Аутор Тема: Развој и (бугаризација) Македонског језика?  (Прочитано 2377 пута)

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« послато: Новембар 16, 2022, 06:20:46 поподне »
На једном форуму нађох један текст на, вероватно, македонском из 18/19. века, који сам 100% разумео:

"...Но наречени Бугари не слушат правителство, но се скупише преко две хиљаде души во школа, па се согласише тако купно да учину јуриш на митрополија-та, сос копачи и секири, да сасипу митрополија от основа все долу. А када разбра Пајсија на то ће да учини Бугари, одма иде Пајсија у правителство, објавио за то. И одма правителство испрати во митрополија деветлина ђандари вооружани. И тако они девет ђандари остадоше во митрополија-та за се дни, седумдесет дана....

После се определи от Цариград да ће дође Бугарима владика Бугар...Пајсија нема никако поп, пошто народ го неће, зашто је Грк, а народ су Бугари, па и попови су Бугари, а поп Јован Бурка се погрчи, те сложио сос владика црква, и узедоше нашу цркву. Па се согласише еснафи да ме от епарихија избацив и убију. От вечерта тако било је уговорено, па мени ми доказао једин мој сродник, које и он Бугарин се чини...

Но они речени Бугари што су от вечер биле уговориле да ме бију, се отрекле, но у јутро рано су се согласиле: то боље ја да га жени бију или да го убију, па и суд неће толико тражи, будући жени. Па наредиле шездесет жени да бију и убију... Каде ево брате, како љути оси 60 жени, те једни ме јурив, а други тегну, па други бију шакама, па други с папучама. Али једна жена, која се именува Мушка Божана, Оцедарка, те ме уфати от трагу за петраил, па петрахил за гушу, и ме обали долу на земљи. И тада чух једин глас от неку жена која каже: "Не дајте тако жени, које грехота..."

Шта се дешавало са македонским да еволуира у мали различитију верзијз као што је данас? Претпостављам да је овај текст разбирљив за сваког Србина и штокавца уопште.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #1 послато: Новембар 16, 2022, 07:49:34 поподне »
На једном форуму нађох један текст на, вероватно, македонском из 18/19. века, који сам 100% разумео:

"...Но наречени Бугари не слушат правителство, но се скупише преко две хиљаде души во школа, па се согласише тако купно да учину јуриш на митрополија-та, сос копачи и секири, да сасипу митрополија от основа все долу. А када разбра Пајсија на то ће да учини Бугари, одма иде Пајсија у правителство, објавио за то. И одма правителство испрати во митрополија деветлина ђандари вооружани. И тако они девет ђандари остадоше во митрополија-та за се дни, седумдесет дана....

После се определи от Цариград да ће дође Бугарима владика Бугар...Пајсија нема никако поп, пошто народ го неће, зашто је Грк, а народ су Бугари, па и попови су Бугари, а поп Јован Бурка се погрчи, те сложио сос владика црква, и узедоше нашу цркву. Па се согласише еснафи да ме от епарихија избацив и убију. От вечерта тако било је уговорено, па мени ми доказао једин мој сродник, које и он Бугарин се чини...

Но они речени Бугари што су от вечер биле уговориле да ме бију, се отрекле, но у јутро рано су се согласиле: то боље ја да га жени бију или да го убију, па и суд неће толико тражи, будући жени. Па наредиле шездесет жени да бију и убију... Каде ево брате, како љути оси 60 жени, те једни ме јурив, а други тегну, па други бију шакама, па други с папучама. Али једна жена, која се именува Мушка Божана, Оцедарка, те ме уфати от трагу за петраил, па петрахил за гушу, и ме обали долу на земљи. И тада чух једин глас от неку жена која каже: "Не дајте тако жени, које грехота..."

Шта се дешавало са македонским да еволуира у мали различитију верзијз као што је данас? Претпостављам да је овај текст разбирљив за сваког Србина и штокавца уопште.
Ако је из тог доба, питање је из ког дела Македоније? Мислим да је садашњи стандардни македонски језик узет из велешког говора. Северно од тога би требало да је српски? (Додуше, со тешката говорната маната ;D). За Кратово и Куманово претпостављам да спадају у шопске говоре. Мене занимају говори Полога,њихова евентуална веза са српским и разлика између горње-полошким и доње-полошким (Гостивар-Тетово).

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #2 послато: Новембар 16, 2022, 11:04:05 поподне »
Ако је из тог доба, питање је из ког дела Македоније? Мислим да је садашњи стандардни македонски језик узет из велешког говора. Северно од тога би требало да је српски? (Додуше, со тешката говорната маната ;D). За Кратово и Куманово претпостављам да спадају у шопске говоре. Мене занимају говори Полога,њихова евентуална веза са српским и разлика између горње-полошким и доње-полошким (Гостивар-Тетово).

Македонски књижевни језик је заснован на прилепском говору понајвише. Његов творац, Блаже Конески, иначе братанац српског четничког војводе Глигора Соколовића, се родио у Небрегову, селу у околини Прилепа (данас је у општини Долнени), па је "вукао на воденицу" свог родног краја што се тиче стандардизовања.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #3 послато: Новембар 17, 2022, 07:25:34 пре подне »
Ако је из тог доба, питање је из ког дела Македоније? Мислим да је садашњи стандардни македонски језик узет из велешког говора. Северно од тога би требало да је српски? (Додуше, со тешката говорната маната ;D). За Кратово и Куманово претпостављам да спадају у шопске говоре. Мене занимају говори Полога,њихова евентуална веза са српским и разлика између горње-полошким и доње-полошким (Гостивар-Тетово).

Мислим да је у питању Скопље, и да то пише српски ечисклп (или који вњћ чин) чатријаршије ј Скошљу.

Занима ме, да ли је језик овако звучао тад јер, ово је много сличније српском него Бугарском?

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #4 послато: Новембар 17, 2022, 07:29:23 пре подне »
Извињавам се на грешкама у писању, управо сам сд е пробидио...

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 510
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #5 послато: Новембар 17, 2022, 07:34:23 пре подне »
Извињавам се на грешкама у писању, управо сам сд е пробидио...

Кво оратиш тутучко?  ;D

Ван мреже Julian_B

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #6 послато: Новембар 17, 2022, 06:12:43 поподне »
Ако је из тог доба, питање је из ког дела Македоније? Мислим да је садашњи стандардни македонски језик узет из велешког говора. Северно од тога би требало да је српски? (Додуше, со тешката говорната маната ;D). За Кратово и Куманово претпостављам да спадају у шопске говоре. Мене занимају говори Полога,њихова евентуална веза са српским и разлика између горње-полошким и доње-полошким (Гостивар-Тетово).


Ја и моја породица смо пореклом из Села Беловишта, на Шар планини - Долни Полог. Сачували смо локални говор а нисмо прешли на стандардни македонски језик јер смо се преселили у Америку и држимо се старих начина. Кад одемо у Тетово и Скопље и чују ме како говорим кажу „Ма ти си један од оних Срба из Подгора...“. Опростите ми што ово нисам куцао на локалном дијалекту, желео сам да ме сви добро разумеју.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #7 послато: Новембар 18, 2022, 01:02:12 пре подне »

Ја и моја породица смо пореклом из Села Беловишта, на Шар планини - Долни Полог. Сачували смо локални говор а нисмо прешли на стандардни македонски језик јер смо се преселили у Америку и држимо се старих начина. Кад одемо у Тетово и Скопље и чују ме како говорим кажу „Ма ти си један од оних Срба из Подгора...“. Опростите ми што ово нисам куцао на локалном дијалекту, желео сам да ме сви добро разумеју.
Postovanje Juliane. Slobodno na vasem dijalektu,zivi bili. Kad ste vec ovde koja je razlika izmedju gostivarskog i tetovskog govora?

Ван мреже Julian_B

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #8 послато: Новембар 18, 2022, 01:51:36 пре подне »
Postovanje Juliane. Slobodno na vasem dijalektu,zivi bili. Kad ste vec ovde koja je razlika izmedju gostivarskog i tetovskog govora?


Da kazem tacno - Ovja dana ne mislim da ima veliki razlika izmedju Tetovsko i Gostivarskog dijalekt. Toa je sad Makedonsko. Ama mozem da kazem iz sela Beloviste, Vratnica, Staro Selo, i Rogacevo - Sela na Šar planini najbliža kosovu, uvek smo razgovarali sa onim što sam shvatio kao kosovski dijalekt. Možda Prizrendskog. Ponosan sam i zahvalan što mi je deda naučio i sačuvao naš regionalni dijalekt. Sve je teže naći ljude sa naših prostora koj to čisto govore.

Ван мреже Srkaaa

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #9 послато: Новембар 19, 2022, 07:10:35 пре подне »
Да ли је такав говор био сличан и у остатку МКД?

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #10 послато: Децембар 12, 2022, 01:51:54 поподне »
Pozdrav svima. Ja sam iz sela Lesak kod Tetova (Donji Polog) a po majci iz sela Vratnice. Kao sto je vec Julian napisao mi smo jedna od poslednjih bastiona srpstva ne samo sto se tice jezik  vec i tradicije, kultura i srpska svest. Postoje razlike izmedju dialekta Vratnice, Rogaceva, Starog sela, Belovista i Odrija, koji cine jednu odvojenu grupu poloskog govora. Evo par primera:

Vratnicki dialekt  -    tetovski dialekt :

Dobar dan  -  dobar den
deka si       -  kej si (na srpskom gde si)
jucera        -   vcera
ulaz           -   vlez
vidi ga       -    vidi go
.....
 


