Аутор Тема: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)  (Прочитано 6935 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #20 послато: Децембар 08, 2018, 06:19:39 поподне »
Сплетом околности сам упознао једну рођаку чији је отац родом из Љепојевића, од тамошњих Вукосављевића. Она је у доброј мери допунила моја сазнања. Њен деда се звао Добросав, прадеда се звао Драгиша а чукундеда Јосип. Деда Добросав је рођен 1913. године; на основу тога сам претпоставио да би њен чукундеда Јосип могао бити рођени брат мог наврдеде Аврама. Једна од индикација ми је и то да обојица носе имена по старозаветним пророцима. Она се још распитала код оца и сазнала да они памте да је чукундеда Јосип имао двојицу браће, од којих је један отишао пут Јежевице негде током или при завршетку Српско-турског рата; то би могао бити Аврам, што ћу надам се ускоро сазнати. Такође, рођени брат њеног деде је имао сина Божидара који је отишао у Јежевицу код мог прадеде Милутина и помагао му у сеоским пословима и радовима; Милутин га је изузетно ценио, малтене га је посинио и желео је да му препише добар део иметка, али се ту умешала прабаба Живка и то спречила.  :) Ту причу сам чуо од стрица, а ова новооткривена рођака ми је сада открила његово име, које стриц није упамтио; Божидар се на крају скућио у Чачку, где би требало да и даље живе неки од његових потомака.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #21 послато: Децембар 16, 2018, 02:58:04 поподне »
Сплетом околности сам упознао једну рођаку чији је отац родом из Љепојевића, од тамошњих Вукосављевића. Она је у доброј мери допунила моја сазнања. Њен деда се звао Добросав, прадеда се звао Драгиша а чукундеда Јосип. Деда Добросав је рођен 1913. године; на основу тога сам претпоставио да би њен чукундеда Јосип могао бити рођени брат мог наврдеде Аврама. Једна од индикација ми је и то да обојица носе имена по старозаветним пророцима. Она се још распитала код оца и сазнала да они памте да је чукундеда Јосип имао двојицу браће, од којих је један отишао пут Јежевице негде током или при завршетку Српско-турског рата; то би могао бити Аврам, што ћу надам се ускоро сазнати. Такође, рођени брат њеног деде је имао сина Божидара који је отишао у Јежевицу код мог прадеде Милутина и помагао му у сеоским пословима и радовима; Милутин га је изузетно ценио, малтене га је посинио и желео је да му препише добар део иметка, али се ту умешала прабаба Живка и то спречила.  :) Ту причу сам чуо од стрица, а ова новооткривена рођака ми је сада открила његово име, које стриц није упамтио; Божидар се на крају скућио у Чачку, где би требало да и даље живе неки од његових потомака.

Добио сам потврду, дакле наврдеда Аврам је имао двојицу рођене браће, Јосипа (који је чукундеда моје новооткривене рођаке) и једног који се вероватно звао Милутин. У њеној фамилији је остало предање да је око 1878. Аврам отишао за Јежевицу, а да је Милутин отишао у Ниш (?). Са Милутином је изгубљен сваки контакт, док су се Аврамови и Јосипови потомци барем неко време и даље посећивали и остали "на вези".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Пеђа Р

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #22 послато: Март 06, 2019, 04:57:47 поподне »
Пронашао сам још једне могуће рођаке. У селу Врба код Краљева има неких Вукосављевића са славом Лучиндан који су се ту доселили током 18. века "од Пазара".

Поштовани,

Моја мајка је од Вукосављевића из Врбе који славе св. Луку. Према истраживању једног даљег рођака од пре двадесетак година, у тој породици су била четири брата: Јован (рођен 1805), Лука (1806), Стефан (1820) и Евђо (1822). Јован је са супрулом Станицом имао троје деце: Ђурђију (1839), Елисавку (1844) и Анђелка (1851-1894). Моја мајка је Анђелкова чукун-унука.

