Аутор Тема: Демографски суноврат Срба  (Прочитано 41555 пута)

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #180 послато: Септембар 07, 2021, 04:16:00 пре подне »
Само да не буде као у скечу "Топ листе надреалиста": ко остане последњи нека угаси светло.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #181 послато: Септембар 07, 2021, 10:18:56 пре подне »
Тако је. Посебно је значајно, за будућност Републике Српске да друга два народа имају веће падове у броју рођених од Срба.
Тиме ће удео Срба у укупном становништву БиХ постепено расти, а можда временом поново и постати релативна већина каква је и била до пописа 1971.

Нису само прости бројеви кључ свега. У оваквом смањивању непријатно претеже број старих - који само примају пензију а не могу много да допринесу (неки не могу баш ништа).
Нико у Европи није спреман на тај пораст потреба неговања старих. Домови за старе ће бити најсигурнији посао за идућих ко зна колико година.
Сасвим је извесно да ћемо бити "пензоланд" барем до 2060. године.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #182 послато: Септембар 07, 2021, 10:27:59 пре подне »
Тако је. Посебно је значајно, за будућност Републике Српске да друга два народа имају веће падове у броју рођених од Срба.
Тиме ће удео Срба у укупном становништву БиХ постепено расти, а можда временом поново и постати релативна већина каква је и била до пописа 1971.

Није то никаква утеха ако у коначници нема позитивног природног прираштаја, што је тренутно и у догледној будућности равно научној фантастици. Све се своди на својеврсно морбидно такмичење "ко ће први изумрети", али у том такмичењу напослетку победника нема.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #183 послато: Септембар 15, 2021, 12:44:41 поподне »
Није то никаква утеха ако у коначници нема позитивног природног прираштаја, што је тренутно и у догледној будућности равно научној фантастици. Све се своди на својеврсно морбидно такмичење "ко ће први изумрети", али у том такмичењу напослетку победника нема.

Управо тако.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #184 послато: Септембар 25, 2021, 07:41:25 пре подне »
О попису у Северној Македонији.
https://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/region/4525310/makedonija-popis-.html

Северна Македонија, потрага за становницима
Недељу дана пре краја пописа у Северној Македонији, регистровано је 1.395.000 грађана. Пописано је још и 195.477 македонских држављана у дијаспори. Према попису из 2002. године, у Македонији је живело 2,1 милион становника.
« Последња измена: Септембар 25, 2021, 07:43:55 пре подне wiola »

На мрежи Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 481
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #185 послато: Септембар 25, 2021, 09:25:53 пре подне »
Пропустили су да наведу да Македонци масовно бојкотују попис.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #186 послато: Децембар 06, 2021, 01:07:07 пре подне »
"U Federaciji BiH nastavlja se trend smanjenja broja upisanih učenika u osnovne i srednje škole, a iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke procjenjuju kako će broj prvačića upisanih u prvi razred osnovne škole biti od 2 do 3 posto manji u odnosu na prethodnu školsku godinu, tj. da će biti upisano njih 18.300.Riječ je o smanjenju od oko 50 posto u odnosu na školsku 2011./2012. kad je broj upisanih prvačića u osnovne škole iznosio 35.524."
https://ba.n1info.com/obrazovanje/u-zadnjih-deset-godina-broj-prvacica-u-fbih-se-prepolovio/

"Škole sve praznije: Prvi put manje od 9.000 prvačića u Srpskoj"
https://mondo.ba/Info/Drustvo/a1066877/RS-skola-broj-prvacica.html
"Primjera radi u 2012/13. godini u škole je upisano 10.154 prvačića"

 Изненадио ме је толики пад у федерацији, звучи скоро нереално.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #187 послато: Децембар 06, 2021, 01:10:29 пре подне »
Видимо и у РС потоп. Народ побеже главом без обзира док се елите играју лажног национализма.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #188 послато: Децембар 06, 2021, 01:33:00 пре подне »
u odnosu na školsku 2011./2012. kad je broj upisanih prvačića u osnovne škole iznosio 35.524."
https://ba.n1info.com/obrazovanje/u-zadnjih-deset-godina-broj-prvacica-u-fbih-se-prepolovio/


Изгледа да је нека грешка, детаљније сам погледао податке на заводу за статистику федерације и из њихових билтена приближан број рођених је око 22.000 годишње:

Година/Рођени/ Умрли
2003   23168   18409
2004   22250   18122
2005   21934   19099
2006   21602   18497
2007   21715   19280
2008   22920   19306
2009      
2010   22382   20482

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #189 послато: Децембар 06, 2021, 01:54:03 пре подне »
Изгледа да је нека грешка, детаљније сам погледао податке на заводу за статистику федерације и из њихових билтена приближан број рођених је око 22.000 годишње:


Нашао сам податке за федерацију од 1996, на "wikipediji" https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A4%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%91%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B5_%D0%B8_%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%86%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5


Где се види да су и имали првих пар година после рата те бројке, али то је и разумљиво...

Извињавам се што сам себи одгварам, ал заиста ме изненади првобитни податак о броју уписаних 2010/2011, који је очигледно погрешан.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #190 послато: Децембар 16, 2021, 06:03:39 поподне »
Није то никаква утеха ако у коначници нема позитивног природног прираштаја, што је тренутно и у догледној будућности равно научној фантастици. Све се своди на својеврсно морбидно такмичење "ко ће први изумрети", али у том такмичењу напослетку победника нема.
Никола има право. Ја бих дода да главно "такмичење" за боље животне услове се води на ширем, светском нивоу. Срби се такмиче са народима са истока и југа који су под горим условима живота него тренутни Балкански. За њих је ова наша шира територија и услови живљења, далеко боља него на пример у Авганистану, Сирији, Етијопији, Сомалији, или Ајгурус (покрајине западне Кине, где су тлачени муслимани, разлог дипломатског бојкота Зимских Олимписких игра у Кини, од неких земаља). 

Са очигледном променом климатских услова биће и других притисака везаних за пораст мора-океана и недостатак питке воде (глечари који се полако отапају на Алпима-Тиролима и Хималајима су извор питке воде за многе). Да, реч је већ о следећих 100-200 година по новим проценама. Али пре тога долази повећање ЕУ која жели да контролише притисак народа са истока и жели Балкан да врши улогу стржара. Срби и други народи Балакана су одувек били стражари крајина за бољи живот запада. ЕУ исто хоће да контролише економску најезду Кине на Европу управо кроз нашу земљу.

Нисам ја против ЕУ нит против Кине, далеко од тога. Нити ми је циљ овде некакво плашење или нека политичка пропаганда. Да не идем далеко овде на тангенту, реч је да опад наталитета народа Балакна и долазак других далеких народа се једино може спречити побољшањем економских услова и слобода. Наша деца су способна и ако могућности постоје другде они ту неће остати. У језику мушког Y-DNA интересовања овог форума, све наше данас честе E1b, I1, I2a1b, J2b, R1a хаплогрупе, са пар изузетака, ће вероватно постати ређе и разбацане по свету.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #191 послато: Децембар 24, 2021, 06:09:10 поподне »
Да ли је ова статистика реална?

https://www.stat.gov.rs/vesti/20211224-zivorodjeni-i-umrli-januar-novembar-2021/

Ово значи да ће Србија у 2021. години изгубити преко 70000 становника. За две године, прошлу и ову,  око 130000 становника, односно за две године нестао цео град скоро величине Крагујевца.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #192 послато: Децембар 24, 2021, 07:16:32 поподне »
Не знам зашто не би била реална?

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #193 послато: Децембар 24, 2021, 09:55:37 поподне »
Да, на жалост, крај прошле и ова година су катастрофални, пре тога је број умрлих месечно био око 8500 у просеку, ове године је месечни просек скоро за 3000 већи. 

