Науке и научне дисциплине > Историја

Турски попис Херцеговине из 1585. године

(1/2) > >>

Синиша Јерковић:
Случајно сам наишао на скениран Турски попис Херцегове земље из 1585. Колико видим година издања је 2014., обрада је од Аличића, а вјероватно је скниран недавно. Са овим пописом и пописом Босне из 1604. године добија се пресјек становништва читаве територије Босне и Херцеговине на прелазу 16. у 17. вијек.

Мало сам прелетио по тексту. За разлику од претходног описа Херцеговине, очигледно је да не постоје више влашки џемати, већ је влашко становништво распршено и почиње се бавити ратарством. Такође је интересантна нека промјена у својини над земљом. Помињу се стари баштиници, махом хришћани, а затим се помињу нови баштиници (хришћани и муслимани). Морам још детаљније погледати о чему се ради.

У сваком случају, веома вриједан документ за историју Херцеговине.

Може се скинути на сљедећим линковима.

http://www.mediafire.com/view/1062wje13ddphc4/Op%C5%A1irni_katastarski_popis_1585_I.pdf

http://www.mediafire.com/view/18pliy4k40ono14/Op%C5%A1irni_katastarski_popis_1585_II.pdf

Лепеничанин:
Хвала за линк!

Тек сам почео да читам, а већ видим да је Аличић тенденциозан. Недим Филиповић је већ показао, на примеру Зворничког санџака, како је текла исламизација у Босанском ејалету. Не треба нам после тога никаква "научна обрада" касабалијског усмерења какву Аличић пружа.  ::)

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Лепеничанин  Новембар 01, 2015, 08:31:56 поподне ---Хвала за линк!

Тек сам почео да читам, а већ видим да је Аличић тенденциозан. Недим Филиповић је већ показао, на примеру Зворничког санџака, како је текла исламизација у Босанском ејалету. Не треба нам после тога никаква "научна обрада" касабалијског усмерења какву Аличић пружа.  ::)

--- Крај цитата ---

Покушавам да заобиђем Аличићеве интерпретације и да гледам сиров материјал.

Занимљиво би било упоредити два пописа, онај из 1477. и овај из 1585. за поједина мјеста, да се виде промјене које су се десиле у тих 100-ак година турске владавине.

Бакс:
Прођох цео попис, очи ми испале, али нисам нашао Никшић. Изгледа да нема, и да су само стављене оне нахије које су данас у саставу БИХ.  >:(

Надам се да грешим и да сам нешто превидео.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Бакс  Новембар 01, 2015, 10:02:41 поподне ---Прођох цео попис, очи ми испале, али нисам нашао Никшић. Изгледа да нема, и да су само стављене оне нахије које су данас у саставу БИХ.  >:(

Надам се да грешим и да сам нешто превидео.

--- Крај цитата ---

На почетку пописа постоји попис нахија које улазе у њега, али Никшића нема.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију