Вјера и култура Срба > Православље

Нова преиспитивања Дарвинове теорије еволуције

(1/17) > >>

Nebo:
С обзиром да је тема "Креационизам и генетика" закључана, а штета је, јер се ради о одличној теми за конструктивну расправу (само, браћо, без вређања, омаловажавања и тешких речи), а како не нађох ништа одговарајуће на форуму да поставим доњу везицу ("линк"), отворих ову тему, рачунајући да би било штета не прочитати доњи текст.

Верујем да су многи од форумаша гледали синоћ емисију "Да, можда, не" на РТС 1, где су креационистичку теорију бранили гђа. Чолић и Муамер Зукорлић, а еволуционистичку нека двојица мени непознатих (то што су мени непознати, вероватно ће за неке бити аргумент да сам примитиван или необавештен, и прихватам то - јесам), типичних припадника академске сорте који свако другачије мишљење омаловажавају са презривим подсмехом носилаца диплома, звања и радних места у академским установама, који, самим тим што су титулари наведеног и преносиоци туђих (често сумњивих и застарелих) теорија свакога ко другачије размишља сматрају - будалом.

Искрен да будем, било ме срамота што један муслиман (скидам му капу на мишљењу и ставу, као и на ерудицији и речитости) у земљи Србији износи ставове које би требало да заступа сваки православни хришћанин, док му се на томе презриво подсмехују људи православне србске провенијенције, притом високообразовани људи.

Вероватно је на јутјубу или негде другде већ постављен снимак емисије, али га ја не нађох. Уместо тога, постављам везицу за текст о размишљању једног нашег биолога и генетичара на ову тему:

http://webtribune.rs/doktor-bioloskih-nauka-ateisti-brane-darvinizam-profesori-bogoslovskog-fakulteta-da-se-pokaju-i-vrate-hristu-video/ 

Бакс:
Заговарање укидања Дарвинове теорије мени некако делује као нешто чиме би се бавиле протестантске цркве с југа Сједињених Америчких Држава. Некако ми тај потез не приличи Православцима.

Православље и наука су се увек лепо слагали; не видим зашто би сад то заустављали.

Edit:
Нисам гледао ту емисију; телевизију не гледам одавно, или барем не домаће канале који (по мени) обично смеће.
Писао сам уопштено о покушајима уклањања теорије еволуције из ђачких уџбеника.
 :)

Милош:

--- Цитат: Nebo  Мај 19, 2017, 08:59:29 поподне ---С обзиром да је тема "Креационизам и генетика" закључана, а штета је, јер се ради о одличној теми за конструктивну расправу (само, браћо, без вређања, омаловажавања и тешких речи), а како не нађох ништа одговарајуће на форуму да поставим доњу везицу ("линк"), отворих ову тему, рачунајући да би било штета не прочитати доњи текст.

Верујем да су многи од форумаша гледали синоћ емисију "Да, можда, не" на РТС 1, где су креационистичку теорију бранили гђа. Чолић и Муамер Зукорлић, а еволуционистичку нека двојица мени непознатих (то што су мени непознати, вероватно ће за неке бити аргумент да сам примитиван или необавештен, и прихватам то - јесам), типичних припадника академске сорте који свако другачије мишљење омаловажавају са презривим подсмехом носилаца диплома, звања и радних места у академским установама, који, самим тим што су титулари наведеног и преносиоци туђих (често сумњивих и застарелих) теорија свакога ко другачије размишља сматрају - будалом.

Искрен да будем, било ме срамота што један муслиман (скидам му капу на мишљењу и ставу, као и на ерудицији и речитости) у земљи Србији износи ставове које би требало да заступа сваки православни хришћанин, док му се на томе презриво подсмехују људи православне србске провенијенције, притом високообразовани људи.

Вероватно је на јутјубу или негде другде већ постављен снимак емисије, али га ја не нађох. Уместо тога, постављам везицу за текст о размишљању једног нашег биолога и генетичара на ову тему:

http://webtribune.rs/doktor-bioloskih-nauka-ateisti-brane-darvinizam-profesori-bogoslovskog-fakulteta-da-se-pokaju-i-vrate-hristu-video/

--- Крај цитата ---

Teмa je, кao и oнa пpe њe, тaквa дa ћe cвaкo ући ca cвojим пpeдубeђeњимa, гдe нe пocтojи шaнca зa paзмeнoм мишљeњa и кoмпpoмиcним "peшeњимa". Caм бpaнилaц пpoтecтaнcкoг кpeaциoнизмa, у лику и дeлу Mуaмepa Зукopлићa, пoпут њeгoвoг cинa-тумaчa xaплoгpупa, мeни je дoвoљнo. Дa нe улaзим у дубиoзу, ja биx пocтaвиo пap питaњa, кojи дoнeклe oдликуjу кpeaциoнизaм:

-Штa je aлтepнaтивa дapвинизму
-Дa ли je чoвeк нacтao из пpaxa/пpaшинe
-Дa ли je жeнa нacтaлa oд peбpa
-Дa ли je зeмљa cтapa 6000 гoдинa
-Дa ли je зeмљa paвнa плoчa

Brđanin:
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/ovo-pismo-profesora-bogoslovije-je-nesto-najbolje-sto-se-desilo-darvinizmu-u-srbiji/1p3xpgp

Црна Гуја:
Ја гледах емисију уживо, и могу рећи да се Зукорлић добро држао, иако се и он мало излупетао. Утисак о "научницима" је сличан као и Небу (није ми јасно шта је онај филозоф тражио тамо, веће бламирање нисам у животу видео), а о некултури и примитивизму "водитељке" тек не бих говорио. Најгоре од свега је било што у почетку није јасно дефинисано у чему је проблем са теоријом еволуције (прецизније са настанком живота који је практично њен саставни део), и што професору биологије нису постављена права питања. Дакле да се крене од самог почетка, како је и предлагала једна саговорница, а не да се крене од средине, где је биолог причао неку причицу о неким мембранама, коју сумњам да би и сам схватио да је слушао себе.

Дакле, сама еволуција у оквиру врста уопште није упитна, као ни мутације, које се дешавају током целог живота у свакој јединци. Професора је требало упитати како је настао живот (мислим да је и постављено, али он није успео/стигао одговорити). Хипотетички разговор је требао тећи некако овако:

Саговорник: Професоре, шта је услов за постојање живота свих живих бића у свету какав познајемо?

Професор: ДНК

Саговорник: Можете ли нам рећи како је, по присталицама теорије еволуције, настала ДНК?

Професор: Па, рађени су неки експерименти, и утврђено је да под одређеним оптималним условима, мешање одређених хемијских једињења временом може довести до појаве сложенијих органских једињења, па тако и молекула ДНК.

Саговорник: Професоре, без увреде, али схватате ли ви шта је ДНК? ДНК није некакво обично органско једињење које може настати једноставним повезивањем мање сложених једињења. ДНК је НОСИЛАЦ ИНФОРМАЦИЈА потребних за настајање других сложених једињења (и за још много тога), а таква информација (тачније милиони њих записаних у генетском коду) не може настати случајно, већ искључиво као последица интелигентног дизајна. Схватате ли, професоре, да настанак ДНК (чак и оне најпростијих живих бића) има смисла само ако је иста настала одједном у свој својој целокупности? Или ћете нам рећи да су током милиона година настајали различити гени, који сами за себе немају никаквог смисла, и да су се ти гени, неком невероватном срећом, временом поређали у савршеном редоследу у једини облик који може подржати живот?

Професор: (без коментара)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију