Аутор Тема: Породица Арбутина (Банија)  (Прочитано 9993 пута)

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Породица Арбутина (Банија)
« послато: Октобар 02, 2013, 11:36:22 поподне »
Поздрав свима на форуму.
Нов сам на форуму и овде сам (као и од неких форумаша преко маила - поздрав Петре :) ) до сада сазнао доста корисних чињеница које ми помажу у изради породичног стабла и утврђивању порекла моје породице.
Као што и наслов теме каже, интересује ме да ли можда неко зна нешто о пореклу породице Арбутина, село Горичка, Банија.
То је породица моје бабе са очеве стране. Ја сам кроз породично ставбло дошао до средине XIX века и тада су живели на Банији али не знам када су и одакле ту настањени.
Поздрав,
Иван

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породица Арбутина (Банија)
« Одговор #1 послато: Октобар 03, 2013, 12:26:11 пре подне »
Добродошао, Иване. :)

Драго ми је да си нам се придружио.

ПРЕЗИМЕ АРБУТИНА НА БАНИЈИ, ПРЕМА ПОПИСУ СР ХРВАТСКЕ ИЗ 1948. ГОДИНЕ:

I. Општина Вргинмост
1) Десни Штефанки (4 особе без своје куће)
2) Дугосело (13 кућа, 48 особа; 3 особе без своје куће)
- укупно Арбутина у општини Вргинмост: 13 кућа, 55 особа

II. Општина Глина
1) Бански Грабовац (1 особа без своје куће)
2) Бијеле Воде (2 особе без своје куће)
3) Брњеушла (1 кућа, 1 особа; 1 особа без своје куће)
4) Драготина (1 особа без своје куће)
5) Глина (5 кућа, 11 особа; 1 особа без своје куће)
6) Јошевица (2 куће, 9 особа)
7) Мајске Пољане (11 кућа, 37 особа)
8 ) Мајски Тртник (2 особе без своје куће)
9) Мартиновићи (10 кућа, 48 особа)
10) Равно Рашће (1 кућа, 6 особа)
11) Ровишка (9 кућа, 47 особа)
12) Шибине (1 особа без своје куће)
13) Влаховић (1 кућа, 2 особе)
- укупно Арбутина у општини Глина: 40 кућа, 170 особа

III. Општина Двор
1) Брђани Шамарички (1 особа без своје куће)
2) Двор (1 кућа, 1 особа)
3) Гаге (1 кућа, 2 особе)
4) Горичка (29 кућа, 169 особа)
5) Горњи Жировац (10 кућа, 50 особа)
6) Кепчије (1 особа без своје куће)
7) Комора (7 кућа, 37 особа)
8 ) Љесковац (1 особа без своје куће)
9) Пауковац (1 соба без своје куће)
10) Шаканлије (1 кућа, 2 особе)
11) Врпоље (15 кућа, 67 особа)
12) Жировац (3 куће, 19 особа)
- укупно Арбутина у општини Двор: 67 кућа, 351 особа

IV. Општина Костајница
1) Бабина Ријека (1 кућа, 2 особе)
2) Чукур (1 кућа, 2 особе)
3) Кнезовљани (1 кућа, 2 особе)
4) Костајница (3 куће, 11 особа)
5) Росуље (1 кућа, 4 особе)
6) Стрмен (13 кућа, 36 особа; 1 особа без своје куће)
- укупно Арбутина у општини Костајница: 20 кућа, 58 особа

V. Општина Петриња
1) Бестрма (1 кућа, 2 особе)
2) Брђани (11 кућа, 46 особа)
3) Брђани - Коса (4 куће, 21 особа; 1 особа без своје куће)
4) Небојан (1 кућа, 4 особе)
5) Суња (3 куће, 10 особа)
- укупно Арбутина у општини Петриња: 20 кућа, 84 особе

VI. Општина Сисак
1) Сисак (3 куће, 8 особа)
- укупно Арбутина у општини Сисак: 3 куће, 8 особа

- укупно Арбутина на Банији: 163 куће, 726 особа
« Последња измена: Октобар 03, 2013, 08:19:40 пре подне Петар М. Демић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породица Арбутина (Банија)
« Одговор #2 послато: Октобар 03, 2013, 01:25:00 пре подне »
КРСНА СЛАВА АРБУТИНА

- Што се тиче крсне славе Арбутина, у црквеном шематизму Епархије горњокарловачке (Банија, Кордун, Бела Крајина, Горски Котар, Лика), из 1883. године, наводи се да Арбутине славе Светог Николу (док се код Радеке помињу сљедеће славе Арбутина: Свети Димитрије, Свети Георгије, Свети Никола, Свети Врачи).
- Што се тиче сусједних области, Арбутине се помињу у Славонији, у црквеном шематизму Епархије пакрачке (Славонија), из 1898. године, гдје се за Арбутине наводе двије крсне славе: Свети Јован и Свети Никола.
1) Свети Јован (протопрезвитерат воћински, парохије Мединци и Михољац Горњи)
2) Свети Никола (протопрезвитерат воћински, парохија Мељани; протопрезвитерат новоградишки, парохија Градишка Стара)
« Последња измена: Новембар 05, 2013, 08:23:55 пре подне Демић Петар »

