Аутор Тема: Срби у Скадру и околини, 2. део  (Прочитано 13570 пута)

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Срби у Скадру и околини, 2. део
« послато: Октобар 02, 2015, 12:14:11 поподне »
У Скадру су сахрањени зетски владари из династије Војислављевића, Михаило, Бодин, Владимир, Градиња. У време владавине династија Војислављевића, Немањића, Балшића и Црнојевића, СКАДАР је у већини био насељен словенским становништвом православне и католичке вероисповести. Касније се ту јављају и Албанци. Овде би се могло рећи да је 1485. године био још увек велики број Срба у Скадарској области, док би се за Склавонију рекло да је скоро нестала у млетачко-турском рату 1474-79. Падом државе Ђурђа Кастриотића Скендербега под турску власт, прекинута је још једном јужна словенска и српска етничка трансверзала. Осим гробова српских војника из Балканског рата, палих за ослобођење Скадра и Скадарске тврђаве, нестали су трагови српског битисања на том простору.
Битка за Скадар је трајала од почетка октобра 1912. до априла 1913. На челу црногорске војске били су престолонаследник Данило Петровић, Митар Мартиновић и Јанко Вукотић, док је српске трупе предводиоПетар Бојовић. Град освојен оружјем, изгубљен је одлукама великих сила на Лондонској Конференцији 1915, лоја је овај град уврстила у састав албанске државе.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #1 послато: Јануар 09, 2016, 11:17:03 пре подне »
Неке муслиманске фамилије из Скадра пореклом словени из Црне горе:

-Аливода (Аливодовић) од које потиче фамилија Подгорица
-фамилија Бајри који се некад називају Муџић
-Мандиа (=Мандић)
-Османи (=Османагић)
-Хавери (=Хаверић)
-Уручи (=Уручевић)
-Бебезић
-Сукај (=Сукнић)
-Јука (=Јукнић)
-Лукаћи (Лукаћевић)
-Халуни (Халуновић)
-Стринић
-Бошњаку (из Босне)


http://www.shkodrapress.com/te-pergjithshme/item/3607-familjet-shkodrane-me-prejardhje-t%C3%AB-huej.html

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #2 послато: Август 18, 2016, 08:52:51 пре подне »
У турском попису Скадарског санџака из 1485.године  спомиње се село Мазарак у околини Скадра у којем је у то вријеме живио род Мазарак. Имена родственика су углавном хришћанска, а једна се зове Доменико, па није искључено да се ради о католицима. Томе у прилог иду и потоњи припадници рода Мазарак, који су у албанизованој форми Мазреку.

Свакако је најпознатији припадник овог рода скопски католички надбискуп Матија Мазарек, који је рођен у Јањеву 1726. године. Оно што је занимљиво јесте његова етничка припадност, о којој постоје спорења између Срба и Албанаца. По инерцији лако бисмо по мјесту поријекла и вјероисповијести закључили да се ради о Албанцу, али Мазареку албански није био матерњи већ српски. Уз то у својим писмима папи он се управо жали на албанска племена која са Проклетија долазе на Косово, да чак од папе тражи да на литургију дода реченицу "Ab albanensibus libera nos Domine"тј. "Сачувај нас Боже од Албанаца".

Не знам да ли су ти његови извјештаји негдје објављени на српском, колико сам успио да видим познати су на њемачком језику. Било би добро прочитати их у интегралном облику. Вјероватно носе доста информација о ситуацији на Косову и Метохији у по Србе критичном 18. вијеку када се нагло почела мијењати етничка слика.

Поред Матије из ове породице познат је још барски и српски надбискуп из 16. вијека Петар Мазарек.

Оно због чега ми је  презиме Мазарак/Мазарек ,поред доста старог помена из 15. вијека у околини Скадра, интересантно јесте могућа веза са називом Мацуре. Познато је да управо у ширем региону Скадра постоје тестирани који су генетички блиски са српским Мацурама.

« Последња измена: Август 18, 2016, 08:55:16 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #3 послато: Август 18, 2016, 11:48:05 пре подне »
У турском попису Скадарског санџака из 1485.године  спомиње се село Мазарак у околини Скадра у којем је у то вријеме живио род Мазарак. Имена родственика су углавном хришћанска, а једна се зове Доменико, па није искључено да се ради о католицима. Томе у прилог иду и потоњи припадници рода Мазарак, који су у албанизованој форми Мазреку.

