Вјера и култура Срба > Културно наслеђе

Словенски идентитет код Срба

(1/45) > >>

Милан Петровић:
Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

Небојша:

--- Цитат: Милан Петровић  Јун 01, 2019, 04:00:56 поподне ---Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

--- Крај цитата ---

Ово је већ питање за тему "криза идендитета". :) Лично сматрам да се Србин треба сматрати Србином пре свега. Како су Срби пореклом Словени, одговор на то питање се сам по себи намеће. Не треба се иначе идентификовати ни са Енглезима ни са Русима (иако су нам други ближи у сваком смислу), пошто је то у старту погрешно. Као што се не треба идентификовати са Y-ДНК хаплогрупом, што многи нажалост раде. Сваки народ је прича за себе.



Гвер:

--- Цитат: Милан Петровић  Јун 01, 2019, 04:00:56 поподне ---Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

--- Крај цитата ---

Ја себе видим/сматрам пре свега Србином иако не изгледам као типичан Србин, колико год то звучало површно. Рецимо у Америци су на први поглед мислили да сам Шкот а када сам упознао Русе мислили су да сам Украјинац. Углавном нико никада није погодио да сам Србин. Одрастајући са нетипичним презименом које увек морам да поновим неколико пута како би га људи разумели, исто тако не помаже. У принципу не видим себе блиским ни са једним садашњим народом јер су сви народи данас мешавина свега и свачега. Волим да читам о старим народима и све што бих хтео је да сазнам порекло сопствене породице.
У школи су нас учили о Словенима и тада сам то схватао као један исти народ који се само разделио. Сада мислим да је то назив за више различитих народа који су се једноставно стопили, измешали, сјединили, како год... током силних векова.
Што се тиче словена, мислим да су они конкретно један велики древни остатак оног народа који групно називамо Индоевропљани и који се историјски везује од британских острва до Индије и Кине, али релативно млади назив "словен" збуњује. Нису словени ништа млађи ни од германа ни од келта, одувек су ту са њима и били, само су били познати под другим називима пре тог словенског идентитета.

Банска крајина:

--- Цитат: Милан Петровић  Јун 01, 2019, 04:00:56 поподне ---Ево једног можда индиректног питања о пореклу. Колико се ви заиста осећате Словеном, колико имате тај идентитет? За мене је архетип Словена био Рус или евентуално Пољак, али себе никада нисам на тај начин видео. Наравно када чујем словенске језике, разумем понешто, али сам увек имао осећај да је наш језик доста различит и од источнословенских и од западнословенских језика. Уз то сам увек примећивао и разлику у изгледу, јер је чини ми се ''словенски'' фенотип код нас ипак редак.

Питам се како то виде људи чији преци нису чак ни словенизирани, већ само србизирани доста касније.

Просто, видим себе подједнако удаљеним од Руса колико од Енглеза нпр.

--- Крај цитата ---

Сматрам себе крајишким Србином. Поштујем прије свега Грке и Јермене, пошто су доживјели сличну судбину као и крајишки Срби. Што се тиче других словенских народа, не доживљавам их као блиске.

Atlantische:
И пре днк тестирања је наша и светска историографија писала о томе да су Словени, а касније Срби затекли и асимиловали романизовано балканско становништво, и у принципу је била и остала само ствар среће шта ће неко испасти (и данас је, али како имамо доста профилисаних родова и практично сва племена неке ствари се већ знају). Ту треба придодати и касније (германске) елементе, пре свега из средњег века, и полако се ствара мозаик српске етногенезе.

Што се тиче моје личне самоидентификације, свакако је да ми је Рус или Пољак ближи од неког Енглеза лингивстички и културолошки, а опет их не сматрам довољно блиским да би они имали битну улогу у мојој самоидентификацији. Као што не сматрам блиским неке нама комшијске народе, иако имамо реалне сличности које се не могу избрисати. Као неко ко вуче корене из три различите српске регије (Доњи Краји, Шајкашка и Доње Полимље) подједнако блиско гледам на све њих заједно и њима блиске крајеве, а трудим се ми да видљиве разлике између одређених српских крајева (што је крајње природно, јер и микро-области било где на свету имају разлике) не представљају проблем ка разумевању појава и историје у њима. Подједнако су ми драги и ''Лесковачки звиждук'' и ''Јел слободно царе господаре'', и само је ствар тренутног расположења када ће ми одређена песма бити више при срцу. ;)  Завршићу са по мени одличном поруком једног нашег мислиоца.

''Србин се не постаје чином рођења већ на испитима врлина.''

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију