Аутор Тема: Порекло презимена Шкарић  (Прочитано 7856 пута)

ЗоранБГ

  • Гост
Порекло презимена Шкарић
« послато: Мај 03, 2015, 03:14:09 поподне »
Интересује ме порекло  презимена Шкарић из Лике
Моја породица Шкарић потиче из Лике, засеок Замрштен, Липово Поље код Доњег Косиња, близу Перушића. Породична слава је Свети Никола. По причи мог прадеде Максима коју сам чуо од стрица порекло је са простора између Стоца и Невесиња, у који су доспели из тромеђе Црна Гора, БиХ и Хрватска. Нека прва премештања са тих простора су у предео Клис - Сињ, а затим касније у Липово Поље и око Книна. Из Липовог Поља, где је у Замрштену било 12 кућа са презименом Шкарић, део се премешта у Брдо Боћуново, Кућишта, Штакиће, Белишће (код Осијека), Македонију, Влашић (Босна) и Шкарић (Босански Шамац - Модрича). То је из приче, да кажемо породичне приче.
Информације до којих сам могао доћи из књига у Народној библиотеци Србије у Београду говоре  да је породица Шкарић род племена Дабрана и да је у Липовом Пољу око 1756.год била једна кућа.
Надам се да неко може да ми пружи више информација од ових које сам ја сазнао.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Порекло презимена Шкарић
« Одговор #1 послато: Мај 03, 2015, 04:17:14 поподне »
Шкарића Никољштака је било у Далмацији, тачније у Врбнику крај Книна. Њихова слава је такође Св. Никола.

Занимљиво је то што помињете Сињ, зато што је у Зелову, почетком 18. века (1709. год.), забележена православна породица Шкаро. Они су славили Ђурђевдан.

Презимена Скарић (Шкарић?) и Шкаричић, помињу се у 18. веку у Сињској крајини. Више о томе можете прочитати код Ј. Солда - "Етничке промјене и миграције становништва у Сињској крајини крајем 17. и почетком 18. столећа"

Ван мреже petarDina

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Порекло презимена Шкарић
« Одговор #2 послато: Октобар 16, 2021, 03:51:10 пре подне »
Шкарићи су у селу Врбнику код града Книна. Од када су ту, нема записа у Врбничкој цркви Св. Николе(1619). Слава им је Свети Никола. Славе Св. Николу. Било је 9 кућа до 1995 године.

Ван мреже petarDina

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Порекло презимена Шкарић
« Одговор #3 послато: Октобар 16, 2021, 04:13:16 пре подне »
У Македонији има једна фамилија. НЈихов предак је тамо дошао у 20 столјећу са Врбника. Једна фамилија Шкарић је била у Смрдељима(слава Св. Никола). Не знам са ким су повезани.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Порекло презимена Шкарић
« Одговор #4 послато: Октобар 16, 2021, 12:54:24 поподне »
У Македонији има једна фамилија. Њихов предак је тамо дошао у 20 столјећу са Врбника. Једна фамилија Шкарић је била у Смрдељима (слава Св. Никола). Не знам са ким су повезани.

Постоји једна тестирана породица са 23andMe, која слави исту славу, има сличан миграциони пут, али то не значи обавезно да и Шкарићи припадају истој хаплогрупи. Реч је о:

Ђаковићима, Никољдан, Врбник, Книн, почетком 20. века Валандово, Македонија, R1b-U106>Y3443

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Порекло презимена Шкарић
« Одговор #5 послато: Октобар 16, 2021, 01:21:31 поподне »
Већина из Врбника са славом Никољдан припада I1 хаплогрупи. А иначе су се у Македонију селили бројни из Врбника - више презимена.

https://www.poreklo.rs/2019/02/11/poreklo-prezimena-naselje-sretenovo-dojran-makedonija/
« Последња измена: Октобар 16, 2021, 01:23:06 поподне Зрно »