан, крунисан је на самом крају 10. века, претходно примивши хришћанство. Као владајући слој, уз потпору цркве и у другачијим, феудалним условима, језик владајуће мањине постаје обавезна ствар у друштвеном животу.

Нешто слично мађарском случају имамо и овде на западном Балкану, када се ширењем средњевековне србске државе од 12. века надаље, србски језик, као језик владајућег слоја и популације, логично наметао међу несрбским староседелачким становништвом и постао заједнички језик различитих популација.

Ова прича о наметању језика владајуће мањиме је и иначе занимљива, па ако има интересената, може се покренути и нека друга тема, да се не оптерећује ова причама које немају никакве везе са генетиком Срба у БиХ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #173 послато: Април 13, 2017, 09:50:08 поподне »
Тимаре, ја сам и пренео шта је Курипешић написао, нисам ја ишао кроз Босну 1530. године. :) Ово се пре свега односи на Босанску крајину, ако се не варам. Па је то негде и реално стање. Ја не негирам присуство староседелаца Срба на простроу БиХ, али причамо о доминантној струји српског становништва. Вероватно мислиш на део где Курипешић прича о српским старцима који су живели још у слободној Босни и који причају о обнови српске државе и Косову. Могуће да је ту реч о нешто источнијим крајевима.

Ако имаш неке другачије изворе, изнеси их. Увече, сад, кад год желиш. Можемо ми 20 дана да причамо о пореклу БиХ Срба, али исход ће бити исти.

Све да је Курипешић на основу вере поделио народе (што није искључено), није реално да су ти његови "Босанци католици" данас у већем проценту Срби, мада постоји шанса да се део стопио са православним живљем касније. Главнивна српског народа у Босни долази нешто касније, зна се одакле.
Већ пола сата пишем па бришем, у жељи да ти пошашем одговор, али пошто се познајемо већ годинама, одлучио сам да не улазим у сукобе са тобом, јер,  сјетих се своје младости када сам био сличан теби. Вјерујем кад будеш мојих година, промјенићеш своје мишљење о много чему, а посебно о Србима између Уне и Врбаса 8) 8) 8).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #174 послато: Април 13, 2017, 09:53:46 поподне »
Већ пола сата пишем па бришем, у жељи да ти пошашем одговор, али пошто се познајемо већ годинама, одлучио сам да не улазим у сукобе са тобом, јер,  сјетих се своје младости када сам био сличан теби. Вјерујем кад будеш мојих година, промјенићеш своје мишљење о много чему, а посебно о Србима између Уне и Врбаса 8) 8) 8).

Мени можеш све рећи, ем се знамо дуго, ем смо земљаци. ;) У принципу се разумемо, само ми се чини да ти некад негираш постојање овог херцеговачког слоја код БиХ Срба, а он је очито доминантнији. Чињеница је да оба слоја постоје, једно не искључује друго.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #175 послато: Април 13, 2017, 10:03:55 поподне »
У томе и јесте ствар. Нико не спори да у јужној Хрватској, Србији, Црној Гори и БИХ живи један исти народ, али генеалошке варијације свакако постоје и нису занемариве. Срби су као цјелина, а то важи и за сваку српску субпопулацију, генеалошки шароликији него босански Хрвати и Бошњаци.
Небојша, имаш право, иако херцеговачка струја међу Србима из БИХ изразито доминира, сигурно је било и асимилације нехерцеговачких Срба, с тим што су ови први били много бројнији и доминантнији. Рурални Срби икавци у западној Босни морају бити старосједилачка популација, а једна лингвистичка студија је изнијела јаке аргументе у прилог томе, нпр. код тих Срба се јављају ијекавизми, али само лексички, тј. икавица је систематска, док је ијекавица присутна само у посуђеницама из источнохерцеговачког. Такође немојмо заборавити Србе са Озрена, који су под утицајем херцеговачких досељеника знатно измијенили свој дијалект, али се централнобосанска старосједилачка дијалекатска основа и даље осјећа међу старијом популацијом.

Иначе, које је по вама тестирање Срба из БИХ мјеродавније? Рекао бих да је то ипак ово анонимно, са 80 примјерака. Оволика диспропорција између Е1б и Р1а једино се може објаснити планским пријављивањем одређених родова који припадају овој другој хаплогрупи. Срби нису имали од кога покупити овако висок проценат Р1а, а из Херцеговине и Црне Горе га нису могли донијети, јер га тамо слабо има. Дакле, или је у питању "планско тестирање" или "оснивачки ефект" у Подрињу. Можда и једно и друго дјелимично.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #176 послато: Април 13, 2017, 10:06:22 поподне »
Мени можеш све рећи, ем се знамо дуго, ем смо земљаци. ;) У принципу се разумемо, само ми се чини да ти некад негираш постојање овог херцеговачког слоја код БиХ Срба, а он је очито доминантнији. Чињеница је да оба слоја постоје, једно не искључује друго.
Не, не, херцеговачку грану никада нисам оспоравао, али оспоравам да смо сви дошли са тих простора, (и Брда-Ц.Г-е.)  што се може видјети из твојих коментара. :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #177 послато: Април 13, 2017, 10:10:45 поподне »
Не могу се ствари тако просто посматрати.

