Аутор Тема: Аврамијевштаци  (Прочитано 115624 пута)

Ван мреже olovni91

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #220 послато: Јул 29, 2018, 10:36:44 пре подне »
Поздрав свим члановима.

Да ли има неких нових истраживања на ову тему?

Ван мреже Боки

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #221 послато: Новембар 08, 2018, 12:40:21 поподне »
Поштовање члановима форума. Нови сам члан форума, из породице Драгичевић из Буковице Доње, општина Бијељина, која прославља Крсну славу Светог Аврамија Затворника. Пошто ме занима поријекло породице Драгичевић, надимак "Јошић", био бих захвалан укколико неко има неке информације или уколико би могао да ме упути на неки извор информација о поријеклу.
Хвала!

Ван мреже Niko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #222 послато: Март 06, 2019, 02:32:09 поподне »
Добар дан, ја сам из фамилијe Гајица из Брасине (Мали Зворник)
Мој хаплогроупа је R-M198 (R1a1a) / R-CTS3402
извините ме за језик
Поздрав

Ван мреже komanovic.vladimir

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #223 послато: Мај 03, 2019, 01:42:01 поподне »
Поздрав,мене интересује да ли неко има неки податак одакле потичу Комановићи.Нигде немогу да нађем порекло свог презимена.Славим такође Абрамије и из околине Шапца сам. тачније из села Слепчевић.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #224 послато: Мај 07, 2019, 11:45:42 поподне »
Поздрав,мене интересује да ли неко има неки податак одакле потичу Комановићи.Нигде немогу да нађем порекло свог презимена.Славим такође Абрамије и из околине Шапца сам. тачније из села Слепчевић.
Цитат
КОМАНОВИЋИ (Аврамије, 13-1 к), и ДОКИЋИ (22-3 К), један су род, досељен из Босне; Комановићи се раније звали Коменовићи.
https://www.poreklo.rs/2012/11/09/poreklo-prezimena-selo-slep%C4%8Devi%C4%87-%C5%A1abac/

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #225 послато: Јул 13, 2022, 05:38:24 поподне »
Лепота и чар овог несумњиво  великог рода је у томе што упркос доминацији  Р1а  увек искоче и "уљези" у виду И2а,  Е-В13 и Г2а.   Надамо се новим  тестирањима  Аврамијевштака у будућности.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 878
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #226 послато: Октобар 17, 2022, 09:46:22 пре подне »
Поздрав свима, да ли Аврамијевштацима припадају Митровићи из Осата?
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

На мрежи PaSlaw

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #227 послато: Октобар 17, 2022, 12:53:46 поподне »
Није тестиран, али ако слави Св.Сврамије велика је вјероватноћа да припада.
Тестирани су Митровићи из Главичорка, Бијељина, и они су Р1а, Z280.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #228 послато: Октобар 17, 2022, 03:16:59 поподне »
Поздрав свима, да ли Аврамијевштацима припадају Митровићи из Осата?
  Можда није тема,али кад смо већ ту. Шта се тачно подразуумева под Осатом? Знам да је око Сребренице,али ми нешто недефинисано.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #229 послато: Октобар 17, 2022, 09:06:49 поподне »
  Можда није тема,али кад смо већ ту. Шта се тачно подразуумева под Осатом? Знам да је око Сребренице,али ми нешто недефинисано.



„Подручје Осата простиге се од Тегарске реке уз Дрину. Граничи се са планинама Принићевац, Несмотер и Чауш. Осату припадају села Абдулићи, Беширевићи, Блажијевићи, Бољевићи, Божићи, Бујаковићнг Црница, Мала Дељегошта, Велика Дељегошта, добрак, Гладовићи, Јагодња, Јакетићи, Јошава, Карина, Калиманићи, Костоломци, Крњићи, Лијешће, Љесковик. Млечва, Мошићи, Ногачевићи, Осмаче, Осатица, Пећи, Петрича, Постоље, Познановићи, Прибидол Српски, Прибидол Муслимански (раније – Турски), Прохићи, Радошевићи, Радовчићи, Рађеновићи, Ратковићи, Станатовићи, Сулице, Тегаре, Токољак, Топлица, Уришићи, Вранешевићи, Вуцаре, Жабоквица, Жабоквица Српска, Жабоквица Муслиманска (раније – Турска), Запоље и Жлијебац“. (из књиге „Братунац и околина у мојим сећањима“, Ђорђе Беатовић)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #230 послато: Октобар 17, 2022, 09:15:17 поподне »
Дакле, подручје у окуци коју прави Дрина, на север од планине Таре:

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #231 послато: Октобар 17, 2022, 09:37:31 поподне »
Дакле, подручје у окуци коју прави Дрина, на север од планине Таре:


  Претпостављао сам, него нисам знао да ли је цела сребреничка општина у питању, плус Братунац. Хвала.

Ван мреже Aleksandar Jovanovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Аврамијевштаци
« Одговор #232 послато: Април 13, 2023, 07:43:04 поподне »
Pozdrav svima. Procitao sam sve do sad napisano i molim, ako ima neko, bar da mi kaze svoje misljenje, posto meni nije jasno. Elem, pogledajte ispod, po popisima koji su objavljeni na sajtu, da se pominje i Kolasin kao mesto porekla. Dakle, jedni kazu Livno , drugi Kolasin, a do sad sam na forumu procitao komentare i predanja o dolasku iz Nevesinja.


selo Koceljeva:
-Kovačevići*, prva polovina 18. veka, Lijevno, Sv. Avramije.
*Kovačevići su velika lijevanjska porodica, doseljena prvo u Mali Bošnjak, pa se posle rasturili po Koceljevi i svima susednim selima. Kovačevići za sebe misle, da su uvek bili bogati i da im je to zapisano u knjizi sudbine. I po svima selima, i danas, zna se da su bogatstvom izmakli od ostalih svojih suseda.

Selo Svileuva:
-Malenići*, prva polovina 18. veka, Hercegovina, Avramijevdan.
*Malenići su iz brdskih krajeva Novopazarskog Sandžaka, naseljeni u zapadnom delu sela. Seljaci misle da su vlaškog ili ciganskog porekla i da su se takvi doselili. Njima su srodni Veselinovići iz Novaka. Dalje stoji u drugom delu popisivaca:"Malenići u Svileuvi, Veselinovići u Novacima i drugi njihovi srodnici, poreklom su iz Kolašina...

Selo Novaci, Ub:
Jedini koji slave Avramija u Novacima su Tešići 1 (verovatno od Veselinovica, jer pod prezimenom Veselinovic nema niko), prva polovina 18. veka, Koceljeva, Sv. Avramije, od koceljevačkih Kovačevića, ugledna zadruga.

U nadi da cu dobiti bilo kakvo pojasnjenje,
srdacan pozdrav, Aca