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #194 послато: Децембар 25, 2021, 12:49:51 поподне »
Не знам зашто не би била реална?

Мени је оваква суморна слика једноставно непојмљива...

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #195 послато: Децембар 25, 2021, 01:25:19 поподне »
Да ли је ова статистика реална?

https://www.stat.gov.rs/vesti/20211224-zivorodjeni-i-umrli-januar-novembar-2021/

Ово значи да ће Србија у 2021. години изгубити преко 70000 становника. За две године, прошлу и ову,  око 130000 становника, односно за две године нестао цео град скоро величине Крагујевца.

Хорор.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #196 послато: Децембар 25, 2021, 03:33:50 поподне »
Да ли је ова статистика реална?

https://www.stat.gov.rs/vesti/20211224-zivorodjeni-i-umrli-januar-novembar-2021/

Ово значи да ће Србија у 2021. години изгубити преко 70000 становника. За две године, прошлу и ову,  око 130000 становника, односно за две године нестао цео град скоро величине Крагујевца.

Ако некога занима, могао бих овде да поставим званичну статистику, пошто пратим бројеве са овим вирусом од првог дана, од првог забележеног случаја.
Још неке статистичке податке сам у међувремену скупио... разне митологије су пале у воду, како о вирусу, тако и о неким ранијим појавама.
Неке ствари су званично приказане графиконима, друге нису.
Митологија је да више страдамо због бомбардовања - општи број умрлих је скоро равна линија још од 1995. до 2019. и помало пада (очекивано према паду броја становника). У 2020. и овој години имамо нагли скок, чије је објашњење само вирус.

Та статистика на линку је општа, укупна. Број пострадалих само од вируса је тешко измерити - највише страдају они који су већ имали нешто (знали они то или не).
Може се само рећи да се прати број оних за које је јасно да их је баш вирус докусурио.

Имам потпуну дневну статистику броја случајева, броја страдалих и проценат страдалих.
Приметио сам извесно "кашњење" криве страдалих према криви нових случајева - са једноставним објашњењем да се од вируса не страда баш први дан, за оне који нажалост пострадају.

Почетно процењена смртоносност је 0,96% - али су нове сорте донеле друге бројеве.
Ми смо тренутно на око 0,97%.

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #197 послато: Децембар 28, 2021, 11:39:38 поподне »


Нисам ја против ЕУ нит против Кине, далеко од тога. Нити ми је циљ овде некакво плашење или нека политичка пропаганда. Да не идем далеко овде на тангенту, реч је да опад наталитета народа Балакна и долазак других далеких народа се једино може спречити побољшањем економских услова и слобода. Наша деца су способна и ако могућности постоје другде они ту неће остати. У језику мушког Y-DNA интересовања овог форума, све наше данас честе E1b, I1, I2a1b, J2b, R1a хаплогрупе, са пар изузетака, ће вероватно постати ређе и разбацане по свету.

Далеки народи долазе управо у богате државе. Колико је миграната са отишло у Немачку, а колико их је остало у Србији и БИХ?

Наталитет и економски напредак нису баш много повезани. Да је тако људска врста би одавно изумрла. Важније је да друштво не кажњава родитеље и мајке за то што имају децу.

Следећи дежурни кривац је феминизам, али подаци говоре да ни патријархат не помаже.

Све далекоисточне државе су дубоко патријархалне и ниједна не може да обезбеди просту репродукцију становништва.

Јужна Кореја је најбогатија најпатријархалнија држава и има фертилитет 0.82, што је око 2.5 пута мање од од потребних 2,1.


Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 517
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #198 послато: Децембар 29, 2021, 12:53:23 поподне »
https://www.politika.rs/scc/clanak/495254/Odumiranje-ili-zamena-stanovnistva

Добар текст Мише Ђурковића о демографији у Европи.

