Аутор Тема: Одбрана рада Порекла  (Прочитано 2991 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одбрана рада Порекла
« послато: Април 11, 2020, 12:26:50 поподне »
Нисам знао како да дам наслов теми па је дадох овако.

Желим да истакнем да сам веома задовољан одговор Јовице Кртинића и Милована Рајевца на шпекулације од аутохтониста и мислим да са тим одговором је ријешен проблем са аутохтноситима, онај ко има воље за истином наћи ће довољно своје одговоре на питања у ономе тексту.

Међутим примјећујем да непријатељски вјетрови дувају и са друге стране, од људи из научних кругова.  Оспоровају људе са порекла да су једнки шарлатани као и аутохности. Главни аргументи су да генетичка геналогије није наука јер нема циљ ни метод.
Задњи овакав случај можете видјети у фб групу Наука узвраћа ударац Јовану Деретићу.

Вјероватно је овдје дио људи става да не треба одговарати на такве провокације, али ја мсм да неко са форума ко је стручан би требало да одгвори због људи који би се у будућности заинтересовали, јер таман можда је и неко мислио да се тестира и онда кад види овакве ствари изгуби бољу. Мислим да би још један овакав текст као што је горе поменути ваљао само са овом другом темом.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #1 послато: Април 11, 2020, 12:51:45 поподне »
Нисам знао како да дам наслов теми па је дадох овако.

Желим да истакнем да сам веома задовољан одговор Јовице Кртинића и Милована Рајевца на шпекулације од аутохтониста и мислим да са тим одговором је ријешен проблем са аутохтноситима, онај ко има воље за истином наћи ће довољно своје одговоре на питања у ономе тексту.

Међутим примјећујем да непријатељски вјетрови дувају и са друге стране, од људи из научних кругова.  Оспоровају људе са порекла да су једнки шарлатани као и аутохности. Главни аргументи су да генетичка геналогије није наука јер нема циљ ни метод.
Задњи овакав случај можете видјети у фб групу Наука узвраћа ударац Јовану Деретићу.

Вјероватно је овдје дио људи става да не треба одговарати на такве провокације, али ја мсм да неко са форума ко је стручан би требало да одгвори због људи који би се у будућности заинтересовали, јер таман можда је и неко мислио да се тестира и онда кад види овакве ствари изгуби бољу. Мислим да би још један овакав текст као што је горе поменути ваљао само са овом другом темом.

Проблем је што је дотични прилично надобудан и гуши сваку расправу тиме што брише објаве које смо ми из Порекла писали на тој групи. Главна девиза му је да је генетичка генеалогија "шарлатанска". За случај да обрише, пренећу овде оно што је написао о генетичкој генеалогији и мој одговор:

Žarko Veljković Не постоји генетичка генеалогија као дисциплина. Нема ни циљ ни метод ни научно валидне резултате. Кад то схватите, моћи ћете да пођете од реалитета и да видите научним оком како би се та ваша шарлатанска дисциплина могла научно уобручити.

Nikola Vukosavljevic Žarko Veljković Позивам све да баце поглед на овај рад, па да се сами увере да ли је генетичка генеалогија "шарлатанска" или је "научно уобручена": https://link.springer.com/article/10.1007/s12520-019-00996-0 Напомена, управо су у овом раду коришћени резултати до којих су дошла истраживања популационе генетике, тј. хаплогрупе добијене код археогенетских узорака из овог истраживања су упоређиване са Y-ДНК стаблима хаплогрупа на сајту Yfull, коме резултате својих WGS тестова шаљу људи који су их урадили како би пронашли своје генетске сроднике. Још једном примећујем да се овде малициозно покушава прогурати идеја да је генетичка генеалогија "шарлатанска" упоређивањем са Кљосовим, који је у руским а и светским ГГ круговима одавно проказан као псеудонаучник. Да илуструјем, то би било као да историју гледамо на основу писања Деретића, Јарчевића, Луковић-Пјановић и сличних а лингвистику на основу писања Славише К. Миљковића.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #2 послато: Април 11, 2020, 12:53:47 поподне »
Не треба се претерано обазирати на такве коментаре, нарочито када долазе од људи који причају ''како ветар дува'' (ко је упућен у конкретан случај једног од тих гласноговорника знаће о каквој се моралној громади ради). Такви су својим псеудоелитистичким приступом између осталог криви за буктање шарлатанства и псеудоисторије у јавном простору (поред медија који то форсирају).

Можете помислити да са таквима дискутујете из најбоље намере, па чак се и надати некој разумној критици, али напротив, због егоизма и самољубља (пример: ''моја наука је најбоља'', ''ја имам радове иза себе'' (иако они немају никакве или делимичне везе са тематиком) можете се само запитати одакле толика мржња у тим људима.

Ово се најбоље огледа у томе да је један од тих ''великана'' нашао за сходно да људима из Порекла који имају звање и рад иза себе (у овом случају историчар и археолог) каже да крену из почетка на студије, поцепају дипломе и сл, због неслагања са његовим егоизмом и одбијањем за било какву разумну и реалну дискусију.

Исто тако, исти тај случај ће се повиновати својим надређенима који су међу првима почели са мултидисциплинарним истраживањем порекла становништва на овим просторима, јер ипак од њих има новчана примања. Али са друге стране ту су ''псеудонаучници'' из Порекла који не знају за научну методологију и раде по кљосовистичким методима (није-него). За њега је генетичка генеаологија ''непостојећа паранука без метода и циљева''.

Господин заборавља да класична генеаологија, зависно од случаја и сутације од које се полази у истраживање, нема јасне методе и на крају захтева различите начине сналажења да би се дошло до истине. У том смислу, он као филолог није ништа позванији да се бави генеаологијом од неког сеоског хроничара (који је по струци портир или паор), графичког инжињера а камоли историчара. А ту су и милиони људи који могу да сведоче колико им је генетичка генеаологија помогла у истраживању порекла.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #3 послато: Април 11, 2020, 01:01:49 поподне »
Мислим да ту има још једна ствар, дотичном је хоби бављење генеалогијом, колико се може закључити по Јутуб снимцима које је качио на свом каналу, па је једним делом у питању и љубомора према ономе што је Порекло до сада у тој области урадило.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #4 послато: Април 11, 2020, 01:05:19 поподне »
Мислим да ту има још једна ствар, дотичном је хоби бављење генеалогијом, колико се може закључити по Јутуб снимцима које је качио на свом каналу, па је једним делом у питању и љубомора према ономе што је Порекло до сада у тој области урадило.
Случај Кљајевић, али с друге стране. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #5 послато: Април 11, 2020, 01:22:10 поподне »
Кад смо обележавали пет година постојања Порекла, у свечаном говору рекао сам да се Порекло налази по средини - између псеудоисторичара, задртих и агресивних у својим деловањима и оценама (за њих смо антисрби), са једне стране, и, са друге стране, доброг дела представника науке која у оном што Порекло чини тражи неку скривену клицу шовинизма, па чак и расизма. На том другом, назовимо га научном, полу сабрана је шаролика екипа: од анационалних и, што не рећи, чистих аутошовиниста, до (како сад видимо) националиста који никад нису успели да отресу своје, у основи, бољшевичко наслеђе (најбоље садржано у оданости пароли: ко друкчије каже, тај клевеће и лаже...).
Док је са првима ствар јасна и нема превише тешкоћа да се с њима изађе на чистац, ови други захтевају нешто сложенији приступ. Лично сам против конфронтације јер је то, пре свега, непотребно исцрпљивање, а друго, сигуран сам, да ће, пре или касније, и ту бити створена критична маса оних који неће имати потцењивачки став према Пореклу.
Иначе, пратио сам како се реаговало на поменутој фејсбук групи (уклонили су и моја два коментара где сам их мало жацнуо да се понашају као Кристина у Маратонцима, кад Ђенка бане у њихову малу варош са тон филмом...) и мишљења сам да се на њих не треба превише освртати. То је шарена група, састављена у суштини од људи који имају добар нерв да препознају глупост, али која, у свом административном делу (оном што брише за њих неугодне коментаре) очигледно има људе који имају проблем са сујетом. Нека их. Нису нам они проблем.
« Последња измена: Април 11, 2020, 01:49:37 поподне Број 1 »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #6 послато: Април 11, 2020, 01:43:56 поподне »

Иначе, пратио сам како се реаговало на поменутој фејсбук групи (уклонили су и моја два коментара где сам их мало жацнуо да се понашају као Кристина у Маратонцима, кад Ђенка бане у њихову малу варош са тон филмом...) и мишљења сам да се на њих не треба превише освртати. То је шарена група, састављена у суштини од људи који имају добар нерв да препознају глупост, али која, у свом административном делу (оном што брише за њих неугодне коментаре) очигледно има људе који имају проблем са сујетом. Нека их. Нису нам они проблем.
Сад баш бацих поглед, изгледа да су уклонили целу објаву (где је у основи био стављен наш одговор на текст на BALKAN INFO)..

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #7 послато: Април 11, 2020, 02:08:40 поподне »
Сад баш бацих поглед, изгледа да су уклонили целу објаву (где је у основи био стављен наш одговор на текст на BALKAN INFO)..

