Аутор Тема: Стара Србија, Македонија и Шоплук  (Прочитано 1020 пута)

Ван мреже Срка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Стара Србија, Македонија и Шоплук
« послато: Април 17, 2022, 04:46:37 поподне »
Поздрав! Занима ме то од када је присутно српско име у Македонији, и да ли је било присутно у Шоплуку, до реке Иск'р у Бугарској?

Знам да су се сви Јужни Словени, па и остали Словени, делили у племена, али по мом мишљењу Срби су били општи назив за већину племена (Бодрићи, Морављани, Тимочани итд...) (?)

Цар Душан при освајању тих делова тај словенски народ не дели од Срба и не препознаје их као различите, исто као ни један владар до сада који нигде не помиње ниједан други словенски народ од Срба (тада су Бугари били туркојезични). Он је цар Срба и Грка (Арбанаса и Бугара?).

Да ли су Брсјаци, Мијаци, Драговићи, Језерити и сва словенска племена која су се ширила ка југу била српска? Да ли су се у средњем веку осећали Србима и припадност српској држави и култу Косова? Где је граница Срба и "осталих јужних Словена"? Да ли је "српско" до реке Иск'р?

Хвала!

Ван мреже Срка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Стара Србија, Македонија и Шоплук
« Одговор #1 послато: Април 17, 2022, 04:50:57 поподне »
Такође, да ли неко зна детаљније о призренско-тимочком говору, да ли је то "старосрпски" говор? Македонци су, колико знам, до 18. века и јачања бугарског национализма говорили слично јужњацима и Србима са Косова али им је језик и правопис бугаризован...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија, Македонија и Шоплук
« Одговор #2 послато: Април 17, 2022, 10:26:14 поподне »
Поздрав! Занима ме то од када је присутно српско име у Македонији, и да ли је било присутно у Шоплуку, до реке Иск'р у Бугарској?

Знам да су се сви Јужни Словени, па и остали Словени, делили у племена, али по мом мишљењу Срби су били општи назив за већину племена (Бодрићи, Морављани, Тимочани итд...) (?)

Цар Душан при освајању тих делова тај словенски народ не дели од Срба и не препознаје их као различите, исто као ни један владар до сада који нигде не помиње ниједан други словенски народ од Срба (тада су Бугари били туркојезични). Он је цар Срба и Грка (Арбанаса и Бугара?).

Да ли су Брсјаци, Мијаци, Драговићи, Језерити и сва словенска племена која су се ширила ка југу била српска? Да ли су се у средњем веку осећали Србима и припадност српској држави и култу Косова? Где је граница Срба и "осталих јужних Словена"? Да ли је "српско" до реке Иск'р?

Хвала!

Прилично нетачни и романтизовани подаци. Препоручујем детаљније читање основне историјске литературе.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Срка

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Стара Србија, Македонија и Шоплук
« Одговор #3 послато: Април 18, 2022, 09:03:27 пре подне »
То су питања, не констатације

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија, Македонија и Шоплук
« Одговор #4 послато: Април 18, 2022, 09:12:51 пре подне »
То су питања, не констатације

Цитат
Знам да су се сви Јужни Словени, па и остали Словени, делили у племена, али по мом мишљењу Срби су били општи назив за већину племена (Бодрићи, Морављани, Тимочани итд...) (?)

Цар Душан при освајању тих делова тај словенски народ не дели од Срба и не препознаје их као различите, исто као ни један владар до сада који нигде не помиње ниједан други словенски народ од Срба (тада су Бугари били туркојезични). Он је цар Срба и Грка (Арбанаса и Бугара?).

Ово јесу констатације.
Чињеницама против самоувереног незнања.