Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа J  (Прочитано 169941 пута)

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #40 послато: Октобар 12, 2013, 05:36:07 поподне »
Na kartama sa eupedije ne izgleda baš tako. Pre će biti da je J2 vezana za Albaniju, Grčku ili Makedoniju nego za Hercegovinu.
Говорио сам о резултатима тестирања Срба из Босне и Херцеговине и о тамошњој хаплогрупи Ј2.

Хаплогрупа Ј2б1 М205 готово да не постоји у Албанији (у Албанији је јака Ј2б М241).
Носе је Срби и Хрвати. Велика већина тестираних породица старином је из Херцеговине.
По свему судећи, ради се о старосједелачком становништву.
« Последња измена: Октобар 12, 2013, 05:41:30 поподне Петар М. Демић »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #41 послато: Октобар 12, 2013, 06:10:17 поподне »
Pozdrav svima.
Ja sam Radonić J1c sa stranice Srpskog DNK projekta. Ovo je javljanje na brzinu, samo da dam identitet tom rezultatu.
Prijatan dan

Добро дошао, Радонићу, за сада једином представнику хаплогрупе Ј1 на Српском ДНК Пројекту.

Добро би било да отвориш тему на дијелу сајта Срспки ДНК Пројекат на којој би описао оно што знаш досад о поријеклу своје породице и да отвориш дискусију о томе, да видимо да ли постоји веза са неким другим порордицама, а и да проанализирамо мало ову, за наше крајеве, ријетку хаплогрупу.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #42 послато: Октобар 12, 2013, 06:13:35 поподне »
Ово што Петар говори је у суштини тачно. J2b M205 веома је слабо заступљена код Шиптара, али је поред Срба, заступљена код Македонаца и Бугара, чак има пар бугарских хаплотипова веома блиских нашим хаплотиповима. Е сад, питање је да ли се ради о некој средњевјековној сеоби из Херцеговине на исток, или обратно. Мени више изгледа да је Херцеговина матица за ову специфичну варијанту хаплогрупе Ј2б.

robert w.

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #43 послато: Октобар 13, 2013, 07:51:33 пре подне »
Добро дошао, Радонићу, за сада једином представнику хаплогрупе Ј1 на Српском ДНК Пројекту.

Добро би било да отвориш тему на дијелу сајта Срспки ДНК Пројекат на којој би описао оно што знаш досад о поријеклу своје породице и да отвориш дискусију о томе, да видимо да ли постоји веза са неким другим порордицама, а и да проанализирамо мало ову, за наше крајеве, ријетку хаплогрупу.
Hvala na dobrodošlici!
Pokušaću da budem od pomoći koliko mogu.

Аксић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #44 послато: Октобар 13, 2013, 07:56:50 поподне »
Говорио сам о резултатима тестирања Срба из Босне и Херцеговине и о тамошњој хаплогрупи Ј2.

Хаплогрупа Ј2б1 М205 готово да не постоји у Албанији (у Албанији је јака Ј2б М241).
Носе је Срби и Хрвати. Велика већина тестираних породица старином је из Херцеговине.
По свему судећи, ради се о старосједелачком становништву.

Dobro Petre. Jednom si pisao da je tvoja haplogrupa vezana za vlaško poreklo? Možes li ukratko da nam kažes kako si došao do toga o vlaškom poreklu tvoje haplogrupe?

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #45 послато: Октобар 14, 2013, 12:10:41 пре подне »
Dobro Petre. Jednom si pisao da je tvoja haplogrupa vezana za vlaško poreklo? Možes li ukratko da nam kažes kako si došao do toga o vlaškom poreklu tvoje haplogrupe?
Не знам јеси ли пратио оно што је Синиша написао.

По њему, једина сасвим сигурна подјела становништва Балкана по поријеклу коју можемо направити је подјела на двије групе:
1) старосједелачко становништво (условно речено Римљане, оне који су били на Балкану за вријеме Римског царства)
2) досељено становништво (Словене, Германе...)

Старосједелачко становништво српски владари у документима називају Власима, Латинима и Арбанасима и јасно их разликују од Срба. Посље се име Латина губи, а устаљује се влашко име.
По томе сам и написао да је моја хаплогрупа везана за предсловенско (влашко) становништво Балкана. Нисам мислио на данашње Влахе, већ на старосједелачко становништво у изворима описано као влашко.

Хаплогрупа Ј2б је код данашњих Влаха заступљена са око 25%, али се не ради о варијанти Ј2б1 М205.
« Последња измена: Октобар 14, 2013, 12:45:30 пре подне Демић Петар »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #46 послато: Новембар 03, 2013, 12:41:46 пре подне »
Ј2б (30.10.2013.)


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #47 послато: Фебруар 18, 2014, 11:02:20 пре подне »

robert w.

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #48 послато: Април 20, 2014, 07:01:59 поподне »
J2 is thought to have arrived in Greece from Anatolia in the early Neolithic, or possibly even earlier. J2b perhaps originated in Greece (or in Anatolia ?), like haplogroup E-V13 (see below) to which it is closely linked. The propagation of J2b and E-V13 (as well as a minority of T) follows the diffusion of agriculture across the Balkans, the Danube basin, and until the north of France to the west, and Moldova to the east. Apart from south-east Europe, J2b is also found all around India, but only at moderate levels in between Europe and India.

http://www.theapricity.com/forum/showthread.php?22387-Haplogroups-of-Italy
Ok.  :) Čovek uči dok je živ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #49 послато: Септембар 22, 2014, 11:54:56 поподне »
Уопштено о J групи:



Извор: Die Herkunft der Kurden (Порекло Курда): interdisziplinäre Studie, Ferdinand Hennerbichleр

Хаплогрупа J2:

<a href="https://www.youtube.com/v/2BfmcM-aGxU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/2BfmcM-aGxU</a>
« Последња измена: Септембар 22, 2014, 11:56:34 поподне Небојша »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #50 послато: Октобар 03, 2014, 10:20:34 пре подне »
Стабло хаплогрупе J2b M102 на основу резултата са Ј2 и Ј2б пројекта на ФТДНА. Подаци за присутности по регионима и државама узимани су из списка тестираних појединаца на тим пројектима.



Коментар:

Хаплогрупа J2b М102 је присутна на широком простору од Индије до Западне Европе. Њена присутност и на југу Индије међу дравидским становништвом (грана М241) говори да је и њена миграција у тај регион претходила индоевропској.

Ако посматрамо распоред тестираних коријенских М102, дакле оних који не припадају ни једној познатој грани Ј2b, видимо да је то простор Источне Турске, Сирије, Јерменије, као да и у тим коријенским има и ашкенаских Јевреја. Мислим да је управо тај регион мјесто настанка J2b M102.

M205 којој припада и приличан број Срба није разложена по гранама. Изгледа да се захваљујући Big Y резултатима појавила једна млађа грана ове хаплогрупе дефинисана СНП-ом PF7344 међутим ни ова грана без неког јасног територијалног омеђења с обзиром да су тестирани Украјинац, Шпанац и Италијан. Једино што би се могло рећи да је ово европски огранак хаплогрупе М205.

М241 има двије гране: Z2432 која је присутна више на Блиском истоку и Индији и грану L283 више заступљену у Европи. Грана L283 опет има много млађих огранака.

Грани L283 и њеним огранцима припадају и наши хаплотипови Ј2b М241, као и албански. Париповић из Гламоча је тако Z584, Албанац из Великог Трновца је тестиран као Z638. Албанци и јеврејски Ашкенази су иначе у Европи најтипичније J2b M241 популације. Занимљиво да Албанци скоро да не посједују хаплогрупу Ј2b M205.

« Последња измена: Октобар 03, 2014, 10:25:11 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #51 послато: Октобар 07, 2014, 12:32:34 пре подне »
сјасна ствар. умногоме олакшава праћење развитка хаплогрупе, Ваљало би да се одради нешто слично за све хаплогрупе.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #52 послато: Октобар 07, 2014, 08:10:36 пре подне »
сјасна ствар. умногоме олакшава праћење развитка хаплогрупе, Ваљало би да се одради нешто слично за све хаплогрупе.

Ех, ваљало би...Али слаба је снага.

Гледаћу да одрадим сличну ствар за R1a. Биће то крупан залогај.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #53 послато: Октобар 09, 2014, 08:20:40 поподне »
знам о ччему говориш, није то мало посла. Не натеравам те него кажем да је ствар заиста корисна.

Није ми јасно шта имаш у плану да радиш са R1a?  Страница пројекта хаплогрупе на ФТДНА има сасвим лепо нацртано стабло хаплогрупе са покушајем историјског тумачења (то је оно са сличицама). Јесте, корисно би било и да постоје тачне географске одреднице испод назива мутације али је то заиста много посла.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #54 послато: Октобар 13, 2014, 09:29:45 поподне »
Нађох занимљив текст који се између осталог бави и генетиком Албанаца.

Текст ме посебно заинтригирао зато што се помињу и неке хаплогрупе, међу којима је и хаплогрупа J2b.

“Аутор”, наиме, тврди да у Албанији доминирају хаплогрупе J2b и E1b1b1, што је на крају крајева уобичајено за јужни Балкан. Затим се освће на хаплогрупу J2b и каже да су припадници ове групе делом “Алпски Келти”, а делом Ашкенази Јевреји.

Ми знамо да постоји подела ове хаплогрупе на J2b1 и J2b2. Вероватно је распоред подгрупа Ј гране навео аутора на овакав закључак.

Осврнуо бих се и на термин “Alpine Celts” и са антрополошког аспекта. Распоред алпског расног типа савршено се поклапа са експанзијом Келта.

Алпиди:


Келти:


Занимљиву статистику пронашао сам на сајту ancestry.com. У питању је заступљеност хаплогрупе J у неким италијанским регијама:

__________  Samples_ J____J____ J2b___ J2b
Torino Ver.__92_______9___9.7%____7_____7.6
Biella______82_______7___8.5%____4_____4.8
Cavaglia____31_______5__16.0%____1_____3.2
Oostua______31_______1___3.2%____0_____0

Дакле, видимо прилично висок проценат ове хаплогрупе у Торину и околини. (нажалост не знам које су гране у питању)

Група J2b је заступљена више од других Ј подгрупа у централној Европи. Ако су неки припадници ове хаплогрупе дошли са севера у Италију, они су веома лако могли бити културолошки Келти. Подсетићу да је и Италијан J2b1, Benedetto, пореклом из околине Торина.

Све се ово уклапа у теорију о “источној” и “западној” J2b, о којој је већ било речи на форуму.

Остаје да се види колика је тачна старост наших J2b родова, како би донели неке конкретне закључке.






Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #55 послато: Октобар 14, 2014, 08:18:13 пре подне »
Нађох занимљив текст који се између осталог бави и генетиком Албанаца.


Још да си оставио и линк на текст...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #56 послато: Октобар 14, 2014, 09:10:05 пре подне »
Још да си оставио и линк на текст...

Није у питању научни рад, већ запажање појединца. Не бих да "копирам" текстове са других форума/блогова, зато сам издвојио само оно што је битно за причу о J2b.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #57 послато: Октобар 14, 2014, 09:21:07 пре подне »


Занимљиву статистику пронашао сам на сајту ancestry.com. У питању је заступљеност хаплогрупе J у неким италијанским регијама:

__________  Samples_ J____J____ J2b___ J2b
Torino Ver.__92_______9___9.7%____7_____7.6
Biella______82_______7___8.5%____4_____4.8
Cavaglia____31_______5__16.0%____1_____3.2
Oostua______31_______1___3.2%____0_____0

Дакле, видимо прилично висок проценат ове хаплогрупе у Торину и околини. (нажалост не знам које су гране у питању)

Група J2b је заступљена више од других Ј подгрупа у централној Европи. Ако су неки припадници ове хаплогрупе дошли са севера у Италију, они су веома лако могли бити културолошки Келти. Подсетићу да је и Италијан J2b1, Benedetto, пореклом из околине Торина.

Све се ово уклапа у теорију о “источној” и “западној” J2b, о којој је већ било речи на форуму.

Остаје да се види колика је тачна старост наших J2b родова, како би донели неке конкретне закључке.

Сад сам погледао задње велико истраживање за Италију које је обухватило преко 800 тестираних појединаца. Срећа па имају и дате СТР хаплотипове.

Ј2б која није М241 је у Италији заступљена са само 4 хаплотипа. Од та 4 хаплотипа само два се могу одредити као М205, а од та два ниједан не одговара "годијељском" хаплотипу.

Дакле, М205 свакако није карактеристичан за Италију, бш као ни I2a Dinaric.

И заиста ако бисмо посложили следеће факте за годијељски хаплотип М205:

1. практично непостојећи у Италији
2. практично непостојећи код Шиптара и Грка
3. присутан код словенских популација Срба и Бугара у иоле значајнијем проценту

мислим да би заиста могли закључити да Годијељски хаплотип није старосједилачког поријекла.

Питање  је да ли је оригинално словенски? Вјероватно није.

По мени је сасвим вјероватно да га су га Словени покупили негдје приликом свог кретања по централној Европи (зона додира Словена са Германима) и да су га донијели са собом на Балкан, можда на почетку у централну зону Балкана, а каснија су га Словени у влашком статусу пренијели и по Крајинама, док се један дио кретао према истоку.

Ово је наравно само моје размишљање и једна од могућих опција.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #58 послато: Октобар 14, 2014, 10:13:18 пре подне »


Питање  је да ли је оригинално словенски? Вјероватно није.

По мени је сасвим вјероватно да га су га Словени покупили негдје приликом свог кретања по централној Европи (зона додира Словена са Германима) и да су га донијели са собом на Балкан, можда на почетку у централну зону Балкана, а каснија су га Словени у влашком статусу пренијели и по Крајинама, док се један дио кретао према истоку.

Ово је наравно само моје размишљање и једна од могућих опција.

Све је могуће. Остаје питање откуд J2b1 у централној Европи? Изгледа да је исправна она теорија о доласку са R1b, пре 5000 година.

Балкански J2b1 имају рођаке у Француској (заједнички предак живео пре 4000 год.). Ако је тачка спајања са Словенима негде у централној Европи, то би објаснило зашто имамо три немачка презимена међу "годијељским" хаплотиповима: Weber, Schultz (сада Adams), Oppermann.

Sirius

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа J
« Одговор #59 послато: Октобар 16, 2014, 09:19:42 пре подне »
Све је могуће. Остаје питање откуд J2b1 у централној Европи? Изгледа да је исправна она теорија о доласку са R1b, пре 5000 година.

Балкански J2b1 имају рођаке у Француској (заједнички предак живео пре 4000 год.). Ако је тачка спајања са Словенима негде у централној Европи, то би објаснило зашто имамо три немачка презимена међу "годијељским" хаплотиповима: Weber, Schultz (сада Adams), Oppermann.

Da li ovo znači da su se ovi Adamsi nekada prezivali Šulc?

Još bi trebalo provjeriti da li Weaveri imaju njemačko porijeklo. Činjenica je da su se u Americi neka njemačka prezimena prevodila, kao što je to Weber.

Ako bi se ispostavilo da imaju njemačko porijeklo, moguće je da sva trojica potiču iz regije Hanovera, Donja Saksonija. To je jedino mjesto gdje se sva tri prezimena mogu naći zajedno u velikom broju.

Trebalo bi, možda, kontaktirati autora sajta o ajnbeškim Opermanima, pa mu možda sugerisati da se još neko od Opermana testira, čisto da se provjeri da li je Operman m205 izuzetak ili pravilo.
http://www.oppermann-home.de/Geschichte/Geschichtliche_Uebersicht.htm