Аутор Тема: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка  (Прочитано 6117 пута)

Ван мреже jana.mirjana

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« послато: Фебруар 26, 2019, 04:10:36 поподне »
Kako i gde doci do podataka za stanovnistvo koje je do 1903 i 1904 zivelo na podrucju danasnjeg Kiceva, Makedonija

Konkretno me interesuju podaci o izbeglicama koje su tada presle u Srbji. Podatak na koji sam naisla je da je Nadezda Petrovic u zimu 1903 podelila pomoc zbegovima na planini Kozjak.

Moja porodica, danasnji Radovici su u tom periodu izbegli iz okoline Kiceva i ne znam nista vise o njima. Dosli su posle sloma Ilindenskog ustanka

Podaci koje imamo

glava porodice Rade/Rado ? - nista se vise ne zna o njemu. Ne spominje se da je presao u Srbiju

njegov sin Milan i snaja Jelena Radovic su prvi koje spominjemo da su prebegli u Srbiju. Milan je poginuo na Solunskom frontu  i ime mu je na spomeniku na Zejtinliku.

Milanov sin Cira Radovic tada je imao 4 godine i baba Jelena ( moguce da je bila grkinja ili cincarka ) ga je prenela u bisagama na magarcu sa bratom Milanom koji je imao 2 ili 3 godine.

Stigli su u Nis i naselili deo grada Kicevo. Tu je do kraja 60-tih deda Cira imao poslasticarsku radnju ( pre toga ju je drzao na Trgu Kralja Milana pa posle na Obilicevom Vencu i na kraju do smrti u Jugovicevoj )

Cira je umro 1972 godine i dok je njegov sin a moj deda Krsta Radovic dosao da se oprosti sa ocem, neko je odneo sve sto je deda Cira imao o poreklu. Nakon toga se vise nisu spominjali.


Slavimo sveta Petku, da li je pre 1903 bilo drugih slava ne znam.

Ako neko ima neku ideju odakle da pocnem da trazim moze da mi se javi i na mejl [email protected]


« Последња измена: Фебруар 26, 2019, 04:21:39 поподне Зрно »

Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #1 послато: Март 19, 2019, 01:45:36 поподне »
Моја прича је слична, с тим што су моји отишли са тих простора почетком 19. века. Можда је један од начина да погледате неке књиге које обрађују некадашњу Јужну Србију. Има материјала од Стојановског, Ристе Николића и других. Заборавих да кажем да су моји из Кратова.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5246
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #2 послато: Март 19, 2019, 04:22:47 поподне »
Kako i gde doci do podataka za stanovnistvo koje je do 1903 i 1904 zivelo na podrucju danasnjeg Kiceva, Makedonija

Konkretno me interesuju podaci o izbeglicama koje su tada presle u Srbji. Podatak na koji sam naisla je da je Nadezda Petrovic u zimu 1903 podelila pomoc zbegovima na planini Kozjak.

Moja porodica, danasnji Radovici su u tom periodu izbegli iz okoline Kiceva i ne znam nista vise o njima. Dosli su posle sloma Ilindenskog ustanka

Podaci koje imamo

glava porodice Rade/Rado ? - nista se vise ne zna o njemu. Ne spominje se da je presao u Srbiju

njegov sin Milan i snaja Jelena Radovic su prvi koje spominjemo da su prebegli u Srbiju. Milan je poginuo na Solunskom frontu  i ime mu je na spomeniku na Zejtinliku.

Milanov sin Cira Radovic tada je imao 4 godine i baba Jelena ( moguce da je bila grkinja ili cincarka ) ga je prenela u bisagama na magarcu sa bratom Milanom koji je imao 2 ili 3 godine.

Stigli su u Nis i naselili deo grada Kicevo. Tu je do kraja 60-tih deda Cira imao poslasticarsku radnju ( pre toga ju je drzao na Trgu Kralja Milana pa posle na Obilicevom Vencu i na kraju do smrti u Jugovicevoj )

Cira je umro 1972 godine i dok je njegov sin a moj deda Krsta Radovic dosao da se oprosti sa ocem, neko je odneo sve sto je deda Cira imao o poreklu. Nakon toga se vise nisu spominjali.


Slavimo sveta Petku, da li je pre 1903 bilo drugih slava ne znam.