Избрисали су нажалост све што је имало везе с тим чим је видио да је почео да губи у расправи.

Тешко је у овакве групе расправљат због брисања текстова али мислим и даље да би ваљао један текст који би био на сајту поријекла и који би одговорио на ово доље постављено питање чисто због својих чланова јер ово се контрапитање баш често поставља. Па у случају следећег понављана питања само да неко шерује линк до тог будућег текста и да се тиме заврши свака расправа.



Žarko Veljković Не постоји генетичка генеалогија као дисциплина. Нема ни циљ ни метод ни научно валидне резултате. Кад то схватите, моћи ћете да пођете од реалитета и да видите научним оком како би се та ваша шарлатанска дисциплина могла научно уобручити.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #8 послато: Април 11, 2020, 02:14:10 поподне »
Сад баш бацих поглед, изгледа да су уклонили целу објаву (где је у основи био стављен наш одговор на текст на BALKAN INFO)..

Да, обрисао је и ту објаву (коју је иначе залепио други админ) и ону коју сам ја покренуо у вези напада на ГГ, а потом је избацио из групе Милоша и мене.  :) Потукао нас је "аргументима", нема шта.  ;D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #9 послато: Април 11, 2020, 02:17:30 поподне »
Да, обрисао је и ту објаву (коју је иначе залепио други админ) и ону коју сам ја покренуо у вези напада на ГГ, а потом је избацио из групе Милоша и мене.  :) Потукао нас је "аргументима", нема шта.  ;D
Па, они би сад ладно могли да се преименују у: Наука узвраћа ударац Николи Ј. Милош(евићу) :) :) :)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #10 послато: Април 11, 2020, 02:24:04 поподне »

Тешко је у овакве групе расправљат због брисања текстова али мислим и даље да би ваљао један текст који би био на сајту поријекла и који би одговорио на ово доље постављено питање чисто због својих чланова јер ово се контрапитање баш често поставља. Па у случају следећег понављана питања само да неко шерује линк до тог будућег текста и да се тиме заврши свака расправа.
Једини наш одговор треба да буду научни радови, објављивани у домаћим и иностраним часописима, књиге и упоран рад на откривању још неоткривених поља. Као и много пута раније, конзервативни део науке са закашњењем ће морати да се помири са чињеницом да су зихерашки чекали да им научна авангарда прискби материјал који ће, онда, моћи да крцкају. Оно што сам сигуран, цитираће нас једног дана. Затрпаћемо им фусноте :)

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #11 послато: Април 11, 2020, 02:44:32 поподне »
не знам колико их је још осим вељковића, да су националисти и научници а да оспоравају порекло, али вељковићев манир је паметовање. поред очигледног знања има потребу и да се намеће где није компетентан (тумачење црне горе и херцеговине на фејсбуку)

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #12 послато: Април 12, 2020, 05:48:20 поподне »
Не треба се претерано обазирати на такве коментаре, нарочито када долазе од људи који причају ''како ветар дува'' (ко је упућен у конкретан случај једног од тих гласноговорника знаће о каквој се моралној громади ради). Такви су својим псеудоелитистичким приступом између осталог криви за буктање шарлатанства и псеудоисторије у јавном простору (поред медија који то форсирају).

Сад сам прочитао то од Балкан инфа, не пратим баш рад често. Само ми је занимљиво то што сте рекли, заиста је да псевдоисторија невероватно узнапредовала и медији то форсирају. Само ме занима зашто, шта се догодило у последњих пар година. Наравно оно може имати везе са развојем интернета па су сви навалили тамо, јер пре 5 година питање је колико би прегледа имали сви ти канали, сад су то милиони у питању.
Што је најгоре много се раширило међу омладином и сви су невероватно агресивни, бришу се коментари или се вређају људи чим се не слажу са њима. Ајде и то, али примећујем све више људи које познајем да падају под тај утицај, и углавном користе се оном наопаком методологијом да ми њих морамо убедити и дати доказе да Срби нису Илири, да је било сеоба, итд. Дакле, они сматрају да је то њихово апсолутно тачно и нису они који морају дати доказе за своје тврдње него други..
Све, све, нек је и на интернету, мада ни то није добро јер је то најпопуларнији начин информисања, него добијају и разна средства и гостовања по ТВ...
А неко мора да стоји иза тога?

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Одбрана рада Порекла
« Одговор #13 послато: Април 12, 2020, 06:50:30 поподне »
Истражите историју Илирског покрета од 16. века на овамо и видећете ко стоји иза тога, ко је увек стајао и ко је финансирао.
Догодине у Холштајну!