Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Срби-Морлаци у архивима далматинских градова

<< < (2/3) > >>

drajver:

--- Цитат: Посо  Август 24, 2022, 02:39:24 поподне ---Опорука Раосава Вукадина Мочивуне, 1658 (стр. 333):
https://hrcak.srce.hr/file/395276

--- Крај цитата ---

Чини ми се да се у опоруци помиње капетан Вуко Кашиковић (ако добро читам). Не сјећам се да је ово презиме било присутно код Срба у Далмацији, али је присутно код Срба у Херцеговини. Зна ли се нешто о овом Кашиковићу из других докумената?

Посо:
Ово у опоруци Chasicuouich/Cassicuich, мислим да се односи на презиме Касивуковић/Кашивуковић:
1636. pre Gregor Hassiuuchouich
1638. Fra Gregorio Cassivucovich, P[ad]re Gregorio Cassiuncovich
1709. Zuanne Chassiuuch из Височана

Јовица Кртинић:

--- Цитат: Посо  Август 25, 2022, 09:45:09 пре подне ---Ово у опоруци Chasicuouich/Cassicuich, мислим да се односи на презиме Касивуковић/Кашивуковић:

--- Крај цитата ---
А Кашиковић?

Посо:
Друга опција: Будући да се ради о професионалној војсци, Вуко је могао ступити у ову јединицу и у Боки (или било гдје), јер таква врста војске није била стационирана на једном мјесту. То би објаснило презиме Кашиковић.

Посо:
Вукино презиме из тестамента је дефинитивно било Cassiuuchouich/Cassiuucouich.

Овдје се види како је у два наврата (као Вуле/Вулин) био кум на крштењу:





Он је кумовао фамилији Лапчић, раније Клапчић, из Пољица.
Исти Лапчић је на другом мјесту кумовао на крштењу Божице, кћерке Вулина Арбанаса. Овдје постоји могућност да се ради о Вулину Cassiuuchouich-у:




Иако је Грујић у Лици забиљежио име рода Кашивук, можда се ово презиме можда може читати и као Хаџивуковић.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију