Аутор Тема: Стара Србија-Срби и Албанци  (Прочитано 82990 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #80 послато: Септембар 29, 2016, 06:40:58 поподне »
Ово је класични влашко-динароидни расизам, који је овом народу не мали број пута дошао главе. Ретки су они међу брдско-планинским Србљима који су по овом питању умели смиреномудро (а ништа мање објективно) расуђивати, а чак и они тек после непосредног увида у стање на терену:

Свака част на цитату! Што се каже, убо је у срж проблема.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #81 послато: Септембар 29, 2016, 06:49:46 поподне »
Свака част на цитату! Што се каже, убо је у срж проблема.  :)

Срж проблема је што је велико богатство имати оба та типа у једном народу. Онај ко је на власти требало је да уме да поступцима уједини те две струје и искористи најбоље од једне и друге за добробит целог народа. Јер ако се то не искористи, онда су два типа само проклетство и нови разлог за поделе. Ретко ко је ценио и једне и друге Србе... Не може један тип народа бити ни бољи ни гори од другог, само са различитим предностима и манама. 

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #82 послато: Септембар 29, 2016, 06:57:13 поподне »
У сваком народу постоје поделе, и код Албанца има истих примера где један део гледа са ниподаштавањем на други део. Мислим да је код нас то још јаче изражено но ви нисте упућени.
Тога има у сваком народу.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #83 послато: Септембар 29, 2016, 07:02:51 поподне »
У сваком народу постоје поделе, и код Албанца има истих примера где један део гледа са ниподаштавањем на други део. Мислим да је код нас то још јаче изражено но ви нисте упућени.
Тога има у сваком народу.

Са стране посматрајући, не би се рекло  :) Али верујем наравно.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #84 послато: Септембар 29, 2016, 07:04:44 поподне »
У сваком народу постоје поделе, и код Албанца има истих примера где један део гледа са ниподаштавањем на други део. Мислим да је код нас то још јаче изражено но ви нисте упућени.
Тога има у сваком народу.

Агроне, можете ли нам навести неки пример типичног међуалбанског гледања са висине људи из једног краја на људе из другог краја?  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #85 послато: Септембар 29, 2016, 07:10:27 поподне »
Агроне, можете ли нам навести неки пример типичног међуалбанског гледања са висине људи из једног краја на људе из другог краја?  :)

Извињавам се због "ауторитета" чије мишљење препоручујем, али и претенциозни дилетанти понекад умеју да језгровито сажму неке ствари: :)
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1233944513345589&id=100001901555347

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #86 послато: Септембар 29, 2016, 07:24:30 поподне »
Извињавам се због "ауторитета" чије мишљење препоручујем, али и претенциозни дилетанти понекад умеју да језгровито сажму неке ствари: :)
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1233944513345589&id=100001901555347

Познато ми је рецимо да Тиранци не воле да лети одмарају у Драчу, који им је веома близу, јер ту свраћају "северњаци", већ одлазе, иако им је даље, на југ ка Валони.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #87 послато: Септембар 29, 2016, 07:34:11 поподне »
Агроне, можете ли нам навести неки пример типичног међуалбанског гледања са висине људи из једног краја на људе из другог краја?  :)

Ja миcлим дa cви глeдajу нa Ђaкoвцe нa jeдaн пoceбaн нaчин. :)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #88 послато: Септембар 29, 2016, 08:57:59 поподне »
Григорије Божовић беше веома надахнут родољубни писац, и на жалост то своје жарко родољубље платио животом. Једно од његових запажених дела, је и "КРАЈИНА ЛАЗАРА СОЧИЦЕ".

https://sr.wikipedia.org/wiki/Григорије_Божовић

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #89 послато: Септембар 29, 2016, 09:10:57 поподне »
Григорије Божовић беше веома надахнут родољубни писац, и на жалост то своје жарко родољубље платио животом. Једно од његових запажених дела, је и "КРАЈИНА ЛАЗАРА СОЧИЦЕ".

https://sr.wikipedia.org/wiki/Григорије_Божовић

Много волим да читам дјела Григорија Божовића. Ову његову путописну прозу о Пиви волио бих такође прочитати. Претпостављам да је нема на мрежи.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #90 послато: Септембар 29, 2016, 09:17:13 поподне »
Григорије Божовић беше веома надахнут родољубни писац, и на жалост то своје жарко родољубље платио животом. Једно од његових запажених дела, је и "КРАЈИНА ЛАЗАРА СОЧИЦЕ".