Ван мреже Бећар

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
Одг: Демографски суноврат Срба
« Одговор #199 послато: Јануар 04, 2022, 12:19:33 пре подне »
Далеки народи долазе управо у богате државе. Колико је миграната са отишло у Немачку, а колико их је остало у Србији и БИХ?

Наталитет и економски напредак нису баш много повезани.

Не знам зашто је фокус на натлитет и патријархална друштва у овом аргументу? Наталитет је број порођаја по фиксном броју становништву, а ја сам говорио да младим људима, који су у годинама када се оснују породице са децом, јер они рапидно одлазе из Балканских земаља. Наталитет је што политичари више брбљају јер о томе је лакше причати без одговорности. А за останак младих људи који имају потенцијал за породицу је директно везан за економске услове те земље. Значи реч је о запосленост, сигурности које посао и приход пружа за породицу. Одлазак стручних, образованих људи исто што погоршава услове за бригу деце и старијих. ПРимера ради одлазак доктора и медицинских сестри у великим бројевима. Кад аљуди који имају потенцијал за веће приходе и куповину оду то је исто велики проблем, јер локална привреда нема купце и општине извор пореза и дажбина којима се граде болнице, школе, јаслице ...

То је већ велики проблем у више Балканских земаља јер младих људи доба између 21 и 40 година пуно одлазе. Погледај колико је стручног особља као доктори и медицинске сестре напустило Србију. Иста ствар са траженим техничким позицијама инжењера и програмера.

Све показује да ће са уласком у ЕУ бити много горе. Ми морамо вршити некакву сврху у ЕУ, да би нас они примили тамо. Све се ради по интересима. Макар и ако би само били ту као бафер да тиме спречимо веће зло њима и лакше пружимо потребну радну снагу која им треба.  Како то сад некако кажу у Македонији.. боље тамо роб за 3000 еура него овде за 300 еура.

Ко би изградио нама ауто путеве по тим ниским каматама, али огромним кредитима да Кина нема своје интересе?  Ко може да финасира инфроструктуру и социјалне установе, ако нема привреде која даје порезе општини и тиме држави.  Како то није везано за успешну привреду једне земље? Јер је очекивање да ће нам Новак Ђоковић градити јаслице по Нишу и где год другде ми нисмо у стању да сами доносимо боље дугорочне одлуке?

Значи да престанемо да будемо папагаји политичара који нас убеђују да се не ради о економији. Да ли ми уопште знамо и интересујемо се како се важне привредне одлуке доносе које утичу на наше сутра?  Колико ми то пратимо у медији и интерсујемо се за то? Колико смо део тих одлука за боље сутра наших младих а и тиме старих који су се жртвоавли колико су могли и знали за наше боље сутра?  Јер ви такве новости добијате на свом телефону?  Да ли то истражујете пре вашег гласања?
 
Ирска је успела да заокрене ствари у својој земљи сама са променама, они су јако пуно свог младог света изгубили раније. Јужна Кореја о којој је било речи је започела од ничега и зауставила велики одлив својих младих од времена 1950тих и 60тих. Кина је на свој начин кренула од много ниже тачке и подигла се од огромног сиромаштва које уствари још увек има али знатно мање. Сада нама та држава гради путеве и купује пропале индустрије, мада они имају поно својих унтрашњих проблема и потреба за инвестиције. Али да се вратимо на нас. Ако ми заиста имамо слободу гласа и слободу избора, и слободу штампе, а што је онда не користимо? Примери других земаља које су заокренуле Титаник постоје. Значи није све изгубљено, па питање како најбоље почети са заокретањем нашег Титаника. Зашто то није велико питање свих које желе гласове на ТВ кампањама пре свих избора? Ако ми бирамо да не побољшамо живот наших младих људи својим изборима вредности и својим гласом ... е онда ... е онда смо криви ми.
« Последња измена: Јануар 04, 2022, 12:27:20 пре подне Бећар »