Аутор Тема: Хаплогрупа E-V12  (Прочитано 2191 пута)

Ван мреже Strahinja55

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Хаплогрупа E-V12
« послато: Мај 05, 2021, 10:47:06 поподне »
Поздрав,

Као једини припадник ове хаплогрупе у оквиру овог Друштва (E-V12), отварам ову тему, надам се да нисам промашио подфорум.

Порекло, Рипањ, околина Београда. Слава Света Петка. Презиме Петровић.

Ово сам за сада успео да нађем у књизи Насеља српских земаља, 1903 године:

Цитат
И у селу Рипњу има старих породица за чије се порекло не зна ...

Стевановићи по старом презимену, а сада Станичићи и Петровићи

Да ли можда неко има претпоставку одакле овако ретка хаплогрупа у српском народу, и уопштено, шта знате о овој хаплогрупи?

Хвала!

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #1 послато: Мај 05, 2021, 11:29:39 поподне »
Поштовани Страхиња,

За почетак, треба констатовати да је ваша припадност овој реткој хаплогрупи за сада само предвиђена на основу вредности STR маркера, али не и потврђена SNP тестирањем.

Међутим, малопре када сам хтео да унесем вредности ваших STR маркера у предвиђач НЕВГЕН како бих проверио која је по њему вероватноћа да сте поменута хаплогрупа, видим да су у табели Српског ДНК пројекта уписане вредности само 18 од 23 маркера (?). Не знам о чему се овде ради, вероватно неко од уредника може да објасни.

Е сад, ако вас "голица" ваше даље порекло, а наравно финансијске могућности вам то дозвољавају, ја бих свакако на вашем месту поручио барем контролно SNP тестирање, нпр. овај "E Superclade Panel" код YSEQ-a:

https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=27&products_id=51240

Овим SNP тестом ћете не само поуздано утврдити да ли заиста припадате хаплогрупи E-V12, већ ћете бити сврстани у за вас најнизводнију (најспецифичнију) до сада познату подграну Е хаплогрупе. На основу тога, можда по структури тестираних на стаблу YFULL у тој најнизводнијој хаплогрупи буде неких оријентационих индиција о даљем пореклу вашег рода.

Друга, много боља али значајно скупља варијанта теста је Big Y-700 тест код компаније familytreedna.com (~400 USD) или рецимо WGS 400 тест код YSEQ-a (такође око 400 USD), где ће вaм секвенцирати генеалошки најбитнијих 80% Y хромозома (код FTDNA),  односно комплетан геном (код YSEQ). Ако вам се не жури, можете и да сачекате крај године када обично буде озбиљних попуста на овакве тестове (рецимо код компаније Dante Labs је секвенцирање целог генома коштало 150 EUR од "црног петка" па све до католичког Божића).

Међутим, чак и са овим скупљим тестовима, нема 100% гаранције да ћете сада и одмах открити нека ближа SNP поклапања (нпр. људе са којима сте имали заједничког претка пре 500-600, па чак и 1000 година) што би можда могло да расветли ваше даље порекло. Може се десити да ћете морати да чекате да се ко зна када у будућности појави (ако се појави) неко нови ко је тестиран, а ко ће бити "недостајућа карика".

Ван мреже Strahinja55

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #2 послато: Мај 06, 2021, 12:05:21 пре подне »
Поштовани Драгане,

Big Y-700 ми делује примамњиво јер не бих морао поново да шаљем узорак.

Хвала на одговору!

Страхиња

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #3 послато: Мај 06, 2021, 12:05:45 пре подне »

Међутим, малопре када сам хтео да унесем вредности ваших STR маркера у предвиђач НЕВГЕН како бих проверио која је по њему вероватноћа да сте поменута хаплогрупа, видим да су у табели Српског ДНК пројекта уписане вредности само 18 од 23 маркера (?). Не знам о чему се овде ради, вероватно неко од уредника може да објасни.

Страхиња се тестирао на 37 маркера код FTDNA, па због тога има 18 упоредивих маркера са онима који су се тестирали на 23 маркера у нашим лабораторијама. Невген даје преко 70% шансе да је Е-V12 а и хаплотип му је врло специфичан и нема ближа поклапања са другим подгранама Е хаплогрупе у нашој бази (ако не рачунамо Горанца који није јаван, али који му ипак није превише близак иако су иста хаплогрупа), па је готово сигурно E-V12 у питању.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #4 послато: Мај 06, 2021, 12:09:58 пре подне »
Da li ste pogledali na YHRD da li ima bliskih poklapanja na 17 markera?

На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #5 послато: Мај 06, 2021, 12:13:47 пре подне »
Страхиња се тестирао на 37 маркера код FTDNA, па због тога има 18 упоредивих маркера са онима који су се тестирали на 23 маркера у нашим лабораторијама. Невген даје преко 70% шансе да је Е-V12 а и хаплотип му је врло специфичан и нема ближа поклапања са другим подгранама Е хаплогрупе у нашој бази (ако не рачунамо Горанца који није јаван, али који му ипак није превише близак иако су иста хаплогрупа), па је готово сигурно E-V12 у питању.

А ОК, све јасно :) Није ми пало на памет да погледам на 37 или 111 маркера, мислио сам да је Страхиња један од тестираних на Биолошком факултету.

У том случају, ако Страхиња жели да настави са истраживањем преко генетских тестова, вероватно је најбоља идеја да доплати разлику до цене Big Y-700 теста, када је већ узорак у Хјустону.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #6 послато: Мај 06, 2021, 12:17:37 пре подне »
Што се тиче саме E-V12, неке основне, мада сада већ прилично застареле информације, се могу наћи на Еупедији:

https://eupedia.com/europe/Haplogroup_E1b1b_Y-DNA.shtml

E-V12 is the most common subclade of M78 in southern Egypt (over 40% of the population), while its V32 subclade is the dominant paternal lineage in Somalia, southern Ethiopia and northern Kenya. The moderate presence of V12* in the Near East and across Europe (except Nordic countries) indicates that it could have been a minor Neolithic lineage. Its V32 subclade has not been found outside Northeast Africa.

https://cache.eupedia.com/images/content/E1b1b-tree.png

Невген даје највеће шансе за подграну CTS693, која је "европскија" у односу на остале подгране од E-V12. Овако изгледа њено стабло на сајту Yfull:

https://yfull.com/tree/E-CTS693/

Ја бих овако, на прву лопту, у овом случају помислио најпре да су преци тестираног на простор Балкана дошли у време Римске Империје, када је добар број досељеника из блискоисточних али и афричких провинција "походио" ове просторе, али то се, наравно, не може знати поуздано без дубинскијих тестова.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Strahinja55

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #7 послато: Мај 06, 2021, 12:22:05 пре подне »
Da li ste pogledali na YHRD da li ima bliskih poklapanja na 17 markera?

Evo sta sam dobio na YHRD kada sam uploadovao CSV koji sam dobio od FTDNA:


Da li mi mozete protumaciti ovo?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #8 послато: Мај 06, 2021, 12:29:30 пре подне »
Evo sta sam dobio na YHRD kada sam uploadovao CSV koji sam dobio od FTDNA:


Da li mi mozete protumaciti ovo?

То би значило да немате ниједно потпуно поклапање у YHRD бази.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #9 послато: Мај 06, 2021, 12:33:41 пре подне »
Evo sta sam dobio na YHRD kada sam uploadovao CSV koji sam dobio od FTDNA:


Da li mi mozete protumaciti ovo?

Hvala :)

To bi značilo da su vaše rezultate uporedili sa 280.843 rezultata koji se nalaze u njihovoj bazi podataka i da nisu naišli na nijedno poklapanje. Što bi drugim rečima značilo da je vaš rezultat prilično unikatan :) To što nema bliskih poklapanja značilo bi da je verovatno na ovim prostorima neko duže vreme , što, sa druge strane, otežava traganje za bližim rodovima . U ovom slučaju izgleda da bi opcija dubljeg testiranja bila najbolja za sigurno određivanje mesta u E1b haplogrupi

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #10 послато: Мај 06, 2021, 12:37:17 пре подне »
...
To što nema bliskih poklapanja značilo bi da je verovatno na ovim prostorima neko duže vreme...
...

Што?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #11 послато: Мај 06, 2021, 08:25:57 пре подне »
Што?

12 markera je uglavnom dovoljno da pokaže neko poklapanje, makar i lažno sa haplotipovima na nekim drugim prostorima, ako je veza mlađa od 1000 godina. Ovako, to mi ne izgleda nešto verovatno.

Strahinja55, ako nije problem, da li bi podelili vrednosti vašeg haplotipa sa mnom, može i preko privatne poruke. Voleo bih da ja pokušam pronaći neko bliže poklapanje

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #12 послато: Мај 06, 2021, 08:35:50 пре подне »
12 markera je uglavnom dovoljno da pokaže neko poklapanje, makar i lažno sa haplotipovima na nekim drugim prostorima, ako je veza mlađa od 1000 godina. Ovako, to mi ne izgleda nešto verovatno.


Да, има смисла овакво расуђивање.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #13 послато: Мај 06, 2021, 08:46:49 пре подне »
12 markera je uglavnom dovoljno da pokaže neko poklapanje, makar i lažno sa haplotipovima na nekim drugim prostorima, ako je veza mlađa od 1000 godina. Ovako, to mi ne izgleda nešto verovatno.
...