Ako neko ima neku ideju odakle da pocnem da trazim moze da mi se javi i na mejl [email protected]

Бојим се да су трагови којима располажете веома оскудни да би сте се могли надати проналажењу сродника у Македонији уобичајеним генеалошким методама. Можда је најједноставније да за почетак неко од мушких Радовића уради Y-DNA тест и да се надате да ће бити поклапања са неким од родова чији су резултати тестирања већ познати.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #3 послато: Март 19, 2019, 04:30:42 поподне »
Бојим се да су трагови којима располажете веома оскудни да би сте се могли надати проналажењу сродника у Македонији уобичајеним генеалошким методама. Можда је најједноставније да за почетак неко од мушких Радовића уради Y-DNA тест и да се надате да ће бити поклапања са неким од родова чији су резултати тестирања већ познати.

А можда неку инфо у међувремену пружи и Вито Радовић, аутор капиталног дела Радовићи : порекло, људи и догађаји, које је недавно изашло из штампе. ;)



Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #4 послато: Март 19, 2019, 06:05:35 поподне »
Писао сам о Радовићима из Македоније. Дошли су из Ћуриоца иза Бјелопавлића и славе Свету Петку.
Много има тога написаног, треба узети књигу и ишчитавати.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #5 послато: Март 19, 2019, 06:23:16 поподне »
Писао сам о Радовићима из Македоније. Дошли су из Ћуриоца иза Бјелопавлића и славе Свету Петку.
Много има тога написаног, треба узети књигу и ишчитавати.

Нисам ни сумњао, Вито. ;)



Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #6 послато: Март 19, 2019, 06:27:21 поподне »
То је само један мали део одговора, има тога још доста, само заиста треба ишчитавати књигу, а то није ни тешко, јер свих 6 књига имају регистре.

Ван мреже jana.mirjana

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #7 послато: Март 21, 2019, 08:53:35 поподне »
Nije moguce uraditi testiranje jer muskih potomaka vise nema.

Iz Crne Gore nisu dosli, najnovije sto sam nasla je porodica Cvetkovic iz Bele Palanke koja je otprilike u to vreme dosla u Srbiju. Poklapa se slava i zanat.

Knjige trenutno ne mogu da kupujem jer ne radim, pa cu probati da tragam dalje po arhivama u Makedoniji i Srbiji

Ван мреже jana.mirjana

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #8 послато: Март 21, 2019, 08:56:18 поподне »
Моја прича је слична, с тим што су моји отишли са тих простора почетком 19. века. Можда је један од начина да погледате неке књиге које обрађују некадашњу Јужну Србију. Има материјала од Стојановског, Ристе Николића и других. Заборавих да кажем да су моји из Кратова.

pronasla sam sve knjige u PDF formatu, mogu da podelim ako Vam trebaju.


Ван мреже Алексеј

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • Г2а Л497
    • Волим Сурдулицу
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #9 послато: Март 24, 2019, 12:30:12 поподне »
Може, можда нешто нађем ново.
https://волим-сурдулицу.срб

Ван мреже Mateja

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #10 послато: Јул 29, 2019, 11:47:05 поподне »
Pozdrav svima od jednog od ovih Cvetkovica iz Kiceva koji su dosli u Belu Palanku a kasnije i u Nis. :)
Mirjana, da li ste uspeli nesto sa arhivama i popisima Makedoniji iz tog perioda?

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #11 послато: Јул 30, 2019, 12:54:49 пре подне »
Дали сте сигурни да се то догодило након Илинденског устанка?
Званично у Македонској историји кажу да непосредно након Илинденског устанка 30000 Македонаца су се преселили у источној Тракији а у наредних година све до балканских ратова око 120000 Македонаца су се преселила у Пиринској Македонији у област око Пловдива.
Можда су у Ниш стигли преко Пловдива?


Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #12 послато: Јул 30, 2019, 12:16:43 поподне »
Дали сте сигурни да се то догодило након Илинденског устанка?
Званично у Македонској историји кажу да непосредно након Илинденског устанка 30000 Македонаца су се преселили у источној Тракији а у наредних година све до балканских ратова око 120000 Македонаца су се преселила у Пиринској Македонији у област око Пловдива.
Можда су у Ниш стигли преко Пловдива?

куда? --> у источну Тракију, у Пиринску Македонију
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #13 послато: Јул 30, 2019, 02:32:31 поподне »
куда? --> у источну Тракију, у Пиринску Македонију
Извор информација је Христо Силјанов. Бугарски новинар који је написао књигу '' Освободителнитѣ борби на Македония, том 1''
Илинденското възстание
Не знам како су се тамо иселили када се и сама Пиринска Македонија 60% иселила на западу.
Иначе у то време у Солуну Српски конзул је био Љуба Михаиловиќ који је послао извештај о спаљеним селама у Вардарској и Егејској Македонији.
Постоје и Француски извештаји о злочинама и исељавању након устанка.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка.
« Одговор #14 послато: Јул 30, 2019, 03:47:07 поподне »
Извор информација је Христо Силјанов. Бугарски новинар који је написао књигу '' Освободителнитѣ борби на Македония, том 1''
Илинденското възстание
Не знам како су се тамо иселили када се и сама Пиринска Македонија 60% иселила на западу.
Иначе у то време у Солуну Српски конзул је био Љуба Михаиловиќ који је послао извештај о спаљеним селама у Вардарској и Егејској Македонији.
Постоје и Француски извештаји о злочинама и исељавању након устанка.