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породица Арбутина (Банија)
« Одговор #3 послато: Октобар 03, 2013, 06:28:48 поподне »
Петре, хвала на, као и увек, исцрпним и квалитетним одговорима.
Да ли неко има информацију када и одакле су Арбутине дошле на Банију?
Поздрав,
Иван
« Последња измена: Октобар 03, 2013, 06:30:42 поподне Ivan.dea »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породица Арбутина (Банија)
« Одговор #4 послато: Октобар 03, 2013, 08:00:02 поподне »
Анте Милиновић, који се бавио поријеклом становништва дворског краја, Арбутине смјешта међу родове романског или германског поријекла, тј. сматра да су настали од "појединачних пребјега из различитих војски".
Тешко да се од неког појединачног пребјега развио род од преко 150 кућа и преко 700 чланова. :)

Прегледаћу посље литературу, па ћу ти редом извући помене Арбутина по годинама. Тако ћемо лакше одредити у ком таласу су се могли доселити на Банији.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породица Арбутина (Банија)
« Одговор #5 послато: Октобар 03, 2013, 11:44:15 поподне »
Арбутине се помињу на Банији почевши од 1728. године. Презиме су у њемачким документима јавља у два облика, као: "Arbutina" и "Harbutina".

- 1728. године, помиње се бивши крајишки делегат Максим Арбутина.
У питању је крајишка молба о пуштању на слободу крајишког кнез Војина Новића и одустајању од прогона крајишког делегата Максима Арбутине.

- 1751. године, помиње се Сава Арбутина из глинског краја (изгледа из Мартиновића), у вези са извјештајем о штети коју си причинили побуњени крајишници.

- 1751. године, помиње се Игњатије Арбутина, као један од побуњених крајишника. Помиње се 1753. године као један од затвореника у Глини или Костајници. Игњатије је са још тројицом крајишника осуђен на смрт 1.6.1754. године, као један од вођа Кијукове буне. Бан их је сву четворицу помиловао 4.6.1754. године.

- 1754. године, помиње се Јандро Арбутина, у вези жалби крајишника због разних дажбина.

- 1754. године, помињу се Петко и Милош Арбутина, у вези тужби крајишника против бившег костајничког епископа.

- 1778. године, помиње се Јован Арбутина, као представник Мартиновића, у вези жалбе крајишника поводом одлуке о укидању манастира Комоговине.

Литература: Др Славко Гавриловић, Грађа за историју Војне крајине у XVIII. вијеку; Банска Крајина XVII-XVIII. вијек, Београд, 1989-1997.

Ван мреже Иван Репак

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Породица Арбутина (Банија)
« Одговор #6 послато: Октобар 04, 2013, 01:26:37 поподне »
Анте Милиновић, који се бавио поријеклом становништва дворског краја, Арбутине смјешта међу родове романског или германског поријекла, тј. сматра да су настали од "појединачних пребјега из различитих војски".
Тешко да се од неког појединачног пребјега развио род од преко 150 кућа и преко 700 чланова. :)
Петре, слажем се да је мало вероватно да је главница породице Арбутина настањена на подручју Баније на овај начин. Више сам склон томе да је у питању било организовано насељавање. Ако пођемо од тога да је у питању била сеоба, онда и ова теорија о романском или германском пореклу није баш одржива, јер знамо зашто, одакле и са ким су насељавани ти крајеви за време Аустроугарске.  Ипак, морам да оставим простор да у свему овоме грешим и да су чињенице другачије.
Помињање Арбутина кроз историју ми је такође веома интересантно, само ћу ипак морати да натерам себе да седнем и да ''прођем'' кроз матичне књиге :) па још ако успем да ово што си ти написао повежем са мојим породичним стаблом, мојој срећи неће бити краја :)
У сваком случају, ово што си написао, су подаци од великог значаја за састављање комплетне слике о историји моје породице и још једном хвала на труду.
Поздрав,
Иван

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Породица Арбутина (Банија)
« Одговор #7 послато: Октобар 04, 2013, 02:18:37 поподне »
Петре, слажем се да је мало вероватно да је главница породице Арбутина настањена на подручју Баније на овај начин. Више сам склон томе да је у питању било организовано насељавање. Ако пођемо од тога да је у питању била сеоба, онда и ова теорија о романском или германском пореклу није баш одржива, јер знамо зашто, одакле и са ким су насељавани ти крајеви за време Аустроугарске.  Ипак, морам да оставим простор да у свему овоме грешим и да су чињенице другачије.
Романско поријекло не треба одбацивати. За мој род је након тестирања установљено да је влашког (старосједелачког) поријекла. Ипак, тешко да је цијели род настао од неког пребјега. Арбутине свакако спадају у веће банијске родове. :)

Иначе, презиме Арбутина је према академику Петру Шимуновићу настало од турске ријечи "harbut", у преводу "простак". Знаш и сам да се међу Србима са друге стране Дрине глас "Х" углавном не изговара.

Ненад Менићанин се такође бавио Арбутинама. Његов рад можеш преледати овдје: https://sites.google.com/site/menicanin/arbutina
« Последња измена: Октобар 04, 2013, 03:56:26 поподне Петар М. Демић »

sirius

  • Гост
Одг: Породица Арбутина (Банија)
« Одговор #8 послато: Октобар 05, 2013, 06:12:41 поподне »
Na rumunskom riječ hârbut znači olupina. U smislu prezimena to bi bio propao čovjek ili pak uništitelj, razarač. Nešto kao Konan. Znači, ili uništen ili onaj koji uništava.