Аха, мислио си на поклапања са хаплотиповима у страним базама. Да, има смисла.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Strahinja55

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #14 послато: Мај 06, 2021, 09:27:23 пре подне »
Iskren da budem, nisam ocekivao ovakve rezultate, a pogotovo da ce mi rezultat biti ovako unikatan.

Mislim da bi bilo greh da ne dokupim Big Y-700 Test na FTDNA, sto cu i uraditi.

Hvala svima na interesovanju i pomoci.

Strahinja

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #15 послато: Мај 06, 2021, 09:59:11 пре подне »
Da, obično niko ne očekuje rezultate koji se ne uklapaju u najraširenije grupe. Sa druge strane, kad se čovek navikne nije to ni tako loše.

Gledajući globalno, Strahinja stvarno nema bliska poklapanja. Najbliži je na 12 markera jedan haplotip Evropljanina iz Australije koji na 12 markera ima razliku na DYS385 ima vrednosti 15/18.

Ono što je zanimljivije jeste da Strahinja ima gotovo potpuno poklapanje (na 17 markera) sa jednim haplotipom iz rada:"Genetic characterization of 27 Y-STR loci with the Yfiler® Plus kit in the population of Serbia". Pod rednim brojem 107 nalazi se haplotip sa kojm su jedine razlike na DYS439 koji je u pomenutom radu 13. DYS635 je 21, GATA H4 je 12. Haplotip je iz Centralne Srbije.

Pomenuti rad sa sređenim STR poretkom može se pogledati u sledećoj poruci:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3.msg60414#msg60414

Što se tiče dalje prošlosti, izgleda da se radi o evropskoj grani pošto na 7 markera (kad ima i mnogo lažno bliskih poklapanja) nema haplotipova van evropskog prostora sem u Južnoj i Severnoj Americi

Ван мреже Strahinja55

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #16 послато: Мај 06, 2021, 10:27:43 пре подне »
Hvala na odgovoru!

Sta zapravo znaci to skoro potpuno poklapanje? Na koji nacin sam blizak toj osobi?

Hvala!

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #17 послато: Мај 06, 2021, 01:03:13 поподне »
Hvala na odgovoru!

Sta zapravo znaci to skoro potpuno poklapanje? Na koji nacin sam blizak toj osobi?

Hvala!

To bi značilo da bez sumnje imate zajedničkog pretka u zadnjih par stotina godina. Od nekih 20-ak markera koje delite sa "uzorkom 107" vi imate razlike na DYS439 (12 umesto 13), DYS449 (37 umesto 36) i 570 (19 umesto 18). Po tim rezultatima bih pretpostavio da imate zajedničkog pretka u nekom periodu od 200-400 godina pre sadašnjeg trenutka.

Sa druge strane, nakon njega, s obzirom na nepostojanje bliskih haplotipova u anonimnim bazama podataka (YHRD) zaista ne znam odakle bi mogao biti poreklom vaš zajednički predak

Zato ako imate neki dinar za BigY samo napred, to je najbolji način dase dođe do novih informacija i da ih se stavi u odnos sa nekim drugim rezultatima.


На мрежи Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #18 послато: Мај 06, 2021, 02:22:13 поподне »
Тешко је поуздано проценити TMRCA на основу тако мало STR маркера (а и на већем броју маркера треба са резервом гледати на те процене). Моје мишљење је да 3 разлике на резолуцији од 20 упоредивих маркера ипак указују на нешто даљег заједничког претка од пар стотина година уназад.

Ја најчешће консултујем овај доле калкулатор TMRCA, и то са штиклираном опцијом ”Cummulative probability”, да не бих ја ”интегралио” функцију расподеле вероватноће, која је по правилу асиметрична:

https://clandonaldusa.org/index.php/tmrca-calculator

Сад, зависи који степен поузданости процене се жели, али чак и за ону минималну, такорећи ”коцкарску” поузданост од 50%, процена TMRCA za генетску дистанцу 3/20 је неких ~30 генерација.

Ако се жели сугурнија процена, рецимо поузданост од 70%, TMRCA оде и на ~40 генерација уназад, што већ смешта најскоријег заједничког претка дебело преко 1000 година уназад.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Хаплогрупа E-V12
« Одговор #19 послато: Мај 06, 2021, 02:50:28 поподне »
Слажем се са Драганом. Три разлике на 20 маркера може да значи свашта и ништа. Једноставно нема довољно елемената за извођење закључака уколико нема и неких додатних сличности. Наравно, да је тај други тестирани пронађен код нас, оправдано би било претпоставити блискост, с обзиром да се ради о егзотичној хаплогрупи на нашим просторима.
Kамене рабъ и госодинъ