Све је уреду. Ја сам само обраћао пажњу на употребљење правилнога падежа.
Израз "у источној Тракији" одговара на упит "гдје", а израз "у источну Тракију" одговара на упит "камо, куда".

Находим се у источној Тракији. ( находим се гдје?)
Ходим у источну Тракију. (ходим камо?)
Бораве на западу. (гдје?)
Исселили су се на запад (камо? куда?)

« Последња измена: Јул 30, 2019, 03:49:56 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка.
« Одговор #15 послато: Јул 30, 2019, 04:10:16 поподне »
Све је уреду. Ја сам само обраћао пажњу на употребљење правилнога падежа.
Израз "у источној Тракији" одговара на упит "гдје", а израз "у источну Тракију" одговара на упит "камо, куда".

Находим се у источној Тракији. ( находим се гдје?)
Ходим у источну Тракију. (ходим камо?)
Бораве на западу. (гдје?)
Исселили су се на запад (камо? куда?)


Човек је пореклом из Скопске Црне Горе, вероватно не употребљава исти број падежа као неко ко се користи шумадијско-војвођанским, односно источнохерцеговачким наречјем.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1670
  • I-A1328
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка.
« Одговор #16 послато: Јул 30, 2019, 04:43:31 поподне »
Човек је пореклом из Скопске Црне Горе, вероватно не употребљава исти број падежа као неко ко се користи шумадијско-војвођанским, односно источнохерцеговачким наречјем.  ;)

То ми је јасно, Никола. Моја дужност је посвјетовати пријатеља, да свима буде довољно разумљиво.
Нијесу наши југоистични пријатељи немоћни исправно научити, но то ови наши нијесу моћни добро објаснити.  ;)
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка.
« Одговор #17 послато: Јул 30, 2019, 05:07:36 поподне »
То ми је јасно, Никола. Моја дужност је посвјетовати пријатеља, да свима буде довољно разумљиво.
Нијесу наши југоистични пријатељи немоћни исправно научити, но то ови наши нијесу моћни добро објаснити.  ;)
Не знам ја падеже и немогу их научити са својим основима. Учио сам српскохрватски 3 месеца у петом разреду па се држава Југославија растурила 😀
Не знам ни Македонски најбоље - - >зборим призренско тимочки или торлачки 😀
« Последња измена: Јул 30, 2019, 05:11:25 поподне Поповски »

Ван мреже Mateja

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #18 послато: Јул 30, 2019, 06:33:44 поподне »
Ne znam za Makedonce, ali za cukundedu koji se izjasnjavao kao Srbin sam siguran da je u Belu Palanku dosao iz Kiceva preko Vranja/Vranjske Banje.

Znacilo bi ako neko od Makedonaca (iz Kiceva) moze da pomogne sa nekim dodatnim podacima ili izvorima. Otomanskim popisom stanovnistva, katastarskim/zemljisnjim knjigama ili jos bolje nekim crkvenim knjigama?

Ван мреже jana.mirjana

  • Гост
  • *
  • Поруке: 16
Одг: Сеобе из Македоније у Србију након Илинденског устанка
« Одговор #19 послато: Август 17, 2019, 12:32:07 пре подне »
Sto se crkvenih knjig tice nista nisam pronasla.

Maticne knjige se u Makedoniji vode tj kako su mi objasnili su prepisane od 1900 naovamo. Medjutim veliki broj crkvene dokumentacije i posedovnih listova - tapija je izgoreo u I sv ratu.

Deo dokumentacije su Bugari poneli prilikom povlacnja sa sobom ali niko ne zna gde su smestene sada. Jedan trag me je odveo do Arhiva u Sofiji, ali se oni ne javljaju mesecima. Drugi trag me je odveo ka Arhivima Makedonije ali ni tu nema odgovora.

Dalje sto sam pronasla je promena prezimena u okvirima porodica.  Vecina prezimena se zavrsavala na OV, sto je dodatno
otezalo potragu. Prema promenama doslo bi da je Radovic bio Radov, alo kako su prezimena menjana pri seobama postoji mogucnost da je Radov, zapravo Rade nosilac loze.

Izgleda da je taj deo istorije izgubljen zauvek  :-[