Аутор Тема: Срби у јужној Штајерској  (Прочитано 1666 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Срби у јужној Штајерској
« послато: Септембар 08, 2020, 10:20:58 поподне »
Мишљења сам да сјајан текст Жељка Малешевића о српским насељима на простору јужне Штајерске заслужује засебну тему.
Цитат
Док данас можемо да говоримо о српским староседеоцима у Белој Kрајини или Жумберку (мада се Жумберачни тако не осећају), о томе у Штајерској не може да буде говора јер су Срби као народ на овом простору изузетно брзо нестали. Ипак, остаје нам једна историјска епизода која говори о бурној судбини српског народа током 16. века, а о српском боравку на простору Јужне Штајерске сведоче и подсећају многи топоними и презимена од којих смо нека већ поменули.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 523
Одг: Срби у јужној Штајерској
« Одговор #1 послато: Септембар 09, 2020, 12:55:10 поподне »
Текст је писан прошле године и објављен је у часопису "Идентитет", број 6, Београд.

Напоменуо би да би уз сазнања која сада имам (а тада нисам имао) мало другачије формулисао овај део око Жумберка али ето то је једна мала епизода из бурне историје наших сеоба.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5157
Одг: Срби у јужној Штајерској
« Одговор #2 послато: Септембар 09, 2020, 01:16:05 поподне »
Текст је писан прошле године и објављен је у часопису "Идентитет", број 6, Београд.

Напоменуо би да би уз сазнања која сада имам (а тада нисам имао) мало другачије формулисао овај део око Жумберка али ето то је једна мала епизода из бурне историје наших сеоба.

Одличан и информативан текст.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Срби у јужној Штајерској
« Одговор #3 послато: Септембар 09, 2020, 02:43:52 поподне »
Текст је писан прошле године и објављен је у часопису "Идентитет", број 6, Београд.

Напоменуо би да би уз сазнања која сада имам (а тада нисам имао) мало другачије формулисао овај део око Жумберка али ето то је једна мала епизода из бурне историје наших сеоба.

Сјајно Малешевићу! Веома квалитетан прилог.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 523
Одг: Срби у јужној Штајерској
« Одговор #4 послато: Јул 16, 2023, 03:09:42 поподне »
Да не отварам посебну тему, а писао сам једном негде на другој теми о томе. Пре две-три године сам од стране словеначког етнолога др. Марка Терсеглава информисан да је из ЦГ контактиран да помогне у писању некакве књиге о Црногорцима у Белој Крајини, које Срби присвајају. Тада ми је рекао да је он тај предлог одбио. Пре пар дана Д. Вукшић ме информисао да је та књига, изледа са предговором др. Терсеглава, изашла и то у некаквој организацији удружења Црногораца из Марибора и то је већ она устаљена матра о засебној црногорској нацији која нема везе са Србима, итд. Тако да су се обистиниле неке моје слутње да ће одређене (псеудо)научне снаге из Црне Горе покушати да присвоје и ускоке у Белој Крајини. Књигу нисам имао прилике још да погледам, али надам се да ћу је добити током лета, па видећемо шта тамо тачно пише. А након тога ћу свакако да контактирам и др. Терсеглава.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Срби у јужној Штајерској
« Одговор #5 послато: Јул 16, 2023, 04:20:49 поподне »
Да не отварам посебну тему, а писао сам једном негде на другој теми о томе. Пре две-три године сам од стране словеначког етнолога др. Марка Терсеглава информисан да је из ЦГ контактиран да помогне у писању некакве књиге о Црногорцима у Белој Крајини, које Срби присвајају. Тада ми је рекао да је он тај предлог одбио. Пре пар дана Д. Вукшић ме информисао да је та књига, изледа са предговором др. Терсеглава, изашла и то у некаквој организацији удружења Црногораца из Марибора и то је већ она устаљена матра о засебној црногорској нацији која нема везе са Србима, итд. Тако да су се обистиниле неке моје слутње да ће одређене (псеудо)научне снаге из Црне Горе покушати да присвоје и ускоке у Белој Крајини. Књигу нисам имао прилике још да погледам, али надам се да ћу је добити током лета, па видећемо шта тамо тачно пише. А након тога ћу свакако да контактирам и др. Терсеглава.
То је вероватно ова књига:
https://www.aktuelno.me/crna-gora/objavljena-knjiga-crnogorski-entitetni-identifikatori-u-beloj-krajini

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5157
Одг: Срби у јужној Штајерској
« Одговор #6 послато: Јул 16, 2023, 05:52:07 поподне »
Да не отварам посебну тему, а писао сам једном негде на другој теми о томе. Пре две-три године сам од стране словеначког етнолога др. Марка Терсеглава информисан да је из ЦГ контактиран да помогне у писању некакве књиге о Црногорцима у Белој Крајини, које Срби присвајају. Тада ми је рекао да је он тај предлог одбио. Пре пар дана Д. Вукшић ме информисао да је та књига, изледа са предговором др. Терсеглава, изашла и то у некаквој организацији удружења Црногораца из Марибора и то је већ она устаљена матра о засебној црногорској нацији која нема везе са Србима, итд. Тако да су се обистиниле неке моје слутње да ће одређене (псеудо)научне снаге из Црне Горе покушати да присвоје и ускоке у Белој Крајини. Књигу нисам имао прилике још да погледам, али надам се да ћу је добити током лета, па видећемо шта тамо тачно пише. А након тога ћу свакако да контактирам и др. Терсеглава.

Претпостављам да су се ухватили за оно предање код појединих породица из Беле крајине о поријеклу са "ријеке Бојане". У сваком случају, жалосно је што и словеначки стручњаци саучествују.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 523
Одг: Срби у јужној Штајерској
« Одговор #7 послато: Јул 17, 2023, 10:18:05 пре подне »
То је вероватно ова књига:
https://www.aktuelno.me/crna-gora/objavljena-knjiga-crnogorski-entitetni-identifikatori-u-beloj-krajini

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Да, то је то. Надам се да ћу добити књигу од Вукшића па ћу након тога моћи неку критику да саставим.  Вукшић је иначе издавачу, аутору и др. Терсеглаву упутио кратко протестно писмо. Онако у његовом стилу :)