Ван мреже Julian_B

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 10
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #11 послато: Децембар 12, 2022, 05:11:06 поподне »
Pozdrav svima. Ja sam iz sela Lesak kod Tetova (Donji Polog) a po majci iz sela Vratnice. Kao sto je vec Julian napisao mi smo jedna od poslednjih bastiona srpstva ne samo sto se tice jezik  vec i tradicije, kultura i srpska svest. Postoje razlike izmedju dialekta Vratnice, Rogaceva, Starog sela, Belovista i Odrija, koji cine jednu odvojenu grupu poloskog govora. Evo par primera:

Vratnicki dialekt  -    tetovski dialekt :

Dobar dan  -  dobar den
deka si       -  kej si (na srpskom gde si)
jucera        -   vcera
ulaz           -   vlez
vidi ga       -    vidi go
.....

Da ova je sve tacno.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #12 послато: Децембар 12, 2022, 05:49:13 поподне »
Извињавам се на грешкама у писању, управо сам сд е пробидио...
Изгледа да се ниси још пробИдио ;D

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #13 послато: Децембар 12, 2022, 05:53:36 поподне »
Pozdrav svima. Ja sam iz sela Lesak kod Tetova (Donji Polog) a po majci iz sela Vratnice. Kao sto je vec Julian napisao mi smo jedna od poslednjih bastiona srpstva ne samo sto se tice jezik  vec i tradicije, kultura i srpska svest. Postoje razlike izmedju dialekta Vratnice, Rogaceva, Starog sela, Belovista i Odrija, koji cine jednu odvojenu grupu poloskog govora. Evo par primera:

Vratnicki dialekt  -    tetovski dialekt :

Dobar dan  -  dobar den
deka si       -  kej si (na srpskom gde si)
jucera        -   vcera
ulaz           -   vlez
vidi ga       -    vidi go
.....
Поздрав Шарпланинац, добро дошао.

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #14 послато: Децембар 12, 2022, 06:10:35 поподне »
Поздрав Шарпланинац, добро дошао.

Hvala puno Gorance. Tu sam vec davno samo pratim a slabije nesto pisem :)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #15 послато: Децембар 12, 2022, 06:20:04 поподне »
Hvala puno Gorance. Tu sam vec davno samo pratim a slabije nesto pisem :)
И ја пратим годинама, ал пишем задњих неколико месеци. Од кад сам се тестирао ;)

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #16 послато: Децембар 12, 2022, 06:21:31 поподне »
Да ли је такав говор био сличан и у остатку МКД?
[/quote
Да ли је такав говор био сличан и у остатку МКД?

Ne. Vratnicki dijalekt je poseban. On je najslicniji govoru sredacke i sirinicke zupe. U Makedoniji nema nijedan dijalekt ko mu je blizu. Mozda kumanovski govor ali i on je mnogo specifican govor i razlikuje se dosta pogotovo izgovor reci (on vise vuce prema Vranje). Ja na primer tesko razumem nekog ko dolazi iz jugo-istocne Makedonije (Strumica). Dijalekt je potpuno drugaciji i nema veze sa nasim govorom sto je i normalno posto Bugarska nije daleko a i samo stanovnistvo je bugarskog porekla. Tamo nema krsne slave kao na polog ali to je druga tema.

Lep Pozdrav svima

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #17 послато: Децембар 12, 2022, 06:23:29 поподне »
И ја пратим годинама, ал пишем задњих неколико месеци. Од кад сам се тестирао ;)

Super sto si se testirao. Ja sam G2a-M406. Retka haplogrupa ali starosedalacka :)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #18 послато: Децембар 12, 2022, 06:45:34 поподне »
Super sto si se testirao. Ja sam G2a-M406. Retka haplogrupa ali starosedalacka :)
Ја сам I2-PH908. Пореклом сам од Жупе александровачке (Крушевац), даље порекло Копаоник, а има индиција да смо пореклом даље са Шар Планине, конкретно Тетовски крај, али ништа без дубље днк анализе.Коју славу славиш? Поздрав!

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #19 послато: Децембар 12, 2022, 07:09:24 поподне »
Ја сам I2-PH908. Пореклом сам од Жупе александровачке (Крушевац), даље порекло Копаоник, а има индиција да смо пореклом даље са Шар Планине, конкретно Тетовски крај, али ништа без дубље днк анализе.Коју славу славиш? Поздрав!

Jesi uradio full DNA test kod neke laboratorije ili samo preko drustva Poreklo ?