Цитат
Лазар Сочица је био реформатор Пиве, неумитан заповедник, строг старешина и плахи судија. По плаховитости сличан Карађорђу, само што није употребљавао пиштољ. Брда по обичају не заборављају казне и незгоде. А по Пиви је многи осетио његову строгост...

Данашњи Пивљани памте окршаје и места њихова, причају о њима као да су јуче били, али топло, с осећањем, но објективно без онога обичнога црногорскога разметања и хваљења. Са једном необичном словенском мирноћом и дори снебивањем. Као да хоће да те утврде у уверењу да им није било до славе и ратних пустоловина, но их зла невоља на то нагнала. А та је црта тако мила и несумњиво доказује у њима ону основну стару особину нашу да смо у миру били мирни и тек нагнани - крвави ратници и осветници. Још нешто. То све показује унутрашњу суштину, срж облу и пуну. На основу својих посматрања данашњице њихове и овлашнога улажења у њихову прошлост, ја носим утисак, можда и више од тога, да су Пивљани најмањи хохштаплери у оном посебно нашем динарском хохштаплерству. Много мањи но Црногорци, но Дробњаци, но чак и моји Санџачани у горњем делу краја, и у мојим Брњацима у Колашину.
http://simbolzavetina.blogspot.rs/2016/09/blog-post.html

Опет се види разлика између пивљанских старинаца и дошљака из Мегаловлахије и Скандинавије. ;)

Много волим да читам дјела Григорија Божовића. Ову његову путописну прозу о Пиви волио бих такође прочитати. Претпостављам да је нема на мрежи.

Синиша, сем на горњем линку, и овде има његових прелепих путописа по Старој Херцеговини: https://mostovikulture.wordpress.com/2013/09/10/grigorije-bozovic-kroz-nekadanju-tromedu-putopisna-proza-o-pljevaljskom-kraju-objavljeni-u-politici-1932-godine/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #91 послато: Септембар 29, 2016, 09:46:10 поподне »
Полако, Лафе, занео си се мало. :) Божовић из неког разлога потенцира само лоше особине Динараца (или Влахо-Динараца, како кажеш). Имају они и прегршт добрих особина.

Уосталом, највећи број Срба (између осталих и Божовић) води порекло из тих области, па је "пљување" по Динарцима уствари пљување по самом себи.

Ја поштујем све Србе (па и све народе), небитно где се они налазе, али ове твоје дијагнозе и класификације (влахо-динарци, Мегаловлахија, итд.) могу да унесу немир и раздор овде. Бар на мене тако "делују". Али можда можеш то приписати "динарској плаховитости". Или имаш неку другу дијагнозу. ;)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #92 послато: Септембар 29, 2016, 09:47:43 поподне »

Синиша, сем на горњем линку, и овде има његових прелепих путописа по Старој Херцеговини: https://mostovikulture.wordpress.com/2013/09/10/grigorije-bozovic-kroz-nekadanju-tromedu-putopisna-proza-o-pljevaljskom-kraju-objavljeni-u-politici-1932-godine/

Лафе, хвала пуно на линку. ;)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #93 послато: Септембар 29, 2016, 09:51:38 поподне »
На жалост "КРАЈИНА ЛАЗАРА СОЧИЦЕ" нема на мрежи. Давно је прелистах. Сећам се, да је Пиву живописно описао, као да се ради о Тоскани - а војводу Бранила и Руђа као праве феудалце а двором у Магудама. Кућу Лазара Сочице је описао као да је француски замак / летњиковац -препун стиског намаштаја. И колико се сећам потомке Руђа именовао је Руђовићима.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #94 послато: Септембар 29, 2016, 10:09:27 поподне »
Уосталом, највећи број Срба (између осталих и Божовић) води порекло из тих области, па је "пљување" по Динарцима уствари пљување по самом себи.

Ја поштујем све Србе (па и све народе), небитно где се они налазе, али ове твоје дијагнозе и класификације (влахо-динарци, Мегаловлахија, итд.) могу да унесу немир и раздор овде. Бар на мене тако "делују". Али можда можеш то приписати "динарској плаховитости". Или имаш неку другу дијагнозу. ;)

Дијагноза која би се Гр. Божовићу и мојој маленкости могла приписати је јаки облик Poenitentiae dinaricus, једна ендемска бољка која успева само на ободима наших југо-западних планинских крајева, а која проузрокује симптоме покајничке саморефлексије и смиреноумља спрам једнородне нам браће са српског југо-истока што их неретко наш сој тако неоправдано ниподаваштаваше и себе спрам њих неправо уздизаше. :)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #95 послато: Септембар 29, 2016, 10:12:44 поподне »
Kao i kod vas.   Toske smatraju Gege za inferiornije od njih i uzivaju naprimer da ismejavalju kako mi govorimo. To je nesto kao kad vi u Beogradu ismevate juznu prugu kako govore. Na Kosovu se kao sto Milos razlikuju Djakovcani (koji su svet za sebe), Pecanci, Drenicani itd
Posebna su prica ovi iz Plava i Gusinja, ovi iz Medvedje i na kraju Tetovari i ostali iz Makedonije. A sve te mozete naci u Pristini gde se mesaju i onda se vide koliko su velike razlike. Naprimer ovi u Makedoniju su vise religiozni i govore dosta drugacije. Tesko je odgovoriti na to pitanje ukratno.
A od zena su najtemperamtnnije valja Drenicanke, to pitajte NikoluVuka ond je strucnjak za to  :), ja sam vec u godinama pa sam zaboravio.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #96 послато: Септембар 29, 2016, 10:14:50 поподне »
Дијагноза која би се Гр. Божовићу и мојој маленкости могла приписати је јаки облик Poenitentiae dinaricus, једна ендемска бољка која успева само на ободима наших југо-западних планинских крајева, а која проузрокује симптоме покајничке саморефлексије и смиреноумља спрам једнородне нам браће са српског југо-истока што их неретко наш сој тако неоправдано ниподаваштаваше и себе спрам њих неправо уздизаше. :)

Хаха, лепо. Прави "доктор за главу". Јел имаш дијанозу и за нашу браћу са југоистока?:) ...ма сигурно имају неких мана. ;)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #97 послато: Септембар 29, 2016, 10:15:05 поподне »
Шаљани су изгледа R1b 393=12. Има их двојица тестираних на албанском пројекту. Даљи рођаци наших Морачана Богићеваца.

12 Shala - Pecaj Brotherhood    Kosova (Shala e Bajgores)   R1b - M269 (PF7563?)  (FTDNA)
13 Shala - Pecaj Brotherhood    Albania (Pjollaj, Shalë - Dukagjin)   R1b - M269 (PF7563?)  (FTDNA)

525183   Deliaj   Shala Tribe - Pjolla, Shalë, Albania   Albania   R-M269   12   25   14   11   10-15   11   12   12   13   13   29

Mopaчaни Бoгићeвци имajу пpeдaњe дa cу у Mopaчу дoшли у XV или XVI вeку из Xoтa, зap нe?

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #98 послато: Септембар 29, 2016, 10:24:45 поподне »
Kao i kod vas.   Toske smatraju Gege za inferiornije od njih i uzivaju naprimer da ismejavalju kako mi govorimo. To je nesto kao kad vi u Beogradu ismevate juznu prugu kako govore. Na Kosovu se kao sto Milos razlikuju Djakovcani (koji su svet za sebe), Pecanci, Drenicani itd
Posebna su prica ovi iz Plava i Gusinja, ovi iz Medvedje i na kraju Tetovari i ostali iz Makedonije. A sve te mozete naci u Pristini gde se mesaju i onda se vide koliko su velike razlike. Naprimer ovi u Makedoniju su vise religiozni i govore dosta drugacije. Tesko je odgovoriti na to pitanje ukratno.
A od zena su najtemperamtnnije valja Drenicanke, to pitajte NikoluVuka ond je strucnjak za to  :), ja sam vec u godinama pa sam zaboravio.

Кaд caм cпoмeнуo Ђaкoв(цe)чaнe, миcлиo caм нa cтepeoтип o њимa кao нeкимa кojи нaгињу иcтoм пoлу( дa будeм култуpaн), пa ce и вицeви нa тaj paчун пpичajу.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Стара Србија-Срби и Албанци
« Одговор #99 послато: Септембар 29, 2016, 10:42:44 поподне »
Mopaчaни Бoгићeвци имajу пpeдaњe дa cу у Mopaчу дoшли у XV или XVI вeку из Xoтa, зap нe?

Da to je poznata prica o Bogicu i dvojici sinova Rakocu i Dobriji od kojih su svi Moracani (Rakocevici, Medenice, Vujsici ...)