Јесте да је тема о Србима из БиХ, али морам да прокоментаришем да се паралела између наметања мађарског и ненаметања бугарског језика Словенима не може правити, јер се дешава у потпуно различито време и у различитим околностима.

Бугари међу Словене у Тракију долазе у другој половини 7. века, намећу се као владајући слој и утапају међу Словене јер су били малобројни и културолошки у сваком погледу инфериорни, како од Словена, тако и од окружења византијског круга.

Мађари у Панонију долазе крајем 9. века, у време доминације Франачке државе и приличне културолошке празнине у том делу Европе. Њихов први владар Стефан, крунисан је на самом крају 10. века, претходно примивши хришћанство. Као владајући слој, уз потпору цркве и у другачијим, феудалним условима, језик владајуће мањине постаје обавезна ствар у друштвеном животу.

Нешто слично мађарском случају имамо и овде на западном Балкану, када се ширењем средњевековне србске државе од 12. века надаље, србски језик, као језик владајућег слоја и популације, логично наметао међу несрбским староседелачким становништвом и постао заједнички језик различитих популација.

Ова прича о наметању језика владајуће мањиме је и иначе занимљива, па ако има интересената, може се покренути и нека друга тема, да се не оптерећује ова причама које немају никакве везе са генетиком Срба у БиХ.
У праву си да би требало отворити посебну тему у вези овога.
 
Морам да прокоментаришем то што си упоредио Србе са Мађарима.  Рекао си да су постоје паралеле између наметања језика и асимилације староседелаца од стране Срба са наметањем језика и асимилацијом Словена у Паноније од стране Мађара.
То није исти пар опанака, зато што староседеоци Балкана нису били тако бројни као Словени у Панонији, а поготово Мађари нису били ни близу бројни као Срби и други Словени који су дошли на Балкан.  Мађари кад су дошли у Панонију и створили своју државу вероватно нису чинили више од 5% становништва те државе.  С друге стране Словени су у крајевима где је настала прва српска држава а то су Босна, јужна Далмација, Црна Гора, Херцеговина и данашња западна и југозападна Србија били много бројнији него староседеоци.  У то време староседеоци су били бројнији само на простору данашње централне и јужне Грчке и делова данашње Албаније и Бугарске а можда и на Косову.  На западу Балкана је остало јако мало староседелачког становништва (највише у приморским градовима).

Случај асимилације Словена у Панонији од стране Мађара није никако упоредив са асимилацијом староседелаца Балкана од стране Срба и других Словена, већ је потпуно идентичан са случајем асимилације староседелаца Анадолије од стране малобројних Огуз Турака.
Срби данас ипак имају близу 60% словенске генетике, а код Мађара и анадолских Турака изворна мађарска и турска генетика постоје тек у траговима.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #178 послато: Април 13, 2017, 10:20:44 поподне »
У томе и јесте ствар. Нико не спори да у јужној Хрватској, Србији, Црној Гори и БИХ живи један исти народ, али генеалошке варијације свакако постоје и нису занемариве. Срби су као цјелина, а то важи и за сваку српску субпопулацију, генеалошки шароликији него босански Хрвати и Бошњаци.
Небојша, имаш право, иако херцеговачка струја међу Србима из БИХ изразито доминира, сигурно је било и асимилације нехерцеговачких Срба, с тим што су ови први били много бројнији и доминантнији. Рурални Срби икавци у западној Босни морају бити старосједилачка популација, а једна лингвистичка студија је изнијела јаке аргументе у прилог томе, нпр. код тих Срба се јављају ијекавизми, али само лексички, тј. икавица је систематска, док је ијекавица присутна само у посуђеницама из источнохерцеговачког. Такође немојмо заборавити Србе са Озрена, који су под утицајем херцеговачких досељеника знатно измијенили свој дијалект, али се централнобосанска старосједилачка дијалекатска основа и даље осјећа међу старијом популацијом.

Иначе, које је по вама тестирање Срба из БИХ мјеродавније? Рекао бих да је то ипак ово анонимно, са 80 примјерака. Оволика диспропорција између Е1б и Р1а једино се може објаснити планским пријављивањем одређених родова који припадају овој другој хаплогрупи. Срби нису имали од кога покупити овако висок проценат Р1а, а из Херцеговине и Црне Горе га нису могли донијети, јер га тамо слабо има. Дакле, или је у питању "планско тестирање" или "оснивачки ефект" у Подрињу. Можда и једно и друго дјелимично.
То што данас у Херцеговини и Црној гори има мало R1a не значи да је тако увек било.
100% сам сигуран сам да је пре 800 или 1000 година на подручју Херцеговине и Црне Горе било пуно више R1а него данас.  У Црној Гори је у 15-ом веку дошло до скоро потпуне смене становништва, српско-словенско становништво са хаплогрупама I2a & R1a је мигрирало на север и северозапад, а на њихово место су дошли Власи са југа Балкана (Е-V13). 

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: Генетичка слика Срба из Босне и Херцеговине
« Одговор #179 послато: Април 13, 2017, 10:27:34 поподне »
Jedini problem kod NEbojse je sto iz nekog razloga minimizuje uticaj te hercegovacke struje na muslimansko stanovnistvo bosne, bazirajuci to na povisenom prisustu juznog dinaraki, iako time ulazi sustinski u sukob sa zvanicnom i objektivno istorijografijom.