Аутор Тема: Krusevo, sveti Andrej  (Прочитано 1347 пута)

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Krusevo, sveti Andrej
« послато: Јун 28, 2020, 02:37:08 поподне »
Dosao sam do podatka da mi se jedna grana predaka doselila iz okoline Kruseva u Medjuluzje kod Mladenovca, za vreme Prvog srpskog ustanka, mozda oko 1810. Njihova slava je sveti Andrej, 13. decembra. Zaista ne znam otkud ovo autoru knjige, koja je skoro izasla, a on se pozvao na knjigu "Kosmaj" Borivoja Drobnjakovica, gde samo pise da je ova familija dosla iz Stare Srbije. Takodje, postoji i predanje da im je staro prezime bilo Astrt (mozda je originalno bilo u nesto izmenjenom obliku, ali je ovako upamceno). Da li neko zna, ima li ljudi koji slave ovu slavu u Krusevu i okolnim mestima?

Ovo sam nasao, sto bi moglo da znaci nesto:

Pepeljevac, Lajkovac
Ново село је основала породица Бугарића, досељена преко Крушевца и Краљева из Нишке Каменице, где се раније доселила из Бугарске испод Витоше. Бугарића се доселило три породице у општој сеоби, има их 41 кућа, славе Св. Андрију.

Kamendol, Grocka
Андрејићи (Рашићи), славе Андријевдан. Старином су из Корита – између Пештера и Бихора. Неко време су били у Студеници. Њихов прадед Сима сишао са калуђерима, који су носили ћивот Светог Краља и са њима дошао до манастира Рајиновца. Даље није могао да иде, јер му је жена била бременита. Када су калуђери са ћивотом кренулу даље, он дође у Камендол, подигне колибу и настани се. У селу је затекао Видосавављевиће, Гавранску фамилију и Липшиће.

Kusiljevo, Svilajnac
Тошовци (90 к., Св. Андреја). Пореклом су са Косова.

Миливојевићи (160 к., Св. Андреја). Пореклом су са Косова и род са Тошовцима. Предак Миливоје је дошао са Косова почетком 18. века, где је затекао Овчаревиће и још 5-6 кућа. Од ових има 120 кућа у Горњој Мали, а 40 кућа се иселило у Доњу Малу.
« Последња измена: Јун 28, 2020, 02:44:05 поподне Blazhinho »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Krusevo, sveti Andrej
« Одговор #1 послато: Јун 28, 2020, 03:09:42 поподне »
Моја мајка је од тих Рашића. Били су прво у Камендолу, а данас у селу Удовице код Смедерева.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Krusevo, sveti Andrej
« Одговор #2 послато: Јун 28, 2020, 03:24:31 поподне »
Da, to sam i ja cuo, da su se kasnije preselili u Udovice. Znate li nesto vise o poreklu? Jesu li stvarno iz Korita? I da li znate za neke rodjake po majcinoj familiji? Ovi moji zive u Medjuluzju kod Mladenovca.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Krusevo, sveti Andrej
« Одговор #3 послато: Јун 28, 2020, 05:22:30 поподне »
Da, to sam i ja cuo, da su se kasnije preselili u Udovice. Znate li nesto vise o poreklu? Jesu li stvarno iz Korita? I da li znate za neke rodjake po majcinoj familiji? Ovi moji zive u Medjuluzju kod Mladenovca.
Они знају да су раније били Андрејићи и да су били у Камендолу, а дошли са Пештера. Најстарији у породици је мој ујак Радојко Рашић и његове две сестре од којих је моја мајка најмлађа. Има два сина, а отац му се звао Живорад.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Krusevo, sveti Andrej
« Одговор #4 послато: Јун 28, 2020, 06:57:47 поподне »
Aha, a ne znaju za rođake u drugim (obližnjim) mestima, sa istom slavom?

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Krusevo, sveti Andrej
« Одговор #5 послато: Јун 29, 2020, 06:07:02 пре подне »
Aha, a ne znaju za rođake u drugim (obližnjim) mestima, sa istom slavom?
Вероватно знају, али ја не знам. Распитаћу се кад одем у посету. Чини ми се да је неко рекао да су у сродству са Сретеновићима, али не знам у каквом.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Krusevo, sveti Andrej
« Одговор #6 послато: Јун 29, 2020, 01:04:08 поподне »
Hvala, javiću Vam se i mejlom. Na koje Sretenoviće mislite? Odakle su i šta slave?