Свакако је најпознатији припадник овог рода скопски католички надбискуп Матија Мазарек, који је рођен у Јањеву 1726. године. Оно што је занимљиво јесте његова етничка припадност, о којој постоје спорења између Срба и Албанаца. По инерцији лако бисмо по мјесту поријекла и вјероисповијести закључили да се ради о Албанцу, али Мазареку албански није био матерњи већ српски. Уз то у својим писмима папи он се управо жали на албанска племена која са Проклетија долазе на Косово, да чак од папе тражи да на литургију дода реченицу "Ab albanensibus libera nos Domine"тј. "Сачувај нас Боже од Албанаца".

Не знам да ли су ти његови извјештаји негдје објављени на српском, колико сам успио да видим познати су на њемачком језику. Било би добро прочитати их у интегралном облику. Вјероватно носе доста информација о ситуацији на Косову и Метохији у по Србе критичном 18. вијеку када се нагло почела мијењати етничка слика.

Поред Матије из ове породице познат је још барски и српски надбискуп из 16. вијека Петар Мазарек.

Оно због чега ми је  презиме Мазарак/Мазарек ,поред доста старог помена из 15. вијека у околини Скадра, интересантно јесте могућа веза са називом Мацуре. Познато је да управо у ширем региону Скадра постоје тестирани који су генетички блиски са српским Мацурама.

Димитрије Богдановић у свом делу "Књига о Косову" (препоручујем да прочита свако кога интересује историја српско-албанских односа) такође наводи ове Мазарекове податке о Албанцима и цитира домаћи извор из кога је податке извукао - Ј. Радонић: "Римска курија и јужнословенске земље од XVI до XIX века", Београд, 1950. Овај цитат "Сачувај нас Боже од Албанаца" се налази на страници 678. Ту Мазарек, пишући из Јањева префекту Конгрегације 12. августа 1793. године, наводи да он сваку своју литанију завршава са тим речима, па огорчен додаје: "Extermina et dele istos Albanenses de terra vivantium!" (Искорени и избриши ове Албанце из земље живих!) Још један значајан Мазареков цитат је онај где истиче једну одлику у понашању исламизованих Албанаца која ће бити кључ за разумевање њихове колонизације простора Старе Србије - мухамедански Албанци су нарочито опасни, каже он, "јер су Турци (тј. муслимани) и могу да чине свако зло које им се свиди."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #4 послато: Август 18, 2016, 03:08:25 поподне »
У турском попису Скадарског санџака из 1485.године  спомиње се село Мазарак у околини Скадра у којем је у то вријеме живио род Мазарак.

"Деспот Стефан Лазаревић, када je августа 1421. дошао у Зету, није ce тамо дуго задржао. Управу над поседнутим крајевима и градовима поверио je војводи Мазареку, Арбанасу који je већ одавно био у његовој служби. Мазарек je 1414. управљао Рудником и, вероватно, островичком „влашћу". Већ у новембру 1421. војвода Мазарек je, као деспотов намесник, седео у Бару. Вести које су ce о њему сачувале говоре да je имао широка овлашћења", итд.

(Иван Божић, „Немирно Поморје 15. века“)
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #5 послато: Август 18, 2016, 03:27:52 поподне »
"Деспот Стефан Лазаревић, када je августа 1421. дошао у Зету, није ce тамо дуго задржао. Управу над поседнутим крајевима и градовима поверио je војводи Мазареку, Арбанасу који je већ одавно био у његовој служби. Мазарек je 1414. управљао Рудником и, вероватно, островичком „влашћу". Већ у новембру 1421. војвода Мазарек je, као деспотов намесник, седео у Бару. Вести које су ce о њему сачувале говоре да je имао широка овлашћења", итд.

(Иван Божић, „Немирно Поморје 15. века“)

Нешто су ови Мазареки били превише просрпски расположени за Арбанасе. Војвода Мазарек је код Скадра предводио Србе против Млечана 1422.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #6 послато: Август 18, 2016, 03:41:45 поподне »
Нешто су ови Мазареки били превише просрпски расположени за Арбанасе. Војвода Мазарек је код Скадра предводио Србе против Млечана 1422.

Мислим да је био профи ратник, добро плаћан од деспота.
Већина албанских пронијара се касније определила за Млечане, па за Црнојевиће кад је дошло њихово време, итд...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #7 послато: Септембар 13, 2016, 10:26:05 поподне »
http://www.montenet.org/2002/bozo2.html

Interesantna analiza mlerackog popisa oblasti Skadra  iz 1417.godine.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #8 послато: Септембар 14, 2016, 05:46:01 пре подне »
Ту је при крају, и село Суња, а постоји и место Суња на Банији, одакле су преци Ананића. Чудно. Зар не? Јесу ли током сеоба одатле стигли на Банију? Можда неко и зна одговор?

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #9 послато: Септембар 14, 2016, 08:41:38 пре подне »
Нешто су ови Мазареки били превише просрпски расположени за Арбанасе. Војвода Мазарек је код Скадра предводио Србе против Млечана 1422.

Apбaнaшкa влacтeлa je пpe cвeгa нacтaлa зaxвaљуjући cpпcкoj дpжaви, a пpe cвeгa Душaнoвoj дpжaви. Oни cу oдpжaвaли ca cpпcкoм влacтeлoм кaкo пoлитичкe, тaкo и пopoдичнe вeзe. Из тaквe jeднe вeзe je изникao и Cкeндepбeг, чиjи cу пиcapи пиcaли нa cpпcкoм и ћиpилицoм. Apбaнacи cу били пpиличнo oдaни cpпcкoj дpжaви, дoк ниje пpoпaлa. A oндa cу ce пpиклoнили Mлeтaчкoj Aлбaниjи, кojoj cу били иcтo тaкo oдaни, пoгoтoвo штo cу били кaтoлици, дa би ce кpajeм 15. вeкa пpиклoнили Ocмaнcкoм цapcтву, кojeм cу нajдужe ocтaли вepни. Cвe у cвeму знaли cу дa игpajу игpу, jep je тo биo jeдини нaчин дa oпcтaну, кao peлaтивнo мaлa eтничкa cкупинa. Видимo дaнac дa им ce тaквa пoлитикa иcплaтилa.

Ван мреже magriva620

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 54
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #10 послато: Септембар 28, 2016, 09:07:34 пре подне »
http://www.montenet.org/2002/bozo2.html

Interesantna analiza mlerackog popisa oblasti Skadra  iz 1417.godine.

У овом попису сам нашао најранији спомен презимена у селима Подгора и Кулпеник које се касније вековима помера до Лике и Босне.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #11 послато: Јануар 13, 2017, 02:05:47 поподне »
Нешто читам, па наиђох на место Каваја у Албанији, што ме подсети на презиме чувеног атентатора на Тита, Николу Кавају. Потом на Википедији видех да је Никола Каваја родом из Пећи. Да ли његово презиме има можда неке везе са градом Кавајом смештеним у средишту приобалске Албаније?



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #12 послато: Јануар 13, 2017, 02:22:45 поподне »
Нешто читам, па наиђох на место Каваја у Албанији, што ме подсети на презиме чувеног атентатора на Тита, Николу Кавају. Потом на Википедији видех да је Никола Каваја родом из Пећи. Да ли његово презиме има можда неке везе са градом Кавајом смештеним у средишту приобалске Албаније?

Видим исто на википедији да су Каваје од Радишића из Добрског Села код Цетиња. Наводно је један Радишић бежао чак до Каваје због крви, па се вратио у родно село и од њега настаде братство Каваје.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #13 послато: Јануар 13, 2017, 02:53:49 поподне »
Видим исто на википедији да су Каваје од Радишића из Добрског Села код Цетиња. Наводно је један Радишић бежао чак до Каваје због крви, па се вратио у родно село и од њега настаде братство Каваје.

Да, сад видим и ја, нисам очекивао да је на страници детаљније писано, па само погледах место рођења. То би онда био одговор на питање. Имају везе, али не неким пореклом, већ посетом Каваји. ;D



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #14 послато: Јануар 13, 2017, 03:13:57 поподне »
Добрско Село: Радишићи и Каваје (Никољ-дан) су од претка који се доселио из Љешанске нахије (Градац) у 17. столећу. За своју даљу старину наводе Стару Србију. Због неког убиства, неки Радишићи побегну у Албанију и настане се у граду Каваја. После неког времена се врате, те их прозову Кавајама.

http://www.poreklo.rs/2016/02/16/bratstva-plemena-dobrsko-selo/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #15 послато: Јул 27, 2019, 04:20:29 пре подне »
Мој претходни пост са теме о Кучима:
"Скадар је можда једино место на свету данас, где код оних који се осећају као Срби је заступљено православље, католичанство и ислам (чини ми се да је највише католика код оних који се изјашњавају као Срби у Скадру)...Можда зато што нису ушли у државу СХС? (то је парадокс, да је околност да нам није дозвољено да Скадар буде део наше државе, и поред касније асимилације, и то мало Срба који су тамо, нису подељени на нације чију припадност одређује вероисповест, а не језик...али то је друга тема, можда за "Срби у Скадру")"
Ти Срби у Скадру, који су се нашли изван новоосноване државе СХС, после чега је наступила СФРЈ, су на једној страни, трпели асимилацију од стране Албанаца, али са друге стране су били поштеђени изједначавању нације и вере (данас би можда имали Србе католике у Скадру, који би можда били "Хрвати" да је Скадар био део СХС? Свакако , то је једино место где живе Срби католици данас, а то нешто говори, тј, поставља се питање, зашто само још тамо, а немогуће да је само тамо било Срба католика?)
« Последња измена: Јул 27, 2019, 04:22:33 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #16 послато: Јул 27, 2019, 09:10:19 пре подне »
Мој претходни пост са теме о Кучима:
"Скадар је можда једино место на свету данас, где код оних који се осећају као Срби је заступљено православље, католичанство и ислам (чини ми се да је највише католика код оних који се изјашњавају као Срби у Скадру)...Можда зато што нису ушли у државу СХС? (то је парадокс, да је околност да нам није дозвољено да Скадар буде део наше државе, и поред касније асимилације, и то мало Срба који су тамо, нису подељени на нације чију припадност одређује вероисповест, а не језик...али то је друга тема, можда за "Срби у Скадру")"
Ти Срби у Скадру, који су се нашли изван новоосноване државе СХС, после чега је наступила СФРЈ, су на једној страни, трпели асимилацију од стране Албанаца, али са друге стране су били поштеђени изједначавању нације и вере (данас би можда имали Србе католике у Скадру, који би можда били "Хрвати" да је Скадар био део СХС? Свакако , то је једино место где живе Срби католици данас, а то нешто говори, тј, поставља се питање, зашто само још тамо, а немогуће да је само тамо било Срба католика?)

Колико знам, нема католика у Скадру који се изјашњавају као Срби. Постоје православци и муслимани који се тако изјашњавају. Можда грешим.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #17 послато: Јул 27, 2019, 02:20:19 поподне »
Ово што ја знам је да се католици и муслимани са сјевера Албаније и околине Скарда сви представљају као Албанци, из мојих неких истраживања закључујем да је код њих је то одвојено од вјере јер доста католика и муслимана са сјевера се међусобно не воле али када је у питању Албанија онда ће бити заједно без обзира што се не воле.

Ове православне које познајем су углавном људи који сау остали тамо од времена када су се границе затвориле и неки се од њих пишу као Срби, неки као Црногорци а неки као Албанци.
Доста њих прича српски а доста их има који не знају српски а православни су и знају своје коријене.
 
Упознао сам њих неколико који кажу да су из Зете, по мало говоре српски али не што га знају од старине него су научили у скорије вријеме, један од њих ми је рекао да никада у његовој породици нису говорили српски (мада ово не мора да буде тачно јер све зависи колико се он сјећа уназад) и такође се пишу као Албанци.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #18 послато: Јул 27, 2019, 02:35:29 поподне »
Колико знам, нема католика у Скадру који се изјашњавају као Срби. Постоје православци и муслимани који се тако изјашњавају. Можда грешим.
To се чини ми се "Квадратури круга" помињало, па ми је одатле остало и на РТСу ("како живе Срби у Албанији" ) , један професор српског језика у Враки је то поменуо у овом краћем прилогу, али званичан податак нисам нашао о томе:
"Ni škole nema, pa profesor Svetozar časove srpskog jezika održava samo vikendom.

"Ovde se Srbi izjašnjavaju kao Srbi pravoslavni, Srbi katolici ili Srbi muhamedanci na čemu im ja čestitam", napominje Svetazor Ćiraković, dodajući da vidi da još uvek ima straha."
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/region/2850428/kako-zive-srbi-u-albaniji.html
« Последња измена: Јул 27, 2019, 02:39:08 поподне ДушанВучко »

Ван мреже RasoRaso

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
    • [Premier Сasual Dating  Living Women]
Одг: Срби у Скадру и околини, 2. део
« Одговор #19 послато: Јул 27, 2019, 03:12:48 поподне »
Dovoljno je reći da dva glavna narodna heroja iz Skadra su Srbi jedan musliman drugi pravoslavni Kadić i Mišel!