Не знам да ли се било који од ових података уклапа у постојећу слику Вукосављевића, али било би лепо да се сазна нешто више пошто тренутно не знамо ни када ни одакле су тачно дошли. Истражићемо мало детаљније овог пролећа остале расположиве податке, али ово знамо за сада, уз још неке податке о генерацијама између Јована и данашњег времена.

Поздрав,
Пеђа

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #23 послато: Март 06, 2019, 05:24:31 поподне »
Поштовани,

Моја мајка је од Вукосављевића из Врбе који славе св. Луку. Према истраживању једног даљег рођака од пре двадесетак година, у тој породици су била четири брата: Јован (рођен 1805), Лука (1806), Стефан (1820) и Евђо (1822). Јован је са супрулом Станицом имао троје деце: Ђурђију (1839), Елисавку (1844) и Анђелка (1851-1894). Моја мајка је Анђелкова чукун-унука.

Не знам да ли се било који од ових података уклапа у постојећу слику Вукосављевића, али било би лепо да се сазна нешто више пошто тренутно не знамо ни када ни одакле су тачно дошли. Истражићемо мало детаљније овог пролећа остале расположиве податке, али ово знамо за сада, уз још неке податке о генерацијама између Јована и данашњег времена.

Поздрав,
Пеђа

Хвала на јављању Пеђа. С обзиром на славу и наведено предање о досељењу "од Пазара", претпостављам да и преци ваше мајке потичу из Љепојевића или неког села у близини и да представљају изданак једне раније миграције (можда из 18. века). Да ли вам је познато у ком временском периоду су се Вукосављевићи доселили у Врбу?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Пеђа Р

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #24 послато: Март 06, 2019, 05:48:40 поподне »
Да ли вам је познато у ком временском периоду су се Вукосављевићи доселили у Врбу?

Поздрав,
За сада не. 1839. године је Јован наведен као глава породице у Врби (према истраживању тог, сада покојног рођака), тако да су дошли сигурно пре тога, али још увек не знамо колико дуго пре. Пробаћемо то да откријемо у наредних неколико месеци, у самом селу и архивима у Краљеву. Уколико ви имате неки податак који би могао да помогне, био бих веома захвалан.
Све најбоље,
Пеђа

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #25 послато: Март 06, 2019, 07:54:12 поподне »
Поздрав,
За сада не. 1839. године је Јован наведен као глава породице у Врби (према истраживању тог, сада покојног рођака), тако да су дошли сигурно пре тога, али још увек не знамо колико дуго пре. Пробаћемо то да откријемо у наредних неколико месеци, у самом селу и архивима у Краљеву. Уколико ви имате неки податак који би могао да помогне, био бих веома захвалан.
Све најбоље,
Пеђа

На овој теми сам изложио све што тренутно знам о пореклу мојих Вукосављевића. Свакако ћу вам јавити ако дођем до неких нових сазнања и то поделити са другима на овој теми. Поздрав и хвала на новим подацима!
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #26 послато: Децембар 28, 2020, 11:56:54 поподне »
После дужег времена правим краћи осврт на моје Вукосављевиће. Као што сам на овој теми већ писао, г. Копуновић, истраживач буковичког краја, ми је о пореклу Вукосављевића својевремено написао следеће:

Добио сам нове податке о мојим Вукосављевићима од господина Бошка Копуновића из Ужица, истраживача подјаворског краја, иначе родом из Буковика, села суседног Љепојевићима. Преносим овде део мејла који ми је послао а који се односи на ову тематику (са мојим подвлачењима):

"...моје сазнање да су Вукосављевићи  један род са Нешовићима и Пјевчевићима којих и данас има у нововарошком селу Љепојевићи. Сви славе крсну славу Св. апостола и јеванђелисту Луку (Лучиндан) и по томе би требали да су старином од племена Никшића испод Требјесе. Најзад, све три фамилије у Љепојевићима живе једна поред друге у једном џемату (засеоку) тик уз сами Јанков врх на Јавору (1489 м).Приповеда се да су старином били сви Нешовићи, али су због турске одмазде за неко непочинство, крвни деликт, променили презимена, па само једна грана остала на старом презимену, а друге двије се прозвале Вукосављевићи (по Вукосаву ) и Пјевчевићи (по надимку трећег брата "пијевац"). За Мариновиће, којих такође и данас има у овом дијелу Старога Влаха, првенствено у селу Буковику, нисам сигуран да имају какву везу са Вукосављевићима, мада је не би требало одбацити. Јер, и Мариновићи славе Св. Луку, поријеклом су од Никшића и некада их је било и у Љепојевићима, на сјеверним падинама  брда Јастријебац које се издиже као каква вулканска купа из обравњасте љепојевичке висоравни. Испод Мариновића су били и Петковићи, старином од Никшића (како то наводи проф. Радоје Ускоковић у раду "Исељени Никшићи", али те фамилије у овоме селу одавно нема. Мислим да је последњи њен изданак преминуо још у вријеме или уочи Првог  свјетског рата и мислим да се звао Лука Петковић. Од Петковића су се исељавали у Србију, Драгачево и чачански крај, а они који су горе остали, брзо су се отањили и изумрли, јер нису имали мушких потомака. Мушка чељад им се нису "дала" или су гинула у ратовима и суковима са Турцима или умирала од болештина. Најзад, остале су само три кћери. Те Петковића одиве су се поудавале у околне фамилије, Нешовиће, Иванковиће, Новковиће и др.Као миразуше, без браће, наслеђивале су имовину и односиле у нови род те отуда данас њихову земљу звану "Петковина" зирате поменуте љепојевичке фамилије.Од Петковића куће данас се једва познају дуварине."

Међутим, када сам се са г. Копуновићем накнадно састао у Београду, он ми је пренео да се мало више распитао о Вукосављевићима и да је дошао до податка да ипак нисмо у ближој вези са Нешовићима и Пјевчевићима, већ да су нам најближи рођаци Мариновићи, у складу са Ускоковићевим писањем. Испод прилажем сателитски снимак Љепојевића, на коме је црном бојом уоквирен Јанков Врх испод кога се налази заселак Нешовића, док је црвеном бојом уоквирено брдо Јастријебац на чијим северним падинама су се скућили Мариновићи и, по свему судећи, Вукосављевићи.

Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #27 послато: Децембар 29, 2020, 06:27:01 пре подне »
После дужег времена правим краћи осврт на моје Вукосављевиће. Као што сам на овој теми већ писао, г. Копуновић, истраживач буковичког краја, ми је о пореклу Вукосављевића својевремено написао следеће:

Међутим, када сам се са г. Копуновићем накнадно састао у Београду, он ми је пренео да се мало више распитао о Вукосављевићима и да је дошао до податка да ипак нисмо у ближој вези са Нешовићима и Пјевчевићима, већ да су нам најближи рођаци Мариновићи, у складу са Ускоковићевим писањем. Испод прилажем сателитски снимак Љепојевића, на коме је црном бојом уоквирен Јанков Врх испод кога се налази заселак Нешовића, док је црвеном бојом уоквирено брдо Јастријебац на чијим северним падинама су се скућили Мариновићи и, по свему судећи, Вукосављевићи.



Сад видех ову тему... Добра пријатељица ми је од тих Вукосављевића из Врбе код Краљева, ако треба неко да се тестира од мушких, вероватно неће бити проблем.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Вукосављевићи, Лучиндан, Јежевица (Чачак) и Љепојевићи (Нова Варош)
« Одговор #28 послато: Децембар 29, 2020, 10:54:18 пре подне »
Сад видех ову тему... Добра пријатељица ми је од тих Вукосављевића из Врбе код Краљева, ако треба неко да се тестира од мушких, вероватно неће бити проблем.

Послах вам мејл.
Чињеницама против самоувереног незнања.